Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Свободата на словото


maggee

Recommended Posts

Ех, какви хуманни примери се привеждат за да си оправдаем обясненията. :)

Когато някой пита друг човек за нещо и запитаният отговоря, това се нарича отговор на поставен въпрос. Излишните обяснения са нетърсените от никого и ненужните никому, единствено на обясняващия, за да измие ръцете си пред себе си, но дългите и широките.

Примери много и в този форум също. Можем да си направим и цяла тема дори, озаглавена например Обстоятелствените обяснения - същност, цели и задачи. :D

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 149
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ех, какви хуманни примери се привеждат за да си оправдаем обясненията. :)

Когато някой пита друг човек за нещо и запитаният отговоря, това се нарича отговор на поставен въпрос. Излишните обяснения са нетърсените от никого и ненужните никому, единствено на обясняващия, за да измие ръцете си пред себе си, но дългите и широките.

Примери много и в този форум също. Можем да си направим и цяла тема дори, озаглавена например Обстоятелствените обяснения - същност, цели и задачи. :D

Силвия,

бъркаш уважителното отношение с оправдание - аз лично нямам за какво да се оправдавам пред теб, не го и правя. Темата не е адресирана лично към теб, но участието ти е добре дошло, както и на всички останали. Принципна е темата. Отправена е към всеки, който някога си е задавал или ще си зададе тези въпроси в този форум. Нека бъде едно място за публична дискусия, защото не мисля, че има какво да се крие. Аз поне нямам. И няма да се уморя да обяснявам :) Докато всичко стане пределно ясно и изчерпим всички възможни въпроси.

Линк към коментар
Share on other sites

Защо, ти нехуманни ли предпочиташ? :D

Но ето това вече е съвсем друго:

Излишните обяснения са нетърсените от никого и ненужните никому, единствено на обясняващия, за да измие ръцете си пред себе си, но дългите и широките.

и с това, разбира се, съм съгласна.

Линк към коментар
Share on other sites

maggee

Силвия,

бъркаш уважителното отношение с оправдание - аз лично нямам за какво да се оправдавам пред теб, не го и правя. Темата не е адресирана лично към теб, но участието ти е добре дошло, както и на всички останали.

Всъщност, с тези редове правиш точно това.

Освен това мислех, че темата е за свободата на словото. Но явно това е тема за свободата на "нечие слово", тоест на поробеното слово.

Споко, от подобни теми излизам сама.

Линк към коментар
Share on other sites

Ограничението за критиката цели именно да постигне свободата и спокойствието на този, който отваря себе си. – Донка

Същността на цензурата е именно в това да бъде ограничавана критиката.

----

В тоталитарното комунистическо общество цензурата е насочена срещу критиката спрямо ценностите на “чистата социалистическа общност” (която отваря себе си в битието).

В тоталитарното фашизоидно общество цензурата е насочена срещу критиката спрямо амбицията за “гражданска дисциплина и правила” (които желаят да отварят себе си без престъпно съпротивление).

В един “духовен” сайт цензурата е срещу критиката спрямо илюзиите, че духовност и лично пространство някак могат да се съвместят. Ала лично пространство донякъде има в момичешките лексикони и най-вече в материалното общество.

----

Докато критиката дава възможност за отговор, то цензурата (понеже няма друг отговор на критиката) иска определени думи или мълчание.

Линк към коментар
Share on other sites

Темата нали е за свободата на словото и всеки може да пише тук свободно :hmmmmm:

Тогава да напиша

Силвия, ти доколкото разбрах се броиш за психолог. Обаче ти си толкова далече от психологията, колкото аз от японския език

НО

По-скоро аз ще науча японски, отколкото ти ще разбереш психологията и човешките взаимоотношения

Линк към коментар
Share on other sites

Съществуват най-различни видове илюзии. Този сайт разбира се, не е изключение. Тъжно е, че често борейки се с илюзиите, забравяме за тяхната предпазна функция.

А за това, дали трябва да критикуваме и кога, аз съм винаги за критиката, стига да се спазва правилото за непричиняване на вреда. Но колко ли от обичащите да критикуват си правят труда дори само да се замислят, спазват ли това правило?

Линк към коментар
Share on other sites

Станимир

А за това, дали трябва да критикуваме и кога, аз съм винаги за критиката, стига да се спазва правилото за непричиняване на вреда.

Това ми прозвуча като да спиш с жена без да си свалиш гащите.

Линк към коментар
Share on other sites

Нали правим разлика между конструктивната критика и обикновеното заяждане поради липса на енергия или излишък на време?

Самата аз преди време съм изразявала критика и не съм била цензурирана. Може би има значение какво целим с критиката си. Добронамерената критика не се нуждае от цензура и не я предизвиква.

Линк към коментар
Share on other sites

за това, дали трябва да критикуваме и кога, аз съм винаги за критиката, стига да се спазва правилото за непричиняване на вреда. Но колко ли от обичащите да критикуват си правят труда дори само да се замислят, спазват ли това правило? - Станимир

Ти си за свободата на изказа когато не е причинява вреда, нали?

А в мойте изтрити постове КЪДЕ имаше вреда (с думи) и за каква свобода говориме???

Редактирано от Еси
Линк към коментар
Share on other sites

Докато критиката дава възможност за отговор, то цензурата (понеже няма друг отговор на критиката) иска определени думи или мълчание.

Отговорът го е дал selsal.

Линк към коментар
Share on other sites

Докато критиката дава възможност за отговор, то цензурата (понеже няма друг отговор на критиката) иска определени думи или мълчание.

Отговорът го е дал selsal.

Отговор на кой въпрос е това, според теб?

Линк към коментар
Share on other sites

Да не си говорим залъгалки

пълна форумна свобода на словото е

невъзможна да има поради ред причини

и все пак ;)

когато има човек нещо за казване

винаги ще намери начин да го сподели

независимо от пречките.

:)

Редактирано от bee_bg
Линк към коментар
Share on other sites

Станимир

А за това, дали трябва да критикуваме и кога, аз съм винаги за критиката, стига да се спазва правилото за непричиняване на вреда.

Това ми прозвуча като да спиш с жена без да си свалиш гащите.

:3d_065:

Линк към коментар
Share on other sites

Едно писание от сходна тема което ми допадна.

айде нема нужда

всички знаете приказката ,за този дето го пускаш на масата ,а той ти се качва на главата.

бе то хубаво да ти се качва ,ако е нещо от сорта на ореол или поне корона на мисс Мокра Фанелка от Долно Уйно, лавров венец от неудоубита от радиация дафина / ох 1 ви май да живей ,живей труда и 20-ет годишнината от Чернобил/...

отплесвам се от темата,паля една цигара ,за поема въздух / обичам да виждам това ,което дишам/ и продължавам.

та в тоя ред на мисли ,моите които са забъркани като мюсли в Данон/ да бъде непрофесионалист за 3 секунди/ много мразя някой да ми дава тон в живота ,освен ако не ми плаща .

щото който поръчва музиката там ,нали...подава на оркестъра едни такива финикийски знаци.

та значи темата днес е за свободата. свободата на словото и свободата на избора.

-какво мисля

-какво пиша

-какво казвам

-какво правя си е моя собствена работа.

а думата ми е за толеранса между хората.който или липсва / абе май хич го няма / или никой не знае има ли такова животно изобщо и сее ли се или се копае.

уважавам чуждото мнение. каквото и да е, дори и различно от моето. за да се харесваме -не е нужно да сме сиамски близнаци и да мислим под строй.

А дали ще го приема, след като го изслушам -си е моя работа.

мда.

аре немаше нужда...modify_inline.gif

автор:

midnight_witch

Линк към коментар
Share on other sites

Тъжно е, че често борейки се с илюзиите, забравяме за тяхната предпазна функция. - Станимир

Това да не е преписано от химна за кали юга?

А за това, дали трябва да критикуваме и кога, аз съм винаги за критиката, стига да се спазва правилото за непричиняване на вреда. - Станимир

На хипохондричното мислене му вреди всичко, дори балсама.

Самата аз преди време съм изразявала критика и не съм била цензурирана. Може би има значение какво целим с критиката си. Добронамерената критика не се нуждае от цензура и не я предизвиква. - maggee

Иран цензурира Салман Рашди. Православната църква цензурира "Последното изкушение" на Скорсезе. Партийният функционер модерира някои позиции по места.

Възможно ли е причината за цензурата да е щото критиката не е била добронамерена? Или пък - самата цензура да е еманация на доведената до краен предел недобронамереност.

(цензорът винаги цензурира, за да предпази някой беззащитен; а тоя беззащитен - съвсем психологически - все се оказва не човек, а разкритата като несъстоятелна теза на самия цензуриращ).

----

Каиафа и той е смятал, че Исус сквернослови и грубо напада Синедриона. Опитвал се е да опази закона и морала на редовия юдеин. Фарисейска добродетел!

Редактирано от selsal
Линк към коментар
Share on other sites

Иран цензурира Салман Рашди. Православната църква цензурира "Последното изкушение" на Скорсезе. Партийният функционер модерира позиции по места.

Какво се случи със Салман Рушди. Какво се случи и с Мартин Скорсезе? Как се чувстват те сега?

Кой е партийният функционер - когато искам да има враг, аз си го намирам, понеже врагът е нужен за моето оцеляване.

Понеже искам да критикувам и да се боря - а защо ми е нужна тази борба - за да доказвам - какво - правотата си.

Аз наричам това смешна въртележка - и само, който не е обичал и не е обичан, се целеустремява да се бори за невъзможното право да бъде всепризнат вестител на истината.

Всуе, това не са гладните деца на Сомалия, нито онеправданите тибетски монаси... Не става дума за това, нали?

В една друга тема стана дума за Ботев...

И аз като него, ще кажа - "смешен плач".

Линк към коментар
Share on other sites

уффф, стига вече

и Силвия и Селсал ми приличате на пилето от следната притча"

Едно пиле било роден експериментатор. Не било обикновено пиле, различно било. Един ден при изгрев слънце към него се приближила огромна сянка, навела се, пуснала нещо и си отишла. Пилето потреперило, потреперило, но нали било учен, излязло да види какво е оставила сянката. И, о, чудо-имало зрънца!

Накълвало се пилето до насита, напълнило коремчето.

На другият ден ситуацията се повторила, пилето като истински учен хукнало да си достави бележник и молив и започнало редовно да си води записки. Радвало се, че може би е открило нов закон.

Наблюдавало, кълвяло зрънцата и прилежно си водило записки. Тефтерът набъбнал, решило пилето, че повтаряемостта е научен факт и решило да изчака само още един ден, да затвърди опитите и да изведе новия закон, който може би щял да му донесе нобеловата пилешка награда.

На другия ден огромната сянка се приближила както обикновено, протегнала ръка към пилето, повдигнала го и му откъснала главата...

Хората ви говорят, обясняват, а вие предъвквате думите им, и чакате нови, за да предъчвете и тях

без въобще, ама въобще да се напънете да помислите какво всъщност искат да ви кажат

Линк към коментар
Share on other sites

Кой е партийният функционер - когато искам да има враг, аз си го намирам, понеже врагът е нужен за моето оцеляване.

Понеже искам да критикувам и да се боря - а защо ми е нужна тази борба - за да доказвам - какво - правотата си.

Аз наричам това смешна въртележка - и само, който не е обичал и не е обичан, се целеустремява да се бори за невъзможното право да бъде всепризнат вестител на истината.

Много хубаво казано, Мона!

Наистина "врагът" е необходим за да се "изградим", а и защото имаме светлинка в себе си е нуждо да я покажем.

Мислиш ли че Исус трябваше да мълчи в храма защото имаше Любов в себе си

т.е. да мълчи по целесъобразност?

Редактирано от Еси
Линк към коментар
Share on other sites

А когато искам да си затвоя очите пред нещо или пред някого, всъщност пред себе си, това не е обичане.

Има и обратното на смешен плач - плачлив смях (risus sardonicus) - типичен израз на лицето при заболелите от тетанус.

Линк към коментар
Share on other sites

Да не си говорим залъгалки

пълна форумна свобода на словото е

невъзможна да има поради ред причини

и все пак ;)

когато има човек нещо за казване

винаги ще намери начин да го сподели

независимо от пречките.

:)

Произнесенто слово е чуто от когото трябва. Който не иска да го чува си намира начин да си запушва ушите. За себе си имам неща, които съм осмислял години. И са изглеждали по съвсем различен начин от тогава когато съм ги чул за първи път.

Не упреквам администраторите, че са ми трили думите. Но ако ми казват по какъв начин да изразявам мислите си, това е все едно да ме карат да изгубя собствената си индувидуалност. По-добре да трият щом не е достатъчно добро словото ми за тях. И да не ми пускат постовете, които вече съм написал. Не им вменявам вина. Ако си вменяват сами, това си е техен личен избор. Не очаквам същото отношение от тях.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...