Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Едно коте...


Vespertine

Recommended Posts

Здравейте,

Днес прибрахме едно коте от улицата, сега сме му направили легло- има вода и храна, но мяука много жално и силно. Котето е поне на 1 месец, не е съвсем малко. Когато мяука зъбите му някак потракват като си затваря устата и прави един мн странен тик с главичката все едно се извърта назад. Първо си помислих,че му е студено, но не трепери. Гальовно е, разгледах го за рани - няма, побутнах го тук там по коремчето - нямаше някаква остра реакция. Другото за което се сетих е, че може да е падало отнякъде или някой да го е ударил. наистина мяука мн силно и жално, но когато си легне е спокойно и спинка много дълбоко. Не зная дали е яло нещо откакто сме го прибрали. Някой дали има идея от какво може да е този странен тик и дали би се оправило като се наспи? Да не би да е от стрес?? И преди съм прибирала котки, но такива странни тикове не са имали. 

Линк към коментар
Share on other sites

Не ми е първо ;) Прибирала съм 3-4 котета и никое не е било така неспокойно и не е имало такива движения.

мдааа, котетата са много различни. Все едно по-различни от хората :)

Случва се

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Vespertine!

Въпросното коте, както го описваш - е доста мъничко и е възможно досега за него да се е грижила само майка му.

Ако досега, откакто е при теб, не е пишкало - значи то още не може да го прави самичко и това е причината за тиковете (наподобяващи лек гърч).

Ако е така - то вземи голям тампон леко навлажнен памук и с продължителни кръгови движение с лек натиск му натъркай дупенцето.

Принципно, котетата започват сами да ходят по нужда след захранването с твърда храна.

Ако то не яде - значи не е и научено.

Тогава, можеш да започнеш постепенно захранване (например с пастет).

Също така, не те съветвам да даваш обикновено прясно мляко - то няма да му е достатъчно калорично за растежа, а и ще предизвика колики. Най-добре е (ако сериозно си решила да се грижиш за него и имаш възможност) да даваш бебешки NAN по 100 грама на всеки два-три часа, успоредно със захранването с пастета.

Дала си ни малко описание на поведението му - а най-важните показатели за преценка на здравето му са храненето и изхождането му. Ако те са наред - тогава значи пробема е друг и е най-добре е да го види лекар.

Линк към коментар
Share on other sites

Здрасти! Не е толкова малко, аз съм се объркала, не мога да преценя колко е голямо, но не е бебе. 

Доколкото знам не го е гледала майка му, а самичко си е живяло. Мисля, че не е ходило по нужда досега и не иска да яде и да пие вода и това ме притесни. Също и този тик с главичката и потракването на зъбите,което идва от челюстта му, като че е засегнат някакъв нерв и не може да го контролира.Но няма никакви външни рани или охлузвания. Нарязах му малко луканка и то се опита да я изяде, но това потракване му сякаш му попречи.Сега се е свило на кравайче и спинка. Да, смятам утре да го заведем на лекар, защото може би му има нещо по-сериозно.

Благодаря за съветите Чебурашка! :) Прибирала съм съвсем мънички котета, които още сучеха от майка им и им давах с пипетка само мляко, от магазина. Не знаех,че не е полезно за тях, но като ги нахранвах и коремчетата им се надуваха като балони и все едно не ходеха, а се търкаляха по пода! Надявам се и това да се оправи и да порасне като тях! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Тогава го остави да си спинка на топличко. Може да пробваш вместо вода, да му дадеш топъл бульон (например, ако ти се намира разтворим някакъв) - може пък да реагира, а и така ще си спокойна, че няма да се обезводни.

Дано само не е било ритнато в главата - това не остава белези, но често е фатално за малки котета.. и симптомите често са подобни.

Извинявай, че ти давам акъл - но, много се трогвам от животинки и все си пъхам носа..

Моля, утре пиши какво е станало.

Спокойна вечер на всички ви, здраве и успех!

Линк към коментар
Share on other sites

Много е гальовно и контактно,черно-бяло, сложих му малко котешка мека храна и то си я изяде сладко! Явно в луканката е бил проблемът.. :rolleyes: Пи и вода!Малко се успокоих. Мисля,че някой може наистина  да го е ударил,защото е малко плашливо при първи контакт. Оставям го да си спинка и да си отпочине, сложих му две завивки. 

И аз съм така Чебурашка, едно коте такова безпризорно да видя и не мога да остана безпристрастна. Затова и писах темата,защото тук има много мили хора, които може да знаят повече и да помогнат със съвети!

Благодаря ти за отговорите! Утре ще дам още новини! Хубава вечер и сладки сънища! :)

 

Линк към коментар
Share on other sites

Заведи го за всеки случай на ветеринар - да ти каже за тиковете! А ако е живо и здраво, на около три месеца пак се води, за обезпаразитяване - вътрешно и външно, за общ преглед и т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, котето днес беше заведено на ветеринар, прегледано за температура, беше му дадена паста против глисти да си близне и ветеринарят каза, че е добре :) Мисли, че тези "тикове" са от стрес, а е възможно и да е удряно, но му няма нищо по-сериозно, по неговите думи. И сега вече е по-спокойно и изглежда по-щастливо. Ще го видим в следващите дни как се чувства :) Така че вече и аз съм по-спокойна,мина ми притеснението от тези странни движения от вчера. Както каза Божидар различни хора, различни котета! :feel happy: Благодаря ви, че се отзовахте и дадохте съвети, когато имах нужда! Много усмивки, светлина и любов за всички! 

Линк към коментар
Share on other sites

Много се радвам :3d_163: Гушни го и от мен.

Какво име ще му дадеш?

Линк към коментар
Share on other sites

Ами то е беличко, с черни петна и едно точно на брадичката, женско е..може Белка :) не съм решила още..но не се спогаждат с другата котка и е възможно да го заведем  при баба на лозе,там ще има двор и ще е свободно да тича :)

Не знам колко е хубаво всъщност да се затварят животни вътре в къщи или апартаменти,сякаш така залиняват и живецът им изчезва...

Редактирано от Vespertine
Линк към коментар
Share on other sites

Хей, така както го описваш - прилича на моя Нунинтрол :D

Ето ни нас двамата:

620f0fad1654.jpg

Той е на шест години и половина и живее при баща ми. Роден е в апартамент и винаги е живял в апартамент.. и хич не е залинял, напротив - страхотен тайфун е :D

Но, наистина е най-хубаво, ако котетата си живеят свободно в двор. Аз си отглеждам и такива и виждам разликата. Унуфри (един от любимците ми) е много по-контактен, гальовен и т.н. Е, рисковете са повече за тях, когато са навън, но пък свободата си е свобода..

Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък имам чудесен бял ангорец със сини очи.На 5 години е и живее в апартамент.Изключителен котарак! (Цял живот съм имала котки.)Имам и мини пинчер на 10 години.Тя е два пъти по-дребна от него,но го "командва".Много са забавни!

Линк към коментар
Share on other sites

Хей, така както го описваш - прилича на моя Нунинтрол :D

Ето ни нас двамата:

620f0fad1654.jpg

Той е на шест години и половина и живее при баща ми. Роден е в апартамент и винаги е живял в апартамент.. и хич не е залинял, напротив - страхотен тайфун е :D

Но, наистина е най-хубаво, ако котетата си живеят свободно в двор. Аз си отглеждам и такива и виждам разликата. Унуфри (един от любимците ми) е много по-контактен, гальовен и т.н. Е, рисковете са повече за тях, когато са навън, но пък свободата си е свобода..

:3d_047:

Линк към коментар
Share on other sites

Ихааа..много сте величествени на тази снимка!! :3d_137:  

Нашето коте е само малко по-беличко, с по-малко петънце на брадичката! И е леко по-неспокойно от този любимец..личи, че много си го обичаш и се грижиш за него!  :D Котките са много специални и винаги докато съм ги наблюдавала се зареждам със спокойствие, вдъхват ми концентрация над по-фините енергии, въпреки, че са животни. Да ви кажа заведохме котето Белка на лозето и се надявам там наистина да се чувства добре, като си живее на свобода и си има за ядене и топличко за спане..и галене разбира се.

А другата ми котка е черна - микс между персийка  и ангорка .Изглежда доста по-одухотворена..и леко мързелива бих казала  :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Хей, така както го описваш - прилича на моя Нунинтрол :D

Ето ни нас двамата:

620f0fad1654.jpg

Той е на шест години и половина и живее при баща ми. Роден е в апартамент и винаги е живял в апартамент.. и хич не е залинял, напротив - страхотен тайфун е :D

Но, наистина е най-хубаво, ако котетата си живеят свободно в двор. Аз си отглеждам и такива и виждам разликата. Унуфри (един от любимците ми) е много по-контактен, гальовен и т.н. Е, рисковете са повече за тях, когато са навън, но пък свободата си е свобода..

Ха, че този Нунинтрол удивително прилича на моят Пухчо!

Само че на Пухчо черното петънце е на нослето му. :)

И наистина сте супер на тази снимка :thumbsup2:

Чебурашка, ама ти имаш по-котешки поглед от Нунинтрол :P

А котките са наистина много странни и загадъчни; магични направо! :sorcerer:

Пък и какви имена само си им дала ...

Линк към коментар
Share on other sites

Их значи.. не мога да устоя. С милите си думи, направо ме гъделичкате да ви покажа и Унуфренцето :D

4886921.jpg

Той се роди тази пролет и от цялото му семейство оцеля само той и майка му. Тя роди отново и преди два месеца - но, пак й убиха котетата.. :(

Линк към коментар
Share on other sites

Чебурашка, ти да не си зодия водолей, те имат такива идеи! и въображение..

Ами, трябвало е да съм Водолей, но се раждам по-рано - в средата на 8-мия месец и съм Козирог.

Не разбирам от астрология, никак. Знам си планетите коя къде е, но не знам какво значат.

Имам във Водолей - Венера и Меркурий. Луната и Юпитер са в Риби, а в Стрелец имам Асцендент, Марс и Нептун. Уран май беше в Скорпион..

Ей, тук стана доста задушевно :3d_046:

Линк към коментар
Share on other sites

a80203cc4df0297f02a6ce1.jpg Я св. Унуфри на живо!

Их значи.. не мога да устоя. С милите си думи, направо ме гъделичкате да ви покажа и Унуфренцето :D

4886921.jpg

Той се роди тази пролет и от цялото му семейство оцеля само той и майка му. Тя роди отново и преди два месеца - но, пак й убиха котетата.. :(

2djrt4i.gif

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...