Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Страх от изричане на мисли


Recommended Posts

Здравейте. Нормално ли е окр ,да ме кара да се страхувам, че ще извърша действия, които по принцип не бих извършила? Напоследък, все си представям  ,как казвам натрапливите си мисли и страховете си на глас като желания ,а аз изобщо нямам намерение да ги казвам, за да не се материализират... и още нещо нормално ли е да ме атакуват окр мисли най-много преди изпити? 

Линк към коментар
Share on other sites

 

Цитат

 

Диляна Колева

Добавено Юни 14, 2013     Натрапливите мисли са свързани с твои вътрешни страхове. Често определянето им като нещо конкретно ( ще се самоубия, ще нараня близък, ще стана хомосексуален или педофил) няма нищо общо със същността на самия страх. Т.е. ти няма да станеш хомосексуален. Но ако помислиш, какво е отношението ти към хомосексуалността, защо я определяш като "страшна" за теб, може би ще стигнеш до отгововра на въпроса: "От какво точно се страхуваш?"

Относно натрапливите мисли един от вариантите е да ги стопираш в самото им зараждане и да ги трансформираш в приятен за теб вариант.

Най - напред е необходимо да повярвш в това, че те са нереални.

Концентрирането на мисълта върху тях и проверките само задълбочават фиксацията върху негативната мисъл и поддържат или увеличават нейния интензитет.

Сексуалният ти "гаф" вероятно се дължи на нещо съвсем различно от хомосексуализма. Помисли за отношението ти към приятелката, отношението към секса и отношението ти към теб самия.

 

 

 

Нормално е преди изпити .То е стрес . Насочи вниманието си във представите как се представяш блестящо на изпита .Никак не е лошо да си го повтаряш . И не се страхувай , не е възможно да материализираш по този начин .

 

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря Ви  за този  отговор. Да разбирам ли ,че мислите, когато са натрапливи, не се материализират дори и ако  ги изкажа на глас в страха си ?

Линк към коментар
Share on other sites

има разлика между изговорените и неизговорените мисли .Тя е в конкретизирането , оформянето на самата мисъл . Което означава че изговорената е дълго обмисляна .Това е разликата .

Има едно правило изразено с думите ,,една лъжа повторена сто пъти става истина " . По точно , човека които я изговаря започва да и вярва . Нищо по различно .

Това означава ,че ние хората можем да владеем емоционалния си живот като направляваме мислите си . Тези които задържаме в себе си за известно време .Тези които обмисляме .

Няма значение какви са вярванията ти за да проведеш следния опит . Когато пак се разстроиш и те е страх от някои мисли , направи следното . Стисни юмрук пред гърдите си и бавно го изтласкай напред като повтаряш -- има Бог и Той е любов . Повтаряй го пет , десет минути и виж какво ще се случи .

Когато повтаряме някоя дума с концентрация . В нас изплува чистото значение на тази дума , което е чувство .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

,,Нормално ли е окр ,да ме кара да се страхувам, че ще извърша действия, които по принцип не бих извършила?,,

ОКР-то така работи, лъже  човека че ще направиш най- страшните за него  неща.Например, майка, която обича детето си, че ще полудее и ще го нарани.Човек, който обича живота, че ще си посегне и самоубие и т.н..

Хубавото е,че натрапливите мисли винаги са  само една  голяма лъжа и никога не се реализират.Време  е да го приемеш.Те никога не се осъщестявяват.

 

,,Напоследък, все си представям  ,как казвам натрапливите си мисли и страховете си на глас като желания ,а аз изобщо нямам намерение да ги казвам, за да не се материализират... и още нещо нормално ли е да ме атакуват окр мисли най-много преди изпити?,,

 

Тези представи, които описваш, не са твои представи / зад тях няма никакво намерение/ , тези представи са именно вид натрапливост , продукт на твоето ОКР. Искам да ме разбереш, всеки човек има понякога натрапливости, особено когато е под стрес.За ОКР говорим тогава, когато количеството им нарушава качеството на живота на човека. В момента,  при теб  те са повече, защото поради изпитите ти в стрес. За мен, ОКР-то е просто симптом, че човека не се справя добре със собственият си стрес. Ако  се замислиш, ще се убедиш сама ,че когато нещата ти са наред,  тях почти ги няма и обратното, имаш предизвикателства и те се появяват.

Видях,че преди няколко години съм ти предложил да започнеш работа с психотереапевт, направи ли го?

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря Ви за отговора .Иначе да,ходих около 1 година на психолог, някъде преди 3 години.До някъде помогна, но не изчезна напълно окр-то...

Линк към коментар
Share on other sites

Значи, разбирам ,че, когато реагираш с пълно безразличие към натрапливите мисли те изчезват (:  .Въпроса ми е как да ги различавам ? Всяка отрицателна мисъл, която ме тревожи окр ли е?

Линк към коментар
Share on other sites

Quote

За мен, ОКР-то е просто симптом, че човека не се справя добре със собственият си стрес

Постарай се да прегледаш и обмислиш какво написа доктора , не само този цитат .

Quote

Значи, разбирам ,че, когато реагираш с пълно безразличие към натрапливите мисли те изчезват (:  .Въпроса ми е как да ги различавам ? Всяка отрицателна мисъл, която ме тревожи окр ли е?

Чувството е , да загубиш интерес към тях , да направиш нещо друго по интересно .

Хубаво е да различаваш това което в момента те занимава . Дали е главно емоция , обединяваща фокуса на вниманието .  Отделни неоформени мисли като образи или думи . Или пък една натрапваща се на вниманието . Просто трябва да се познаваш , какво те вълнува , притеснява или радва .Какво обичаш да правиш или наблюдаваш .лесно ли се впечатляваш , от какви хора или др. неща .

Когато си спокойна лесно можеш да преместваш вниманието от едно на друго място . Когато си под напрежение е по трудно .Човек цял живот се учи да владее вниманието си , или с други думи да се справя със стреса . И по филмите сме виждали как някои деистват спокойно  във обстановка на ужасни събития . Мислиш ли че героят във филма ,,Умирай трудно" ще се впечатли от някаква мисъл която не желае .То за това са художествените произведения . Те ни карат да се замисляме как другите хора се справят с проблемите . Да се научим да избираме и мислим за неща които желаем 

п.п.  Въпроса дали е ОКР, спокойно може да не му обръщаш внимание В него няма съществено съдържание . Съдържание има във въпроса --Какво става --и отговора е не се справяш добре със стреса .Значи придаваш значение на несъществени неща А кое е важното за теб може да ти го каже човек очи в очи , значи да те познава поне малко .

Щом е имало подобрение преди 3 г. , е имало добри , полезни за тебе практики . Припомни си ги .

Линк към коментар
Share on other sites

Quote

Значи, разбирам ,че, когато реагираш с пълно безразличие към натрапливите мисли те изчезват (:  .Въпроса ми е как да ги различавам ? Всяка отрицателна мисъл, която ме тревожи окр ли е?

Чрез мисленето ние работим .Значи трябва да знаем какво желаем , към какво се стремим .Само тогава може да подбираме мислите си и ги обработваме .Когато държим някоя мисъл в ума си ние усещаме емоцията която тя носи . Ако това ни е неприятно я изоставяме и заобикаляме в зависимост , какво точно искаме , Някакво подобно но леко чувство или нещо коренно противоположно . Например когато предстоеше изпит и бях силно притеснен , разбрах че това идва от лошата оценка и предполагаемото лошо отношение на близките .Тогава изоставих мисълта за резултата от изпита и се концентрирах върху подготовката и представата на отделни елементи от самия изпит .Притеснението силно намалява .Също замених фантазията за лоша оценка  с такава но вече отлична и се потопих в емоциата която тя би донесла .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

.,,Въпроса ми е как да ги различавам ? Всяка отрицателна мисъл, която ме тревожи окр ли е?,,

Много важен въпрос. Трябва да приемеш, че всяка мисъл, която те напряга и се повтаря 5- 6 пъти е натраплива .

ВСЯКА!

Редактирано от д-р Тодор Първанов
Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 5 weeks later...

Здравей!

Спирането на ритуалите е от възлово значение, за овладяване на натрапливите мисли. Когато решиш да ги спреш, в началото ще се почувстваш по-напрегната. Но, ако издържиш на това напрежение, постепенно то ще става все по-слабо и по- слабо, а натрапливите мисли все по-малко и по- малко.Въпроса е в това, да издържиш на първоначалното усилване на напрежението.

Линк към коментар
Share on other sites

преди 54 минути, д-р Тодор Първанов каза:

Здравей!

Спирането на ритуалите е от възлово значение, за овладяване на натрапливите мисли. Когато решиш да ги спреш, в началото ще се почувстваш по-напрегната. Но, ако издържиш на това напрежение, постепенно то ще става все по-слабо и по- слабо, а натрапливите мисли все по-малко и по- малко.Въпроса е в това, да издържиш на първоначалното усилване на напрежението.

Благодаря Ви.

Линк към коментар
Share on other sites

Май не е толкова лесно да се спрат компулсиите, колкото си мислех.. интересното, е че имам воля за толкова много неща..  .. може ли да ми дадете някакъв съвет .. този страх от изричане на мисли ..разбирам, колко е ирационален .Имам чисти дни ,в които си мисля, че всичко е свършило, а то ...

Линк към коментар
Share on other sites

Лесно става когато има търпение .Търпението и упоритоста са ,,сестри" . Когато човек е направил избор остава да прояви и търпение , което е основно оръжие в случая .

1  --Имаш основание да се довериш на съветите

2-- правиш нужните препоръчани практики с търпение и очакване на резултати

3--Рано или по късно имаш някакви от начало малки или временни резултати . 

4--запомняш чувството и продължаваш практиките търпеливо

5--след време , малко по малко , успехите ще зачестяват и все повече ще пребиваваш в спокойствие . Ще се появи и увереност . Само търпение и работа .

Времето е относителна величина .

 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...
В 9.01.2022 г. at 13:31, д-р Тодор Първанов каза:

Здравей!

Спирането на ритуалите е от възлово значение, за овладяване на натрапливите мисли. Когато решиш да ги спреш, в началото ще се почувстваш по-напрегната. Но, ако издържиш на това напрежение, постепенно то ще става все по-слабо и по- слабо, а натрапливите мисли все по-малко и по- малко.Въпроса е в това, да издържиш на първоначалното усилване на напрежението.

Здравейте отново. Колко време е това напрежение след спирането на компулсиите? Месец ,Седмици ? 

Линк към коментар
Share on other sites

преди 1 час, д-р Тодор Първанов каза:

Когато ги спреш, сама ще разбереш.

Спрях ги от няколко дни  ..мисля,че имам напредък и вашите съвети много помагат.:)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей ! За улесняване и затвърждаване помага четенето на беседите и осмислянето . Да кажем не всеки ден но през ден по една беседа . Ако е голяма по 10 мин. четеш . Това е за неделните беседи които са за по широк кръг слушатели .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...
В 11.11.2021 г. at 15:05, д-р Тодор Първанов каза:

.,,Въпроса ми е как да ги различавам ? Всяка отрицателна мисъл, която ме тревожи окр ли е?,,

Много важен въпрос. Трябва да приемеш, че всяка мисъл, която те напряга и се повтаря 5- 6 пъти е натраплива .

ВСЯКА!

Здравейте. Самият анализ на дадена мисъл, дали е натраплива, значи ,че тя е такава нали? Както и самото предъвкване на глас или на ум , си е част от Окр и няма никакво значение и материалност? 

Линк към коментар
Share on other sites

Анализите са компулсия и до нищо хубаво  не водят.Трябва да ги спреш. Предъвкването също, и да, нямат никаква материална сила.

Редактирано от д-р Тодор Първанов
Линк към коментар
Share on other sites

преди 9 часа, д-р Тодор Първанов каза:

Анализите са компулсия и до нищо хубаво  не водят.Трябва да ги спреш. Предъвкването също, и да, нямат никаква материална сила.

Благодаря Ви

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...