Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е морал?


Recommended Posts

Що е морал?

Преди известно време обсъждахме с един приятел въпроса за морала. Споделихме различни мнения и гледни точки. Темата наистина е много интересна. Изглежда, че през различните епохи виждането за това кое е морално или не е съвсем различно. Това се отнася даже за съвременното общество - за различните държави, общества, социални слоеве, религии моралното поведение е различно. Моралното в една държава може да е неморално в друга.

Дали това означава, че моралът е едно относително понятие?

Всъщност някой може ли да дефинира що е морал и що е морална постъпка?

Дали това е нещо, което отговаря на някакви писани правила и закони? Или е базирано на някаква вътрешна мярка за нещата? Как разбирате дали дадена ваша постъпка или поведение е правилно или грешно?

Дали има някаква мярка с, която можем да измерим доколко морална е дадена постъпка в даден момент? И въобще кой определя кое е морално и кое не?

Линк към коментар
Share on other sites

Моралните импулси са могъщи божествени сили, които касаят и най-висшите ангелски йерархии.(и висшите мозъчни центрове в човека) Някои обществени закони или прети норми може да са относителни, но има един велик Божествен морал, който може да бъде наша мярка. Това доколко са морални хората в дадена епоха може да влияе даже на тактоничните и сеизмичните процеси на планетата.

"Моето учение е основано на три основни принципа: Божествената Любов, Божествената Мъдрост и Божествената Истина. От тези три принципа следва, че е необходим пълен мир и пълно разбирателство, братство и взаимопомощ за общото благо. Учението Ми изключва всякакво насилие, изисква абсолютна чистота в мислите, чувствата и действията. Едно от най-съществените условия за всички последователи на това учение е съвършената нравственост. Ученикът на Божествената Школа, за да може да възприеме и приложи великите Истини на Христовото учение, трябва да бъде чист физически, морално и духовно. Всяко нарушение на това условие е една спънка в развитието му." Учителя

Един морал има в света - моралът на Всемирното Бяло Братство, който може да се приложи, ако не напълно, поне в малък размер. Има начини за прилагането му. Този морал е Божествен. Той има магическо влияние върху човека.

“Петимата братя”, Соф. 1949 г., стр. 137

Всемирното Бяло Братство казва на своите ученици: Бъдете абсолютно честни, без никакво изключение, бъдете абсолютно добри, без никакво изключение, бъдете абсолютно интелигентни, без никакво изключение.

“Петимата братя”, Соф. 1949 г., стр. 141

Линк към коментар
Share on other sites

В социологията и етиката моралът е тъждествен на нравствеността. Естествената нравственост пък е предсоциална категория и не би съществувала без приемането на Абсолют...

Линк към коментар
Share on other sites

Морално е да не вредиш на другите, но как да стане, не зная. Вечно има недоволни. Все някой ще се почувства засегнат, дори претенциите му да не са основателни.

Линк към коментар
Share on other sites

Морално е да не вредиш на другите, но как да стане, не зная. Вечно има недоволни. Все някой ще се почувства засегнат, дори претенциите му да не са основателни.

Латина,едва ли би имало някой недоволен,ако не искаш да му навредиш.

Служи на Истината.Виж Светлината.И ще научиш отговора.

Ако започнеш с десетте Божи заповеди ще разбереш.

Ако носиш в съцето си трите добродели Надежда,Вяра и Любов знай,че истината винаги ще е с теб.

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Нашият нов МОРАЛ е : без изключение да говорим абсолютната истина, тъй както е в своята същина, тъй както е пред нас, пред нашето Божествено съзнание. Само при едно такова Съзнание вие може да станете пръчки, да пребъдете на лозата.

Само при едно такова съзнание може да пребъдваме в Христа.

Защото Христос, това е една Абсолютна Истина в себе си.

Той казава: "Аз съм Пътят, Истината и Животът". Абсолютната Истина е Той!

Туй е първото правило: Ще се научим да бъдем искрени!

Аз ви уча на един морал, който може да се приложи абсолютно, без никакво изключение.

Всички правила и закони, които имат изключения, не са наши."

Беседи, обяснения и упътвания, 1922г Учителя.

Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Моралът е система от ценности и принципи на поведение, създадена от дадено общество. Предназначен е да стабилизира функционирането на това общество и да регулира взаимоотношенията на членовете му. Целта на морала е постигане на общото благо в смисъла, в който го възприема съответното общество.

Очевидно е, че моралът в човешките общества е променлива величина и е с относителен характер. Бих казал, че колкото по-тесен кръг хора (същества) включва дадено общество, толкова по-частен и относителен характер има неговият морал. Съответно когато имаме предвид благото на всички същества без изключение, достигаме до абсолютния морал, силно свързан с понятието "истина".

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Васил! Радвам се , че се срещаме по тази тема.

И ще продължа със Учителевото слово :от томчето" Простите истинии"

  Постъпките и действията на човека биват колективни и индивидуални.

От постъпките на човека се определя неговата сила.

Никой - никого не може да изнасилва; никой не може да употребява насилие върху другия,

ако последния сам не се поддаде на това насилие.

Тъй щото, когато човек не се поддава на лошото влияяние на някоя колективна или индивидуална единица,

това говори за неговия морален устой.

Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Моралът е система от ценности и принципи на поведение, създадена от дадено общество. Предназначен е да стабилизира функционирането на това общество и да регулира взаимоотношенията на членовете му. Целта на морала е постигане на общото благо в смисъла, в който го възприема съответното общество.

Очевидно е, че моралът в човешките общества е променлива величина и е с относителен характер. Бих казал, че колкото по-тесен кръг хора (същества) включва дадено общество, толкова по-частен и относителен характер има неговият морал. Съответно когато имаме предвид благото на всички същества без изключение, достигаме до абсолютния морал, силно свързан с понятието "истина".

Аз бих нарекъл това: обществени норми и ценности. Не съизмеримо с моралът въобще.

Линк към коментар
Share on other sites

"Морално е да не вредиш на другите, но как да стане, не зная. Вечно има недоволни. Все някой ще се почувства засегнат, дори претенциите му да не са основателни." - мой цитат.

Ако ти виждаш правилния път, но другият - не, дори да постъпиш правилно, дори да отдадеш живота си за него със саможертва, пак няма да е доволен. От Христос бяха ли доволни всички? Те разбраха ли Го? Понякога другият има неправилно виждане за нещата и свои си претенции. Остава недоволен въпреки, че си постъпил правилно спрямо него. Иска примерно да си направо друг човек, иска да те подчини на егото си, смята се в правото си да разполага с живота ти във всичките му аспекти. Каквото и да правиш, все му е малко, все е недоволен. Иска много повече от това, на което му се дава право отгоре.

Що се отнася до посветилите се на Бога, на Истината, Вярата, Надеждата и Любовта, те винаги ще срещат съпротива от страна на оставилите се да служат на злото, на егоизма си. Борбата между Доброто и Злото не е нещо, което се решава на персонално ниво. Решил ли си да служиш на Светлината, ще срещаш отпор и недоволство. Война - морал... Твоят морал ще бъде неприемлив за някои хора, понеже дълбоко в себе си усещат, че начинът ти на живот сам по себе си е като присъда на техния. Ето, например ти си добросърдечен, искрен, открит, любящ, честен, не крадеш, не злословиш, не лъжеш, обичаш Бога, стремиш се към съвършенство и се свързваш с човек, който е потаен, егоист, злобен, крадец, лицемерен, интригант, клюкар и лъже, докато се кръсти. Мислиш ли, че ще е доволен от тебе? От опит казвам - не. И не само, направо се разразява война. Опитва се да те смачка и да те претопи с люта омраза, а не с признателност, че му помагаш и даваш за него какво ли не от себе си.

Да постъпиш морално, според Божията воля, с чистата цел да не вредиш на другия, а да му помогнеш, не винаги означава, че той ще го разбере и оцени, може да остане пак недоволен. Може да иска да общува с подобни нему, лицемерни, крадящи и т.н. , понеже така приспива съвестта си, не се нарушава душевния му комфорт и се чувства одобрен.

Ако някой не е доволен от постъпките ти, това все още не означава, че грешката е в тебе , че не си постъпил според истината и светлината.

Надявам се след толкова дълго обяснение да съм разбрана по-добре.

Линк към коментар
Share on other sites

.... :D .... :dancing yes:

Здравей latina !!!

И още се съмняваш , че не си разбрана ? Как можа да ти мине през главата ? Толкова точно и обмислено изказване , написано и аргоментирано перфектно ,рядко се среща .

Благодаря ти !!!

Лично за себе си те разбирам много добре . Казала си го отлично и много точно .Просто няма какво повече да се добави . Дори човек да търси нещо не ясно -- просто няма .

Не се съмнявай , че си неразбрана. Лично те разбирам много добре и спокойно без да се притеснявам отправям благодарностите си за точната мисъл и излагането й в писменна форма . Другите нека си ги стискат благодарностите - въпрос на морал е .... :)))))))))))))))))))))))))))))

Иван

Линк към коментар
Share on other sites

Човече, благодаря ти! Със страх отворих темата да видя пак ли са ме изкарали хептен неориентирана. Може да не съм чела много книжки / не че не обичам/, но успях да натрупам уроци от самия живот. И добрите, и лошите много ми обръщат внимание, значи съм специална. Прозвуча странно, зная. Искам да кажа, че ако някой е подлаган на атаки повече от обичайното и искат да го съборят, значи този човек вероятно има важна мисия и искат да го провалят. Затова, каквото и да става, дерзайте по пътя на доброто, не се отказвайте от своя морал. Колкото е по-трудно, толкова е по-важно. Може би най-голямо изпитание в днешно време е да оставаш чист човек или поне непрекъснато да се стремиш към това. Лично за себе си не виждам смисъл да съществувам на земята, ако не съществувам в името на доброто.

Линк към коментар
Share on other sites

Латина,

Аз също като Иван те подкрепям и мисля, че те разбирам.

Преди време един приятел ми беше казал, че да вървиш по пътя на доброто означава никога да не правиш компромис с това, което моралът и съвестта ти диктуват. Мисля, че е до голяма степен прав.

Поздравявам те и ти стискам палци да продължиш все така неуморно да прилагаш методът на доброто в живота си.

"Доброта, Истина, Красота - това е Любовта" - беше казал някъде един мъдър човек.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Latina!

Първо искам да се извиня,тъй като аз бях тази,която явно не те разбра.

Възхищавам се на това,което каза,както и на това че защитаваш принципите си толкова умело,с такава убеденост и Вяра!

Успех :)

Линк към коментар
Share on other sites

Марго, зная, че повечето хора, проявили интерес към този портал имат стремеж да се усъвършенстват и да бъдат добри. Ние сме тръгнали в една посока. Моя е грешката, че изказах мнение първия път в прекалено концентрирана и по тази причина трудно разбираема форма. Не ми дължиш никакво извинение. Благодаря ти за доброто отношение! Ти поемаш за своя сметка недоразумението, но аз би трябвало да се отнасям по-грижливо към изказванията си, за да бъдат достатъчно ясно изложени. Благодаря ти още веднъж, ти ми помогна да го осъзная. Ще се старая да не допускам повече такива грешки. Ако съм те накарала да се почувстваш неудобно, моля те да ми простиш! Латина

Линк към коментар
Share on other sites

От Учителевото слово :

Първият морал е :

Не отнемай на човека благата, които Бог му е дал.

Ако искаш да благуваш, не препятствай  за умственото развитие на човека; не препятствай за духовното развитие на човека;не препятствай за физическото развитие на човека.

И пак от мои записки от Словото : Казано е в Писанието , че човек е направен по образ и подобие на Бога, обаче не всички хора са направени по образ и подобие на Бога - а само родените от Бога. Казано е : Роденото от плътта, плът е;роденото от Духа, дух е. Христос казва "Ако не се родите от вода и Дух не можете да влезете в Царството Божие.В това раждане е смисълът на живота.!"

Въпросът за раждането и новораждането не го коментирам сега.... по него Венци е спец, аз се питам....относно..."не препятствай.... на човека" , на човека , роден от Бога да не препятстваме... ясно , а на хората които не са направени по образ и подобие на Бога ...значи можем да препятстваме ?!?

Вие как мислите? И темата за морала си е водеща все пак.

Любов + Светлина + Мир + Радост!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ВЯРА, НАДЕЖДА, ЛЮБОВ! Началото може би е тук! Съгласен съм, че всичко свързано с тези понятия е морално!

И все пак, какво е морал?

Аз мисля така: прави каквото искаш, живей свободно и независимо....И НЕ ПРЕЧИ НА ОСТАНАЛИТЕ ХОРА ДА ПРАВЯТ СЪЩОТО! Ето го морала.Сам си идва!

Иначе, наистина всяка епоха си има свои морални ценности! От сегашна позиция, например, не можем да приемем морала на........да речем,неандерталеца!

Линк към коментар
Share on other sites

Любопитен факт:

В английски едно от значенията на думата moral е поуката на баснята.

Може би не трябва да приемаме морала като сборник от нравствени принципи, а като умението ни да се учим от живота? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

ВЯРА, НАДЕЖДА, ЛЮБОВ! Началото може би е тук! Съгласен съм, че всичко  свързано с тези понятия е морално!

И все пак, какво е морал?

Аз мисля така: прави каквото искаш, живей свободно и независимо....И НЕ ПРЕЧИ НА ОСТАНАЛИТЕ ХОРА ДА ПРАВЯТ СЪЩОТО! Ето го морала.Сам си идва!

Иначе, наистина всяка епоха си има свои морални ценности! От сегашна позиция, например, не можем да приемем морала на........да речем,неандерталеца!

морала според мен не касае само другите хора, той може да касае същества и процеси от други светове(и десетте Божи заповеди имат дълбоко окултно тълкуване тук )

Линк към коментар
Share on other sites

"Да се учим от живота" и да опознаем себе си? Ако това е валидно, много ми допада!

Сигурно ще е добре да се познаваме колкото може по-пълно, преди да обърнем поглед към други същества и процеси! Опознай себе си, за да обичаш другите!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Да....Вяра+Надежда+Любов към Бога+Милост+СЪВЕСТ....основните морални чувства. Френологически са на темето, най - горната част.

Любов+Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...