Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Религиозно окр


Recommended Posts

Здравейте. От доста време,месеци наред,нямам окр,благодарение на помощта на д-р Първанов. Но от няколко дни има нещо .. почти съм сигурна, че е окр и не трябва да го вземам насериозно,но имам нужда от потвърждение. Така..аз съм вярваща, винаги съм вярвала в Бог и изпитвам благодарност,  случвали са ми се много хубави неща в живота, за които да съм благодарна и съм. Имала съм богохулствени окр мисли,за които знам,че не са истински и не ме плашат,появават се именно ,защото вярата ми е силна.. научих механизма на окр. НО.. не бях подготвена за това .. от 2 дена имам страх от това да не ми мине мисъл, че ще продам душата си на .... сещате се кого..,тя мина даже мисълта през главата ми всъщност няколко пъти.Това е невъзможно, защото окр мисълта не е истина нали така? Малко ме уплаши вече това. 

Линк към коментар
Share on other sites

Страха е хубаво нещо :) . Показва къде да внимаваш , нищо повече . Какво да заобикаляш  .

Съвсем нормално е да ,,видиш" всякакви мисли . Важния въпрос е какво ги правиш после? Да употребиш вниманието си , с полза или да мислиш глупости .(в смисъл неща от които няма да имаш никаква полза , даже напротив)

Да продадеш , няма как без да се съгласиш . .. Света е пренаселен с мисли  , но от нас зависи на коя ще дадем внимание  . Човек е нужно да свикне да подбира мислите , които да стоят на вниманието му . Останалите , не са му нужни и им ,,обръща гръб" , независимо колко натрапливи са . А ето формули за ограждане : -

-Аз подбирам мислите си и определям кои да превърна в дела . Моите дела са мои решения .

-Каквото и да се случи , мога спокоино да разгледам , да реша и да направя най доброто за момента .

Щом е ,,религиозно окр"  знаеш , че Когато си в утеснение Бог помага , но  , е нужно да  обърнеш внимание . Лесно става ако четеш всеки ден няколко от многото  тук--   https://www.beinsadouno.com/board/молитви/d184d0bed180d0bcd183d0bbd0b8/

или тук--   https://www.beinsadouno.com/board/молитви/d0bcd0bed0bbd0b8d182d0b2d0b8/

https://www.beinsadouno.com/board/молитви/

пп  Интересен е въпроса достатъчно ли е да се каже един път една молитва (ако е молитва) . Хората са много различни и е добре всеки сам да намери количеството . Мога например да кажа че ми се е случвало да повтарям нещо до като заспя . Колко време и колко пъти не е смислен въпрос , тъй като това са бройки без значение . От значение е да има една идея в която да си изцяло .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, радвам съм,че със съветите ти съм могъл да ти помогнал. Това което описваш, наистина е религиозно ОКР,  както сама си се досетила .Нали, ти бях писал ,,Трябва да приемеш, че всяка мисъл, която те напряга и се повтаря 5- 6 пъти е натраплива .

ВСЯКА!,,

Темите с които ОКР-то може да ни занимава са безброй, въпроса е,че всики натрапливи мисли  са фалшиви и лъжливи. Да се разсъждава по тях е грешно и ни кара да се безпокоим на без да има реална причина за това.

Линк към коментар
Share on other sites

Предъвкването на разни теми,дори и обиди от някого ,които се въртят в главата ми после, също биха могли да се приемат за окр нали? Подсказка ли е тази мисъл,когато си помисля "окр ли е това" (щом си задавам въпроса най-вероятно си е точно окр?),наистина темите на окр са безброй .. мисля ,че ми трябва съвсем малко ,буквално невероятно малко вече, за да премина изцяло"оградата на затвора"  на окр и то да остане отзад .. като нещо ненужно ,глупаво, което не е част от мен.

Линк към коментар
Share on other sites

 

Цитат

д-р Тодор Първанов                Здравей, радвам съм,че със съветите ти съм могъл да ти помогнал. Това което описваш, наистина е религиозно ОКР,  както сама си се досетила .Нали, ти бях писал ,,Трябва да приемеш, че всяка мисъл, която те напряга и се повтаря 5- 6 пъти е натраплива .

Без претенции за всеобхватност , мога да споделям само личен опит и потвърден от различни източници . Значи въпроса е как усещаме емоционално нещата .И в зависимост от тези усещания и личните ни решения отностно какво искаме и за какво работим , да насочваме вниманието .Тогава неприятноста , че съседа ми е дигнал скандал и казал мн. неприятни неща . Не е нужно да го предъвквам влизайки в детаилите и кой е прав и кой крив .А се занимавам с поведението си да бъда към всички както към себе си ,толерантен , добронамерен , обективен . Да си върша работата без да преча някому или се натрапвам .Човек е нужно да си стане господар , да не се потдава на натиск , както има при всяка натрапливост .Най малкото , защото решенията са разумни само когато са взети с хладен ум .Хладен--не емоционален . Защото е лесно да се отиде в крайноста на леден ум . Крайност на ума зачитащ единствено себе си ....Знаеш приказката за ледената кралица , нали ?  :)  :)  

Всички постоянно предъвкваме някакви мисли , идеи , отделни фрази и мелодии . Колкото по неангажирани сме и се мотаем без цел . Толкова нашия  ум е  по склонен да зацикля .

Има два взаимносвързани начина за овладяване ума . Концентрация ,ангажиране с работа . И спиране на ума ,наблюдаване без мислене(коментиране) . И двете ги има в живота , в ежедневието ни . Те ни се случват и подканят да ги разберем .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

преди 4 часа, АлександърТ.А. каза:

 

Без претенции за всеобхватност , мога да споделям само личен опит и потвърден от различни източници . Значи въпроса е как усещаме емоционално нещата .И в зависимост от тези усещания и личните ни решения отностно какво искаме и за какво работим , да насочваме вниманието .Тогава неприятноста , че съседа ми е дигнал скандал и казал мн. неприятни неща . Не е нужно да го предъвквам влизайки в детаилите и кой е прав и кой крив .А се занимавам с поведението си да бъда към всички както към себе си ,толерантен , добронамерен , обективен . Да си върша работата без да преча някому или се натрапвам .Човек е нужно да си стане господар , да не се потдава на натиск , както има при всяка натрапливост .Най малкото , защото решенията са разумни само когато са взети с хладен ум .Хладен--не емоционален . Защото е лесно да се отиде в крайноста на леден ум . Крайност на ума зачитащ единствено себе си ....Знаеш приказката за ледената кралица , нали ?  :)  :)  

Всички постоянно предъвкваме някакви мисли , идеи , отделни фрази и мелодии . Колкото по неангажирани сме и се мотаем без цел . Толкова нашия  ум е  по склонен да зацикля .

Има два взаимносвързани начина за овладяване ума . Концентрация ,ангажиране с работа . И спиране на ума ,наблюдаване без мислене(коментиране) . И двете ги има в живота , в ежедневието ни . Те ни се случват и подканят да ги разберем .

Тоест има ли зацикляне и анализ, в каквато и да е тема,  е знак ,че е окр и не трябва да се притеснявам нали така?

Линк към коментар
Share on other sites

Цитат

Тоест има ли зацикляне и анализ, в каквато и да е тема,  е знак ,че е окр и не трябва да се притеснявам нали така?

Виж моля колко пъти задаваш почти един и същ въпрос?

Какво като е ОКР когато не го разбираш и то се видимо изменя . За всяка дума поотделно ще трябва да попиташ ОКР ли е .Защо не погледнеш вътре в себе си какво става . Появява ли се страх или нещо друго ? Когато сънувах мечка , се будех плувнал в пот .Огледам се и виждам че е само сън , успокоя се . Към десетия път вече още в съня се сетих че сънувам , но се събудих все пак да проверя . Е от тогава мечката е..не чак приятел ,но знам какво да правя дори на сън .

Какво е ОКР   ? Какво е О......какво е К....какво е Р.......Какво означава всеки един термин в разговорната реч , разгледай го и свържи с поведението . За да знаеш . И тогава като се гледаш какво правиш , защото мисленето е правене , ще знаеш .И ще ни даваш съвети на нас , защото си го преживяла и разбрала .

Прегледай информацията от терапевтите . Орлин Баев има много изчерпателни теми в личния му блог(струва ми се ).

Няма друг начин освен усърдна работа . На готово както сама виждаш  не става . То е като хапче --временно . Когато се потрудиш и разбереш дори и малко е удовлетворяващо и за винаги .

 

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

В 25.10.2023 г. at 10:27, anonimnata каза:

Предъвкването на разни теми,дори и обиди от някого ,които се въртят в главата ми после, също биха могли да се приемат за окр нали? Подсказка ли е тази мисъл,когато си помисля "окр ли е това" (щом си задавам въпроса най-вероятно си е точно окр?),наистина темите на окр са безброй .. мисля ,че ми трябва съвсем малко ,буквално невероятно малко вече, за да премина изцяло"оградата на затвора"  на окр и то да остане отзад .. като нещо ненужно ,глупаво, което не е част от мен.

Искам да се уточня,че съм го написала много объркано . Така, става дума предъвкването на ЧУжди мнения казани от друг(мъж който преди ме е харесвал най-вече), и страха ,че щом ги мисля или повторя стават истина и ги привличам казаното , си е пак окр, нали Д-р Първанов? И общо взето при мен всички мисли  свързани с външен вид би трябвало са окр нали така,(натрапливоста е там,религиозното се появява много рядко).

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...