Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Малките Аркани в Таро


Guest Мона

Recommended Posts

В една от старите теми, по повод на нечие питане, Ивета казва: "Имаш много осмици - това говори само за едно - за преход: незабравена обида и емоционална рана, която не може да се замени с нова радост (порастването се случва по-рано, осмислянето, дори и да не го приемаш), 8-те са много гранични карти, това са карти на сбогуването - със старите модели и схеми на поведение. Ако едно нещо досега е било полезно, вече е вредно: това е съветът на картите, които ти се падат напоследък."

Дали може да се направи такова обобщение и за останалите малки аркани? Има ли връзка с някакъв друг вид познание? Четох, че смятате, че няма връзка с нумерологията, ако правилно съм разбрала. Но с нещо друго?

Таро не е изолирана наука от другите езотерични науки, каквито са нумерологията или астрологията, например. Навсякъде, където се работи с числа, цифрите работят заедно с другите компоненти. Древният езотеричен принцип число-звук-цвят (вибрация) важи и за Таро.

В крайна сметка, езотеричното познание има общ корен, общ извор.

Важи и за Малките, и за Големите Аркани, когато говорим за Таро, но това не е и не трябва да е самоцел.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Връщам се на Паж чаши - Детето, на което ще се помогне.

Близо до истината, но тя бе още по-чудесна: детето, което отново се роди, повярва и прие себе си.

А тунелът по посвещаването остана назад.

Когато наистина търсиш промяна, когато наистина си смирен, само тогава и Таро е означимо и значещо. И в тези редки мигове на откровения със себе си, но и спрямо други хора, идва осенението на Паж чаши - като проекция на душата, предтеча на Промяната. На търсената.

Когато спрем да крещим в захлас и егоистично, тогава чудесата са възможни.

Кралят на рибарите във всичките му превъплъщения, е възможен. За което аз благодаря на Съдбата.

  • rep_up.png
  • 0

...Рядко споделям подредбите си тук...повече чета,защото не се чувствам готова за темата...,но определено няма как да не споделя усещането си за тази карта...Наистина е недолюбвам и определено мразя да я виждам в подредбите си...,но тази сутрин си наредих една жрица и тя се падна като 3-та карта...Цялостната картинка е следната:1/2...Ачаши+10 меч...3.принцеса чаши/паж/....4.колесницата...5.4 пент...6.3чаши..7.господарката...8.принцеса меч...9.4 меч...Изведнъж погледа ми спря на триъгълника...А чаши,10 меч,принцеса чаши...и усещането веднага обърна първите две в картина...как водата,изливаща се от фонтана на асото,минава през раните,нанесени от 10-те меча..."отмива" ги и те заздравяват...,за да се достигне от "паднал"...до изправен...с чаша,пълна с обич...към всичко...и към всички...както се чувствам и аз в момента...Определено от днес ще преосмисля отношението си към тази карта...:)...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Отдавна исках да споделя една комбинация с Паж чаши.

5 жезли, Паж чаши и 7 жезли. :)

Това е все едно да пуснеш бебе в средата на бойно поле. Тогава въпроса беше дали момичето ще се справи с новата работа. Там конкуренцията беше много силна, а тя без абсолютно никакъв опит в тази сфера.

Интересното беше, че до като гледах тези карти те се сляха в един образ и придобиха цялостна картина. Пред очите ми нямаше три различни карти. Имаше една.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

10 жезли - усещаме, че сме понесли света на раменете си, ако можем и вселената бихме понесли... карта на максималиста, на отчаяният перфекционист, който иска всичко да е на ниво; огромно напрежение струи от тази 10 жезли, питащият е понесъл огромен товар на плещите си, но и не иска да го остави, а си повтаря - длъжен съм или такъв е кръста ми;

 

 

Това съм го писала отдавна. В своята същност, 10 жезли си остава с тези значения, но с времето се обогати и с други характеристики.

За мен тази карта е една от най-успешните, що се касае до личностното израстване.

 

Цялата работа е човекът да бъде адекватен на изискванията на 10 жезли, да поеме отговорността и да се пребори. Често негативните отговори идват от това, че питащият не си е свършил работата, а не че е предопределено било да не стане. Когато дадена ситуация е мъчна, сложна и се падне 10 жезли, то успехът е гарантиран, стига обаче човекът да стисне зъби, да се напъне и концентрира максимално енергията си. Екзистенциална карта за огромни екзистенциални усилия.

 

За въпроси обаче от емоционален, здравословен и т.н. характер, тя има неблагоприятни тенденции, с някои изключения обаче. Например комбинацията от Магът с 10 жезли. Това вече е друго.

 

Пиша, защото не трябва да се гледа на 10 жезли като на зловеща карта, която ни потиска и тормози. Напротив, потиска ни само нашият интелектуален мързел и нежелание да поемем сами отговорност за живота си и най-вече за изборите си.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Пускам две комбинации, заради 4 пентакли :), умишлено не ги пиша в любовта.

 

Как ще се развият отношенията между мъж и жена - 3 жезли, Луната, 4 пентакли

Какво изпитва един мъж към една жена - Магът искаше да излезе от колодата - Колесницата, Паж жезли, 4 пентакли

 

Какво мислите, защо 4 пентакли е тук?

 

Само да уточня първата комбинация е теглена преди около два месеца, втората вчера.

Линк към коментар
Share on other sites

Пускам две комбинации, заради 4 пентакли :), умишлено не ги пиша в любовта.

 

Как ще се развият отношенията между мъж и жена - 3 жезли, Луната, 4 пентакли

Какво изпитва един мъж към една жена - Магът искаше да излезе от колодата - Колесницата, Паж жезли, 4 пентакли

 

Какво мислите, защо 4 пентакли е тук?

 

Само да уточня първата комбинация е теглена преди около два месеца, втората вчера.

По първата комбинация - мисля, че няма да има никакво развитие. Може би, единият от двамата е бил с големи очаквания за промяна по 3 жезли, но съдейки по 4 пентакли, такава няма да има. Луната, според мен, загатва и за страх - страх от промяна и вкопчване във познатото и сигурното по 4 пентакли.

По втората комбинация - навява ми асоциации за дете, което се опитва да манипулира възрастните, за да получи това, което иска. По Колесницата и 4 пентакли съдя, че има голямо желание за контрол от страна на мъжа, но въпреки това е някак инфантилен - Паж жезли.

Линк към коментар
Share on other sites

Мъж, подвластен на класическото патриархално отношение, без обективност. Повърхностни отношения. Азът не говори, само архетипа. Няма и любов.

Редактирано от Димитрина_
Линк към коментар
Share on other sites

 

Какво изпитва един мъж към една жена - Магът искаше да излезе от колодата - Колесницата, Паж жезли, 4 пентакли

 

Какво мислите, защо 4 пентакли е тук?

 

 

Май голямо желание да доминира има тук, все едно само той знае кое е бяло и кое е черно...

Линк към коментар
Share on other sites

 

 

Какво изпитва един мъж към една жена - Магът искаше да излезе от колодата - Колесницата, Паж жезли, 4 пентакли

 

Какво мислите, защо 4 пентакли е тук?

 

 

Май голямо желание да доминира има тук, все едно само той знае кое е бяло и кое е черно...

 

Не мисля, че иска да доминира просто иска да запази отношенията такива каквито са- приятно прекарване на времето със симпатичен събеседник. Аз също не виждам кой знае каква любов и в двете комбинации и май нито един от двамата не е наясно точно какво иска и към какво се стреми в тези отношения.

Линк към коментар
Share on other sites

Момичета, снощи ви четох няколко пъти и се чудих от къде сте видели това, което сте писали. И доста се узорих.

 

Полезно ще е, ако се излезе от света на проекцията и илюзията. :) Защото това много личи. Може да опитате пак да тълкувате, ще изчакам малко и ще дам и аз свое тълкуване.

Линк към коментар
Share on other sites

На мен Луната ми е излизала, когато изобщо история липсва, обаче лицето си приписва такива характеристики и черти. Вероятно и ти си мислела, че изобщо е имало нещо, не визирам любовни отношения. Все едно бегло се познават и не могат и да се разгадаят, нямат и желание.

Линк към коментар
Share on other sites

...А имало ли е въобще някаква връзка?!...Като трупане на илюзии виждам в тази 4 пентакли накрая...А и не виждам мечове...Магът,който е искал да излезе е като човек,който е искал да яхне колесницата...,но дотам...Вкопчване само в илюзии...по комбинация с Луната...и страсти...с Паж жезли...без никакви действия...Като някакъв неосъществен блян...И 4-ката препраща към Императора...С Паж жезли като че ли този човек чака "да го поканят" в тази връзка...:)...

Редактирано от Ceca
Линк към коментар
Share on other sites

Направих няколко подредби и ги публикувам тук, защото и в четирите се появиха Аса.

 

Отшелникът, 2 мечове, Ас чаши – статуквото си остава засега, според мен.

 

Рицар жезли, 4 мечове, Ас жезли на въпрос ще се видя ли с човек до месец някъде – идея има, но волята е на изчерпване като че ли.

 

3 мечове, Крал чаши, Ас мечове на въпрос ще си намеря ли работа – първата показва сегашното състояние на полу-безизходица според мен, Кралят ми е неясен. При все, че е Крал, не знам дали негов атрибут може да бъде Ас мечове.

 

9 жезли, Ас пентакли, 5 пентакли – интересува ме Ас пентакли, но за момента ми се вижда неясен. До утре може и да е :) Или след определеното време.

 

Заповядайте, ако имате мнение по някое от тези :D

Редактирано от Димитрина_
Линк към коментар
Share on other sites

3 мечове, Крал чаши, Ас мечове на въпрос ще си намеря ли работа – първата показва сегашното състояние на полу-безизходица според мен, Кралят ми е неясен. При все, че е Крал, не знам дали негов атрибут може да бъде Ас мечове.--- Диди- мисля че работа ще намериш след месец.Малко унил ми се вижда краля,сигурно защото му влияят 3 меча все още.питала и си някъде,подавал ли си документ,пак покрай 3 меча-да кажем -3седмици,месец,или си имала обещание в тоя период.

 

крал чаши в питане на мои познати за работа е излизал като човек с добри намерения,бивш работодател,близък,озивчив на молба. познатите ми ходиха,търсеха работа,но работят с думи,молби,оплаквания,ниска женска тактика...което в случая с асо меч-ти го каза-негов атрибут ли е,ако го отнесем  към теб, както го задаваш въпроса,тази методика не е твоя.

 

 

може да греша,но тази 5 пентаки,не излизали често при теб.пак казвам може да е на друго момче от форума ни.на отказ ми прилича,личен избор правиш,и отказваш нещо-това по 9ж-асо п-5п

Редактирано от MEGGI
Линк към коментар
Share on other sites

Направих няколко подредби и ги публикувам тук, защото и в четирите се появиха Аса.

 

Отшелникът, 2 мечове, Ас чаши – статуквото си остава засега, според мен.

 

Рицар жезли, 4 мечове, Ас жезли на въпрос ще се видя ли с човек до месец някъде – идея има, но волята е на изчерпване като че ли.

 

3 мечове, Крал чаши, Ас мечове на въпрос ще си намеря ли работа – първата показва сегашното състояние на полу-безизходица според мен, Кралят ми е неясен. При все, че е Крал, не знам дали негов атрибут може да бъде Ас мечове.

 

9 жезли, Ас пентакли, 5 пентакли – интересува ме Ас пентакли, но за момента ми се вижда неясен. До утре може и да е :) Или след определеното време.

 

Заповядайте, ако имате мнение по някое от тези :D

Хм, на мен ми е трудно без въпроси, но на първата комбинация мога да се съглася с теб; какво да добавя - това статукво не е много приятно, напрегнато е такова, трудно, а човекът само го преживява в душевен план, не действа за промяна (това по Асо-то).

По втората - да, и аз смятам, че няма да има среща, не само заради 4 мечове, макар че и те са напълно достатъчни, но, виж, как по-сериозната в началото идея и подтик за действие в лицето на Рицар жезли се стопява до едва Асо жезли.

По третата - съгласна съм с Мег, този крал чаши обикновено е добронамерен човек, който съдейства и т.н., но в случая опираме пак само до едно Асо - мечове, което ме навежда на мисълта, че ще ти бъде помогнато само на ниво идея за работа, но не и нещо конкретно, реално. Между другото има ли срок въпросът ти?

Четвъртата никак не ми харесва - Ас пентакли според мен спокойно можеш да замениш с 9 пентакли, ако така ще ти стане по-разбираемо. Като асото дори е по-силно за мен. Какво да кажа без въпрос - прилича ми на един упорит човек, който действа  все по един и същи начин в свой ущърб и не желае да се промени.

Това е от мен. И пак да напомня за обратна връзка след време - за срещата примерно или работата, много е полезно за всички нас :)

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

... :)...Привет...да се пробвам за тройките на Дими...Тези Аса накрая ми приличат като букет от желания...за обич,за енергия и желание за някаква яснота  в крайна сметка...По първата съм съгласна с теб и с Ди...положението не се променя...,макар,че има някаква дилема...не и е време сега да се реализира...По втората ситуация...по-скоро не...жезлите изгарят във времето и остават едни 4 меч...За работа...не си задала срок...или поне не си го упоменала...,но аз не виждам раздвижване...Кралят по-скоро го свързвам с 3-ка меч в тази комбинация...отколкото с Асото...,което е желанието ти да се реши въпросът...Не знам на какво поприще търсиш работа...този Крал е доста артистична душа...А последната комбинация ми изглежда  подтискаща...изглежда ми като да си се загубила в идеята си да се защитаваш....Ниски мечове...по-скоро на състояние...отколкото на действие...В цялата картинка има  едни пентакли за финал... 5-ца....и то след Асо Пентакли...не мисля,че нещата ще са в твоя полза...дано зададеният период да е къс...

Редактирано от Ceca
Линк към коментар
Share on other sites

Твърде малко се пише за малките аркани за съжаление, визирам отделна карта, а не в комбинация.

 

Спирам се на 3 меча аз. Извън общоприетото значение за разбито сърце мисля, че 3 меча има няколко пласта на тълкуване.

 

Агония - агонизиращото сърце попаднало в плен на собствената си заблуда за любов, щастие или живот изобщо. Нещо, което сме виждали, но отказваме да приемем. От тук съвсем естествено идва и значението за отричане в същата карта. Отричане на стрелкащата се като стрела мисъл, подсъзнанието  ни е говорело, но ние сме потъпквали това, защото не сме искали да признаем и да приемем.

Някак естествено свързвам 3 меча с 9 жезли, може и да е сянка тази карта на 3 меча, но докато при 9 жезли имаме отказване, удължаване, неприемане и непускане на нещо вече умряло и неносещо нищо, то при 3 меча вече имаме факта, следствието от това. Крайното време вече нещата да се приемат такива каквито са. Да се окажеш сам пред собствената си заблуда.

Жестоко е!

Линк към коментар
Share on other sites

Твърде малко се пише за малките аркани за съжаление, визирам отделна карта, а не в комбинация.

 

Спирам се на 3 меча аз. Извън общоприетото значение за разбито сърце мисля, че 3 меча има няколко пласта на тълкуване.

 

Агония - агонизиращото сърце попаднало в плен на собствената си заблуда за любов, щастие или живот изобщо. Нещо, което сме виждали, но отказваме да приемем. От тук съвсем естествено идва и значението за отричане в същата карта. Отричане на стрелкащата се като стрела мисъл, подсъзнанието  ни е говорело, но ние сме потъпквали това, защото не сме искали да признаем и да приемем.

Някак естествено свързвам 3 меча с 9 жезли, може и да е сянка тази карта на 3 меча, но докато при 9 жезли имаме отказване, удължаване, неприемане и непускане на нещо вече умряло и неносещо нищо, то при 3 меча вече имаме факта, следствието от това. Крайното време вече нещата да се приемат такива каквито са. Да се окажеш сам пред собствената си заблуда.

Жестоко е!

 

Да, така е но освен това, 3 меча, е и една от малкото карти в Таро, която отрязва времето напред, дори и да говори за минало.

Нейният отговор винаги е "не", но не защото съдбата забранява нещо, а защото човекът не умее да прави избори; от много мерене и претегляне, е стигнал да избира по-малкото зло. 3 меча винаги опира до нравствени избори на въпроси, свързани с такива, а за материални неща, като пари, изпити, получаване на нещо, винаги сочи провал, но подкован от човека. Тя е малкия вариант на Страшният съд. Колкото Страшният съд е промяна, толкова и 3 меча вещае някакви апокалипсиси. Т.е. лоша интерпетация.

 

При въпроси от емоционално естество, отново не означава нито драматизъм, нито нищо подобно: 3 меча е апотеоз на егоизма и на желанието да дадеш по-малко, за да получиш повече. При нея буквална раздяла няма, защото няма как да бъде разделено поравно и всички да са щастливи. 3 меча е карта на жалкия компромис.

И гневът от стореното естествено преминава у 4 меча, но тогава, каквото и да направиш, оставаш антигерой.

Линк към коментар
Share on other sites

 

9 жезли, Ас пентакли, 5 пентакли

 

Сега мисля, че тези карти не са за бъдещето. Показват как Аз-ът се автонихилира, сам се обрича на страдание, никой не му е виновен. И единствено той може да проправи път навън, понеже пътят тук сочи навътре. Както влизаш в бездната, така може и да излезеш от нея. Според мен показва двете страни на една монета.

Линк към коментар
Share on other sites

 

 

9 жезли, Ас пентакли, 5 пентакли

 

Сега мисля, че тези карти не са за бъдещето. Показват как Аз-ът се автонихилира, сам се обрича на страдание, никой не му е виновен. И единствено той може да проправи път навън, понеже пътят тук сочи навътре. Както влизаш в бездната, така може и да излезеш от нея. Според мен показва двете страни на една монета.

 

 

Димитрина, не насън, а наяве ще ти кажа да пре-раз-гледаш мнението си за тези карти :)

Комбинацията е за Таро за среднонапреднали.

Носи у себе си огромен потенциал, но на определена цена, в случая 5 пентакли играе ролята на една 8 меча. Ако нещо те спира там е и то си е у теб, у никого другиго. Точно за бъдещето са, което е било, но ти си го забравила. Или не искаш да го помниш.

Но това за другата тема, не е за Малките Аркани.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Ще получи ли X документи за временно пребиваване в България? - 4 жезли, 6 меча, 10 жезли

 

Труден период за питащия, много спънки пред него, проблеми, изискващи усилия и постоянство от негова страна. Изтощение.Тук 6 меча след 4 жезли ясно показават отдалечаването от дома и семейстото, както и тъгата след "отпътуването". По същите карти личи, че решението е било колективно, семейно, а не личен порив. 10 жезли е цялото напрежение по получаването на документите - административни пречки, неуредици и все нови и недоизяснени изисквания, които обаче след период на късане на нерви, ще доведат до желания резулат - документите ще бъдат получени.  

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Замислих се изведнъж за тройките в Таро, по-специално за 3 чаши... Много хлъзгава карта, с оглед на нейните значения, които се менят също като стихията, която я характеризира. И за разлика от другите тройки. Например 3 мечове е много ясна като значение на твърдо "не" и винаги ощетява егото. А за 3 чаши вече коментирахме доста като проявление, какво би могла да представлява. Помислих си – карта на дефицитите, но и която е като лотария, в зависимост от последващите карти. Компенсира се с нещо или причините са неизвестни за този, който пита. Не носи нищо сериозно в себе си за обикновени въпроси. Един от аспектите на дефицита, предполагам, се състои предимно в неосъзнаване.

Редактирано от Димитрина_
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Здравейте! Имам една комбинация, за която се чудя - 4 жезли, 7 чаши и 7 меча. Пита се дали дадени отношения ще се развиват за напред? Първите две карти за мен са просто уточняващи сегашното положение. По-скоро съм се концентрирала върху 7 меча и имам чувството, че, да в нея има реално развитие и случване на нещата. Вие как смятате? Ще се радвам на отговори :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Привет на всички!

Дали дадени отношения ще се развиват за напред? - 4 жезли, 7 чаши и 7 меча

 

Сега виждам тези карти и много се зачудих за нещо - както вече доста пъти се е говорило тук, Таро не е детска игра, особено що се отнася до прогностика с точност над 90-95%. Всеки, който се занимва (сравнително) сериозно с картите, но не и толкова, че да успява в горепосочените проценти, с по-голяма лекота тълкува определени карти и комбинации и по-трудно други. Тези например на мен ми се струват сравнително лесни, това на пръв поглед обаче. Бих казала - Охо, ето ги отношенията по 4 жезли, може би семейни, може би връзка, любовна сигурно, семейна, знам ли... после по 7 чаши, ми ето го и разминаването в комуникацията и разбирането на ситуацията като цяло, на потребностите на другия, на очакванията, свързани с него. Много искам, малко знам. Следват 7 меча - ами да! Като няма изяснени позиции и адекватно поведение, ето ти проява на егоизъм, ето "аз съм прав, ти крив, аз ще си правя каквото искам, ти даже няма да разбереш как ще получа от теб това, което искам. Ти сега не си ми приятел, ти си ми опозиция. После ще видим." На въпроса бих отговорила така: отношения и да има, те най-вероятно ще са деструктивни, а ако продължат - ще са манипулирани и, след малко или много, ще се стигне до ново съмнение. По тези 7 чаши, мисля няма яснота за конкретния етап на тези взаимоотношения и дали са/ще са истински нужните на питащия.

 

Това си мисля. Но дали е така и повече подробности от очевадните, които със сигурност един добър таровед вижда от раз, аз не мога. Вие какво мислите? :)

Линк към коментар
Share on other sites


×
×
  • Добави...