Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За каквото си роден – това ще работиш


Светлето

Recommended Posts

Не се припокриват напълно! "Смисълът на живота" може да се обобщава твърде много, стигайки до безплодно терзещи философски дилеми - съществува ли сигурна истина и съобразно с това да бъдеш или да не бъдеш... "За каквото си дошъл" - това е по-земно и топло, поне така го усещам аз. Моля се Бог да ми покаже моя истински път в живота, дори и той да не е свързан с разгадаване на Окончателната Истина...

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 196
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Моля се Бог да ми покаже моя истински път в живота, дори и той да не е свързан с разгадаване на Окончателната Истина...

Доста често на практика се оказва, че хората се занимават точно с това, за което са изпратени :thumbsup: Проверих си хороскопа, не че разбирам де, но съвсем бегло, и всичко каквото правя там си го има написано :) При още няколко човека излезе същото по хороскоп, той просто потвърди техния правиле избор. Мисля, че и ти знаеш какво правиш. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Таня! :thumbsup: И благодаря за точните (както винаги) думи!

А пълното изречение на Учителя (Дънов) е

"За каквото си роден, това ще работиш"

Това по презумпция означава, че ние сме родени, за да работим нещо в полза на цялото, от което ние сме част - като пчелите. Т.е. - знае се за какво сме и какви сме родени. Проблемът е да открием нашето лично предназначение и място и това, с което едновременно ще бъдем полезни на себе си и на цялото си и така ще сме щастливи. Ние търсим смисъла на своето появяване на този свят, не за да придобием нещо и да се "възвисим духовно" като подчиним света на себе си или си направим свой, по-добър свят (както правят раковите клетки),

а за да разберем къде и как ще се включим в хармонията на организма си като даваме с любов от това, от което имаме повече от другите и правим това, което правим по-добре от другите...

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Мона!

Най - силно вярващите са тези, които казват "не вярвам"! ...

Добре е, че през окултните практики само си минала и не си останала в някоя от тях. Философиите как да те приобщят, та то си е обич към мъката, е и аз като тебе тука...

Но добротата наистина не е празна дума. Като спреш да намигаш с третото око, ще я видиш, но ако спреш да намигаш, щото така го затваряш. ;)

:feel happy:

ВАЛЕРИ ПЕТРОВ

СНЯГ

Радостният снежен пух

вън покриваше балкона,

но във този миг дочух

звън! И вдигнах телефона.

-Ало! - някой изрева. -

Ти ли си, гадино мръсна! -

И веднага след това

връзката ни се прекъсна.

Нагрубиха ме така,

а пък не, не се обиждах.

Със слушалката в ръка

пътя си изминат виждах:

никого не съм убил,

никого не съм подлъгал,

никого несъм следил

с нож в ръка зад някой ъгъл.

Кой ще бъде? Няма кой!

Сбъркал ме е с друг човека!...

А снежинките безброй

вън се стелеха полека

и аз чувствах се сред тях,

като тях далеч от злото -

и от тихия ми смях

стапяше се на стъклото

малко снежно колело

сред рисунката сребриста...

Дявол, хубаво било

съвестта ти да е чиста!

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: Това по презумпция означава, че ние сме родени, за да работим нещо в полза на цялото, от което ние сме част - като пчелите.

 :thumbsup:

:hmmmmm: Работила съм доста различни неща. Бях коректор, в първите години на демокрацията работих и като чистачка в офис, по специалността-логопед, след това и на машина- печатах, и като продавач... и пак логопед....

Но всичко съм работила с любов и старание. Не съм се срамувала и не се срамувам от този факт.

Смятам, че когато човек е отворил сърцето си, винаги има какво да даде от себе си. Една добра дума, една усмивка, навременна помощ...

Убедена съм, че когато си чист пред себе си и Бога обидите и заяжданията на хората са безпредметни. Просто ги подминавам с усмивка :feel happy::)

Линк към коментар
Share on other sites

Мона,

препоръчвам ти да четеш:

- Джек Лондон /без финала на "Мартин Идън"/;

- Хайтов;

-"Дзен в бойните изкуства" на Тайсен Дешимару /Хелиопол-94г./;

- "Развиване напсихичните сили"-Уилям Хюит /интернет-книжарници/ и ;

- "Саваните на Кения" -Хантър,наскоро я преиздадоха.

Прави фитнес,скочи на някое живо момче ;)

За известно време :

- не посещавай този форум-нищо борбено няма тук;

- не говори с мъртвите;

- не чети философия- включително духовна.

Донка,

като подчиним света на себе си или си направим свой, по-добър свят (както правят раковите клетки)

това го правят всички клетки.Но докато раковите го правят сами,то другите не са способни,а викат за безплатна помощ.

И идват "Седемте самураи".

Препоръчвам ви този филм,но не вярвам да го харесате.

Хармомията...

За едни - тя се състои в това да спазват правилата каквито са -независимо добри или лоши.

За други - да се опитват да променят тези правила,да ги направят по-добри.

Линк към коментар
Share on other sites

Има и трети - те се опитват първо да разберат какви са тези правила и тогава може да се окаже, че няма общо правило, т.е. някои от тях са за следване, докато други - за промяна. Но - точно кои за какво? :hmmmmm:

Лесно е да си борбен. Лесно е и да си пасивно съзерцателен. Трудно е да си истински прогресивен.

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Има хора които са се родили за борба - да променят света с "меч". Едни се борят на страната на светлите сили и мисля, че техен закрилник е Архангел Михаил, други - на страната на тъмнината. Техният закрилник и водач не ми се споменава тук. :ph34r: За да се бори човек първо трябва да е наясно дали има дарбата, необходимите качества за това, а не само желанието. Освен това трябва да е наясна с каузата която ще защитава, защото известна е поговорката, че "пътят към ада е покрит с добри намерения". :dancing yes: Аз доскоро изповядвах идеите на Майкъл, че нещата трябва да се решават с борба.

Но наскоро гледах филма "Ганди" и още съм под неговото въэдействие. Ганди е постигнал много повече с тактиката си на несъпротива и ненасилие отколкото ако беше предизвикал въоръжена съпротива срещу Великобритания. Разбрах,че за да се бориш по този начин се изисква много повече духовни сили отколкото в открития конфликт. Но и резултатите са по-големи.

Така, че Майкъл има много начини на съпротива и не бива да презираме пацифизма.

Още повече, че закрилника на пацифистите е Христос. :feel happy:

Това за Архангел Михаил и Христос са си мои хипотези. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Човек идва да живее на земята за да разреши определени задачи, но се ражда, независимо къде из вселената за да бъде обичан, и за да обича. Човек се ражда, за да провежда Любовта и в двете посоки, ражда се за да Живее...на различните нива от Живота има различни задачи а разрешаване, но във всички нива Любовта е всъщност еквивалент на понятието Живот. Когато човек не е получил Любов, и не е отдал Любов, той не живее, представлява феномен на съществуване (това е доказуемо, но отнема доста място като изложение). Човек се ражда, за да царува и да бъде коронясан..но ако отстои и извоюва престола си, ще трябва да изкара дните си като скитник в собственото си царство...

Дали има Бог или няма, дали някое учение е дълбоко, а друго-високо- това няма никакво значение....Има значение само това, колко "вместимост" има човешката Душа да получава и да дава Любов..От първото вдишване на въздух, до последния дъх човек може нито за миг да не е имал общуване с Душата си, независимо колко науки е изучил- това, че не се е свързал с нея, не означава че тя не съществува...Феноменът "съществуване" се лимитира от понятието Съдба, а понятието Живот се дефинира само с понятието Душа.

Който може да го разбере, ще го разбере, който не може- няма да го разбере, няма никакъв механизъм, по който може да се обясни обективно, Душата е цвят и звук от "изгубената октава", и затова има толкова много инструменти, чрез които "търсим" тази "загубена октава"...Има обаче много начиини (точно толкова, колкото са и хората), да я намерим... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Човек ... се ражда, независимо къде из вселената за да бъде обичан, и за да обича. Човек се ражда, за да провежда Любовта и в двете посоки, ражда се за да Живее...

Любовта е всъщност еквивалент на понятието Живот. Когато човек не е получил Любов, и не е отдал Любов, той не живее....Има значение ...човешката Душа да получава и да дава Любов..

И за мен е така :feel happy:icon12.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Същото и от мен! :thumbsup2:

:feel happy::feel happy::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Да, човек се ражда, за да обича и бъде обичан....

Но ако не ме обичат, това не значи да изисквам обичта. Не значи да я пленя...

Не мога да я чакам и да дам, само ако ми дадат....

Просто обичам, а останалото, дали ще получа любов не е от значение...

Важното е да обичам всичко и всички, колкото сили имам, другото - колкото Бог дал

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Права си, не бива да я чакаш, още по-малко пък да даваш, само ако получиш. Освен това съм сигурна, че ще получиш, дори повече отколкото си очаквала :thumbsup: Любовта може би вече върви към теб.... :sorcerer:

Освен това, имайки предвид светлите мисли, които струят от твоите постинги, всички ние в този форум те обичаме :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Бина, :)

филма действително беше много въздействащ.И наистина Ганди много умело провеждаше тази тактика-точно до границата.

Не знам защо си останала с впечатление,че искам да извадим "КАЛАШНИКОВ" :D

Няма такова нещо.

Винаги съм считал,че трябва да се действа с активен натиск -мозъчен, психологически,законов.Не и физически.И в темата "Искам да .....",и на други места. Това е една разновидност на формулата на Ганди,като се действа за всеки отделен проблем - както той почва със солта.

А за дарбата - теоретично съм съгласен,но на практика има две основни трудности:

- няма такъв обективен измерител и ;

- дори и човек да има някаква дарба,то за да я развие трябват и труд,и воля,и самодисциплина и т.н. И те се оказват определящи за резултата - знаем колко пропаднали даровити музиканти,спортисти и т.н. има.

Пък и важното е да подкараме първата топка на лавината.После ще дойдат и други хора,нещата ще се разрастнат,практиката ще покаже кой-къде-за какво - до кога.

Въпроса е да задействаме процеса. :)

Просто обичам, а останалото, дали ще получа любов не е от значение...
:thumbsup:

Хами,Диана е права:

ще получиш, дори повече отколкото си очаквала  Любовта може би вече върви към теб....

Комуникирай с хората - така ще им дадеш възможност да я проявят към теб :)

Линк към коментар
Share on other sites

"Когато поглеждам в очите ти, никога не те откривам там – като че ли отсъстваш. Ти съществуваш отсъствайки и в това е същността на цялото страдание. Можеш да живееш без изобщо да присъстваш, ако не присъстваш, съществуването ти се превръща в бреме. А точно това се случва с теб. Затова, когато погледна в очите ти, изобщо не те откривам там. Все пак трябва да дойдеш, трябва да бъдеш. Ситуацията е налице – трябва да бъдеш тук във всеки момент – но все пак не си.

Да осъзнаеш това отсъствие, означава да започнеш пътешествието към медитацията, към преодоляването. Ако осъзнаеш, че по някакъв начин отсъстваш – съществуваш, но не знаеш защо, не знаеш как, не знаеш дори кой съществува в теб. Това неосъзнаване поражда страданието, защото когато не разбираш, каквото и да правиш предизвикваш страдание. Не това, което правиш е основното; важно е, когато го правиш дали присъстваш или отсъстваш.

Каквото и да правиш, ако можеш да го правиш присъствайки тотално, животът ти ще стане екстатичен; той ще се превърне в блаженство. Ако правиш нещо без да присъстваш, отсъствайки, животът ти ще е страдание - длъжен е да бъде. Адът означава твоето отсъствие.

Затова съществуват два типа търсещи: единият тип винаги се стреми да открие какво да прави. Този тип е на погрешен път, защото въпросът не е изобщо в това, какво да се прави. Въпросът е в съществуването – какво да бъдеш, как да бъдеш. Затова никога не разсъждавай от гледна точка на правенето и действието, защото каквото и да правиш, ако отсъстваш, то ще е безсмислено.

Дали ще се движиш в света или ще живееш в манастир; дали ще действаш в тълпата или ще отидеш на някое усамотено място в Хималаите, е без значение. Ще отсъстваш тук, ще отсъстваш и там и каквото и да правиш - в тълпата или в усамотение – ще ти носи страдание. Ако не си тук каквото и да правиш е погрешно.

Вторият тип, точния тип търсещи, не търси какво да прави, а търси, как да бъде. Първото нещо е как да бъдеш.

Един човек дошъл при Гуатама Буда. Бил изпълнен със състрадание, с любов и попитал Буда: „Какво мога да направя, за да помогна на света?”

Разправят, че Буда се разсмял и казал на човека: „Не можеш да направиш нищо, защото те няма. Как можеш да направиш нещо, когато те няма? Затова не мисли за света. Не мисли за това, как да служиш на света, как да помогнеш на другите. Най-напред бъди – и ако си, тогава каквото и да правиш, се превръща в служене, превръща се в молитва, превръща се в състрадание. Твоето присъствие е повратната точка. Твоето биване е революцията.”

...

Гюрджиев обичал да повтаря на своите ученици: „Не ме питайте, какво да правите. Не можете да направите нищо, защото за да направите нещо, най-напред се нуждаете от себе си. А след като те няма, кой тогава ще го направи? Можеш да мислиш за правенето, но не можеш да направиш нищо.”

...

Много нещо трябва да се разруши – всичко, което е погрешно, всичко което е неистинско. Преди да се появи истинското, фалшивото трябва да си отиде; то трябва да престане. И това са едни фалшиви представи – че ти си. Това са едни погрешни представи – че ти си душа, атман, Брахман. Не че не си, но тези представи са погрешни.

Гюрджиев трябвало да настоява, че в тебе няма душа. Противно на всички учения той твърдял: „Човекът няма душа. Душата е само една възможност – може да бъде, може и да не бъде. Може да се постигне. Ти си само един зародиш.

И това ударение е нещо хубаво. Възможността съществува, потенциалът съществува, но все още не се е превърнал в реалност. А ние продължаваме да четем Гитата и Упанишадите, и Библията и да мислим, че сме душата – семето счита себе си за дърво. Дървото е скрито в него, но трябва тепърва да се разкрие. И е добре да помниш, че може да си останеш семе, и да умреш като зародиш – защото дървото не може да се появи, не може да израсте от само себе си. Трябва да направиш за него нещо осъзнато, защото единствено чрез съзнанието то израства.

Съществуват два вида растеш. Единият е безсъзнателен, естествен растеж: ако са налице необходимите условия, нещото ще порасте. Но душата, атмана, вътрешното същество, божественото в тебе е един друг вид растеж. Той може да израсте единствено чрез съзнанието. То не е естествено, то е свръхестествено.

Ако го оставиш само на природата, няма да порасте, ако го оставиш просто на еволюцията, няма да се развие. Трябва да направиш съзнателно определено нещо, да направиш съзнателно усилие за него, защото единствено чрез съзнанието то израства. След като веднъж съзнанието е фокусирано там, то започва да се развива."

източник: "Книга на тайните - 4" Бхагван Шри Раджниш (Ошо)

:)

Това, което вижда Ошо в очите е нещастието, т.е. липсата на щастие, т.е. липсата на Душата. В тези очи Душата я няма. Притежателя на очите все още я търси. Търси щастието си.

Той не се е осъзнал - спящ е, не е буден (Буда).

Спи, защото не е проумял че съществува, че е Жив.

Ти си Жив, човече! Време е да хванеш Живота си в ръце.

Време е да се събудиш.

Не живей в мислите си - спомени и мечти - живей в настоящето - Реалността, където си ИСТИНСКИ ЖИВ!

Това е да си Буден и да започнеш да печелиш Душата си, т.е. семето, зърното да се превърне в дървото - зърното от онази притча за сеяча.

Дървото на Познанието над доброто и злото, Дървото на Живота.

Тук и сега, в този момент Бъди Жив, без минало и без бъдеще! Сега.

За това си роден, за да намериш себе си, да се спечелиш и това е насладата.

:sorcerer:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Майкъл,казваш:

Не знам защо си останала с впечатление,че искам да извадим "КАЛАШНИКОВ"

Няма такова нещо.

Защо пък не? Има ситуации в нашия 99% старозаветен свят, където май само "КАЛАШНИКОВ" решава въпроса. Това е метода на Левски, Ботев, Че Гевара и много други. Колкото и да ми харесва Ганди, струва ми се че неговият начин на борба със злото е много труден и не виждам в момента в света друг такъв човек. Ако някой знае да даде пример.

Епохата на хипитата, които се бореха с мирни средства срещу войната във Виетнам отдавна отмина. Сега са актуални самоубийствените атентати. Не знам защо човечеството тръгна по този път? :hmmmmm:

А за дарбата - теоретично съм съгласен,но на практика има две основни трудности:

- няма такъв обективен измерител и ;

- дори и човек да има някаква дарба,то за да я развие трябват и труд,и воля,и самодисциплина и т.н. И те се оказват определящи за резултата - знаем колко пропаднали даровити музиканти,спортисти и т.н. има.

Тук съм съгласна с теб. Не всеки на този свят успява да открие предназначението си, дарбата си в този живот. Но има хора, които дори да я открият може да не я харесат и да решат , че трябва да работят нещо друго, по-престижно. За съжаление особено сред политиците ни се срещат точно такива хора. Погледнете колко некомпетентни външни министри имахме и по времето на Костов и след него и за това медиците ни в Либия сана този хал. Пък и цялата ни страна. :blink::thumb down: Затова и съм се замислила за"Калашников"-просто не виждам друг изход от ситуацията. За съжаление нямам никаква дарба за подобна дейност в този си живот - не мога дори кокошка да заколя. :huh: Та това е проблема. :hmmmmm::blink:

човек се ражда, за да обича и бъде обичан....

Тази мисъл, заклинание, мантра върви като червена нишка през почти всички теми на този форум. Според мен това си е една очевидна истина. :thumbsup2: Но приложението й понякога е трудно. Най-вече в тази част да обичаш враговете си, както съветва Исус Христос. Поне с мен е така. Ако става въпрос за моите лични врагове, мисля, че мога да намеря сили (намирала съм) да ги разбера поне и да им простя. Да ги обикна обаче ми е малко трудно. Но хората които унищожават собствения си народ или извършват геноцид над други хора - такива нито ги разбирам, нито мога да им простя.

Редактирано от Бина
Линк към коментар
Share on other sites

Има ситуации в нашия 99% старозаветен свят, където май само "КАЛАШНИКОВ" решава въпроса. Това е метода на Левски, Ботев, Че Гевара и много други. Колкото и да ми харесва Ганди, струва ми се че неговият начин на борба със злото е много труден и не виждам в момента в света друг такъв човек.

Стани такъв човек. Ще видиш че не е трудно :)

...за това медиците ни в Либия сана този хал...

Затова и съм се замислила за"Калашников"-просто не виждам друг изход от ситуацията. За съжаление нямам никаква дарба за подобна дейност в този си живот - не мога дори кокошка да заколя.

Следователно любовта и мирът са естествени за твоята душа, а не насилието.

"човек се ражда за да обича и да бъде обичан"

Тази мисъл, заклинание, мантра върви като червена нишка през почти всички теми на този форум. Според мен това си е една очевидна истина. :thumbsup2: Но приложението й понякога е трудно. Най-вече в тази част да обичаш враговете си, както съветва Исус Христос. ... хората които унищожават собствения си народ или извършват геноцид над други хора - такива нито ги разбирам, нито мога да им простя.

приложението е трудно защото си възпитана по кървавия завет,

"силно да любят и мразят" и "лошия с ножа по глава"

Знанията ти водят до твоите мисли и евентуално, действия.

Но лошия софтуер не е благо за никого.

Тая цивилизация е много примитивна.

Каква е фабулата на повечето филми за войната от соца или днешните екшъни?

Лошите правят ужасните си дела.

Те влизат в битка с "добрите"

Понякога много "добри" за зверски убити.

Злото бива справедливо наказано с Калашников.

всичко това е умствен боклук

момчетата свикват от малки да презират миролюбието

и го отъждествяват със слабост и страхливост

да уважават жестокостта и да афишират грубост

това е повече поведение на плъхове а не човешки същества

Има още дълъг път да извървим като народ докато преработим

наследения кармичен товар.

Пътят от хиляди мили започва с една крачка.

"Дорогу осилит идущий!"

Как да обичаме ближния си?

ВТОРИЯТ  ЗАКОН

Беседите и лекциите на Учителя са посветени на трите велики закона на Всемирното Бяло Братство:

Люби Бога.

Обичай ближния си.

Търси съвършенството.

Учителят казваше:

- Народ, който пази тези седем свещени думи, има бъдеще; загуби ли ги, няма бъдеще.

Това са основните закони на Живота. Върху тях Учителят е дал обширни знания. В следващия разговор той дава пояснения върху втория закон "Обичай ближния си."

- Каквито са отношенията на човека към Бога, такива ще бъдат отношенията на човека към всички хора. Щом той се разколебае в Бога, има възможност да се разколебае и в ближния си и в себе си. Не може да имате правилна връзка с когото и да е, докато нямате връзка с Бога. Любовта към Бога е венозно течение, при което нечистата кръв отива в сърцето и дробовете да се пречисти, да стане артериална. Венозното и артериалното течение на кръвта съществуват не само в тялото, но и в човешките мисли и чувства. Например, омразата и завистта са венозна кръв в човека, а Любовта и Радостта - артериална кръв.

Когато люби Бога, човек превръща течението на отрицателните сили в положителни и нечистата кръв става чиста. След това тя, като артериална кръв, отива по цялото тяло да храни всички клетки. Говоря символично. Това е Любовта към ближния. Значи, като възлюбиш Бога, ти влизаш в Неговото сърце да се пречистиш. Така пречистен, излизаш навън и разнасяш както трябва кръвта - благата на своите ближни.

В Любовта към Бога влиза и Любовта към ближния, но не и обратното. Мнозина обичат хората, но скоро се разочароват от тази любов. Защо? Липсва един съществен елемент, а именно: когато хората обичат своите ближни, трябва да обичат Бога в тях. Който е обичал на първо място ближните си, той нищо не е придобил. Без Бога Любовта към ближния нищо не допринася.

Представете си, че вие се влюбите в пръста на Бога. Искате ли да виждате Бога, не трябва да се влюбвате само в Неговия пръст. Когато хората се съзнават като Същества, в които Бог живее, тогава ще имате правилни отношения. Да позная своя ближен значи да съзнавам, че този, същият господ, когото обичам, е ограничен в моя ближен.

Когато срещнете един човек, кажете: "Господи, благодаря Ти, че Те срещнах в този човек." Всеки човек, когото срещате, е една задача, понеже вие обичате Бога в него. Който е излязъл от Бога, може да бъде обичан.

Божият закон седи в това: постъпвай спрямо другите така, както постъпваш спрямо себе си.

А съвършената постъпка е тази: постъпвай спрямо другите така, както Бог постъпва спрямо тебе, т.е. така ги дръж в ума си, както Бог ги държи в ума си. Най-малкото същество заема високо място в ума на Бога.

И тъй, моите отношения към хората трябва да бъдат така добри, както са добри отношенията на Бога към тях. Не да бъдем като Него, но да вървим по Неговите пътища.

Твоята Любов към ближния дава условия да цъфтят и зреят плодовете в градината на твоята душа и в душата на онзи, когото обичаш.

Когато любим Бога, ние приемаме. Тогава Бог ни помага, Висшите Духове ни помагат. При Любовта към ближния ние даваме.

"Изворът на доброто"

Една от нашите цели на форума е да изправим мисленето си,

а оттам и действията ни ще станат по новото Божествено учение.

Един светец неутрализира с присъствието си негативизма на хиляди грешници.

Много светци ще изменят неминуемо народа, общественото и държавно устройство.

Идването на комунизма с кръв е невъзможно и това бе практически доказано от 75 годишният експеримент на СССР, НРБ и т.н.

Хубавото бъдеще ще дойде с любов и мъдрост, индивидуално и колективно.

Ролята на учителите е голяма и също голяма е тяхната отговорност.

Европа ни прие. Дано променим стандартите си във възпитанието навреме.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Тази мисъл, заклинание, мантра върви като червена нишка през почти всички теми на този форум. Според мен това си е една очевидна истина.  Но приложението й понякога е трудно. Най-вече в тази част да обичаш враговете си, както съветва Исус Христос. Поне с мен е така. Ако става въпрос за моите лични врагове, мисля, че мога да намеря сили (намирала съм) да ги разбера поне и да им простя.  Да ги обикна обаче  ми е малко трудно. Но хората които унищожават собствения си народ или извършват геноцид над други хора - такива нито ги разбирам, нито мога да им простя.

Мисля, че проблема в това да обичаш враговете си идва от факта да отъждествяваме хората с техните действия и постъпки. Ние виждаме човека, а не Човека.

Някой ни е направил зло. От нас не се иска да харесаме постъпката му, нито да го обичаме за това, че я е извършил. Ние трябва да го обичаме, защото Бог е в него. И ако този човек не е успял да изяви Бог чрез действията си днес, може би след време, като поотрасне ще успее.

Линк към коментар
Share on other sites

Когато любим Бога, ние приемаме. Тогава Бог ни помага, Висшите Духове ни помагат. При Любовта към ближния ние даваме.

из книгата: "Изворът на доброто"

Валентине, това е много е хубаво, но става въпрос за ближните,а мен ме вълнува въпросът с враговетете.

Идването на комунизма с кръв е невъзможно и това бе практически доказано от 75 годишният експеримент на СССР, НРБ и т.н.
Не само комунизмът е дошъл с оръжие. В историята има много примери. Римската империя, френската буржоазна революция – тя между другото поставя основите на тази Европа към която се присъединихме и ние. А войниците на Буш ?Да не раздават цветя в Ирак случайно?

Европа ни прие. Дано променим стандартите си във възпитанието навреме.

Европа за мен не е тъждественно равна на любов+мъдрост. Спомням си като пример конкурса за песни на Евровизията от миналата година. Наградата взе една скандинавска група маскирани като троли-апология на злото. Мисля, че имено това натежа на везните да гласуват за тях тъй като имаше според мен доста по-добри изпълнители, но просто не се бяха сетили да се дегизират като върколаци,вампири,вещици и т.н.,това което се харесва на европейците. Филмите с насилие и ужаси по които са луднали голяма част от младежите, се правят не у нас, а в САЩ и Европа. Така, че не виждам какво ще спечелим променяйки стандартите си на възпитание и копирайки европейските такива.

Един светец неутрализира с присъствието си негативизма на хиляди грешници.

Много светци ще изменят неминуемо народа, общественото и държавно устройство.

Май в България светците в момента са голям дефицит?

Мисля, че проблема в това да обичаш враговете си идва от факта да отъждествяваме хората с техните действия и постъпки. Ние виждаме човека, а не Човека.

Някой ни е направил зло. От нас не се иска да харесаме постъпката му, нито да го обичаме за това, че я е извършил. Ние трябва да го обичаме, защото Бог е в него. И ако този човек не е успял да изяви Бог чрез действията си днес, може би след време, като поотрасне ще успее.

Станимире,много ми е трудно да видя Човека във Ванко1 например (сетих се за него, тъй като гледах днес наглата му физиономия по ТВ). Хич не ми е ясно как той ще изяви Бога чрез действията си като поотрасне, но ми е ясно какво ще направи като го пуснат. Първата му работа ще бъде да унищожи момичетата, които имаха доблестта и смелостта да свидетелстват срещу него. Бихте ли обичали и виждали Бога в такъв човек, ако знаете, че може да убие ваша сестра, дъщеря или просто близко на сърцето ви същество?

Но май излязох от темата? :)

Линк към коментар
Share on other sites

Валентине, това е много е хубаво, но става  въпрос за ближните,а мен ме вълнува въпросът с враговете.

Европа за мен не е тъждественно равна на любов+мъдрост...

Май в България светците в момента са голям дефицит?...

Бихте ли обичали и виждали Бога в  такъв човек, ако знаете, че може да убие ваша сестра, дъщеря или просто близко на сърцето ви същество?

Доколкото знам, и Учителите са критикували доста хора от тяхното време, но не са ги считали за "врагове". Имаше вече обсъждане по този въпрос на 2-3 места в този форум. Светците явно са в дефицит и в България, и в Европа, а и в света. Но човек може да прости дори и на най-големите престъпници, т.е. на злополучните "кормчии на народите" и без да е светец. Само че е много трудно, наистина. Обикновено ограниченото ни съзнание стига до извода, че трябва да се противопостаяви на злото (едва ли не да му го върне с неговите собствени методи); и после трудно разбира, че това е слабо ефективен и носещ "странични ефекти" метод. Светците просто абсорбират злото, то се превръща в добро - и затова нямат нужда после с години да се мъчат да прощават... А по свързаната с този въпрос дискусия за Махатма Ганди, мое лично мнение е, че той е бил много способен човек, но де факто не е бил светец, нито Учител.

Линк към коментар
Share on other sites

Валентине, това е много е хубаво, но става  въпрос за ближните,а мен ме вълнува въпросът с враговетете.

Колко са?

Не само комунизмът е дошъл с оръжие. В историята има много примери. Римската империя, френската буржоазна революция – тя между другото поставя основите на тази Европа към която се присъединихме и ние. А войниците на Буш ?Да не  раздават цветя в Ирак случайно?
нищо хубаво не е постигнато с кръв и убийства

Европа за мен не е тъждественно равна на любов+мъдрост. Спомням си като пример конкурса за песни на Евровизията от миналата година. Наградата взе една скандинавска група маскирани като троли-апология на злото. Мисля, че имено това натежа на везните да гласуват за тях тъй като имаше според мен доста по-добри изпълнители, но просто не се бяха сетили да се дегизират като върколаци,вампири,вещици и т.н.,това което се харесва на европейците. Филмите с насилие и ужаси по които са луднали голяма част от младежите, се правят не у нас, а в САЩ и Европа. Така, че не виждам какво ще спечелим променяйки стандартите си на възпитание и копирайки европейските такива.

"посрещат по дрехите, а по ума изпращат" Народна мъдрост

Можем ли ние да дадем нещо добро на Европа?

Можем ли да покажем добро и достойно поведение?

Или ще бъдем осмивани за простащината и егоизма си?

Хората уважават добротата и ума. Какво ще им предложим?

Какво ще покажат децата ни в учението и в работата като отидат в чужбина?

Искам да се надявам че положението с възпитанието на младите хора ще се промени. В техен най-голям интерес е.

Май в България светците в момента са голям дефицит?
Светци в България има.

И от нас също зависи дали те ще се увеличат.

...но ми е ясно какво ще направи като го пуснат. Първата му работа ще бъде да унищожи момичетата, които имаха доблестта и смелостта да свидетелстват срещу него. Бихте ли обичали и виждали Бога в  такъв човек, ако знаете, че може да убие ваша сестра, дъщеря ...?

по лошо от злото е ужасът от него

"на страха очите са големи"

Бина, гледал съм отблизо зареден калашников насочен към мен.

Пръстът на човека беше на спусъка.

Виждал съм и 2 убийци в процес на пребиване на човек.

Свидетелствам че се намесих и те спряха да го бият.

Достатъчни бяха 2-3 думи и един поглед.

"Никто не загородит дорогу молодца"

Насилниците са страхливци. Какъв е смисъла да се плашим от страхливци?

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Човек няма и не може да има нито един враг извън самия себе си. Без да е приел Любовта, човек не е спосолбен да знае какво нещо е прошката, защото прошката е "посвещение" в Любов. Враг е само онова, което ни забранява да дадем от това което имаме, враг е и онова, което ни кара да се страхуваме,че няма да получим..за да възстановим това, което сме отдали....Това ни разкъсва между полюсите на битието...Бог се явява и открива на човека само като Любов, и човек към човек може да се разкрие само като Любов- като Бог...Бог има ли врагове? Враг- това е самопризнание на слабостта, слабостта е майка на зависимостта, а зависимостта е липса на свобода, а липсата на свобода се нарича робство...В света на робството, доброто и злото са на трибуната, долу на арената, робите се избиват с арсенала на "правосъдието", надявайки се да видят там, отгоре знак за помилване...или....

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: Кристиян

Нямаме по-голям враг от собствените си страхове. Но когато се обърнем към Бога, когато позволим на Любовта да протича през нас, те изчезват.

И тогава просто плуваме, носим се из Живота :D

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...