Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Упражнения за енергиен баланс


Recommended Posts

"...Моят път не е е твоя! Нека сам да вървя! Нека с риск да пропадна, поне за миг полетя!..."

"...И макар, че от кал сме направени, Господи, аз не искам в кал да прекарам живота си! И не искам тъй ням да стоя на брега, да очаквам промяна и все да мълча!..."

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Бе хубаво е човек да си е енергийно балансиран! И не е хубаво да общуваш с такива, дето се балансилат за сметка на другите около тях... Всеки трябва да се грижи сам да е в добра форма, за да не тежи на другите.

По някое време се занимавах с тай чи чуан. Това ми позволи да установя, че в паневритмията има доста елементи, които могат да се срещнат в тай чи чуан формите. Така или иначе, има много начини за постигане на енергиен баланс. Въпросът е да не си помислим, че те ще ни решат проблемите. По- скоро нещата се развиват така: Балансираме се по един, или друг начин, успокояваме се, после се оказваме разбалансирани, пак правим упражнения, може и друга система да потърсим, и пак... Докато ни поомръзне и се запитаме:" Защо все така се налага да се балансираме? Не може ли основното ни състояние да е балансирано? Да не би ОСНОВНОТО НИ СЪСТЯНИЕ ДА Е НЕБАЛАНСИРАНО?"

Линк към коментар
Share on other sites

Донякъде съм съгласна. Но бих определила нещата малко по- иначе: паневритмията, както и други техники - йога, тай чи чуан, рейки, и безброй други може да създават предпоставки да се развие правилно мислене. Влияят върху мисленето. Но сами по себе си не ни учат на правилно мислене. Едно единствено нещо ни учи на правилно мислене, то е в нас, но спи. Иначе нямаше да сме тук! :)

Линк към коментар
Share on other sites

:D Това, че сме тук, е признак на правилно мислене... мисля аз.

Правилното мислене оправя и енергийния баланс. Не е задължително упражненията да са физически, човек може да променя нещата с мисъл. Днес съвсем бях излязла от релси, бях... да не изпадам в подробности, но добри хора покрай мене с доброто си излъчване и думи ми помогнаха. Съвсем ми светна, когато преди малко прочетох някои неща тук, в този Портал. Убедена съм, че съм попаднала на правилното място в правилното време.

Хубаво е човек да носи отговорност за състоянието си и влиянието, което оказва на околните. Но не е правилно да се осъжда, ако не успее да се справи веднага. Силите на всеки от нас си имат граници, които прекрачваме понякога неочаквано и за самите себе си. Може доброволно да се помогне на човек, а не да се оставя да си блъска главата сам. Понякога задачите са за двама, не сме сами в този свят и това е. Нормално е да има обмен на енергия между хората, стига да е доброволно и осъзнато, поне от страна на даващия.

И благодаря! :feel happy:

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

:D Това, че сме тук, е признак на правилно мислене... мисля аз.

Хъм-м-м... На мен ми прича на обратното. Това, че сме тук, ми прилича на резултат от твърде сериозна грешка. Може и да не гледаме на това като на грешка, а само като на събитие с неприятни последици. Не знам дали е правилно мисленето, довело до това, не ми харесва резултатът. Е, ако на човек му харесва този резултат, и мисленето ще да му изглежда правилно.

Правилното мислене оправя и енергийния баланс.

Това е точно така, обаче пак- като гледам резултатите- не ми изглежда мисленето да е правилно. Колко балансирани хора познавате? А колко небалансирани хора познавате?

Защо трябва да полагаме толкова усилия да се балансираме? Значи балансът все ни убягва... Нека не ви звучи това песимистично! Само твърдя, че е добре да имаме куража да виждаме нещата такива, каквито са, а не каквито ни се иска да изглеждат!

Линк към коментар
Share on other sites

Защо трябва да полагаме толкова усилия да се балансираме? Значи балансът все ни убягва... Нека не ви звучи това песимистично!  Само твърдя, че е добре  да имаме куража да виждаме нещата такива, каквито са, а не каквито ни се иска да изглеждат!

Да, факт е! Трябва да бъдем реалисти. Пречупената реалност води към самозаблуда. Трябва да бъдем и умерени мечтатели, както и неуморни работници. Защо да спрем да правим усилия? Бог не се отказва от нас, защо ние да се отказваме от себе си?

Кураж е нужен да признаем истината пред нас самите. Кураж е нужен за да се предприеме каквото и да е, за да променим това. Кураж трябва да останеш силен и непоклатим в намеренията си.

Това е смелост за смелите!

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

:):thumbsup::thumbsup2:

Кураж е нужен да признаем истината пред нас самите. Кураж е нужен за да се предприеме каквото и да е, за да променим това. Кураж трябва да останеш силен и непоклатим в намеренията си.

Това е смелост за смелите!

:D:1eye::thumbsup2:

Бог не се отказва от нас, защо ние да се отказваме от себе си?

:) да доуточня само благо...уж ми е ясно, но да ми стане все пак още по-ясно - дали искаш да кажеш...да не се отказваме от битката за Божественото в себе си...нали, щото аз от себе си( менажерията в мен :sleeping: ) съм се отказала отдавна и посоката ми е само и единствено една...към Отца :hypocrite: с помощта на Духа на Истината.

:thumbsup2: ДИАМАНТЕНА ВОЛЯ за всички всички постоянно устремени към Любовта и Светлината :angel: душички

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост + Кураж :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Май нещо не щете да ме разберете. Щото ако искахте, щяхте. Що за отношение? Колко сме си възвишени и духовни! Надявам се да проявите повече добронамереност и интелигентност този път, а може би и истинско смирение. Я да ви видя, добри хора?

Накратко - ако човек е умствено и енергийно разбалансиран, щом изправи мисленето си и енергийният му баланс се поправя. Така съм ги усетила аз нещата, изправяйки мисълта си понякога (и чувствата, понеже вървят в комплект). Не съм предявила претенции да съм идеална и с вечно право мислене. Човек може доста да се разбалансира къде сам от погрешно мислене и чувстване, къде с чужда помощ - има си хора за всичко.

Кой от вас е с претенции, че би устоял на всичко и всеки без да залитне или падне?! Няма такъв?! Това отнема ли правото му да има някоя и друга правилна мисъл, за да се изправи?!

Мисълта за изправянето може да е признак за сторена грешка, но не е грешка. Напротив! Правете разликата, моля ви се!

Кой от вас ходи винаги изправен, без да залитне или падне? Я бъдете реалисти!

Признак на правилно мислене е да се изправяш след падането, не само да вървиш "без да спънеш ногата си". Кой е стигнал чак дотам? Аз лично не се отказвам от правото си да падам и да ставам. Да, имам погрешно мислене, но ми позволете правото да имам и прави мисли понякога.

Простете за повторенията, но явно едно казване не стига. И да не сте ме разбрали, не ме засяга особено. Напънах се в името на правилните отношения между нас.

Правилно е мястото, което помага на човек да си изправя мислите и този Портал е именно такова място за мене. И е признак на правилно мислене да го посещавам отново. За вас ако не е, що дирите тука?!

Бегайте веднага от неправилното място! :blink::harhar:;)

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

:):v::thumbsup2:

:v: Латина ! Поздрав от будните + благите/добрите хора! :feel happy: Благодаря за мъдрата/принципна + искрена +блага позиция! :smarty: Много добре те разбрахме :smarty: Различаването + Разбирането не всякога за всички са постижими от веднъж ( зависят от връзката със Светлината) :king: и да искат...ни могат...щото са в затъмнение ( частично или пълно - лунно или слънчево...временно обаче ) :D няма страшно - участък от Пътя :1eye:

:) Има един важен закон/правило ( щЪ сЪ повторя...писах го някъде по темите :D ) ...на неразумен/неразумяващ в ушите не говори( дъъълго...веднъж- дваж може ) не говори...защото ще презре разумните твои слова...и ще почне да "изпарява /да смърди", да спори или да вреди ( астрала сЪ замърсява :huh: ) и карма сЪ създава :D в повечето случаи.

:) И още нещо...има друг закон/правило - не спирай този, който е тръгнал да върши "престъпление" / например да се бие - с физически действия или думи...никогаж не го прави...за всички разумни + съзнателни человеци важи!!!

:hypocrite: само МИСЛЕНО му кажи...има си методи...тъй било по Божественому :v: Дай Боже до скора среща! ОМ

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост + Хармония :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

:) Хармоничен ден на всички!

Това, че сме тук, ми прилича на резултат от твърде сериозна грешка. Може и да не гледаме на това като на грешка, а само като на събитие с неприятни последици. Не знам дали е правилно мисленето, довело до това, не ми харесва резултатът. Е, ако на човек му харесва този резултат, и мисленето ще да му изглежда правилно.

:) тук = на Земята , нали...

Взаимовръзките между "Харесването - мисленето" в последните две изречения...всеки сам да си поразмишлява...Има вътрешни критерии за правата мисъл и що е то действително аварийна ситуация и порядък.

:) Но пък квалифицирането от сорта "твърде сериозна грешка" може и да е силно драматизираща констатация/внушение...и за това си има астрални агенти - работяги.

:king: Изобщо не е грешка - изпитче е, така си мисля :sleeping: има си Промисъл - това е положението!

Което изобщо не променя нашия СТРЕМЕЖ , но мотивацията и методите са по различни. Но и това е относително отразително, според както и защото. Представи и предположения разни и разнообразни.

И последиците от ситуацията изобщо май не са...приятни - неприятни / харесвам - нехаресвам...те са просто част от Промисъла, щото иначе нямаше да можем да станем съвършени както е съвършен Отец наш що е на Небето :angel:

Без ПАТОС + Съвършено Устойчиви на Изкушенията !

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

Латина, а защо си мислиш, че не те разбираме и не сме съгласни? :blink:

Напротив, точно това казвам и аз - трябва непрекъснато да се опитваме и да ставаме все по-добри и по-добри. Чистата и правата мисъл е най-важна!

Линк към коментар
Share on other sites

Правилно е мястото, което помага на човек да си изправя мислите и този Портал е именно такова място за мене. И е признак на правилно мислене да го посещавам отново.

И за мене. :)

А начините за енергийно балансиране са много според мен, макар и да не дават едни и същи резултати, но определено ни правят по- добри.

Като ходя да играя сутрин Паневритмия в морската градина, наблюдавам по колко много начини хората си балансират енергията: Паневритмия, китайска гимнастика/точно не й зная името/, бягане, разхождане на кучето, обикновена разходка на чист въздух, разходка с бебето, плуване и обикновено къпане в морето.

Човек се балансира и с мисловни упражнения, с молитви, с медитация, концентрация;чрез работата си, ако я обича ; копаенето в градината е също чудесно средство за енергийно балансиране :D

Забравих за пеенето. Чудесен метод за балансиране на енергията, може би най- добрият/поне за мен/ :)

Линк към коментар
Share on other sites

:):D:1eye: носенето на вода...изворна...съзнателно :thumbsup2: що вода пренесохме на Езерата тази година от Ръчичките до кухнята и изобщо..., а Учителя го е дал като упражнение преди цяяял век и то никак не случайно.

Подготовка си е за Ерата на Водолея :D

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

Щом става въпрос за енергийно балансиране, май трябва да наблюдаваме явленията в нашето тяло- нали искаме да балансираме ян/ин, така че вероятно първо ще забележим, че в дишането има ян, и ин, в свиването и разцпускането на мускулите, в лявата и дясната ръка, в левия и десния крак, в лявата и дясната половина на мозъка...и от там, вероятно спонтанно ще усетим нашата нужна за баланс на някое от нивата...Схванати ли сме в мускулите, топло ли ни е, или студено, дишаме ли дълбоко, движим ли се плавно и с радост...каквми са ни мислите, емоциите, чувствата...

Казват, че в човека само окото е представител на Ян, всичко друго е Ин...

Едно лесно упражнение- започнете с едната ръка да описвате 8-ци пред Вас, все едно че забърсвате с парцал прозореца (може и това да правите естествено), след това го направете и с другата ръка- после и с двете, и "разгърнете" тази осмица възможно най-много, като за целта краката са леко отворени, и в коленете леко присвити, за да пружинират естествено в поддържането на стабилността на цялото тяло....Правете го докато усещате, че е приятно...След това, съберете ръце пред сърцето, и като примерен китаец, кимнете леко с глава и благодарете за тази малка радост (..или за чистите стъкла пред Вас)... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Как смятате - дали упражнения за енергиен баланс трябва да се правят само от възрастни или и децата може да бъдат насочвани към тях? Дали не е рано за това? Как е най-правилно да им помогнем, особено ако ние все още се учим и търсим своя път? Бихте ли споделили своя опит и виждания?

Линк към коментар
Share on other sites

ЛСМР

Мудри

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

Общуването с деца само по себе си е вид енергийно балансиране....

За самите деца енергийното балансиране е ежедневие- има значение с какви дрехи и в какви цветове ги обличаме, с какво ги храним, дали им оказваме съдействие в игрите и физическите развлечения, дали откликваме на нуждите им да получат и отдадат емоции, чувства...

Според възрастта на детето има различни видове методи за енергийно балансиране- масаж, гимнастика, има редица методи с вода- могат да е прилагат при къпане като вид игра, в басейн, има за по-големите деца най-различни начини да си балансират енергията...Иначе, щом детето може да съзнава това, което извършва- например дете на 5 години спокойно може да започне да тренира бойно изкуство, спорт и т.н., не енужно никой друг да му прави енергийно балансиране, защото това е пряка намеса в енергетиката на детето без то да е помолило за такава..Ако боледуват децата- енергийното балансиране започва от възрастните...най-често ако възрастните баланисрат своята енергия, хармоницират себе си и жилището си, детето оздравява..Е, ако става въпрос, прояви като температура и т.н. се балансират най-лесно както при деца така и при възрастни- всички остри болекстни проявми се коригират изключително лесно, но това не означава че се лекуват на причинно ниво...Вирусната инфекция може и да изчезне за полонвин час (най-често между 30мин и 6 часа е напълно възможно да се излекува всяка една остра вирусна инфекция, включително и грипна- но не "грипна" както сме свикнали да наричаме острите вирусни инфекции на горните дихателни пътища, а причинена от грипните вируси; дори и специфични инфекциозни заболявания като вирусен паротит, шарки всякакви и т.н.), като повечето могат пак да се появят, с изключение на онези, при които се придобива траен имунитет. В такивеа случаи детето ни има доверие, и като родители можем да вземем решение и да осъществим балансиращи енергийни методи, но най-добре е децата да се приучават самостоятелно да балансират енергията си, а ние най-добре да се научим да не им я "разцентроваме"

Напривмер децата не трябва да се водят на свиждане в болници при близки и роднини, дори и при родител или брат/сестра, дори ако е възможно, ако са болбни, да не посещават болница. Болницата "убива" живота- работя в болница, свменил съм 3 досега, и съм бил поне в 30-тина други болници и във всичките е наллице "убийствен ефект"...

Децата не бива да се водят на погрлебения, в никакъв с лучай да не се водят при врачки, баячки, дори като придружаващи, да не се оставя едно дете при повече от един "стар" човек- в смисъл, човек над 60 годишна възраст. 1 "старец"- 1 дете...иначе детето си го отнася ...може и да се обесни, може и да се усети, може и да се "види"- но няма време за обяснения.

Най-важното да обменяме ние правилбно енергия с децата си, и да не допускаме да им бъде повлиявана енергетиката отвън..Те сами по себ еси са склонни към хармонизиране, и с малко помощ и създаване на условия, родителите друго не е нужно да правят... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Кристиян, благодаря ти много за това мнение!

Наистина е добре човек да има тези неща предвид, понеже в много случаи наистина е така, както казваш.

Все пак не мога да се сдържа да отбележа, че има и изключения. Има възрастни и дори болни хора, които имат положително излъчване. Те могат да научат едно дете как да бъде силно, уравновесено и активно въпреки трудностите и проблемите с тялото.

За погребенията съм абсолютно съгласна. Мисля, че мястото на малките деца не е на погребение. Бивши роднини не спестиха това на децата ми без мое знание и съгласие, и те много дълго време след това се страхуваха от смъртта - в чудо се видях как да ги успокоявам, особено дъщеря ми, която тогава беше на около три-четири годинки. И сега ми се свива сърцето като си спомня как плачеше и как ме гледаше: "Мамо, нали ти няма да умреш!". Бяхме вече останали само тримата и аз бях всичко, което имаха, целият им останал свят се беше сринал. С дни и часове съм се опитвала да я успокоя, обяснявайки, че човек продължава да живее и след това, но ние не го виждаме. Казах, че винаги ще се грижа за тях независимо къде се намирам, че още дълги години ще бъдем заедно. Обясних й, че никога няма да е сама, понеже си има батко. Рисувах картинки как душата си избира майка и татко, после как влиза в коремчето на мама, ражда се, живее и като се умори, отива пак на Небето да си почине за известно време. И след това пак идва... Аз самата не вярвам в прераждането, но тогава го използвах за успокоение, друго не ми дойде наум. Сигурно за цял живот децата ще носят следи от тази травма. Мястото на бременните също не е на погребение.

За болниците - необходимо зло, тоест добро. В някои случаи не може без тях, за съжаление. Моите деца имат хубави спомени от един престой в болница, макар тогава дъщеря ми да беше много болна. Сложиха ни в отделна стая и аз като никога бях изцяло на разположение на децата. Четене на приказки, рисуване, разговори, шиене на рокли на една кукла, разходки и игри в двора - бяха като на курорт, на върха на щастието. До днес си спомнят колко хубаво е било. Е, за мене беше трудничко, но няма как. При последния ни престой в болница това лято се запознахме с някои наистина хубави хора. Особено се радвам за познанството си с една циганка, която е страхотен човек, с много хубаво отношение и излъчване, християнка с жива и действена вяра. Искрено я уважавам. В болницата виждаш, че болестите са навсякъде и не си сам с проблемите си.

И човек трябва се учи на състрадание, да бъде добър, като посещава болни хора и им помага. Не мисля, че трябва да спестяваме това на децата си, ако болестта не е опасна за тях или много страшна. Ако някой примерно е в болница, понеже скочил и си счупил нещо или пък го операли от херния - няма лошо да се посети, според мене. Нека децата да се учат да внимават за здравето си.

Мисля си за майка Тереза и много други като нея, пък и за всички здравни работници, които са избрали професията си по сърце. За добрите християни - те се грижат за болните и им помагат. Трябва да учим децата на това от малки, понеже е добродетел. Бог ще благослови това и тогава не се притеснявайте за енергийния баланс. Ето нещо и от библията:

Матей 25:34-46

  34. Тогава царят ще рече на тия, които са от дясната Му страна: Дойдете вие благословени от Отца Ми, наследете царството, приготвено за вас от създанието на света.

  35. Защото огладнях и Ме нахранихте; ожаднях и Ме напоихте; странник бях и Ме прибрахте;

  36. гол бях и Ме облякохте; болен бях и Ме посетихте; в тъмница бях и Ме споходихте.

  37. Тогава праведните в отговор ще Му кажат: Господи, кога Те видяхме гладен, и Те нахранихме; или жаден, и Те напоихме?

  38. И кога Те видяхме странник, и Те прибрахме, или гол и Те облякохме?

  39. И кога Те видяхме болен или в тъмница и Те споходихме?

  40. А Царят в отговор ще им рече: Истина ви казвам: Понеже сте направили това на един от тия най-скромни Мои братя, на Мене сте го направили.

  41. Тогава ще рече и на тия, които са от лявата Му страна: Идете си от Мене, вие проклети, във вечния огън, приготвен за дявола и за неговите ангели.

  42. Защото огладнях и не Ме нахранихте; ожаднях и не Ме напоихте;

  43. странник бях, и не Ме облякохте; болен и в тъмница бях, и не Ме посетихте.

  44. Тогава и те в отговор ще кажат: Господи, кога Те видяхме гладен, или жаден, или странник, или гол, или болен, или в тъмница и не Ти послужихме?

  45. Тогава в отговор ще им рече: Истина ви казвам: Понеже не сте направили това на ни един от тия най-скромните, нито на Мене сте го направили.

  46. И тия ще отидат във вечно наказание, а праведните във вечен живот.

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...