Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Живи ли са неодушевените предмети?


Ради

Recommended Posts

:)

"Бог направи земния човек от пръст. Вдъхна дихание в ноздрите му и земния човек оживя, защото Бог му даде Душа за Живот.

Поне така пише в Библията....по памет в книжка Битие глава 1 или 2 .

Защо тогава хората направени по Образ и ...Подобие на Бога да не могат оживяват неодушевените предмети или ...неодушевената природа по собственна воля, когато достигнат определено ниво на познание и воля.? Така, че да вдъхват определена сила за живот в неодушевените придмети и им дават възможност поне за кратко да "оживеят".

Само питам и разсъждавам" .

Здравей Иване,

Въпроса, който си задал, много ме заинтригува и затова реших да потърся какво е писал Учителя по въпроса за създаването на човека по образ и подобие Божие и защо след като сме създадени по Божий образ не можем да одушевяваме неудошевените предмети, когато достигнем до определено ниво на познание и воля.

Заключението ми е , че не сме достигнали до това съзнание, до Божественото съзнание, за да можем да проявявме Божествената сила, т.е. не ни достигат Любовта, Мъдростта, Истината, Правдата, Добродетелта.

В цитатите има нещо и за Орлин. Той също може да си отговори за въпросите, свързани с клонирането и хората от Десетата планета.

Казано е в Писанието, че човек бил създаден по образ и подобие Божие. Това се отнася до първия човек, а не до сегашния. Много време е нужно на сегашния човек, за да придобие образ и подобие Божие. За него това е далечно постижение.(79,с.45)

“Не се заблуждавайте, сегашния човек не може да се сравни с Божествения! Казвате:”Нали човек е направен по образ и подобие Божие? Човек е минал през три форми: първият е бил направен по образ и подобие на Бога; вторият е бил направен от пръст, а третият – Ева- от реброто на Адам. Като съгрешили , Бог ги изпъдил от рая. Понеже попаднали при лоши условия, облекли ги в кожена дреха. Сегашният човек, облечен в кожа на звяр, казва, че е направен по образ и подобие на Бога. Това е заблуждение! За да дойде до първичния човек, сегашният трябва да се преобрази два пъти. (91,с.251).

Предназначението на живота какво е? Бог изисква от нас, децата Му , които са дошли на земята, да се учим. Не изучавайте Адам, когото Господ направи от пръст – него не изучавайте, но изучавайте този Адам, дето казва: “И направи Бог човека по образ и подобие Свое и даде му власт” Този Адам, той не е съгрешил. Онзи Адам, който е направен от пръст и му вдъхна диханието си, и Ева, която е направена от ребрата на Адама- те съгрешиха. Има една Ева, която не е направена от ребрата на Адама. Направи ги Бог мъжки и женски пол по образ и подобие Свое. Никакво ребро няма! Като дойде вторият Адам, казва: “Взел пръст и направил човека”, и за Ева се казва, че взел две рабра от Адама и я направил. То е човекът на земята. И Ева, направена от ребрата, греши. Всеки сега търси изгубения рай – сродни души. Сродните ребра търсят. Жената търси, отдето излезли ребрата. И мъжът търси изгубените си ребра. Значи има един Адам, направен от пръст, и една Ева, направена от ребра; и има и други, направени по образ и подобие на Бога. Човек по Любов и по Мъдрост прилича на Бога (12,с.309)

Ако вие се качите в света на съществата, които са по- развити от нас, ще разберете: ние имаме претенции да мислим, че ние сме най- висшите същества на Земята, но истината е, че има далеч по- развити и възвишени същества, за които и хабер нямаме. Но ние не сме нещо от тях, а сме едно цяло. Целокупното човечество е било отпреди времето на Адама, преди да е съгрешило. Казва се, че Бог е направил човека по образ и подобие Свое. След туй направи още един човек от кал. Следователно има човеци, които са направени по образ и подобие Божие, и други,, които са направени от кал; те имат жива душа и са смесени. Едните ги наричат Синове Божии, а другите ги наричат дъщери човечески. Казват, че тия Синове Божии се влюбили в дъщерите на човечеството. Мит е това. Хубаво е да имате едно схващане, да разбирате какво се крие в един мит. Дъщерите човечески са тези, които са направени от кал, от материя. (60,с.223)

Всичко в човека еразумно направено. Как се създаде човешката форма? Кое застави Бог да създаде човека? Има ред причини, ред теории за създаването на човека, но ние не поддържаме онази механическа теория за създаването на човека от пръст:”Бог взел пръст, направил от нея човек, вдъхнал в ноздрите му и той станал жива душа.” Тази теория е за децата, а не за възрастните.(65,с.171)

Много са заблужденията на хората, и то - по причина на друго заблуждение, че човек е короната на създанията, че е създаден по образ и подобие на Бога. Истинските човеци, създадени по образ и подобие на Бога, са на небето, а Адам и Ева, направени от кал, са още на Земята. Някои поддържат идеята, че душата е направена от кръв, която след смъртта се разлива по земята. Наистина плътта гние, кръвта се разлива, но живото дихание нито гние, нито се разлива и губи, а остава за вечни времена. То е Божественото начало в човека, което е безсмъртно. То е подложено на закона на еволюцията. Значи животинското начало у човека умира, а Божественото живее вечно. Важно е Божественото, а не животинското. (20,с.118)

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 39
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Заключението ми е , че не сме достигнали до това съзнание, до Божественото съзнание, за да можем да проявявме Божествената сила, т.е. не ни достигат Любовта, Мъдростта, Истината, Правдата, Добродетелта.

:v: Вътре в нас да просияе ПЕНТАГРАМА! Амин

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Таня и Орлине !

Таня,

Безкрайно много благодаря за труда ъкойто си положила да откриеш написаното от Беинса Дуно по въпроса. Честно казано, завиждам ти за търпението. Трудно бих се разровил толкова много. Но пък много точни са ти цитатите.

Значи може да се одушевяват неодушевените предмети, нали ? Ми нали и Христос когато е възскресявал некого е правил точно това Орлине. Възвръщал е Душата и Духа в във физическото тяло. Значи може. Как?? - това е друг въпрос. Тогава не би трябвало теоретически да се изключва възможноста за "оживяване" на неодушевените предмети.

Другото е въпрос на познание и Дар от Бога.

Линк към коментар
Share on other sites

ОМ Разбира се че може - не само Исус, но и много от напредналите будистки лами могат да връщат човека, душата в тялото му за малко или повече. Какво значи да одушевиш нещо? Да въплътиш в него душа? А какво е душата - безсмъртна монада, вечната същност на реалността, преминаваща през сериите на отделните животи! Будистите обаче не приемата съществуването на лична душа! Какво представляват например насекомите - казват че имат групова душа - как се проявява тази групова душа. Според мен тя е нещо като програма, която задава параметрите си на целият вид - насекомото заспива през зимата - замръзва напълно - но напролет се "одушевява" - тоест програмата му се рестартира. Ако приемем че будистите са прави и че Душата не съществува, но има само енергетично, мисловно емоционални струпвания, записи от предни епизоди, животи, които се прераждат, тоест продължават да се развиват.... тогава защо човек да не може на свой ред както по-висшите "Космически Хора" да твори, да одушевява, да създава живот, който би трябвало да се включи в световната схема на това еволюционно развитие, прераждане, карма - автоматично...! Може би фантастичните филми за роботи които придобиват емоции и стават личности да не са толкова фантастични... кой знае! ОМ

Линк към коментар
Share on other sites

:dancing yes::dancing yes::dancing yes:

:hypocrite:

Значи въпросът беше .... Може ли ???

Отговорът и на двама ни беше - Може !!!

Сега вече си започнал отговора на въпроса - Как ???

Ааааа... тук вече навлизаме в друга орбита на разсъждения - доказателства и положетелно ще стигнем да антагонистични противоречия. Това не го искам - категорично !!!

Защото различните религии са конструирани по различен начин и имат съответно различни предимства и недостатъци.

Ти си казвай твоето ... " ОМ " и имаш право да търсиш чрез външна вибрация да задействаш вътрешната. Така си решил , така правиш .

Лично търся вътрешната вибрация да генерира външната. Защото Вътрешния - невидим свят/светове са законоопределящи и причинноосновополагащи. Така съм решил и така права. .....:)))))))))

И не споря , ама никак даже.

Иначе си прав ...но до някъде за груповия Дух. Но не мисля , че Форума е мястото за този род познания. Държа на разумността при "кръстосването на шпаги".

:sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Ни най-малко не споря и не конфронтирам - само мисля писмено! :) ! ОМ-а го слагам защото ми харесва-надявам се да не пречи никому! Слава на Аллаха!

Линк към коментар
Share on other sites

Отговаряте на собствените си въпроси и пак не отговаряте на зададения въпрос. Приведохте примери - примери на връщане на съществуващата душа, която самата представлява живот. Друг ви беше въпроса обаче...

Казано е в Писанието, че човек бил създаден по образ и подобие Божие. Това се отнася до първия човек, а не до сегашния. Много време е нужно на сегашния човек, за да придобие образ и подобие Божие. За него това е далечно постижение.(79,с.45)
За първият Земен...
Линк към коментар
Share on other sites

Прочетах приценката или по-точно... рецензията на Венцислав_.

Но не радбрах оценката каква е:... 2, 3, 4, 5 или 6. Вероятно липсват оценачните критерии за конкретизация? Или вероятно е под достойнството му да отговори на зададения въпрос като нас - колкото можем ?

Ни се заяждам. Констатирам. :hypocrite:

:angel:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Каква тема имало само :)

ВСИЧКО И ЖИВО. А смисълът който влагам зад тези думи е, че ВСИЧКО ИМА СЪЗНАНИЕ (някакво, дори и неразбираемо за нас). С това разбира се нямам предвид, че примерно стола на който седя има съзнание, но атомите които го съставят имат. Това от своя страна означава, че тези атоми притежават Монада и душа. За елементални еволюции предшестващи минералното царство говорят много учения. Това е именно еволюцията през която минават частиците съставящи света, вкл. и нас самите. Не само, че всичко съществуващо е живо, но то съществува в един по-голям живот и от своя страна съдържа множество по-малки животи в себе си. Всъщност животът който протича през всичко това е един и същ, като разликата е в степента на осъзнаването му. Всичко създадено от Бог/Природата е съзнателно в някаква степен. Камъните, растенията, пясъкът, човекът, планетата като цяло, Слънчевата система, Галактиките...

Защо не можем да създаваме живи (съзнателни) същности? Защото за да се прояви съзнание е необходимо притежаващата го същност да отговаря на определени съотношения изисквани от природните закони и най-вече на закона за аналогията, както по отношение на съставящата го материя и подживоти, така и по-отношение на подобието му със същността от която то е част. При клонирането е друго. Клонирането не се извършва от човека. Той само частично контролира този процес. Там необходимите съотношения се спазват. Това което хората са в състояние да създадат разчитайки единствено на собствените си творчески способности, няма как да е съзнателно в своята цялост, тъй като за това е необходима душа, а последната може да бъде създадена само от равнище по-високо от самата нея, но не и от човешкия ум. Човешкият ум може да сездава всякакви творения имащи възможността за "мислене" в рамките на предварително установени параметри, но не и за вземане на самостоятелни решения и разбиране.

В по-тесен смисъл може да се приеме, че живо е само това което има душа. Така например човешките творения (произведения на изкуството, битови предмети, мисъл-форми, думи и др.), въпреки че са съставени от жива материя, в своята цялост нямат душа (т.е. съзнателен център около който да е организирана формата)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Каква тема имало само :)

ВСИЧКО И ЖИВО. А смисълът който влагам зад тези думи е, че ВСИЧКО ИМА СЪЗНАНИЕ (някакво, дори и неразбираемо за нас). С това разбира се нямам предвид, че примерно стола на който седя има съзнание, но атомите които го съставят имат. Това от своя страна означава, че тези атоми притежават Монада и душа. За елементални еволюции предшестващи минералното царство говорят много учения. Това е именно еволюцията през която минават частиците съставящи света, вкл. и нас самите. Не само, че всичко съществуващо е живо, но то съществува в един по-голям живот и от своя страна съдържа множество по-малки животи в себе си. Всъщност животът който протича през всичко това е един и същ, като разликата е в степента на осъзнаването му. Всичко създадено от Бог/Природата е съзнателно в някаква степен. Камъните, растенията, пясъкът, човекът, планетата като цяло, Слънчевата система, Галактиките...

Защо не можем да създаваме живи (съзнателни) същности? Защото за да се прояви съзнание е необходимо притежаващата го същност да отговаря на определени съотношения изисквани от природните закони и най-вече на закона за аналогията, както по отношение на съставящата го материя и подживоти, така и по-отношение на подобието му със същността от която то е част. При клонирането е друго. Клонирането не се извършва от човека. Той само частично контролира този процес. Там необходимите съотношения се спазват. Това което хората са в състояние да създадат разчитайки единствено на собствените си творчески способности, няма как да е съзнателно в своята цялост, тъй като за това е необходима душа, а последната може да бъде създадена само от равнище по-високо от самата нея, но не и от човешкия ум. Човешкият ум може да сездава всякакви творения имащи възможността за "мислене" в рамките на предварително установени параметри, но не и за вземане на самостоятелни решения и разбиране.

В по-тесен смисъл може да се приеме, че живо е само това което има душа. Така например човешките творения (произведения на изкуството, битови предмети, мисъл-форми, думи и др.), въпреки че са съставени от жива материя, в своята цялост нямат душа (т.е. съзнателен център около който да е организирана формата)

Не само е жива, но и повечето форми на така наречената нежива природа са и дълголетни. :3d_038:

Щом е част от Природата, щом е определяща при равновесието и, щом двете форми на природата са зависими и представляват един организъм, подчиняват се на едни и същи закони, няма съмнение. Поне не чувствам вакум по този въпрос.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 years later...

091209134633.jpgИзследователи от Мичиганския университет, демонстрираха как пирамидални форми, могат спонтанно да се самоорганизират в комплексни квазикристали. Трудът бе публикуван в последния брой списание „Nature”, накара учените да преосмислят каква е ролята на ентропията в самоорганизиращите се структури.

Макар че ентропията често се свързва с хаоса, тя понякога е причина за спонтанно появяване на подреденост в някои системи. За откритието учените използваха пирамидални форма наречена тетраедър. „Тетраедрите са най-простите обикновенни твърди тела, докато квазикристалите са сред най-сложните и красиви образувания в природата. Удивително и напълно неочаквано е, че ентропията сама по себе си може да произведе такава степен на сложност”, казва Шарън Глотзер, професор от университета.http://www.sci-bg.com/?tag=%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%

Енергия = Пространство-време =Съзнание= Вселена =

Космос = Природа = Континиум =Символи = и т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: Каква невероятна тема... Разбира се от опит знам това. Ще го кажа по моя начин, ако едно място не те приеме и не се сприятелиш с него направо си загубен, всичко се задейства срещу теб. Веднъж приело те всичко започва да се нарежда от само себе си и някак естествено от вътре ти се дават методите и това не зависи от никакви шефове, те могат единствено да те следват давайки си вид на важни и че контролират нещата или пък да пречат което най- често се случва :3d_039: . Интересни са нещата които се случват отвъд завесата, веднъж преди години моят шеф беше забелязал, че работейки танцувам, но едва ли някога ще си го спомни, а не е и необходимо :). Поздрави!

П.П. С всичко от моята работа имам вътрешно отношение и когато съм притеснена по някакъв повод това неминуемо се отразява и външно като някакъв съвсем естествен процес. Например на скоро се счупи и протече бойлера, а уж никак не беше стар смениха го с нов, а тази сутрин беше започнал да се срива окачения таван от някакви си течове нещо което при всичките потопи с годините не беше се случвало и точно сега му дойде времето, а и едното плътно направено стъкло с много хубава дограма започна да тече и да извира вода като из ведро. Ами тя водата си ми е стихия, а и с местенцето отдавна си се познаваме и обичаме, нали се грижа за него с Любов :).

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

От теорията на Айнщайн знаем, че материята не е отделна от разума, защото всичко е една субстанция - енергия. Това означава, че произведените от ума енергийни вълни могат да си взаимодействат с енергийните вълни,съществуващи на ниво елементарни частици на атомите, при което взаимодействие се произвеждат елементарни частици изграждащи материята. От тук можем да направим едно поразително красиво заключение - има форма на съзнание на ниво елементарни частици и това по-високо съзнание е нещото , с което човешкото съзнание може да взаимодейства. Това разбира се изисква квантов скок в разбирането на Универсалния закон на Битието, обаче материалистично настроените същности не изпитват особенно желание за такова разбиране. За нематериалистите аргументирането на закона смятам за излишно.

Линк към коментар
Share on other sites

Хм,Благодаря за пояснението Елфче и KirilChurulingov.Да не се чудя,защо ми се струва,че една от картините у дома е като жива ....... :) Хубав ден.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами аз си ги познавам нещата и те си ме познават. Това съм си го мислила още докато гледах т.е. помагах на бабите. Имах си 7-8 баби които обикалях преди време и във всяка къща всеки ден усвоявах нов начин на домакинстване докато превключа от една баба на друга ставаше хмммм "весело" и там имах усещането, че във всяка нова къща и стените ме "бият" докато не се опозная и не се слея с ритъма на мястото и нещата. Не знам как да го обясня от личен опит си го споделям :)

П.П. А сега си знам, че с всичките си "приятели" около мен от въд завесата самото място е приятелски настроено и това съвсем не зависи от хората, то аман и от началници де, за пет месеца се смениха пет и с всеки започваме от начало, да му втръсне на човек :(. И тези наши шефове така и не си намериха качествен ръководител на персонала :(. Та такива ми ти работи.

п.п.п. :))) И малко да ви поразсея :). В петък след поредното ми огромно притеснение колежката ми погледна т.е. така се случи, че погледна и видя, че и новият бойлер май е протекъл, изрази учудването си гласно, а аз я погледнах така невинно повдигайки рамене и дори се зарадвах, че повечето хора около мен са такива материалисти. Дано оцелее бойлерчето че и без това правят ремонти заради наводненията напоследък...

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...