Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Солта - полезна или вредна?


Recommended Posts

  • 1 month later...
Guest Антон Каро

Конче,

то всичко е така. Ако картофите са много полезни, но изям на едно ядене 5 килограма картофи... им се губи полезния ефект.

За солта мога да кажа нещо - защо хората, консумиращи големи количества сол са нервни? Защото повишеното количество на натриеви йони води до повишаване на амплитудата на натриевия ток, преминаващ през волт-зависимите натриеви канали на нервните клетки (невроните) и в резултат - една по-лесна деполяризация на мембраната и изпадане в едно състояние на повишена възбуда (над-праговия стимул, който води до генериране на акционен потенциал, се явява с намалена амплитуда, понеже мембраната е деполяризирана).

Калият е антипод на натрия, това го знаете. С други думи комбинацията от натриев хлорид и калиев хлорид е ... невероятно добра комбинация.

По принцип каменната сол съдържа доста соли, като натриевият хлорид е една от тях.

Калият (по-скоро калиевите йонни канали) е отговорен за реполяризацията на мембраната на неврона и възстановяване на поляритета на мембраната (състоянието на покой).

Растителната храна съдържа повече калиеви йони и ако не се приема натриев хлорид, се изпада в едно полу-кукуригащо състояние. Затова животните като видят бучка сол и гледат да си близнат, щото само на трева по цял ден не е работа...

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте приятели,

Какво мислите за солта?

Полезна или вредна е тя за здравето?

В какви количества трябва да се употребява?

Колко сол използвате за салати и готвене? Обичате ли солено?

Има ли алтернативи?

Да поговорим за солта и влиянието и върху организма ни.

Иво

Здравей,

Чела съм, че на ден е нормално да се консумира не повече от 6 грама сол! Ако изобщо не се консумира сол, мисля че това е вредно за организма.

Линк към коментар
Share on other sites

Среща се готварска сол, която е смес от натриев и калиев хлорид.

Мнения за нея?

На мене ми горчи. Предпочитам морска сол. Бих взела и хималайска, защото мисля, че е по-чиста. Те са богат източник на различни минерали и микроелементи, с по-малко количество се постига същия ефект на осоляване, а скритите ползи са много повече от тези на "чистата" сол.

Хареса ми задълбоченото ти пояснение за действието на натриевите и калиевите йони.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Солта е от жизненоважно значение. В момента аз имам заболявания при които трябва да консумирам повече сол и с натрий и с калий, но нейодирана сол.

Незнам защо в България винаги правят така. Първо години наред не може да се намери йодирана сол, после пък със закон задължават да се произвежда само йодирана сол и сега човек не може да намери нито обикновена, нито морска нейодирана сол. Вместо да дадат право на избор на хората каква сол да употребяват спрямо състоянието си. По същия начин е и с вкарването на флуор във водата. Никой не пита хората, това е като биологичното оръжие. Пий и мълчи, яж и мълчи пък каквото ще да става.

Искам да кажа за морската сол, че съдържа съвсем минимално количество йод и затова допълнително я йодират.

Ето един линк с преводача на гугле, където пише за състава на морската сол. Морска сол- уикипедия

Аз имам тиреотоксикоза, при това заболяване е повишено всмукването на йод от щитовидната жлеза и по този начин се произвеждат твърде много тироидни хормони. Затова трябва да се ограничи максимално приема на йод, особено на изкуствен йод, тоест калиев йодид добавян в солта. Има много билки и храни с естествено съдържание на йод, които нямат почти никакво действие спрямо болестта, а има такива, когито дори помагат.

При болест на Адисон и други по- редки болести също липсва натрий и се прави диета с високо съдържание на сол.

Също така имам натрий и калий под нормата, тъйкато губя електролити, от там и ниско кръвно налягане, световъртежи, прескачане на сърцето и др.

Моя приятел не обича сол и все се чуди, защо си слагам нормално количество сол, а той организмът си го търси. Просто всичко трябва да е умерено и според нуждите.

В летните горещини например човек губи сол с потта и е хубаво да си набавя малко повече.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

От солта се оглупява

Голямото количество сол е вредно не само за сърцето, но и за мозъка, предупреждават канадски лекари.

Възрастните хора, в чиято храна има много сол и които не се движат, губят умствените си способности по-бързо от останалите, които спазват здравните препоръки.

Вредата от солта за сърцето е добре известна, но въздействието й върху мозъка се изследва за първи път, напомня "Дейли мейл".

Учените от университета на Торонто, в продължение на три години, проследили колко сол приемат и колко се движат 1262 мъже и жени на възраст от 67 до 84 години.

Те оценили и умственото им състояние в началото на изследването и в края на всяка година.

Резултатите показват, че комбинацията от много сол и липса на движение е особено пагубна за по-възрастните.

За "голямо количество" се счита над 3090 мг чист натрий. Това е малко повече от чаена лъжичка (7,7 г). Толкова сол се съдържа в три и половина сандвича Биг Мак. Някои от участниците в изследването са приемали почти три пъти повече сол.

Предишно изследване показа, че хората, които намалят приеманата сол с около 3 гр дневно, колкото има в шест филии хляб, намаляват с една четвърт опасността от сърдечно-съдови заболявания, допълва БТА.

Днес.бг

Линк към коментар
Share on other sites

  • 10 months later...
Guest Емил от Льонеберя

Няколко коментара:

1. По закон всяка една стока, която се произвежда, трябва да има срок на годност, ако ще и това да е готварска сол, която е изкопана от някое находище в Хималаите на възраст над 1 млн години. Същото е и с меда - макар и да е най-добрия естествен консервант, той също има срок на годност. По закон.

2. Фактът, че готварската сол е в сух зърнист вид, не означава, че съдържа "химия". Банката ми с натриев хлорид "чза" изглежда също толкова суха и толкова зърниста, а примесите са стотни от процента. Просто е пречистена.

3. Цветът на солта, ако е на кристали, се дължи на хидратирането на катионите - ако тази сол я обезводним, полученият прах ще бъде безцветен.

4. Готварската сол е минерал. Съдържанието на минерални вещества в солта е напълно нормално. Тя няма как да бъде в чист вид в природата.

5. Знаем, че готварската сол се йодира, но този калиев йодид е нестабилен на слънчева светлина. Затова йодираната сол обикновено е в черни пакети. Ако не е в черен пакет, не може да ни бъде гарантирано, че консумираната сол ще има изявен профилактичен ефект на "ендемична гуша". Но не мога да бъда сигурен, че консумирането на йодирана сол, стояла на слънце, няма да има никакъв ефект върху прогресирането на тиреотоксикозата.

6. В Средновековието цената на солта е била безбожно висока - заради факта, че бедните само така са можели да си доставят калций в някои региони бедни на зеленчуци или плодове - все пак повечето от днешните зеленчуци при нас са от Новия свят - всичкото домат, картоф, тиква... Какво са ядяли преди откриването на Америките, чудя се?

Линк към коментар
Share on other sites

<p><span style="font-family: 'comic sans ms', cursive; ">

Линк към коментар
Share on other sites

Аромати ще ни спасяват от прекомерната консумация на сол и захар в храните

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=12511

---

Стига със солта!

http://nauka.bg/a/%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B3%D0%B0-%D1%81%D1%8A%D1%81-%D1%81%D0%BE%D0%BB%D1%82%D0%B0

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Не само количеството на дадени минерални елементи, които постъпват в организма е важно - като абсолютна стойност,

Важно е и съотношението между тях - Натрий - Калий и Калций - Фосфор - Магнезий.

Може да имаме балансирана диета и когато количеството им е повишено, но съотношението им е спазено.

Иначе стават бъркотии.

Не мога да ти дам съвет въз основа на твое твърдение за консумираната от теб храна, ако искаш да разбереш дали всичко ти е наред - обърни се към личния лекар.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз винаги съм обичала соленко и киселко. Но интересното е обаче, че когато някой друг ми опита салатата не я намира за солена, а някои даже за безсолна, а на мен ми е добре. Та къде е границата, соленото за едни е безсолно, пък за други е прекол.............. или както се казва: Шарен свят

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля си и за друго. Вероятно когато поемаш повече сол, прага на сетивност към нея се повишава. Има и друг момент, който подминаваме, а това е изхвърлянето на сол. Реално тялото ни подсказва от какво има нужда. Когато ни се яде сладко, значи имаме недостиг на въглехидрати. Когато ни се яде солено, значи имаме разход на това. Услаждат ни се храните, към които тялото има недостиг. Всъщност и сладкото не е изключение, просто 2 кила сладки праскови биха ни заситили, докато изкуственото концентриране на захар по неестествен начин внася в тялото ни дози които минават тази нужда. Това усещане съм чувал, че особено ясно усещат културистите. Когато им липсва някой конкретен витамин, мазнини и т.н.

Аз малко се отклоних, но исках да дам примера, че на село много ми се услажда сланината. Причината според мен е солта. На село съм лятото, потя се като, с извинение, прасе, от жега и от работа на открито, а с това изхвърлям соли.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Хапвай си сланинка, никой не те спира... щом ти е вкусно и ти се хапва...

Аз пък много обичах масленки едно време... мммм... масленки с мааааассссссс....

Правех си "гъбки" и пънчето го оцветявах с какао... красота!!!

Последните ви две мнения, другарки и другари, са сложни, за да напиша просто нещо ей така, давате ли ми малко време?

Иначе - да - рецепторите се "нагласят" с каква чувствителност да работят.

Така, например, като отидем на дискотека, като забумти музиката и постепенно спира да ни тормози ушите, а като излезем навън и се оказва, че сме оглушели... нищо ни няма, просто ухото е вдигнало прага на дразненията, които генерират активност в органа на Корти - и след няколко дни се оказва, че ... отново сме почнали да чуваме. Без да има проблем за самия орган. Е, ако често го правим това, ушите ни ще станат като многократно перфорирано билетче за градския транспорт...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...