Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Състрадателност, висша форма за развитие на духа.


Roemy

Recommended Posts

Човешкото същество е част от цялото, наричано от нас „Вселена” – част, ограничена във времето и пространството. Той преживява самия себе си, своите мисли и чувства като нещо отделно от останалото – но това е нещо като оптическа заблуда на неговото съзнание. Тази заблуда е вид затвор за нас, ограничаващ ни до нашите лични желания и до обич и привързаност към един малък брой хора, които са ни най-близки. Нашата задача трябва да бъде да се освободим от този затвор, като разширяваме кръга на своето състрадание, така че той да обхване всички живи същества и цялата природа в нейната красота. Никой не е в състояние да постигне това напълно, но стремежът към подобно постижение е сам по себе си част от освобождението и основа за вътрешно спокойствие.

Алберт Айнщайн

Цялата идея за състраданието се основава на едно остро осъзнаване на взаимозависимостта на всички тези живи същества, които са всички част едно от друго, и са всички включени едно в друго.

Томас Мъртон

Паметникът на един велик човек не е от гранит, или от мрамор, или от бронз. Той е съставен от неговата доброта, неговите дела, неговата любов и неговото състрадание.

Алфред Монтаперт

О, това е чудесно - ясно точно и пълно! На мен тези мисли на Айнщайн, Мъртон и Монтаперт ми харесаха най-много от всичко казано до сега. Благодаря на Станимир, че ги е подбрал за нас!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Отговори 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

(Станимир @ Mar 26 2007, 14:00)

За да бъде състрадателен човек е необходимо преди всичко да бъде с разширено съзнание. Тогава неговото чувство за съпричастност може да обхване и другите. Границата на осъзнаване, която преди това е поставял около своята личност, вече обхваща и тези около него. При това индивидуалността не се губи, но вече не е ограничена само в себе си.)

Силвия: (Точно, ясно, кратко и много вярно.

Премахване на границите, това е състрадателност.

То е и сърадване. То е и друго. Много имена, много думи за едно и също нещо.)

Напълно съм съгласна и със Станимир и със Силвия. Само че това дълбоко вътрешно и многомерно състояние, което наричаме състрадание всъщност няма нищо общо с контретните ежедневни междуличностни отношения. От нашите конкретни прояви, когато нямаме Онова състояние, остават следи, за които изобщо не подозираме, и които не биха ни радвали, когато узнаем за тях. Това са безбройните ни "добрини" и добри намерения. Които не се срещат сами, отделени от противоположните си полюси ... Така борецът срещу агресията поражда ... агресия, борецът за правда- лъжа и т.н. А този, който притежава Онова състояние, той не "оставя следи" (така смята Лао Дзъ, и аз с него). И не ни трябват прояви на състрадателност от някакъв списък, например, но ни трябва това състояние, при което каквото и да направим- даже и нищо да не направим, все ще да е от състрадателност.

Е...

Редактирано от Багира
Линк към коментар
Share on other sites

(Станимир @ Mar 26 2007, 14:00)

За да бъде състрадателен човек е необходимо преди всичко да бъде с разширено съзнание. Тогава неговото чувство за съпричастност може да обхване и другите. Границата на осъзнаване, която преди това е поставял около своята личност, вече обхваща и тези около него. При това индивидуалността не се губи, но вече не е ограничена само в себе си.)

Силвия: (Точно, ясно, кратко и много вярно.

Премахване на границите, това е състрадателност.

То е и сърадване. То е и друго. Много имена, много думи за едно и също нещо.)

Напълно съм съгласна и със Станимир и със Силвия. Само че това дълбоко вътрешно и многомерно състояние, което наричаме състрадание всъщност няма нищо общо с контретните ежедневни междуличностни отношения. От нашите конкретни прояви, когато нямаме Онова състояние, остават следи, за които изобщо не подозираме, и които не биха ни радвали, когато узнаем за тях. Това са безбройните ни "добрини" и добри намерения. Които не се срещат сами, отделени от противоположните си полюси ... Така борецът срещу агресията поражда ... агресия, борецът за правда- лъжа и т.н. А този, който притежава Онова състояние, той не "оставя следи" (така смята Лао Дзъ, и аз с него). И не ни трябват прояви на състрадателност от някакъв списък, например, но ни трябва това състояние, при което каквото и да направим- даже и нищо да не направим, все ще да е от състрадателност.

Е...по плодоветете ше ги познаете.

това е свързано с разширеното съзнабие  но е не е угаждане.

Линк към коментар
Share on other sites

(Станимир @ Mar 26 2007, 14:00)

За да бъде състрадателен човек е необходимо преди всичко да бъде с разширено съзнание. Тогава неговото чувство за съпричастност може да обхване и другите. Границата на осъзнаване, която преди това е поставял около своята личност, вече обхваща и тези около него. При това индивидуалността не се губи, но вече не е ограничена само в себе си.)

Силвия: (Точно, ясно, кратко и много вярно.

Премахване на границите, това е състрадателност.

То е и сърадване. То е и друго. Много имена, много думи за едно и също нещо.)

Напълно съм съгласна и със Станимир и със Силвия. Само че това дълбоко вътрешно и многомерно състояние, което наричаме състрадание всъщност няма нищо общо с контретните ежедневни междуличностни отношения. От нашите конкретни прояви, когато нямаме Онова състояние, остават следи, за които изобщо не подозираме, и които не биха ни радвали, когато узнаем за тях.

А този, който притежава Онова състояние, той не "оставя следи" (така смята Лао Дзъ, и аз с него).

Напразно изглежда съм съгласна с Багира за това, че взирайки се в междуличностни прояви, губим същността на състоянието, така както гледайки следите по повърхността (и о, да, не е като да ги няма!), не виждаме дълбокото, където такива е невъзможно да се оставят.

С Лао Дзъ, обаче, ще си позволя да бъда напълно несъгласна относно притежаването или имането на Онова състояние, ако така точно се е изразил.

Но ако е имал предвид ние да бъдем негово притежание, така може и добри плодове да намерим.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Помагам когато усетя вътрешен подтик да го направя и тогава радостта и енергията която ме изпълва е много по-ценна от всяка признателност която бих получила.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Да бъдеш състрадателен към някого, означава да го дариш с частичка от своята радост. Ако нямаш радост в себе си, можеш да страдаш заедно с другия, но не и да бъдеш състрадателен. Винаги има начин да призовеш нечие сърце към радост. Можеш да изпратиш добра мисъл или да му въздействаш със своето положително излъчване, дума или действие. Правилния избор е съчетание от натрупания опит и конкретната ситуация. Важното е призива да е изпълнен с радост, защото радостта е естественото състояние на Духа. Болката и страданието са само сянка на радостта - подчертаваща нейното величие.

Сега, като говоря всичко това не означава, че изпратените от нас добри мисли, казаната добра дума или евентуално извършеното действие ще бъдат усетени или приети. Ние сме длъжни да изпратим помощта си, в такава форма, каквато сме преценили, че ще бъде от полза, но ако отсрещната страна я отхвърли, не бива да настояваме. Но що се отнася до нашите мисли и положителни излъчвания, винаги е благотворно да ги изпращаме в пространството, защото те рано или късно ще дадат плодове, дори и да не помогнат в конкретния случай.

Линк към коментар
Share on other sites

Не мисля, че идеята,че "правиш добро" и че то ще ти се върне стократно има каквото и да било общо със състраданието.

Ако човек наистина изпитва състрадание, той истински страда с болката на другия и това негово страдание го подтиква да помогне без изобщо да очаква отплата и награда. И единственото,което би го зарадвало е ако успее поне малко да облекчи чуждата мъка, защото така ще намалее и тази , която сам той изпитва при вида на някой страдащ.

Благодаря на Станимир за тези прекрасни мисли. :feel happy:

Човешкото същество е част от цялото, наричано от нас „Вселена” – част, ограничена във времето и пространството. Той преживява самия себе си, своите мисли и чувства като нещо отделно от останалото – но това е нещо като оптическа заблуда на неговото съзнание. Тази заблуда е вид затвор за нас, ограничаващ ни до нашите лични желания и до обич и привързаност към един малък брой хора, които са ни най-близки. Нашата задача трябва да бъде да се освободим от този затвор, като разширяваме кръга на своето състрадание, така че той да обхване всички живи същества и цялата природа в нейната красота. Никой не е в състояние да постигне това напълно, но стремежът към подобно постижение е сам по себе си част от освобождението и основа за вътрешно спокойствие.

Алберт Айнщайн

Цялата идея за състраданието се основава на едно остро осъзнаване на взаимозависимостта на всички тези живи същества, които са всички част едно от друго, и са всички включени едно в друго.

Томас Мъртон

Паметникът на един велик човек не е от гранит, или от мрамор, или от бронз. Той е съставен от неговата доброта, неговите дела, неговата любов и неговото състрадание.

Алфред Монтаперт

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Доброто не се връща, а се увеличава стократно в пространството. Кой ще го приеме и ще прибави частичка от своята добрина към него е отделен въпрос. Споменах, че трябва да се търси полза, и тя наистина трябва да се търси, но не съм казал, че тя трябва да е за нас самите. И защо да подкрепяме другаря си в унинието, ако можем да го развеселим?

Линк към коментар
Share on other sites

Да бъдеш състрадателен към някого, означава да го дариш с частичка от своята радост. Ако нямаш радост в себе си, можеш да страдаш заедно с другия, но не и да бъдеш състрадателен. Винаги има начин да призовеш нечие сърце към радост. Можеш да изпратиш добра мисъл или да му въздействаш със своето положително излъчване, дума или действие. Правилния избор е съчетание от натрупания опит и конкретната ситуация. Важното е призива да е изпълнен с радост, защото радостта е естественото състояние на Духа. Болката и страданието са само сянка на радостта - подчертаваща нейното величие.

Сега, като говоря всичко това не означава, че изпратените от нас добри мисли, казаната добра дума или евентуално извършеното действие ще бъдат усетени или приети. Ние сме длъжни да изпратим помощта си, в такава форма, каквато сме преценили, че ще бъде от полза, но ако отсрещната страна я отхвърли, не бива да настояваме. Но що се отнася до нашите мисли и положителни излъчвания, винаги е благотворно да ги изпращаме в пространството, защото те рано или късно ще дадат плодове, дори и да не помогнат в конкретния случай.

:thumbsup2: Чудесна идея, която е осъществима и на практика.

Доброто не се връща, а се увеличава стократно в пространството. Кой ще го приеме и ще прибави частичка от своята добрина към него е отделен въпрос. Споменах, че трябва да се търси полза, и тя наистина трябва да се търси, но не съм казал, че тя трябва да е за нас самите. И защо да подкрепяме другаря си в унинието, ако можем да го развеселим?

Ако търсиш полза за себе си, ти си в сферата на услугите, не помагаш.

Ще го повторя и тук, но изкуството да даваш е да не очакваш нищо в замяна. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: Станимир! Роси!

Ако човек наистина изпитва състрадание, той истински страда с болката на другия и това негово страдание го подтиква да помогне без изобщо да очаква отплата и награда. И единственото,което би го зарадвало е ако успее поне малко да облекчи чуждата мъка, защото така ще намалее и тази , която сам той изпитва при вида на някой страдащ.
Всъщност състраданието не означава точно да страдаме с болката на другия, според мен, още по-малко - да я поемаме или да го облекчаваме от нея. Така не само че не му помагаме, а му вредим дори, отнемайки му неговия личен урок и освен това вредим и на себе си - изживявайки се като "спасител" и "лечител", повишаваме риска да се хлъзнем в гордостта...

Да съ-страдаш с другия, мисля, означава да се опиташ заедно с него да намериш урока на това страдание - това става само ако се почувстваме едно с него и вместо да поемаме неговата болка, му пращаме своята любов...

Цитат(Станимир @ Sep 30 2007, 12:19) *

Да бъдеш състрадателен към някого, означава да го дариш с частичка от своята радост. Ако нямаш радост в себе си, можеш да страдаш заедно с другия, но не и да бъдеш състрадателен. Винаги има начин да призовеш нечие сърце към радост. Можеш да изпратиш добра мисъл или да му въздействаш със своето положително излъчване, дума или действие.

:thumbsup2: :thumbsup2:
Линк към коментар
Share on other sites

Станимир, по въпроса за ползата визирах по-предни постове. Може и да не е толкова лошо,че се търси. Важното е да има повече добро по света, ако идеята за "полза" добринася ,добре. Все пак имах предвид, че да правиш добро, защото то наистина се връща и то многократно прилича много повече на пазарлък. Добротата идва само от чистото сърце поне според мен.

Любов и усмивка.

:sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност, ако говорим за приемане на чуждата болка - това също е възможно - както по отношение на физическата, така и на психическата. Волевата заповед съчетана с любов са в състояние да го направят и твърдя, че това не е толкова трудно. Въпреки, че такова въздействие не премахва причините, то може да даде на човека към когото е отпратено "глътка въздух" за да намери сили да се пребори със страданията си, но може - както каза Донка - да го лиши от урока, който е трябвало да научи и страданието ще се прояви отново с по-голяма сила.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Донка, мисля че не е възможно буквално да страдаме с болката на друг, защото не сме на неговото място-примерно някое сираче или тежко болен. Можем само да му съчувстваме, т. е. да разбираме, че носи много тежък товар на гърба си. Този товар си е негов и никой друг не би могъл да го носи вместо него. Това си е негова задача и може би избор. Но можем да обградим с любов сирачето, да го заведем примерно на лунапарк, или да му подарим малкото плюшено мече,което знаем,че много харесва.Или поне да поговорим с него и му се усмихнем. Бихме могли да го подкрепим по някакъв начин. Товара то само си го носи и сигурно ще се справи, но когато среща любов и разбиране му става малко по-леко.Съвсем малко, но достатъчно, за да продължи. И все пак причината да направим нещо е ,че в себе си изпитваме страдание или поне тъга от това, че то има толкова тежка съдба. Или най-малкото разбиране.Щом е понесло този тежък товар, то ще се справи. Мисля, че важно е да усети от нас любовта и вярата, че ще успее.

Ако детето се удари зле и плаче, майката ще го прегърне и ще му попее примерно, ще го обгради с цялата си любов. То ще изпита болката и никой друг не би могъл да го "замести", но с нашето искрено съчувствие ще се справи малко по-леко.

Казано е направи добро и го хвърли в морето. То винаги се връща и то многократно.Но ако не се прави от сърце и с чисти помисли дали е добро...

любов и усмивка от мен :feel happy:

Редактирано от Атлантида
Линк към коментар
Share on other sites

Аз мисля, че състрадателността е низша форма на състоянието на духа. Тя е обуславяща и предопределяща за всичко човешко изобщо. Т. е. тя е базова, не е целева.

Линк към коментар
Share on other sites

Kакво ще кажете за евтаназията, за ли сте или против? Въпросът е многопластов и е свързан доста с темата за състраданието.

Редактирано от Атлантида
Линк към коментар
Share on other sites

Сега си мисля,че състрадателността наистина е висша форма на развитие на духовността в смисъла, завещан ни от Христос:

"Обичай ближния си както обичаш себе си".

Такава съ-страдателност означава да се научим да обичаме Бог преди всичко човешко, да се научим да обичаме себе си без условия и претенции, да осъзнаем единството си със света около нас - така че страданието на човека до нас да се превърне и в наш урок.... и още толкова много качества означава състраданието.... Бог ни учи на него не в един само живот сигурно....

Линк към коментар
Share on other sites

"ОБИЧАЙ БЛИЖНИЯ СИ, КАКТО ОБИЧАШ СЕБЕ СИ!"

От тук се започва. И се стига до забравата на себето.

А Христос определено ни обича повече от Себе си, иначе нямаше да се подлага на слизане до земно ниво.

Линк към коментар
Share on other sites

Какво значи състрадателност?

Според мен е

да изпитваш съчувствие към хора с проблеми и да им помагаш .

Аз искам да питам друго до къде сме в състояние да проявяваме състрадателност ?

До какво може да доведе ? Има ли момент във който хората с проблеми започват да висят на главата на състрадателния ,а съвсем самостоятелно могат да си решат проблемите?

Линк към коментар
Share on other sites

Според мене, прарилно е да помагаме на хората да си решат проблемите сами, а не да им ги решаваме. Това разбирам и под проява на състрадателност. Все пак нека не забравяме, че в огромната си част проблемите са резултат от кармата. Всъщност може би състрадателния "страда" по-скоро заради грешките, които другия е направил в миналото, заради злоупотребата със свободната си воля и пропуснатите възможности за развитие. Както казах по-рано, болката ще отмине, но ако не се премахнат причините за нея, тя ще се прояви отново. Разбира се малцина могат да съзрат истинските причини за чуждото нещастие и да насочат помощта си по най-добрия начин. Остава ни още доста да учим.

Линк към коментар
Share on other sites

Състраданието има за основа страданието. Само човек,който е страдал, може да бъде състрадателен и колкото повече е страдал,толкова е по - състрадатален, защото страданието дълбае в сърцата ни вместилище за любовта, а състраданието е дете на любовта,която пък от своя страна е Основа на всичко съществуващо. Състраданието не е ментален процес, а екзистенциален. Необходима е известна чувствителност,сензитивност, откритост на сърдечния център, за да можеш да почувстваш, да преживееш и да споделиш като приемеш върху себе си, като своя собствена, чуждата болка и по този начин облекчиш този,който я изпитва. Както в планината - по - силният помага на по - слабия да си носи багажа. Според мен е погрешно да се твърди, че великите същества не познават страданието, не страдат... Напротив - размерът на тяхното страдание е непосилен за обикновеното човешко същество. Един Учител, слизайки на земята, прави огромна жертва, която е плод на неговото състрадание - Той става изкупител на карма. Нека да си спомним, че за Исус Христос се казва,че се е натоварил с нашите скърби, че е поел върху себе и изкупва нашите грехове. За Учителя се твърди - негови ученици са имали видение как той, прегърбен от непосилната тежест на Земята, я носи на раменете си. На Шива пък му посинява гърлото, защото изпива отровата на света. Съмнявам се в качеството на състрадание, в което не рискуваш нищо, в което не си готов да дадеш, да пожертваш нещо от себе си, за да облекчиш или да изцелиш болката на страдащия, а си готов единствено да раздаваш безплатни съвети. Учителят казва: " Всеки на този свят се ражда, за да изтрие сълзите на някого."

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки човек е страдал, страда или му предстои да страда. Това е беспорната истина. Вечни радости и забави няма при никого.

На мен обаче, не ми харесва приравняването на състраданието към религиозни и особено християнски ортопраксии. Състраданието на е религиозна категория, а нравствена. Човешкото изобщо, провокира състраданието - и към животните, и към хората, не любовта към божественото.

Линк към коментар
Share on other sites

Човешкото изобщо, провокира състраданието - и към животните, и към хората, не любовта към божественото.

Човешкото провокира състраданието,когато в него се е събудило божественото. Не ми се иска да пиша какви неща може да провокира човешкото ако божественото в него спи.

Съгласна съм с Борислав:

Съмнявам се в качеството на състрадание, в което не рискуваш нищо, в което не си готов да дадеш, да пожертваш нещо от себе си, за да облекчиш или да изцелиш болката на страдащия, а си готов единствено да раздаваш безплатни съвети. Учителят казва: " Всеки на този свят се ражда, за да изтрие сълзите на някого."

:thumbsup2:

Може би проблемът на страдащият до нас не е само негова карма, но и част от нашата? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...