Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианство


Recommended Posts

Източникът е един вестник, който черпи информация от други източници, но същият весник във всеки свой брой понякакъв повод дава нещо от Учителя. Ще потърся подробна информация и пак ще се включа.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 883
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Линк към коментар
Share on other sites

:lol:

Мерси Милкана, верен е фактът, но предимно за строги вегетарианци (т.нар. вегани), и пак причината не е във вегетарианството. ;)

Според статията, причината му е в допълнителните синтетични вещества които се дават на животните в днешното животновъдство - хормон на растежа (за да растат по-бързо), който след реакция с други хормони, стимулира образуването на яйцеклетки...

Но фактът е верен. ;)

:sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте!

Казвам се Крис, попринцип съм странна личност винаги искам да опитам нещо ново и ново. И тъй незнам какво е точното определение за вегитарианец, но вече от месец си играя с мойта така или иначе силна воля, цял месец без абсолютно никакво месо, като се има напредвид че майка ми, сестра ми, и баща ми са заклети месоядни, найстина трябва силна воля за туй нещо, но мисля, че месец е достатъчно време за да разбереш, че можеш да пребориш изкушението за месо и да се отдадеш на здравословен живот. Попринцип отдавна исках да стана Вегитарианец, но в един хубав слънчев ден гледах един прекрасен научно- популярен филм в който се разправяше как хората избиват животните за храна, унищожават им средата на живот и в крайна смета не я възстановяват. Знам, че аз не съм убиец лично но реших че това като ядеш някакво готово месо от магазина или в ресторанта, вярно, че ти не си го убил но за мен това си е един вид гавра над трупа над животинчето.И тъй този филм беше моето вдъхновение и вече един месец се боря с психиката и волята си. Но искам да попитам, много теми са изписани, прочетох 5-6 страници, ще ми отнеме много време доакто прочета всичко, и тъй въпроса ми е следния: Дали някой може да ми препоръча някоя книга за вегитарианството или да ми даде списък с неща който мога да ям без да са краставици, домати, сирене, кашкавал, топени сирена защото вече ми става еднообразно да редувам едно и също. И другия ми въпрос е има ли някакъв заместител на месото защото вече почва да ми липсва, не че ще се откажа просто решението е взето и няма да се откажа, но ако има някакъв заместител ще съм доволен ако споделите. Благодаря ви предварително! :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Здрасти Крис,

Принципно заместител е боба и соята. Освен храните, които си изброил има много плодове, зеленчуци и зърнени култури, които може да хапваш ;) . За книги сега не се сещам, но можеш да ползваш нет-а и форума също като източник - все си е четене :feel happy:

Айде успех в новоизбрания път :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Сусамът или сусамовият тахан дават всичко което дава месото и още много неща плюс.

Препоръчвам го с мед, с чай и покрай яденето на салати, защото е тежка храна.

Салата от листа глухарче, или чай от тях е също нещо изключително.

Хрян, настърган с моркови и зеле ще отвори горните чакри.

и пр....

:thumbsup::thumbsup2::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Здрасти Крис,

Принципно заместител е боба и соята. Освен храните, които си изброил има много плодове, зеленчуци и зърнени култури, които може да хапваш ;) . За книги сега не се сещам, но можеш да ползваш нет-а и форума също като източник - все си е четене  :feel happy:

Айде успех в новоизбрания път  :thumbsup:

Благодаря за информацията и се извинявам ако съм отнел от безценното ти време и времето на другия потребител който е дал мнение по моя въпрос. Но ако не попиташ някой опитен в това няма да разбереш, а форума е хубав за тази цел.Пак благодаря много! :angel:
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Свами Шивананда Сарасвати:

Преди десетина години вегетарианството беше, така да се каже, тайна практика. На такива хора винаги гледаха с известно любопитство, ако не с подозрение. Сега е съвсем различно. Магазин за здравословна храна и вегетариански ресторант има и в най-малките градове. Хората все повече осъзнават, че здравето пряко зависи от това какво ядем. Почти всяка болест може да бъде излекувана чрез промяна в храненето или с кратък пост, без лекарства. Това е вярно не само за физически, но и за умствени неразположения. Особено важно е бъдещите майки да осъзнават това, защото често те не мислят за влиянието на нещата, които консумират, върху развиващия се плод.

Противно на общоприетото мнение всъщност не вегетарианците не поемат достатъчно белтъчини, а месоядците поемат твърде много. Животинските белтъчини са с високо съдържание на пикочна киселина – въглеродно съединение, подобно на амоняка. Тя не е водоразтворима и не се разгражда от черния дроб. И макар известно количество от нея да се елиминира, по-голямата част от пикочната киселина се натрупва в ставите, резултатът от което е артрит.

Сърдечно-съдовите заболявания са най-честите болести на западния свят, където се консумира най-много месо. Виновник за тях е холестеринът, който също не може да се изхвърли от тялото и мастните отлагания от него по стените на сърцето и артериите постепенно се втвърдяват, докато ги задръстят. Някои мислят, че като сменят маслото с маргарин, ще решат проблема, но всъщност всяка хидрирана мазнина е еднакво вредна. Основният източник на холестерин, разбира се, не е маслото върху препечената филийка от време на време, а стотиците килограми месо, което човек консумира ежегодно.

Сърдечно-съдовите заболявания и артритът са често срещани, но най-голям страх всява ракът. Много вещества могат да се смятат за причинители на рака у животните, но резултатите показват, че нито едно от тях в количеството, консумирано средно от човека, не може да доведе до заболяване. Това, което остава скрито, е, че с течение на годините тези отрови се натрупват и наистина причиняват болестта.

Но кои са тези вещества? Животните биват инжектирани с множество химикали, за да растат по-бързо и да дават по-големи печалби. В месото, докато отиде до магазина, се натрупват нитрати, оцветители, изкуствени хормони и дори арсеник. Всичко това, плюс многото други добавки, консумирани от хората на индустриализираното общество, се натрупва в тъканите. Клетките реагират на токсините, натрупали се в прекалено голямо количество, с мутация в неконтролируемо възпроизвеждащи се клетки и това вече е рак.

Но достатъчно за ужасите на индустрията, произвеждаща месо. Има още някои интересни физически и духовни причини, за да не се яде месо. Една от тях е, че е необходимо четири пъти повече зърно, за да се нахрани едно животно, отколкото ако човек го изяде направо. Това поставя моралния въпрос за поделянето на хранителните ресурси с по-бедните народи. Растенията са първоначалния източник на енергия за всички живи същества, защото чрез фотосинтеза те складират слънчевата енергия. Вегетарианците не само приемат храна от първоизточника, но и храненето им е по-икономично по отношение на стойността и най-доброто използване на наличната земя.

Трябва също да отбележим, че храносмилателната система на човека не е като на месоядните. Зъбите му са предназначени да захапват и дъвчат зеленчуци, е не да разкъсват месо – затова и човек оставя месото да отлежи и го готви. Черният му дроб е по-малък, отколкото на месоядните и не е предназначен да филтрира животинските отрови. Дебелото черво, което е късо при месоядните, за да могат те бързо да се освобождават от отровите, при човека е доста дълго, както при немесоядните.

Линк към коментар
Share on other sites

Ей това от горния постинг- цитат и аз го знам.

При това достигнах до тези идеи сам съ средно ниво но интилигентност .

Този цитираният на кого и говирил?

Предполагам на хора с по-ниско нива на интелигентнос тот средното. ???

Линк към коментар
Share on other sites

Здрасти, Оринави! :)

Мъдрецът се обръща към хора, които търсят Истината.

Такива като всички нас! :)

Мисля, че ти си доста над средното ниво на интелигентност.

А ти как си с месото и животинските продукти - на "вие" или на "ти"?

Въпроса ми е добронамерен и се разбира, че отговорът е пожелание.

:):):)

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за въпроса !

Днес започват Богородичните пости .

Но за човек пълен вегетарианец като мене , няма значение дали съм в пости или не.

За мене Човешката храна е Вегетарианската. И няма нужда да ходя до Индия за да ме учат на вегетарианство.

Най- близките роднини се отказаха от мене само защото съм станал вегетарианец и вярвам в Бог - Христос. Научени разбира се от когото трябва.

И никак не ти вярвам на добронамереноста - тия ги разправяй на някое нищо неразбиращо дете .

Линк към коментар
Share on other sites

И никак не ти вярвам на добронамереноста - тия ги разправяй на някое нищо неразбиращо дете .

А защо? :blink:

Ако съм те обидил някога, ПРОСТИ ми! :(

Да имаш доверие някому или не, пак е въпрос на личен избор.

И почти винаги ума лъже.

Е... да не досаждам повече, на теб и на другите - спирам до тук. /че се отклонихме от темата/

Бъдете здрави!

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте вегетарианци,

Имам принципен въпрос,

Според вас как е правилно да се постъпи от окултна гледна точка, за да не се провокира отрицателна енергия.

Канена съм на организирана вечеря с фиксирано меню, по-добре ли е да кажа предварително, че съм вегетарианка, за да приготвят нещо различно за мен или незабележимо да си ям само гарнитурата, без излишно да привличам вниманието към себе си. Същото важи и когато се ходи на гости.

Обикновено това, че се отличаваш от другите, предизвиква не дотам добронамерени реакции.

Благодаря предварително за мненията

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Мекота,

Аз лично постъпвам по следният начин: не обявявам предварително че искам вег. меню, а на място вече поръчвам нещо като за мен. Обявявам, че съм вегетарианец на интересуващите се и правя реклама на този начин на хранене, ако мога :thumbsup1:

Номера е, че човек е настроен поитивно очаквайки храна и този момент е най-подходящ да откриеш различието си с достойнството на фронтмен ;).

Линк към коментар
Share on other sites

Обикновено това, че се отличаваш от другите, предизвиква не дотам добронамерени реакции.

:)

Зависи от увереността на човека в неговите убеждения и начин на живот.

Веднъж бяхме с колеги в ресторант. Синът на боса изрази негативно мнение за религията като за лицемери. Без никакво колебание и неприятни чуства изразих несъгласие с него, след това още хора също се изказаха в унисон с мен. Когато си убеден, реагираш без гняв адекватно, както на пътя шофирайки в опасна ситуация.

С храната, итуацията е много по контролируема. Но в България често се приема за обида когато "не уважиш" домакините предлагащи месо и алкохол.

В момента бих се обадил в ресторанта, питал за всички възможни опции на вегетарианското меню, плодови сокове, вода и т.н. и съгласувал със семейството си кой какво иска.

Вегетарианците стават все повече и на запад хората гледат с голямо уважение на нас. Обикновено това става повод за разговори с такава насоченост които често служат да опознаем другите по добре. Истината е красота в отношенията

А и няма изненади после от типа на "Ама вие вегетарианци ли сте били? и пр."

Човек се познава по диетата си.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Едно мнение от темата Хранене и духовност:

...Не можем да градим своето щастие на основата на нещастието на друго живо същество. Това е закон. На първо място според мен за вегетарианството е етичният мотив за ненасилие. Това автоматично се съгласува със съответната по-висока духовност. Затова трябва да се храним само с вегетарианска храна (включвам и млечните продукти, изключвам месото и яйцата-защото и те са потенциална животинска плът).  Освен това трябва да имаме положителна нагласа при хранене, да се храним бавно и да мислим само за храната, която усвояваме. Ако се разсейваме с други мисли-храната няма да се усвои максимално полезно. Не мога да си представя да присъстваш на коленето на животно (което после ще влезе в твоя стомах), и да не изпиташ съчувствие към това същество. Съчувствието е духовно качество. Който изпитва това чувство-никога повече няма да посегне към месото.

Линк към коментар
Share on other sites

Обикновено това, че се отличаваш от другите, предизвиква не дотам добронамерени реакции.

:)

в България често се приема за обида когато "не уважиш" домакините предлагащи месо и алкохол.

Вегетарианците стават все повече и на запад хората гледат с голямо уважение на нас.

И какво от това? Не плащаме данък обществено мнение. :)

Няма да наруша принципите си, само за да угодя на другите. Това би означавало, че предавам себе си. Никога "не уважавам" домакините, които ми предлагат месо и алкохол. :) И в повечето случаи не се стига до обида в тях или до разваляне на взаимоотношенията. Защото те си казват:"Виж ти, той държи на принципите си, има воля, има дисциплина". Даже започват да изпитват уважение. На абитуриентската преди 13 години подарих отредения за мен алкохол на другите, месото също, дори на докторската си защита не приех нито парче месо, нито грам алкохол, въпреки настоятелните атаки към мен. Преди два дни ми предложиха бонбон от типа пияни вишни. Отказах го заради алкохола в него. Нещо повече-когато каня гости вкъщи-никога не сервирам месо, или алкохол. Кой каквото ще да мисли. Колкото повече ставаме, ще имаме все по-силна дума по този въпрос в обществото. Някой ден като станем повече от 50% вече нашето ще е нормално. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Да, така е. :)

"Истината свети в тъмнината и тъмнината я не обзе." Йоан

Желая ви светъл и добър живот.

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

На мен ми остана да се откажа от рибата млечните продукти и яйцата в пътя ми към вегетарианство. Въпреки, че тези ги хапвам рядко /1 или 2 път на 2 седмици/, не ми е убягнал факта за тяхното неблагоприятно влияние на нервната /енергийната/ система, както на физическата.

Ако човек не е напълно запознат с енергията на тялото си и с Космическата енергия, резкият скок към вегетарианство може да му навреди доста.

Лично за мен съм решил да продължавам да приемам тези храни, докато под собственото си наблюдение не установя, че вече съм готов да бъда здрав и без тях.

Да не се забравя, че храненето с животински продукти засяга закона на не насилието - шестата от Божиите заповеди!

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не ям месо от 15 години, а яйца от 5 години. Всичко стана много лесно, без съпротива от страна на организма. Успех и на вас! Млечните продукти обаче засега не мисля да ги отказвам. Иначе откъде ще си набавям витамин Б12?

Линк към коментар
Share on other sites

От Прана.

:1eye:

В книгата на Парамаханса Йогананда - "Автобиография на един Йогин", Учителят споменава за две жени едната католичка, а другата индийка.

И двете не приемали никаква храна и течности с течение на десетки години.

Тереза Нойман - католичката стигматичка - Конерсройт, Бавария.

Тереза, родена през 1898 г., на дванадесетгодишна възраст пострадала при нещастен случай, вследствие на което ослепяла и била парализирана.

По чудодеен начин през 1923 г. тя възвърнала зрението си благодарение на молитви към св. Терезар, "Малкото цветенце".По късно мигновено били излекувани и краката на Тереза Нойман.

От 1923 г. насетне Тереза напълно се въздържала от храна и пиене, като се изключи ежедневното приемане на една малка осветена нафора.

Стигмите или свещените рани на Христос се появяват по главата, гърдите, ръцете и краката на Тереза от 1926 г. От тогава насам тя преминава през мъките Христови, изстрадвайки със собственото си тяло неговите исторически мъчения.

Знаейки в обичайно състояние само простата немска реч на своето село, по време на петъчните си трансове Тереза произнасяла фрази, които учените идентифицирали като древен арамейски език. В съответни моменти на виденията си тя говорила на древноеврейски или гръцки.

Гири Бала - село Биур, Бенгал. Йогинята, която никога не яде.  Великата йогиня не е приемала храна и течности от 1880 г. Състоянието и щателно е било изследвано от махараджата на Булдван. Тя прилагала определени Йогически техники, за да презарежда тялото си с космическа енергия от етера, слънцето и въздуха.

Учителя Дънов, споменава не веднъж, че на човек напълно му е достатъчно да приема по сто /100/ гр. жито на седмица.

Щом Учителят е споменал това, той ясно е видял възможността на тогавашния човек да достигне до това ниво на хранене.

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

  • Иво pinned this topic
Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...