Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Неизбежността и съдбата


Guest Христо

Recommended Posts

Защо понякога се, казва че каквото е писано ще стане, а друг път че човек сам си твори съдбата и може да си я променя ? Може би някои неща от бъдещето ни можем да променим, преди още да са се случили, а пък други не са в нашата власт и наистина са неизбежни ? Защо например загиването на милиони хора да е НЕизбежно, както е казано в една притча със специалното участие на Адолф Хитлер (" Неизбежността на съдбата "), а пък това да забогатееш да е доста ИЗбежно, както е разказано в друга притча ( " Градинарят и богатството " ).

Линк към коментар
Share on other sites

Защо понякога се, казва че каквото е писано ще стане, а друг път че човек сам си твори съдбата и може да си я променя ?

Необходимо е да се научим да различаваме причините от следствията. Това обаче никак не е лесно. Човек сам си твори съдбата, обаче невинаги е възможно и невинаги в пълна степен да промени съдбата, която си е сътворил, и пак: да промениш вече създаденото последствие не е никак лесно.

Може би някои неща от бъдещето ни можем да променим, преди още да са се случили, а пък други не са в нашата власт и наистина са неизбежни ? Защо например загиването на милиони хора да е НЕизбежно, както е казано в една притча със специалното участие на Адолф Хитлер (" Неизбежността на съдбата "), а пък това да забогатееш да е доста ИЗбежно, както е разказано в друга притча ( " Градинарят и богатството " ).

Войната е станала неизбежна от определен момент нататък. До този момент е съществувала възможност тя да бъде избегната или да се прояви под по-лека форма (може би дори не като война). Така е с всяко събитие. Има едно понятие „зряла карма“. Това е кармата, която вече не може да бъде отменена. Разбира се човек не може да разграничи узрялата от неузрялата карма, затова е препоръчително да се действа с нагласата, че нещата могат да бъдат променени (към по-добро), но без да се привързваме към резултата и към очакванията си.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Този въпрос е тясно свързан с въпроса за приемането или отхвърлянето на случващото се. Ако е първото, какво значение има дали е свобода или предопределение, щом имаме приемане?! И обратното, иначе и в двата случая човек ще е като на тръни... :dancing yes:
Линк към коментар
Share on other sites

Ако си различен от останалите,  хората определят твоята съдба.Колкото и да се стараеш ти да контролираш съдбата си не се получава.Прекалено си различен от останалите. :3d_013:

Или те въздигат или те смъкват в Ада.И когато те завлекът в Ада само защото си различен няма измъкване.Хората искат да си в Ада и ти си стоиш там. :3d_136:

Линк към коментар
Share on other sites

Ако си различен от останалите,  хората определят твоята съдба.Колкото и да се стараеш ти да контролираш съдбата си не се получава.Прекалено си различен от останалите. :3d_013:

Или те въздигат или те смъкват в Ада.И когато те завлекът в Ада само защото си различен няма измъкване.Хората искат да си в Ада и ти си стоиш там. :3d_136:

Ти тялото ли си? Какво точно определят хората? Те дори най-нисшите ти желания и мисли не могат да определят, а какво остава за чувствата и мислите на твоята душа.

Линк към коментар
Share on other sites

Съдба и карма едно и също ли са...

Интересен въпрос. Мога да направя едно разграничение между двете, въпреки че едва ли тук е мястото. И за двете може да се говори много и да се намерят както много прилики, така и някои различия. Все пак всичко зависи от гледната точка и смисъла който всеки влага в тези две понятия. Ще се спра само на една гледна точка, която не изчерпва зададения въпрос. Кармата е закон осигуряващ проявлението на следствия съответстващи на породените от хората причини. Кармата е закон за равновесието. Съдбата от друга страна може да се свърже с това, което наричаме Божия воля, Божествен план. Това е границата, която отделната човешка воля не може да премине. Значи кармата (но не закона за кармата) се създава от всяка индивидуална воля, докато съдбата се създава от волята на Бог. Тя е силата, която движи всичко съществуващо в определената от Твореца посока.

Линк към коментар
Share on other sites

Карма е формата на съдбата.

Съдбата е лицето на карма.

Дотук добре. Тъй виждам. Ама възникват въпроси с липсата на съдържание. Който е въвлечен, да си търси отговорите сам. Мен напоследък много ме мързи да мисля.

Линк към коментар
Share on other sites

Карма е формата на съдбата.

Съдбата е лицето на карма.

Дотук добре. Тъй виждам. Ама възникват въпроси с липсата на съдържание. Който е въвлечен, да си търси отговорите сам. Мен напоследък много ме мързи да мисля.

Ти напоследък си много дръпнат. :P

На мен ми се струва, че разлика няма, просто думите са разтегливи и различните учения си служат с различни названия на... нещата.

Но при всички случаи няма неизбежна съдба... /карма/. Всичко е движение, и ние сами сме двигателната сила със своите мисли, постъпки, стремежи, желания... и буксуване.

Благодаря.

Линк към коментар
Share on other sites

Довчера си мислех, че човек сам може да определя до голяма степен съдбата си. Да, доколкото зависи само от него, може.

Обаче след като вчера ми се случи една голяма неприятност, която направи страничен човек, но рефлектира с пълна сила върху мене, без да съм пряк участник - започвам да се убеждавам, че понякога, а може би и често се случва, съдбата да е неизбежна.

Т.е. нещото се случва, независимо от нашето желание и мисли.

Както има една мисъл :"дойде ми като гръм от ясно небе". Чак вчера осъзнах с пълна сила какво означава тази мисъл.

Без да си го очаквал, без да си го мислил, без дори да си бил там, нещото се стоварва отгоре ти и ти променя частично живота. Е, в този случай за мене съдбата е неизбежна.

Линк към коментар
Share on other sites

Колко време е необходимо на скулптура, докато изобрази желаната форма? Дори и съдбата да беше от пластелин, пак щеше да ни е нужно изключително майсторство за да създадем нещо красиво.

Линк към коментар
Share on other sites

Карма е по-конкретно понятие - има отработена карма, предстояща карма, човек може да забърза отработването на карма...

Важни като двойка са понятията карма - дхарма .

"Съдба" може да е останало като смътен спомен от това, което сме знаели преди Преселението на народите. Сродна е със "съ-добивам" - това , с което сме се сдобили...вероятно по наше желание в началото на живота ни.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Защо понякога се, казва че каквото е писано ще стане, а друг път че човек сам си твори съдбата и може да си я променя ?

:D Най-общият и същевременно най-правилният отговор но този въпрос е такъв: Противоречието е само привидно и се "явява", само защото не се знае какво точно се разбира под понятието "човек"... Липсва дефиниция... :) От нея трябва да се започне... Ако се изясни, т.е. дефинира се, понятието "човек" - точно и изчерпателно, противоречието ще изчезне... Обаче - това не е решение от типа на просто тройно правило... За да дефинираш понятието "човек" точно и изчерпателно - ти трябва цял Университет от знания, да... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Всички дефиниции са относителни - работни инструменти, създадени са за удобство на съзнанието. Колкото съзнанието се разширява, толкова и дефиницията също. Абсолютна дефиниция не е възможна поради Единството на всичко.

Линк към коментар
Share on other sites

Карма е формата на съдбата.

Съдбата е лицето на карма.

Дотук добре. Тъй виждам. Ама възникват въпроси с липсата на съдържание. Който е въвлечен, да си търси отговорите сам. Мен напоследък много ме мързи да мисля.

Това е съвсем вярно; нека да се позабавляваме и така, напр. ... :)

Пита се : Вярно ли е съждението: Карма = Съдба? (Кармата и Съдбата едно и също ли са?)

Така, ако, по условие: 1. Карма = (формата на) Съдбата;

2.Съдба = (лицето, т.е. присъствието на) Карма.

Решение,(чрез заместване на равно с равно),то:1. Карма = (лицето, т.е. присъствието на) Карма;

2. Съдба = (формата на) Съдбата

Следователно: Съждението е вярно, при така поставеното условие...

Идеята тук е, че смисълът на Кармата седи в Съдбата и обратно - смисълът на Съдбата - седи в Кармата... Това е описанието , т.е. дефиницията и проявлението на Един Закон... Както и Причината и Следствието на един и същи феномен... :) (Съдържанието липсва, защото то е конкретно за всеки отделен случай, а ние разискваме тук Общия Случай)... :)

И така - Причина - това е Кармата, а следствието е Съдбата... :) Това е ясно...

Обаче - обратното също е вярно, т.е. Причината е Съдбата, а следствието е Кармата... :) Е, това си е само за разбирачи; мъчносмилаемо е... :)

Причината в тази мъчнотия тук е, че ние (сме свикнали така и) работим само с Половинките, в нашия свят на Майя... А всички недостатъци, казва Учителят, седят в Половинките... Когато започнем да живеем за Цялото, за реалността, тогава ще ни стане напълно ясен Целия Смисъл... Сега - ще се плацикаме на плитко, с Половинките... Лошо няма... :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

"Войната е станала неизбежна от определен момент нататък. До този момент е съществувала възможност тя да бъде избегната или да се прояви под по-лека форма (може би дори не като война)."

Станимир, означава ли това че е съществувал вариант Хитлер да оправи Германия без да предизвиква световна война и да върши геноцид над евреите, тоест не са били неизбежни неговите лоши прояви и той е имал шанс да остане като доста по - положителна личност в историята ( поне немската) ? Но е сбъркал и е поел по лош път, което го е превърнало в символ на злото ?? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

"Войната е станала неизбежна от определен момент нататък. До този момент е съществувала възможност тя да бъде избегната или да се прояви под по-лека форма (може би дори не като война)."

Станимир, означава ли това че е съществувал вариант Хитлер да оправи Германия без да предизвиква световна война и да върши геноцид над евреите, тоест не са били неизбежни неговите лоши прояви и той е имал шанс да остане като доста по - положителна личност в историята ( поне немската) ? Но е сбъркал и е поел по лош път, което го е превърнало в символ на злото ?? :hmmmmm:

По-скоро е имало възможност Хитлер въобще да не заеме властта, а неговото място да заеме някоя лидер, който би следвал различна политика. Но това би станало ако мисленето, не само на германците, но и на населението от останалите „цивилизовани и развити“ страни по това време, е било по-различно.

Линк към коментар
Share on other sites

От друга страна, Нострадамус няколко стотин години по - рано е предсказал идването на Хитлер. :hmmmmm:

Според мене не точно на Хитлер, а на човек с определени качества. Хитлер просто се е оказал подходящ. Ако не беше Хитлер, кармата вероятно щеше да привлече някой друг човек с подобни качества на неговата позиция.

От всичко това не бива да се правят изводите, че действията на Хитлер са кармично оправдани. Кармата не може да задължи никого да постъпи по точно определен начин. Ако Хитлер бе преодолял нисшата си природа и фанатизма си, то той би постигнал сериозен успех в духовното си развитие, а кармата щеше да намери начин да се прояви по друг път. Шансовете това да се случи обаче вероятно са били минимални.

Линк към коментар
Share on other sites

"Кармата не може да задължи никого да постъпи по точно определен начин. "

Аз вярвам че може кармата да накара човек да върши определени неща.

Линк към коментар
Share on other sites

Имало е и възможност Хитлер да стане художник, както е искал впрочем. Ама не го допуснали във Виена. И той вместо творец станал... политик. Забелязала съм подобно развитие и при други хора, които навлизат в политиката след житейски разочарования.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Имало е и възможност Хитлер да стане художник, както е искал впрочем. Ама не го допуснали във Виена. И той вместо творец станал... политик. Забелязала съм подобно развитие и при други хора, които навлизат в политиката след житейски разочарования.

Ако има любов в душата си няма да прави концлагери.

Линк към коментар
Share on other sites

Странното е, което и не мога да проумея е това, че Хитлер е бил вегетарианец, непушач,занимавал се е с окултизъм,може би и алкохол не е употребявал ( не съм сигурен) как може да е бил толкова зъл, да не яде месо, пък към хората да е толкова зъл. Може да не е бил такъв в началото на управлението си..., макар че се съмнявам. :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...