Jump to content
Порталът към съзнателен живот

16.07.2008 г.-Вие трябва да носите в ума си само една идея – да учите


Recommended Posts

Мисъл на деня - 16 Юли 2008 г.

"Вие трябва да носите в ума си само една идея – да учите. Този съвет ви давам. Не взимайте нещата в тяхното статическо положение. Не взимайте работите в тяхната съвършена форма. Никога не желайте да бъдете най-добрия човек, нито най-богатия, нито най-учения. Никога не мислете за нещата в тяхната завършена форма."

Из Синаповото зърно, 20-а НБ, 18.IV.1937 г.

Линк към коментар
Share on other sites

В психологията и педагогиката наричаме това процесуална и резултативна мотивация.

На пръв поглед това, което тласка човека към някаква дейност е планираният резултат (или избягването на някакъв предполагаем резултат). Така и учим децата си, така живеем - после се оплакваме, че животът е тежък, несправедлив и т.н.

Всъщност естествената водеща мотивация е процесуалната - когато човек извършва дейността заради самата дейност - нейната необходимост, важност или привлекателност.

Тогава какво значение има резултатът? Точно той ни учи - по него се ориентираме доколко сме разбирали причинно следствените връзки и до какво ще доведе последователността от действията ни. Той има мотивираща сила едва след като го получим - ако е положителен (успех) - дава енергия и желание да продължим. Ако е отрицателен (неуспех) дава енергия и желание да разберем причините, грешката си и да набележим нова последователност. Но той не може сам да мотивира, ако дейността не стане првлекателна. Ако човекът работи заради успеха и осоено заради ръкопляскането, което ще получи, отново сме изопачили процеса...

Племенникът ми казва,че рисува, защото образът в главата му не го оставя на мира и ръката му сама си проси молива - не защото иска да нарисува нещо определено. Дори често образът се променя докато го рисува....

Но осъзнавам от опит колко е трудно да се трансформира заложена резултатива мотивация в процесуална и да се даде на резултата обучаващото място - на мен с децата ми отнема много време и специален подход...

А на вас?

Линк към коментар
Share on other sites

Мисъл на деня - 16 Юли 2008 г.

"Вие трябва да носите в ума си само една идея – да учите. Този съвет ви давам. Не взимайте нещата в тяхното статическо положение. Не взимайте работите в тяхната съвършена форма. Никога не желайте да бъдете най-добрия човек, нито най-богатия, нито най-учения. Никога не мислете за нещата в тяхната завършена форма."

Из Синаповото зърно, 20-а НБ, 18.IV.1937 г.

lВсички въплътени човешки същества на Земята са дошли да научат поредните си уроци в земната лаборатория - опитното поле на живота. Въпросът е, доколко този факт е осъзнат у всеки един; когато е неосъзнат - процесът на учене е забавен и често дори болезнен. Обаче, когато е осъзнат, когато човекът "носи в ума си само една идея - да учи", тогава напредъкът в духовното развитие е ускорен и ученикът получава нужната му помощ. По-точно е да се каже, че на всички се изпраща навременната им помощ, но единствено осъзнаването й позволява, помощтта да се различи като полезна идея от човека и да се употреби адекватно при поредния му житейски избор... Това, от което Учителят иска да ни предпази в днешната мисъл е - да бъдем осторожни и да внимаваме за капаните на егото, като разкрива някои от неговите похвати...

Линк към коментар
Share on other sites

... Никога не мислете за нещата в тяхната завършена форма.

Да мислим за нещата в тяхната завършена форма означава да си поставим ограничение. В Природата няма завършеност, всичко се развива. Можем да гледаме на целите като на стъпала, водещи ни в определена посока според характера на целите, които сме си избрали.

Линк към коментар
Share on other sites

... Никога не мислете за нещата в тяхната завършена форма.

Лично мен това ме затруднява, особено когато става въпрос за постигане на някоя предимно материална цел, но не само ...

Когато си представя нещата в един конкретен вид, много по-лесно се концентрирам за постигането им. Разбира се, съзнавам, че този конкретен вид е такъв, какъвто аз, от своето ниво на развитие, бих могла да измисля/пожелая и това е един вид самоограничение. Но когато нямам поставена ясна цел, тогава ми е трудно да постигна каквото и да било, разпилявам се в различни посоки и т.н. От друга страна не съм човек, който върви упорито, точно към избраното нещо, като по релси :) . Напротив - склонна съм да премисля и да сменя курса, дори доста кардинално, за учудване на много хора, на които им се е струвало, че съм била твърде целеустремена към нещото, че съм вложила много енергия и изведнъж ... :D

Може би това е моят начин да изпълнявам горната препоръка?! :rolleyes: Или пък не?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...