Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Паневритмията и моя опит с нея


Иви

Recommended Posts

"По онова време пишех втората част от сборника си „Игри и песни за децата.” Имах желание да включа някои от упражненията или песните на Учителя, но се чувствах задължена да поискам позволението му за това. И така, отидох на Изгрева. Пред приемната му имаше приятели. Дойде и моят знак.

- Учителю, ще разрешите ли да включа някои от упражненията Ви в моя сборник или на някои от песните Ви да сложа движения?

- Кога ще се печата книгата? - беше първият му въпрос.

- По всяка вероятност след един месец.

- Ще ти дам специални упражнения.

След тези думи той затвори очите си за няколко минути. Наблюдавах учудена: какво става? Мислеше ли Учителя или бе задрямал уморен? Не можех да разбера, стоях без да мърдам. След малко той ме погледна, стана от стола си и каза:

- Пиши!

И самият той започна да прави ритмични, плавни упражнения, като обясняваше:

- Всяко движение е привличане на сили. Ако движенията се извършват правилно, с необходимия ритъм, те ще развият много добродетели у децата. Това е за щедрост ... движенията ще привлекат известни Същества на Светлината ... на Любовта ... на Милосърдието ... Вярата ...

По този начин Учителя ми демонстрира девет упражнения. Аз ги записах. След това поиска да ги изиграя и едновременно да чета написаното. Благодарих му, казвайки, че те са лесни и приятни.

- А какво име да сложа за техен автор - Беинса Дуно или само Учителя?

- Първо ги опитай с децата. Виж дали ще ги харесат и как ще ги играят. Въпросът за авторството не е важен, няма нужда да пишеш автор. Източникът е един. Ако хората достигнат този Източник, винаги ще пият чиста вода. Движение и ритъм - това е хармония на сили! Ритмичните движения при акомпанимент на музика могат да извършат чудеса!

„Когато природата се подновява,

Птичките пеят.

Когато светът се пресъздава - ангелите пеят.”

Това е от най-старата Книга в света. Всяка добродетел има своя линия на движение. Може да се проведат наблюдения, за да се види влиянието на различните движения за приемане и предаване на известни физически и психически енергии. Всички страни на човешкото тяло са свързани с психически процеси. Някои ключови формули, произнесени правилно и придружени от музика и движения, могат да имат огромно значение. Когато човек съзнателно движи ръцете и краката си, той превежда към себе си повече кръв и енергия, а енергията е сила! Но това е теория. Ти започни да правиш с децата тези девет упражнения.

На следната сутрин показах упражненията на децата. Те много ги харесаха и оттогава всяка сутрин започвахме нашите занимания с тези девет упражнения, които наричахме „Ведрина”. Имаше две курсистки и те правеха упражнения с децата. За моя приятна изненада след няколко дни едната ми се похвали, че имала непрекъснати невралгични заболявания, но откакто прави тези упражнения, главата не я боли повече.

За успеха съобщих на Учителя. Той само се усмихна и каза:

- Новият човек ще се развива по пътя на ритъма и музиката. Едно движение може да съгражда или да руши. Нужни са знания и светлина.

След няколко месеца, когато бе публикувана част от втората книга на „Игри и песни за децата”, имаше един раздел: „Девет ритмични упражнения за най-малките.”"

Из спомените на Милка Периклиева - "Разговори с Учителя"

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Честита Първа Пролет!!!

Днес играхме първата Паневритмия за тази година.

Настроението беше празнично и приповдигнато.

Красота,радост и вдъхновение озаряваше лицата на всички.

Винаги след Паневритмия се чувствам много добре.

Чувствам се по-лека, по-свободна, по-удохотворена, по-добра, по-съпричастна и радостна, по-бодра и здрава. В душата ми е тихо и спокойно.

Чувствам се по-силно свързана с Природата и хората.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря Таня, честита и от мен, много Мир и Любов на всички!

И аз мога да кажа, че след днешната Паневритмия се чувствам невероятно. Не мога да кажа дали играя правилно или не. Не зная критериите. Но днес бях щастлива, че съм част от нещо изключително. :angel:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

"Здравейте приятели,

Време е за Паневритмия! Ставайте от удобните столове и играйте Паневритмия. Тогава няма да се сещате да спорите кой е прав и кой е крив, кой кого е обидил, кой повече говорил, кой повече си служел с цитати, за да провокира мисленето на съпорталците/съфорумците/си, кой на коя школа е поддръжник, кой е по- сладкодумен и кой по-директен и т.н.

"Дали на Изгрева, на Езерата или на Рила, с малка или голяма група, на жива музика или на запис, за мен играенето на Паневритмия е въпрос на вътрешна нагласа - да посрещна деня с усмивка, да се заредя с търпение и добронамереност, да събера сила и енергия за целия ден.

За съжаление тази година не намерих групата, играеща в Западен парк, където ми е най-удобно да ходя.

А резултата от изследването е публикуван в статия в списание "Паневритмия" и той е, че след изиграване на цикъла упражнения кръвното налягане се нормализира! В момента не пия никакви лекарства - нито конвенционални, нито на билкова основа, а организма ми сам търси и намира баланса си.

Паневритмията, както и други упражнения дадени от Учителя, песните и философската основа на учението на Бялото Братство са мощно средство за пречистване на тялото, мисълта и духа.

За мен основен принцип в живота стана:

" Ти съзнавай, ти люби!

Безспирно сей, гради!

И в живота всичко давай,

тази Истина, Бога ти познавай!""

Ще добавя, че в морската градина във Варна се играе всяка сутрин Паневритмия от 7.00 часа. Заповядайте варненци! Прекрасно е да станеш сутрин рано и да вкусиш от чистия въздух, да усетиш чистотата му, да чуеш прекрасния птичи хор, да се насладиш на чудесния изгрев на Слънцето, да се срещнеш с прекрасни хора, да преживееш ритъма на Природата! thumbup2.gif"

От днес отново започна Паневритмията в Морската градина. Започва се в 6 часа и 45 минути.

Линк към коментар
Share on other sites

За моя личен опит:

В нашата група сме събрани наполовина опитни и другата половина - съсвсем нови - играем в кръга за пръв път в живота си. Разбира се грешим, бъркаме краката, ритъма понякога, особено имаме още да работим над координацията ни с партньорите.... Но играем с много любов заедно с групата си вече! :3d_044:

Тук, от тази тема искам от цялото си сърце да изкажа благодарност на нашите опитни братя и сестри от Хасковската група - те са се разпределили на всеки новак и ни окуражават, успокояват, показват... като че ли играят и за нас на моменти... Но толкова много любов и единение на сърцата и умовете на хора, които до преди 2 месеца не се познавахме и единствената връзка между нас е Учителя и Паневритмията - досега в живота си не съм усещала!

Благодаря ви братя и сестри! :3d_041::3d_059:

Линк към коментар
Share on other sites

Във Варненската градина играят Паневритмия много съзнателни братя и сестри, които имат опит и са в състояние да хармонизират цялата Паневритмия, независимо от грешките, които допускат по-малко знаещите и учещите се, така че според мен не може да се каже, че нарушаваме ритъма в природата и затова вибрацията на всички се повдига, с което се обяснява и повишеното настроение и хубавите неща, които ни се случват, когато играем Паневритмия.

Линк към коментар
Share on other sites

Администраторска бележка: Моля придържайте се към темата, а тя е Паневритмията и моя опит с нея. Начина, по който се играе Паневритмията е обект на дискусии сред преподавателите по Паневритмия!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Здравейте приятели.

За първи път на 20 август тази година играх Паневритмия. Просто отидох за посрещна изгрева и се случи, ей така..случайно някак, без да е планувано. Просто се подредих и се включих, и ето започнах. Интересното беше, че не съм играла преди, не съм гледала и диска, който имам, но въпреки всичко играх с огромна лекота, удоволствие и трепет и то така, сякаш съм го правила много пъти и преди това...

Може би ще отнеса много критики от някои, че не съм чела, гледала и минала през теорията а отидох направо на практиката, но ще го понеса.

Важното е, че съм щастлива.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

По темата

... Паневритмията също ми "залепна" "случайно". От повече от година се интересувах за курсове за изучаването й, но се оказа че няма такива в нашия 300-хиляден град, поради което не бях правила опит да се включа в групата необучена - зная, че не се препоръчва. Но в началото на март "случайно" срещах няколко пъти сутрин край морето една далечна позната, която не бях срещала от години. Тя ми каза :"Тъй-тъй всяка сутрин посрещаш изгрева на плажа, защо не се присъединиш към нас?" И ме покани да отида на 22 март. Отидох, много ми допадна, но точно тогава бях пипнала някакъв вирус, който ме "държа" около месец - кашлица до задушаване, често втрисане. Не можех да излизам сутрин в мъглата. Една сутрин през май се събудих в 5.30 и, без въобще да мисля, запалих колата и долетях до поляната. Абсолютно импулсивно. Имах намерение известно време само да гледам, но веднага ме въвлякоха в кръга. Грешах тук-таме, но общо взето имах чувството, че това е нещо, което зная, винаги съм знаела, но малко съм позабравила. Разбира се веднага започнах да гредам клиповете с упражненията, да чета всяка вечер преди заспиване дебелата книга с описанията от 1938година, музиката и обясненията за смисъла на всяко упражнение, на всяко движение. Старая се много и старанието ми се отблагодарява с едно вътрешно усещане за цялостност и за единение с всички и всичко, което ме заобикаля.
Линк към коментар
Share on other sites

Много танци се играят по света,но с подобна сила на въздействие като Паневритмията нийде не можем да открием. Тя пронизва световете и създава възможност хармонично да се обменят опирайки се на  Единният Дух. На онези ,които не играят тези упражнения ,Учителят препоръчва да не им се говори за новото учение .Можем да си представим каква основа за градеж представляват за човешкия организъм ,щом като се препоръчва да се играят от ранна детска възраст. Онези които я изучават и прилагат получават от онези богатства ,които ръжда не хващат и никой не може да ти отнеме ,за които даже не се и говори за да не се опетнят.За съкровените този танц е свещенодейдтвие.

Линк към коментар
Share on other sites

icon12.gifЦитат от Никола Дамянов:

[Като слушам караници по време на игра,...или забележки,... или викове "ОПРАВИ КРЪГА"..."СПАЗВАЙ РАЗСТОЯНИЕТО"...- просто нямам думи!

Тези хора и хал хабер си нямат нито от Паневретмия нито от Учение,...нито от енергии,а доста често само това се спряга!]

.............................

[Много ме е интересна случката,когато ученици "докладвали" на Учителя за това как еди кой си играл така,друг играл иначе ...възмущения,...а той ги попитал "А вие как видяхте това?"]

Тези думи ми напомнят за това колко ми е приятно да вляза в православен храм, когато няма хора - насаме със себе си, пукотът на свещите, мистичната тишина, молитвеното настроение и ....изведнъж жените, продаващи свещите започват на висок глас някакви разговори за "скъсаните гащи..." в света.

За мен Паневритмията е свещенодействие и ако човек няма разположение и вътрешна вглъбеност, мисля си, че няма да има същностен ефект. Паевритмията е вдъхновение, не и въодушевление. Поне за мен.icon12.gif

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Това, което ще напиша, повече приляга на темата за синхронността, но не можах да я открия, а разполагам с малко време.

Днес се усетих, че откакто играя Паневритмия (началото на май) и посрещам слънцето с групата, сме подписали в нашата фирма четири(!) договора за проектиране на фотоволтаични централи (полета със слънчеви(!) панели за производство на електроенергия). Най-интересното е, че всеки един от тези договори пристигаше при нас "случайно" в момент, в който сме близо до тотален финансов колапс (взети пари назаем, неплатени сметки за консумативи, падеж на вноска по кредит, забавени плащания от клиенти), и ни вади буквално от дупката - с малки суми, но навреме. Как да не повярваш, че "животът е красив и изобилен" :feel happy: ...

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Откакто спрях да слушам забележките на някои хора по време на Паневритмия, откакто не гледам другите как играят, дали съм в такт с тях, просто усещам невероятна хармония и си изигравам много добре танца.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

По темата

Здравейте,

Аз не съм от запознатите с Учението, а от прохождащите. Доста време се ориентирах хаотично, влизайки в този сайт и свързаните с него чрез линкове .Четях молитвата и мъдростта за деня,беседа някоя ,която се коментираше тук и споделените мнения на участници в този форум. Постепенно и стъпка по стъпка Душата продължавше да иска още нещо и по -систематизирано. Това желание се засили през тази година, след курс по Паневритмия и реалното и практикуване на открито. Не мога, а и не искам, да спра да търся и чета.

Паневритмия е невероятно преживяване. Ако все още не сте пробвали да се занимавате, горещо ви съветвам да не губите време и да се лишавате от това толкова естествено, красиво и много зареждащо преживяване.

Аз се радвам,ч е открих Паневритмия. Открих я като човек, който нищо не знае, но търси някакво релаксиращо занимание, за раздвижване сред природата. Когато започне човек да се занимава, осъзнава, че ефекта е по-голям, ако се опита да разбере по-дълбокия смисъл на този танц.

Подобно на мнозина работя в офис и пред компютър.Принудителната поза,взирането в екрана ,напрежението и липсата на чист въздух в помещението, независимо колко модерна е климатичната инсталация са все неща, които в един момент с натрупването си започват да дават негативен ефект върху жизнения тонус.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

вчера споделих горното в една друга тема тук за Учението.

Днес искам да ви споделя още нещо за моите първи стъпки в Паневритмия.

Много добър поглед върху духовната страна на този космически танц Паневритмия ,ми даде филма с Ина Дойнова.Гледам ги почти ежедневно у дома и всеки път научавам нещо ,което ми е убягнало.Проблем беше да ги сваля,не се записваха по някаква причина и съм благодарна на новите си приятели от Хасково,които ми ги дадоха.Гледала съм и други филмчета,но този препоръчвам .Не знам дали е за начинаещи или напреднали.Аз съм начинаеща,но го намирам за много добър .

През работната седмица ,в кръга в Хасково ,не сме много.Винаги ,когато излезна сутрин ,мина през събуждащия се ,но все още спящ град си мисля,колко точно е определен часа ,в който най-добре се играе и най-пълно можем да взаимодействуваме с Природата.Да посрещнеш изгрева ,а после да се потопиш в магията на звуци и усещания е вибрация ,която определя целия ти ден след това.Каквото и да носи новият ден винаги се посреща по-леко и приятно ,ако си играл сутринта.

Аз започнах на 46 години.Паневритмия може да се започне и на 60 според мен.Балансирана и хармонична тя не поставя никакви ограничения за възраст и състояние.

И когато неканени мисли идват да ме натъжат или объркат ,аз мислено се връщам към зареждащото начало на своя ден и тананикайки си някоя от песните ги преодолявам.

Така се получава при мен.

Споделям ви го не за хвалба,а защото знам как случаен подтик и намесата на Донка ме сложиха на тая пътечка.

Благодарна съм ,че ми се случи.

Ако не сте пробвали и се лутате,както аз се лутах и търсех отговори на мои си въпроси ,просто опитайте.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Здравейте!

Бих искала да споделя моя кратък опит с паневритмията. Този сезон ми е първи и още се уча. На 22.03. за пръв път влязох в кръга и веднага усетих, че това е "моето нещо". И от вътре някакси ми дойде да играя на пръсти. От тогава винаги когато усетя хармонията в себе си по време на паневритмия, все ми идва да играя на пръсти. На някого случвало ли му се е? Много моля, ако някой има такава практика - да играе на пръсти, нека сподели. Светъл ден на всички форумници!

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за споделеното. :)

На мен не ми идва да играя на пръсти, но пък гледам първо да стъпвам на пръсти и после на цял крак :)

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти, Иво, за отговора. Преживяванията по време на паневритмия са много лични и съкровени. Бих се радвала да мога да споделям своите със сродни души, както и да се опитам да разбера и съпреживея личния опит на всеки, който го сподели. Слънчев и усмихнат ден! :3d_064:

Линк към коментар
Share on other sites

На една от срещите в дните на духовност една жена сподели, че докато играела пентаграма се обливала със съответните цветове (и по този начин упражнението било по-ефективно), символизиращи добродетелите - Мъдрост (жълт), Истина (син), Правда (зелен), Любов (розов) и Добродетел (бял).

http://www.bratstvot.../pentagram.html

Първият път когато реших да го изпробвам обърках цветовете, но след внимателно разглеждане на пентаграма установих, че когато си в редицата на лъча от ляво на дясно се получават подредени цветовете по следния начин: жълт, син, зелен, розов и бял и в зависимост от мястото, в което се намираш ще минеш първо през съответния цвят и после през всички останали.

Редактирано от Криси
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...