Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Въпроси свързани с учението


Guest Fut

Recommended Posts

Здравейте, ще бъда кратка, за да не ви влияя с моите разсъждения. Нещо ме накара да се сетя за следните думи на Учителя: " Ученикът нито се жени, нито за мъж отива, нито за жена отива, нито роб става, нито робчета ражда. Ученикът е свободен."

Из* Правила за ученика в окултната школа на Учителя Беинса Дуно*Изд. Бяло Братство - София 1113 кв. "Изгрев", ул. "Ген. Щерю Атанасов" 6 тел.02/963-43-13; 866-89-55; www. beinsadouno.org;

ISBN 954-744-034-9

Какво мислите и как ще коментирате това? Темата е добра и за други подобни въпроси. Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 28
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Буквално, Фют. Освен това, той никъде не казва, че не можем да създаваме партньорства и не забранява любовта между мъжа и жената. Просто обяснява какъв фарс са женитбата за ученика, съпътстващите я ритуали и произтичащите от нея последствия.

Това не значи, че заклеймява останалите хора, напротив. Просто ученикът, избрал пътя на Учението - има пред себе си други задачи и стремежи. Ученикът не служи на себе си.

Словото на Учителя винаги е било просто и ясно. Лично аз не съм виждала смисъл то да има нужда да се тълкува или интерпретира по някакъв начин. Още повече, че беседите му трябва да се разглеждат целокупно, т.к. тук нещо се споменава, там се допълва, а другаде се изяснява докрай - и така се образува пълнозвучието му и изчезва всяка неяснота.

Линк към коментар
Share on other sites

Буквално, Фют. Освен това, той никъде не казва, че не можем да създаваме партньорства и не забранява любовта между мъжа и жената. Просто обяснява какъв фарс са женитбата за ученика, съпътстващите я ритуали и произтичащите от нея последствия. :thumbsup:

Това не значи, че заклеймява останалите хора, напротив. Просто ученикът, избрал пътя на Учението - има пред себе си други задачи и стремежи. Ученикът не служи на себе си.

Словото на Учителя винаги е било просто и ясно. Лично аз не съм виждала смисъл то да има нужда да се тълкува или интерпретира по някакъв начин. Още повече, че беседите му трябва да се разглеждат целокупно, т.к. тук нещо се споменава, там се допълва, а другаде се изяснява докрай - и така се образува пълнозвучието му и изчезва всяка неяснота.

Така е, просто случилото се ме подсети за тези Негови думи и аз си мислех подобни неща, но исках да погледна и отстрани. Благодаря! :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

"Сега някои цитират Евангелието, цитират следните Христови думи: „Които се сподобяват с онзи свят, нито се женят, нето за мъж отиват.“ Жената не трябва да стане паразит на гърба на мъжа. Тя не трябва да стане от тези, мъхообразните, да се залепи за някой предмет и да смуче. Мъж ти трябва да бъде свободен и Божествената Любов трябва да излиза от него свободно. Мъжът трябва да бъде свободен, както извира изворът. Също така и жената трябва да бъде един извор за мъжа, и мъжът за жената. Това е Новото Схващане, за да се образува ново общество, новият живот в света! Същият закон е и за младите. Горното е за мъжа и жената, а пък за младото поколение, за братята и сестрите, светият закон е: Ако брата не обича сестра си, той не може да живее. Сестрата е проводник на Божията Любов спрямо брата си. И братът е проводник на Божията Любов спрямо сестра си."

"Новите форми на Любовта". Трийсет и трета неделна беседа, държана от Учителя на 18 юни 1939 год. 10 ч.пр. обяд. Ясен слънчев ден. София – Изгрев

Редактирано от Психотроник
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:

Ще добавя само, че ако човек е дал свобода на себе си, то и на всички около себе си е дал. Тогава проявата на любов е от свободна воля, а не от зависимости. Но пък това предполага и един високосъзнателен човек.

Който поема отговорност за собствените си действия... :feel happy:;)

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Дааа :hmmmmm: мисля си и за нещо друго. Ако човек един път се е обърнал и е тръгнал по пътя на Учението това означава, че и мъжът/ жената с които евентуално ще се събере, ако е такава Волята Божия ще трябва да е брат/ сестра, т.е. трябва да имат общи интереси (сещам се че имаше някъде подобна тема)иначе всичко отива на вятъра... Това е камък в който много млади хора се спъват. Може да се разтълкува като крайност или ограничение на свободата, но животът показва истинността на тези думи. Важно е човек да е наясно с целите и приоритетите си и да не се самозаблуждава. Въпреки, че случката ме натъжи не осъждам, но това ме накара да направя изводите си пък и животът е Велико Училище и всеки си има пътечка. Кой знае на кой какво е предопределено да научи.

:thumbsup:

Ще добавя само, че ако човек е дал свобода на себе си, то и на всички около себе си е дал. Тогава проявата на любов е от свободна воля, а не от зависимости. Но пък това предполага и един високосъзнателен човек.

Който поема отговорност за собствените си действия... :feel happy:;)

Колко е хубаво това. Тъжно ми е защото приятелката ми в същото време е и сестричка, но...този път и се наложи да ме излъже въпреки че не съм сигурна в това, но това не е първият път въпреки желанието и добрите ни стремежи така се случва, че животът ни повлича и... няма връщане назад. Тя си има други приоритети и Учителя остава на заден план въпреки, че аз знам, че Той е дълбоко съкровено в сърцето и, но външният сън си е външен сън и омагьосаният кръг си е омагьосан кръг. Не осъждам, просто споделям наблюденията и разсъжденията си, но Бог винаги има последната дума :angel::thumbsup:icon12.gif. Ще се радвам цялото и семейство да се обърне към Бога, дай Боже :).

Редактирано от Иво
Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Здравейте! Дано не прозвучи тъпо,но искам да разбера смисъла на " изгрева" в Учението на Дънов - значение...,също и за посрещането на изгрева ...не знам къде да чета.

/моята интерпретация на "изгрева" е светлината ,отваряне на душите към светлината на Живота, но дали е така?/:sleeping:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Здравейте! Дано не прозвучи тъпо,но искам да разбера смисъла на " изгрева" в Учението на Дънов - значение...,също и за посрещането на изгрева ...не знам къде да чета.

/моята интерпретация на "изгрева" е светлината ,отваряне на душите към светлината на Живота, но дали е така?/:sleeping:

Изгрева е част от цикъл, наречен денонощие. Той е символ на част от друг цикъл, наречен раждане.

Когато слънцето залязва, то не изчезва завинаги след като залезе . Така и с човешкия живот, когато "умираме", това е просто за да се родим отново.

След милиарди години слънцето ще премине в друга фаза( джудже или черна дупка, или кой знае какво ), така някой ден и ние ще преминем в друга фаза - ще спре цикъла на прераждането и ще влезем в нова фаза на израстване, но това не значи че ще се случи по едно и също време за всеки от нас.

"Цял живот чуках на вратата на Бог, да ми отвори, и когато тя най-сетне се отвори, се оказа че съм чукал от вътре..."

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Нещо ме накара да се сетя за следните думи на Учителя: " Ученикът нито се жени, нито за мъж отива, нито за жена отива, нито роб става, нито робчета ражда. Ученикът е свободен."

Из* Правила за ученика в окултната школа на Учителя Беинса Дуно*Изд. Бяло Братство - София 1113 кв. "Изгрев", ул. "Ген. Щерю Атанасов" 6 тел.02/963-43-13; 866-89-55; www. beinsadouno.org;

ISBN 954-744-034-9

Какво мислите и как ще коментирате това? Темата е добра и за други подобни въпроси. Поздрави!

Многото семейни ангажименти отнемат много време и енергия, поставят и по-сериозни финансови изисквания за отглеждането и образованието на децата. (Иначе човек може да си живее скромно, на хладно и на вечен житен режим...)

Човек без семейни задължения има много много време, което да отдаде за работата на цялото!

Не случайно е имало хора, които са били заедно, но не се имали деца (сестра Мария и брат Борис),

Имало е и други, които не са били омъжени и са били педагози - отдавали са живота си за разпространението на учението.

Учителят на Йогананда му дава интересно обяснение (по спомен):

"Любовта е действена и грижите/помощта за другите развиват любовта у хората и ги приближават до Бога....

Човек може да се откаже от малкото (личното) семейство, само за да служи на голямото семейство - цялото човечество."

Линк към коментар
Share on other sites

Многото семейни ангажименти отнемат много време и енергия, поставят и по-сериозни финансови изисквания за отглеждането и образованието на децата.

(Иначе човек може да си живее скромно, на хладно и на вечен житен режим...)

Вярно.thumbup2.gifНо няма нищо непоправимо,децата порастват,и намираме отново свободата...sorcerer.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Аз бих дала малко по-друго тълкувание. На първо място е Бог, стремежа ми към Него. Това предполага вътрешна свобода и неприлепване към никого и нищо. Пример: ако семейството ми обича месо не значи, че и аз трябва да ям. Или ще ги оставя сами да се справят с домашните задължения, за да свърша някоя обществина или социална работа....

А ако се наложи и сами ще се справят /известно е, че Учителите са мъже, за тях е по-лесно, защото майката остава и отглежда децата/, но все пак и жените днес имат социална и обществена работа.

Първото нещо е да сме вътрешно свободни, само тогава можем да дадем свобода и на другите. Иначе има рамки, ограничения и самоограничения. Някой ще каже-да ама грешим. Грешки се допускат, ако можем да израстваме от тях, на място са. Важно е да ги осъзнаваме и изправяме....

Линк към коментар
Share on other sites

И аз мисля, че тези думи не бива да се разбират буквално. Кой ще приеме и ще се грижи за новите души, идващи на земята? И какви ще са тези хора, които да ги отглеждат и възпитават?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Мисията на славяните е да внесат любовта и доброто.Славяните днес са израстнали духовно и те са най- подходящия материал за работата на духа.Ето защо бъдещето е на славянството.Няма друг народ, който да е минал през толкова страдания, както славянството.

Славянството е дърво, върху което ще бъдат присадени Англия,Германия,Америка и Франция.Те са четирите професори на славянството.

В света има осем хиляди адепти.Някои ще се родят, някои ще се вселят.

Всички пророци и всички мъдреци ще се въплътят в славянството до края на на XX век.

7 000 напреднали същества, адепти, ще бъдат родени в славянските страни до края на XX век и те ще образуват една голяма вълна на подем.

Предсказания от Учителя Мисли от беседи "Път към съвършенство"Христо Дочев

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте, имам едно въпросче.

Съществува ли (и ако да - пази ли се) запис на гласа на Учителя? В какъвто и да било формат?

Благодаря предварително :)

Редактирано от Sybilla
Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Правил ли е Учителя Дънов, такива мрачни предсказания (макар да намеква, че тези резултати може и да бъдат избегнати). Случайно попаднах на публикацията, докато търсех мисли на Учителя за съвестта (понеже вие не ми помогнахте да намеря :lol:; тук е темата : http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showtopic=12822). Ако ще става такава патърдия, аз да взема да си намеря/направя скривалище и да почна да си трупам храна и напитки. :lol: Защото не ми се мре зарад алчността на богатите, нито пък ми се ще близките ми да умрат заради интересите на разни хитряги (а и не само близките де). :rolleyes: Който иска да се бие. Дънов намеква, че ще бъдем принудени едва ли не:

в тази война ще бъдете на фронта и никой не може да ви избави.

Статията е взета от тук : http://buditeli.blog...na-voina.688715

Към края на Втората световна война Учителят каза: "Няма да се опомнят от тази война, ще започне още по-страшна. Жълтите ще повдигнат 500 милиона войници. Тогава европейските народи пред общата опасност ще се обединят. "Запитаха го: Кой ще победи?" Учителят мълча известно време, после каза: "Белите, но ще бъде трудна победа."

Учителят още през 1940 - 1941г. говореше за тези събития и начерта на черната дъска два кръга - единият със стрелка с посока нагоре, другият със стрелка с посока надолу. Първият, който сочи нагоре - това е бъдещето на бялата раса, която отива към възход, другият кръг, със стрелката надолу е азиатската и черната раса, от които в разстояние на 100 години няма да остане и помен от нея. Тя предстои да изчезне. Бъдещето е на бялата раса. Последната война, каза Учителят, ще бъде с жълтата раса, с Япония. Тя ще организира Китай и другите азиатски държави и ще подеме война с бялата раса на живот и смърт. Ще бъде продължителна, жестока и ще дойдат чак до Дарданелите, но ще бъдат върнати, защото водите и въздухът са замърсени: ще дойдат нови болести, холера, епидемии - ще мрат като мухи. Ще бъде унищожение на голяма част от човечеството. Учителят каза: "След 100 години" - като се започне от 1940г., пада се 2040г.

Георги Добрев

Беше около 1917 - 1918 г. в разгара на Общоевропейската война, когато Учителят на една беседа на ул."Опълченска" 66, ни каза: "Питате ме кога ще свърши войната. Тя тази война ще свърши, но след нея иде една още по-голяма. Обаче и след тази война, хората няма да поумнеят и тогава ще дойде трета война, толкова опустошителна, че човечеството ще оредее. Едва след нея ще настъпи краен мир."

Мария Райчева

Остава още една война да има в далечно бъдеще. Тази война ще се прекрати, но ще дойде друга война, по-голяма, в далечното бъдеще. Ако сега не се научите да носите с радост страданията, в тази война ще бъдете на фронта и никой не може да ви избави. Ако народите не поумнеят и се отвори нова велика война, ще остане само една трета от човечеството.

Поради безумието на хората, в резултат на лошите им мисли и чувства, ще стане тази Трета расова война, която ще продължи повече от 20 години. Ще се води главно по въздух и вода, както и с малки атомни бомби. Ще пострадат Ню Йорк и Вашингтон от самолети а по-късно Ню Йорк от ракети с атомен заряд, а Вашингтон от съчмени бомби. Ще им помогнат французите, които ще ударят с ракети стартовите площадки на арабите. Когато последните тръгнат да завладяват Швейцария ще бъдат залети от повдигащите се води и арабинът 666, който сега живее в Сирия, ще загине с армията си и войната ще свърши. След нея ще настане епоха на мирно развитие на останалите живи хора.

Хората сега се приготовляват и ако се отвири една война, ще измрат около 50 милиона души. Ако и тогава не поумнеят, ще се отвори нова война, още по-ожесточена, в която ще умрат 550 милиона души. Това не го искам аз, но казвам, че човешките мисли, чувства и постъпки определят тази война, в която ще измрат по-малко от 50 милиона души. Ако и тогава не поумнеят, ще дойде по-страшна война. След нея вече няма да воюват, защото ще стане такова чудо, каквото хората никога не са очаквали. Тогава ще се прекъснат всички съобщения, железниците, телеграфите, телефоните и ще минат най-малко 100 години, за да могат да се възстановят отношенията на един народ с друг. До това време те ще бъдат съвършено изолирани.

"Живият хляб", 1932-1933г.

Те всички народи ще се въоръжават и приготвят за война, но ще стане такова земетресение, че не ще помислят за война. И война няма да има повече.

Пророкът е казал: "Още веднъж ще се съберат всички народи на бой и ще им се даде един урок, който никога няма да забравят и ще се научат тогава да служат на Бога!"

Народите като минат през огън, ще се изчистят и ще служат на Бога. Когато хората воюват, те вършат престъпление. Това не става по Волята Божия!

Я кажете как става без война? Докато не решим този въпрос вътре, войната отвън не може да изчезне. То е един вътрешен процес. Ние не сме се научили да живеем мирно. Тепърва има да учим да живеем мирно.

Извадки от книгата: "Петър Дънов - Учителят, Лечителят, Пророкът", том 3

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Не мога да потвърдя за нито един от текстовете, че е казан от П. Дънов. Някои неща съвсем очевидно са лъжа, като третият текст (под този на Мария Райчева). Явно се търси сензация.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако са вярни пророчествата, които се приписват на Дънов и Нострадамус, излиза че войната няма да е само между християни и мюсюлмани (понеже съм се питал какво ли ще правят китайците ако има подобна война, за каквато се твърди, че Нострадамус уж е писал). Излиза, че от една страна ще са основно белите християни, а от друга страна - араби, китайци, японци, африкански негри и др. Дано няма такова нещо де.

12.анонимен - нещо не ми съвпада

05.10.2011 15:05

Нещо не ми седи Учителя да говори за атомни бомби през 1932,когато знаем че по това време може би самата идея още едва ли е стояла на масите на един-двама учени още,че и това даже не знам дали е сигурно...Пък и да е било,то е било суперсекретно и едва ли е вероятно Учителя да използва подобни думи... Което поставя доста под съмнение стойността на целият цитат ""Живият хляб", 1932-1933г."...

Обаче друг коментиращ е писал, че Учителят има достъп до вселенската библиотека - намеква, че той е знаел за атомните бомби преди да бъдат създадени.

Погледнах беседата "Живия хляб" - не видях да пише такива неща...

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Христо ,ако искаш да разбереш какво точно казва Учителя по даден въпрос ,трябва да се захванеш с четене.Рано или късно ще научиш отговора.Но моят съвет е пий вода от извора.Т.е чети беседи.И в тях е привнесено от вън -стенографи и разчитащи стенограмите ,но това е минимална намеса в сравнение с всяка друга интерпретация .."Ако" това,"ако" онова е губене на време и празнословие.Написал си едно много хубаво есе в темата на Божидар за волята.Не посочваш източник,следователно е твое.Това есе ме кара да мисля,че си чел доста неща от Учителя .Приложи ги и ще научиш отговорите на всички въпроси ,които те интересуват.Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

То четенето си е едно на ръка.

Както виждаш, дори Станимир дето сигурно е чел в пъти повече от мен беседи/лекции на Учителя, се затруднява да каже със сигурност дали думите са на Дънов или не са. Само за един от откъсите каза, че е очевидна лъжа.

Първоначално не се сетих, но след това хвърлих око на беседата и видях, че няма подобно нещо. За да може човек със сигурност да знае, че всички тези откъси от книгата ("Петър Дънов - Учителят, Лечителят, Пророкът", том 3) са лъжа, то той не само трябва да е прочел и всичко от Учителя, но и да го е запомнил много добре. Четенето си е четене, има нужда от него. Но иначе лошо да попита човек и ако някой по - вещ желае, да му каже. :)

Благодаря за включването. :)

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

То четенето си е едно на ръка.

Както виждаш, дори Станимир дето сигурно е чел в пъти повече от мен беседи/лекции на Учителя, се затруднява да каже със сигурност дали думите са на Дънов или не са. Само за един от откъсите каза, че е очевидна лъжа.

Първоначално не се сетих, но след това хвърлих око на беседата и видях, че няма подобно нещо. За да може човек със сигурност да знае, че всички тези откъси от книгата ("Петър Дънов - Учителят, Лечителят, Пророкът", том 3) са лъжа, то той не само трябва да е прочел и всичко от Учителя, но и да го е запомнил много добре.

...

Христо, много правилно си забелязал това явление - преразказване словото на Учителя. И не само неговото. Затова съветът на Розалина е точен. Пий вода директно от извора, не от чужди шишета. :smarty::)

Линк към коментар
Share on other sites

Напълно подкрепям Ани. Обаче всеки, който види огромното наследство, му се иска някак по-бързо да стигне до отговорите....

Има начин, но човек трябва внимателно да си формулира въпроса. Ние често се изкушаваме да задаваме въпроси с предварително формулирани от нас отговори, които само очакваме да бъдат потвърдени. Ясно е, че реалният отговор ще ни се строи неадекватен.

Второ, бързаме да получим отговора "сега или веднага", а той работи на принципа на класическата поща - изпращаш писмо, изчакваш да го "получат", да "напишат отговора" и да "измине пътя до теб". Понякога помага дори да "изключи" човек временно въпроса.

Трето, нужен е лесен достъп до максимално богата библиотека, макар че понякога и с една само книжка става. Искрено препоръчвам уикибиблиотеката, и petardanov.com .

Остава само човек да се помоли за отговор и като "изпразни чашата на своите предположения", да отвори произволна страница и да чете внимателно. Това не е случайна страница...

Поне моят опит това показва...

Линк към коментар
Share on other sites

........

Трето, нужен е лесен достъп до максимално богата библиотека, макар че понякога и с една само книжка става. Искрено препоръчвам уикибиблиотеката, и petardanov.com .

Остава само човек да се помоли за отговор и като "изпразни чашата на своите предположения", да отвори произволна страница и да чете внимателно. Това не е случайна страница...

Поне моят опит това показва...

:3d_022:
Линк към коментар
Share on other sites

Както и http://triangle.bg/

Изобщо, за да ни "проговори" Словото е нужно и приложение, проверяване в Живота...

Иначе е "този казал, онзи рекъл..." и "всеки срещу всеки..."

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Някъде прочетох, че Учителя казва, че Йога е учение инволюционно и не отговаря на нуждите на нашето време.

Къде мога да намеря повече отновно това и конкретно кое точно в Йога не отговаря на времето ни.

Да, въпросът не е конкретен, но приемам всеки отговор.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...