Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Великденски пост


Recommended Posts

Здравейте,

След няколко дни започва Великденския пост. Досега съм постила стриктно само веднъж и то Коледен пост. Сега съм и на житен режим - в неделя ми е десети ден. Мисля след това да се захранвам и да постя, което ми се стува доста трудно. Преди 4 години пак гладувах, но когато дойде време за захранването ............. се издъних. Затова и сега имам малки притеснения.

Надявам се на подкрепа то тези, които са се справили успешно със захранване след гладуване.

Благодаря!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

След няколко дни започва Великденския пост. Досега съм постила стриктно само веднъж и то Коледен пост. Сега съм и на житен режим - в неделя ми е десети ден. Мисля след това да се захранвам и да постя, което ми се стува доста трудно. Преди 4 години пак гладувах, но когато дойде време за захранването ............. се издъних. Затова и сега имам малки притеснения.

Надявам се на подкрепа то тези, които са се справили успешно със захранване след гладуване.

Благодаря!

Това е добър въпрос. Аз също искам да направя и великденските пости, няма да ми е за първи път.

Относно захранването след житен режим, то не е толкова продължително, понеже са били приемани продукти от основните групи храни, с изключение на сол и концентрирани мазнини. Разбира се, останалите продукти трябва да се включват постепенно. Ако не си вегетарианка, не приемай месо и риба преди началото на великденските пости. Ако ти е трудно, канонът позволява да постиш в по-кратки срокове.

Успех, желая ти здраве!

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

И въпреки, че вече са започнали ето ви още малко информация по темата.

http://www.pravoslavieto.com/calendar/feas...ridesetnica.htm

http://margaritta.dir.bg/april/0211post.htm

Има и значение кой с каква цел и нагласа пости.

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

На 2 март са били месни заговезни. Тази седмица са разрешени млечни продукти и яйца, а месо и риба не са. Сирни заговезни е на 9 март. От 10 март е началото на Великденския пост. На Благовещение, 25 март и на Цветница, 20 април се разрешава риба. Великден е на 27 април, празнуваме го и следващите два дни.

Православен календар

Линк към коментар
Share on other sites

Да, това имах предвид и аз. Тази седмица са започнали, макар да са разрешени млечните продукти.

Линк към коментар
Share on other sites

И ние, които не ядем месо, не сме нарушили правилата. Сега предстои да се подготвим за Сирни заговезни и Прошка.

"Възсия пролетта на Поста,

разцъфтя цветът на покаянието.

Нека се очистим, братя, от всяко зло

и да възпеем Подателя на Светлината:

"Слава Тебе, Единствен Човеколюбче!"

Из Постния Триод"

"Велик пост или Света Четиридесетница

Великият пост е най-строг и най-продължителен. Започва седем седмици преди Великден. Нарича се Четиридесетница, понеже трае 40 дни, но с него се съединява и седмицата на Христовите страдания, в която се спомнят последните събития от земния живот на Господа, особено Неговите страдания, смърт и погребение. Затова тя се нарича Страстна седмица, т.е. Седмица на страданията. [Виж също Сказания за подвижните празници].

Великият пост е установен в памет на 40-дневния пост на Иисуса Христа (Мат. 4:2), за да могат в това време християните да се покаят и очистят душите и телата си и по такъв начин да се приготвят достойно за посрещане на най-великия християнски празник - Възкресение Христово.

През целия пост риба се разрешана два пъти - на Благовещение (ако не се пада през Страстната седмица) и на Връбница. След Неделя Месопустна се преустановява яденето на месо, а след Неделя Сиропусна - и на мляко, млечни продукти и риба, и постът продължава така:

Първа седмица * От понеделник до събота включително - строг пост

(растителна храна без олио и вино) В събота (Тодоровден) се взема Св. Причастие.

Втора седмица Сряда и петък - строг пост.

Събота и неделя - олио и вино. На Благовещение се разрешава и риба.

Трета седмица (Кръстопоклонна) От понеделник до петък включително - строг пост.

Събота и неделя - олио и вино.

Четвърта седмица Както втората

Пета седмица Както втората

Шеста седмица Както втората В събота (Връбница) - риба, хайвер или други безгръбначни животни.

Страстна седмица От понеделник до събота включително - строг пост. Ако здравето позволява, на Разпети петък не се яде нищо, не се пие и вода."

Източник: За постите в www.pravoslavieto.com

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

Започна се.

"Истинският пост е отчуждаване от злото."

св. Василий Велики

"След този ден (Сирни заговезни, Прошка) до Великден християните престават да ядат мляко и млечни продукти, яйца и риба - строгият пост допуска само храна от растителен произход. От следващия ден след нея - понеделник - започва същинският Пост, който приключва на Великден." pravoslavieto.com

Линк към коментар
Share on other sites

Започна се.

"Истинският пост е отчуждаване от злото."

св. Василий Велики

:thumbsup:

Мнозина смятат, че постенето трябва да се състои в отказ от блажни храни. Това е само едната страна на поста – телесният пост, който сам по себе си е недостатъчен без духовния пост.

Ето нещо за духовния пост:

Преди всичко примири се с врага си, като му простиш от сърце;

като видиш беден не се отвръщай от него, но му помогни с каквото можеш;

не завиждай никому;

не осъждай никого;

не поглеждай с пожелание;

не протягай ръце към онова, което не ти принадлежи;

не подавай ухо на клевети и лъжливи сведения за ближния си;

нека устата ти да са затворени за всичко лошо за твоя ближен;

пости с очи и уши, с ръце и нозе, с ум и сърце!

Бъди благоговеен във всичко, – бъди всякога смирен и кротък.

Защото каква полза, ако измъчваш тялото си с неядене,

а душата ти се надува от гордост?

Каква полза имаме от това да бледнеем от пост, когато побледняваме от завист?

Що за добродетел е да не пием вино, а да се опиваме от омраза?

Или да не ядем риба и месо, а да изяждаме братята си с клевети?

И така, като постим телесно, нека постим и духовно;

като очистваме тялото с въздържание от храна и питие,

нека очистваме душите си от суетни и нечисти мисли;

нека се украсяваме с милосърдие, кротост, смирение, примиряване с враговете,

с милост към всички наши ближни.

Това е пост, приятен на Бога и спасителен за нас.

Постихме с пост благоприятен, благоугоден на Господа.

Пост на отричане от злото, въздържане на езика, въздържание от гняв, отлъчване от похотите, злословието, лъжите и клетвите.

Постът, през който липсват тези прегрешения, е истински и благоприятен".

Постите в Православната църква

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте ! Аз също благодаря на latina и Бина за мненията и съветите. Опитвах да спазвам Великденския пост няколко години. Но досега не срещах разяснение на поведението, което дължим по време на пост. Да се надяваме, че ще имаме сили за това изпитание.

Имам няколко въпроса: 1. разрешава ли се по време на пост употреба на кафе и чай ? 2. в дните, в които се разрешава олио, позволено ли е да се яде растителна майонеза, растителен кашкавал и т. н. ? 3. Тъй като съм спортист - мога ли по време на пост да приемам изкуствени витамини ?

Дано не досаждам с въпросите си.

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

За мене важно е да се пости преди всичко по дух.

Дори и в поста няма принуда, важат принципите за свобода и неувреждане.

Постът може да е с различна строгост за отделните хора.

Той е по-лек и по-краткотраен за болни хора, малки деца, бременни, кърмачки...

Аз няма да консумирам животинска храна и алкохол, но правя компромис за постни вафли, бисквити, растителна майонеза, растителен кашкавал и др. Понякога нямам време да приготвям чиста храна и се задоволявам с подобни лесно достъпни продукти.

Също така пия лекарства и витамини при нужда.

Понеже през последния месец и половина се ограничавах в храненето, освен това имам обменно заболяване, а трябва да работя и да съм в добра форма, решавам за себе си с чиста съвест да не постя строго, тоест приемам и мазна храна. Не виждам проблем да се пият чай и кафе.

Има много да работя на духовното поле, това е главното... За мене е важно да действам според съвестта си, да не изпадам в крайности и фанатизъм.

Ако имаш възможност, допитай се до някой свещеник, ще ти даде компетентен съвет, лично отнасящ се за тебе.

Пожелавам ти успех, Ники!

:thumbsup:

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

Великденският пост е суеверие създадено от гръко-римското езическо християнство и няма духовна стойност! Четете Словото на Всемирния Учител - П. Дънов за храненето и изпълнявайте Неговите съвети!

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

На пазара има постни вафлички, бисквитки, локум, халва, бонбони. Чета съдържанието и избирам.

Психотроник, щом не виждаш смисъл в постенето за себе си, не пости.

Аз виждам смисъл и затова постя, не за първи път.

Не искам да се затварям само в едно учение или изповедание. Фанатизмът ми е чужд.

Беинса Дуно е бил достатъчно широко скроен човек и Велик Учител, бил е толерантен.

Да уважаваме правото си на свободен избор. Като постя, не вредя никому.

Православието е спомогнало да се запази българщината, да се съхрани духовността. Ако не е бил календарът да води народа и да напомня за духовните ценности, за смисъла на поста и молитвата, отдавна да сме се превърнали в едни безбожни, лишени от всякакъв морал хора.

Постът не е суеверие, а духовно тайнство, врата за постигане на чистота и духовни богатства.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

След няколко дни започва Великденския пост. Досега съм постила стриктно само веднъж и то Коледен пост. Сега съм и на житен режим - в неделя ми е десети ден. Мисля след това да се захранвам и да постя, което ми се стува доста трудно. Преди 4 години пак гладувах, но когато дойде време за захранването ............. се издъних. Затова и сега имам малки притеснения.

Надявам се на подкрепа то тези, които са се справили успешно със захранване след гладуване.

Благодаря!

:) Малко късно се включвам ,но все пак .....

Мисля (това само според мен :) ),че след житен режим едни дълги Велигденски пости ,особено ако имаш динамично ежедневие и ангажименти ,е по добре да не се правят.

Велигденските пости са почивка на природата.

Техния смисъл е малко по различен.

Когато се спазват разни хранителни режими е хубаво да се спазва тяхната цикличност през цялата година.

Всеки отделен хранителен режим ,определен от различни религии ,учения и т.н. носи своя индивидуален заряд.

Смисъла и баланса на организма трябва да са в хармоня.

Ако се следват велигденските пости е хубаво да се гледа православния църковен календар през цялата година ,настройката ,мисленето и погледа да е различен.

Не е хубаво да се прави такова нещо само с мисълта за очистване на физическото ни тяло и с това да се прекалява ,като се намесват различни режими от различни учения.

Хубаво е човек да се допита до вътрешното си усещане(това много често става спонтанно)и да се съобрази с него поне за година,като съчетае с мисъл,действия и себепознание.

Линк към коментар
Share on other sites

Да това наистина е така. Аз почувствах върху себе си натоварване, трудничко е от един режим да се хвърлиш отново в друг. Чувала съм, че за тези, които не могат да издържат целия пост, желателно е да постят поне последната седмица, преди самия празник. Но в това би имало смисъл, ако се спазват и духовните изисквания. Иначе говорим просто за диета. Нека да повторя, че постенето не е задължително и да го правят тези, които имат вътрешен импулс за това. Мястото тук е да се подкрепяме и да разсъждаваме. Може да участват и тези, които не постят, ако са добронамерени и желаят да научат повече или да споделят вижданията си по въпроса. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Има и нещо друго много е важно, когато човек спазва постите, гладува, или е на житен режим или какъвто и да едруг вид, той също така не трябва да е сред много хора и да има много натоварваща работа, защото това може да му повлияе много зле. Хубаво е да е сам, доколкото е възможно разбира се.

Линк към коментар
Share on other sites

Тотално се сринах с духовния пост. :3d_130:

И то по показателите, които дадох в по-горното си мнение. :(

По-точно в следните точки:

не осъждай никого;

не подавай ухо на клевети и лъжливи сведения за ближния си;

нека устата ти да са затворени за всичко лошо за твоя ближен;

:huh::mellow::wacko:

Не успях още първия ден-понеделник. Не мога да си представя да вървиш по улиците, да гледаш разни безумци(меко казано), минаващи със 100км/ч. на червено, да гледаш спокойно корупцията която те заобикаля и стоически да не осъждаш! Слушайки радио, гледайки телевизия, четейки вестници, чувствам как постепенно ме обхваща един гняв, подавайки се на който започвам да говоря съвсем нелицеприятни неща за "ближния си" :( . Това, че познатите ми и близките ми също го правят, съвсем не ме успокоява.

Преди година май, на подобен въпрос от моя страна, Донка ми беше казала в такива случаи да благодаря на Бога, че аз не съм като тези хора. Опитвам го постояно и системно се провалям. Не знам защо е така? Не знам как другите успяват да го направят?

Знам, че ще ми кажете:"Любов е нужна". Но как да изпитам любов към някой самозабравил се човек,готов да мине през трупове, само за да спечели 5мин?!? Вие успявате ли? :(

С физическия пост нямам проблем-издържала съм до 36ч. сух глад, след което съм се чувствала много добре. Мога спокойно да спазвам всичките изисквания за храната според постите, но каква е ползата? Това се превръща в обикновена диета. :hmmmmm:

Предполагам, че няма да възприемете това ми мнение, като изливане на лошо настроение във виртуалното пространство. Всъщност настроението ми си е такова, каквото си беше и преди да се вдъхновя да спазвам постите. Просто преди в такива ситуации теглех една наум <_< и забравях случката. Сега се опитвам да задържа лошите си мисли, но ми е трудно да ги трансформирам в нещо положително и става по-зле.

Трябва да си призная, че в това си мнение съм по-искренна отколкото тук. Първото ми мнение беше пожелание, това е въпрос за съвет. :huh:

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти, Бина за искреността - не всеки би имал смелостта ти! Макар дали има човек, който не е усещал същото...?

Може би на времето наистина съм благодарила, че не съм като тези хора.... Сега, точно преди Великден се опитвам да казвам "Прости им Господи, те не знаят какво вършат. Моля те дай им светлина, и дано научат уроците си и аз моите с по-малко болка - но нека бъде Твоята воля...."

Въобще по това време препрочитам евангелските разкази за последните седмици от живота на Христос.... Много ми помагат да почиствам чувствата и мислите си....

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Точно в такъв момент започва да става много интересно за постещият човек. :3d_128:

Точно когато е разбрал с разумната си Душа, че хранителната диета е само началото на постенето.

Искренно ги поддържам и им стискам палци, тези хора да не се отказват от много трудната задача която им предстои. Нека тези хора да не правят компромиси със себе си, с другите хора - може, даже е препоръчителен компромисът.

Линк към коментар
Share on other sites

"Не успях още първия ден-понеделник. Не мога да си представя да вървиш по улиците, да гледаш разни безумци(меко казано), минаващи със 100км/ч. на червено, да гледаш спокойно корупцията която те заобикаля и стоически да не осъждаш! Слушайки радио, гледайки телевизия, четейки вестници, чувствам как постепенно ме обхваща един гняв, подавайки се на който започвам да говоря съвсем нелицеприятни неща за "ближния си" :( . Това, че познатите ми и близките ми също го правят, съвсем не ме успокоява."

:) Трудно е много ,особено ако си по чувствителен човек.

Но да насочваш положителни мисли и да изпитваш любов ,след като вътрешно има негодувание ,не е правилния подход,нито има някакъв ефект.

Ще споделя моето отношение ,без да знам дали е правилно или не ,но се надявам да ти дам Бина някакъв вариянт.

Дразнителите първо се научих да ги изолирам ,което е по скоро егоистично ,но повярвай ми много благоприятно за духа.Близо половин година не гледах новини,не съм зависима по никакъв начин от информацията там ,така че си направих информационно затъмнение :) ,по този начин спрях негативното нахлуване у дома привечер ,когато най-много имам нужда от презареждане,сега давам ухо само на новостите за другото превключвам.

Спрях да гледам филми в които има убийства ,екшъни разни и агресии.Наблегнах на комедиите ,и музикалните предавания.

Повярвай ми след няколко седмици само се отърсих от голяма доза психария ,която се лее върху нас по този начин,нищо не загубих.

След това спрях да мисля за неща които не мога да променя и със или без мое знание и участие те ще станат такива каквито са.По този начин изграждаш лична защита на психиката си.

Когато си в пости физически спираш да наливаш във физическото си тяло много от нещата които иначе консумираш.

Същото трябва да се направи и със психиката ,не може да и наливаш информация по старому и да очакваш положителен ефект.

Съчетанието между двете вече дава резултат.

Във взаимоотношенията си със хората ,ако не мога да подходя с вътрешно и съвсем искренно смирение,прилагам безразличието ,като за начало.Избягвам всички спорове и прилагам мълчанието.:)

На мен лично това ми влияе добре и като Велигденски и като Коледни и като Богородични пости.

Тази година за себе си реших че няма да ги спазвам физически ,нямам вътрешна потребност, но като мисъл и поведение работя усилено :).

Успех :)

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Донка, Ян и Диди благодаря за съветите! :)

Наистина май трябва да заменя телевизора с Библията. :v: Отдавна не съм я отваряла, а онази кутия почти постоянно е включена и бълва ужас след ужас. :wacko:

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

"- Виж да ти кажа. Тази сестра иска да й услужа нещо. Ако ям от крема, аз се свързвам и задължавам, а тя в случая не е права. Всяка храна предава, както своята енергия, така и своите връзки. Не всяка приятна храна е полезна. Храненето е важен процес, при който трябва да се внимава. Ти обичаш ли крем-карамел? - весело ме попита той и като отряза едно голямо парче, поля го обилно със сиропа и ми го подаде.

Малко засрамена благодарих и го изядох с удоволствие. А Учителя вечеря къртофена супа, която сам си бе приготвил.

- Подбирай чиста и прясна храна - продължи той наставленията си за храненето. Пий вода от чист извор, меси хляб от прясно жито и приемай узрели и пресни плодове само от добри хора. Храненето трансформира състоянието на човека в положителни или отрицателни енергии. Дай от храната си на гладния и ти ще се наситиш дори с малко от нея. Храненето е математическа задача, която трябва правилно да бъде решена. Ако един човек разрешава правилно въпроса за своята храна и своя сън, това показва, че той е достигнал до известна хармония между своите мисли и чувства. Щом е постигнал това, той е готов да разрешава всички останали въпроси."

Из спомените на Милка Периклиева "Разговори с Учителя"

Линк към коментар
Share on other sites

Нека и аз да си призная, че не удържах фронта. Онзи ден се чувствах зле, болеше ме глава, не бях концентрирана. Чак на вечеря си спомних, че съм обядвала със сирене без да се усетя. Несъзнателно бях прекъснала поста, оказах се пред свършен факт. Реших да не се наказвам и когато съм готова, тогава да го подновя. Счетох, че е по-добре да не ви казвам, да не давам лош пример, но впоследствие се засрамих. Е, сега ми олекна, че си признах. Постоянно съм страшно гладна и това е.

Не се чувствам виновна, понеже служенето на Бога не се състои в неядене и непиене, а в дела на Правда и Любов.

Този път не мога да се справя и да намеря съответния стих от Библията, съжалявам.

Моля, който е по-запознат със словото на Петър Дънов, да ми каже дали е имало традиция в Братството да се спазва Великденски пост и как са празнували Възкресение Христово?

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...