Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За Любовта и нейните прояви


Иво

Recommended Posts

Докато мислех по темата за "Основни форми на страх", си казах защо пък да не отворим една тема за Любовта, да видим как я разбират участващите.

Чел съм че Любовта имала милиони проявления. Вие какво мислите?

Как изразявате Любовта си към себе си, към близките/партньора и към Великия Разум?

Какви форми на Любов познавате? Как се проявява тя?

Поздрави,

Иво.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Отговори 283
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:)

Учителят казва:

"Аз много съм ви говорил за тъмните и светли сенки на любовта, но за самата любов още не съм говорил.Мощна сила е любовта, но не сте готови още за нея."

Реалност и сенки, стр.14

Общ окултен курс г.Х (1930-1931)

Любовта не може да се опише, тя е нещо "незнайно" (казва Учителят).

Любовта, която познаваме, е само сянка на Истинската.

Както светлината на Слънцето, след като премине през атмосферата и стигне до нас, е само "сянка" на онази чиста светлина, която се излъчва от Слънцето.

"Знайното", което произлиза от Любовта, е Животът.Той е външният израз на любовта.

Тъй като не мога да коментирам любовта, предпочитам да дам още един цитат от същото място:

"Всъщност, какво нещо е любовта?

Казано е, че Бог е Любов.Това, което подкрепва цялото Битие, мисълта, чувствата и постъпките на всички разумни същества, наричаме любов.

Това, което свързва умовете и сърцата на на всички хора и прониква в целия космос, наричаме любов.Каква е тази връзка, не може да се каже.

Чувате някой да казва, че известен човек го привлича.С какво го привлича и той не знае.Ще каже, че има благородно сърце.Не е само това.Много хора имат благородни сърца, но всички не го привличат.При това, той вижда благородното му сърце, а други не го виждат.

Следователно, когато обичате някого, това показва, че сте видели незнайното в него, т.е. Реалността." :1eye:

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте,

Любов - тази дума има множество значения, лица. Съвсем наскоро се сблъсках с два различни вида любов - към майката и към съпругата. Ето давам поне две разновидности. И двете са силни, различни и пораждат следствието - ревност. Бях полу участник, полу наблюдател на нещо върху което не бях замисляла. От тук следва че има любав към истински приятел, любав към Господа и още други малко по-дребни примери.

Линк към коментар
Share on other sites

Хубаво нещо е Любовта.

Когато човек мрази, той не знае какво е обич. А когато обича, той е отворил сърцето и душата си за всичко в света. Разливайки Любов във форма на усмивки, на добри думи и дела, прави всичко цветно.

Да обичаш, това означава да живееш. Другото състояние не за препоръчване :P

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

наистина Любовта има милиони проявление. Независимо кой как я разбира или усеща, всеки признава че движи, осмисля и изпълва цялото ни съществуване.

Тя тази незнайна сила която движи и мравката, и планената; и нежната майка, и безстрашния герой; и малкото поточе и бурния океан.

Любовта е проява на Бога и принцип на Битето. Живота е нейна проява, а Писанието казва " Бог е Любов".

В "Свещени думи на Учителя" има много за Любовта.

Ето някои от нещата том 3 :

"Навсякъде и във всичко действа Любовта, скрита дълбоко, като един вътрешен импулс"

"Извън Любовта човек е като риба извън водата. Вън от Любовта ли живее човек, ще се задуши."

"Любовта разкрива Бога в нас. Духът му осъществява тази любова."

"Всяко нещо, за да го намериш, трябва да го обичаш"

"Когато обичате, за любпвта си никому не говорете нищо. Не казвайте, че обичате. И този, когото обичате, не трябва да знае."

Поздрави,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

наистина Любовта има милиони проявление. Независимо кой как я разбира или усеща, всеки признава че движи, осмисля и изпълва цялото ни съществуване.

Тя тази незнайна сила която движи и мравката, и планената; и нежната майка, и безстрашния герой; и малкото поточе и бурния океан.

Любовта е проява на Бога и принцип на Битето. Живота е нейна проява, а Писанието казва " Бог е Любов".

В "Свещени думи на Учителя" има много за Любовта.

Ето някои от нещата том 3 :

"Навсякъде и във всичко действа Любовта, скрита дълбоко, като един вътрешен импулс"

"Извън Любовта човек е като риба извън водата. Вън от Любовта ли живее човек, ще се задуши."

"Любовта разкрива Бога в нас. Духът му осъществява тази любова."

"Всяко нещо, за да го намериш, трябва да го обичаш"

"Когато обичате, за любпвта си никому не говорете нищо. Не казвайте, че обичате. И този, когото обичате, не трябва да знае."

Поздрави,

Ради

Не Ради не съм съгласна за това че не бива другия да знае че е обичан.Той(тя)трябва да знае.Да не казваш-да,но да показваш-това е необходимо за да дадеш криле,подкрепа,сила.Този когото обичаш трябва да го знае-от твоите постъпки от начина по който живееш.ТРЯБВА

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте Тони, Ради и висчки форумци :P

Точно затова и отворих темата. Раличните видове Любов имат различни качества. Примерно любовта към приятел има едни качества, любовта към партньора в живота - други. В зависимост от качествата изявата на любовта има и различни проявления. Примерно за Ученикът тръгнал по духовен път ... проявя на Любов (без икзазване и биене на тъпани) е важна, защото възпитава определени качества нужни в пътя... от друга страна любовта към партньорът ви... трябва да бъде изказвана (според мен), защото така създава чувство на комфорт, дълбочина, нежност и т.н. Та от такава гледна точна не виждам противоречие между това което Ради каза (и цитира) и между това което Тони казва...

Важно е не само да обичаме... но да знаем как и кога да проявим тази обич.

А колко много имаме нужда от обич!

Парите ли ще оправят света?

Великите идеи ли?

Или големите политици?

Всеки от нас да почне да обича все ден малко повече от предния ден и ще създадем Рай в душите си, а и от там на Земята.

Любовта е единствената сила, вселенския език, на който всички същества говорят и разбират. В Англия сте, но не разбирате английски... направете едно добро, проявете малко обич и вижте колко врати ще ви се отворят. Любовта е порталът към съзнателен живот :)

Знание без любов е нула, добродетелите са нула, езиците са друга нула. Много нули една до друга дават краен резултат нула. Но ако сложим пред тях Любовта - получаваме 100000... и колкото повече нули толкова по-голямо е числото, силата ни, знанията ни, толкова по-голям смисъл и дълбочина има животът. :)

Това мисля аз.

Поздрави,

Иво

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

"Любовта не завижда; любовта не се превъзнася, не се гордее, не безобраства, не дири своето си, не се раздражава, не мисли зло, сърадва се на истината, всичко претърпява, на всичко хваща вяра, на всичко се надее, всичко търпи. Любовта никога не отпада."

I Послание до Коринтяни

13; 4-8

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Любовта е най-истинското

най-красивото

най-изящното най-желаното

най-необяснимото най-вдъхновяващото

И изобщо- ВСИЧКО И ЛЮБОВ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Любовта като Стремеж!

Любовта като Чувство!

Любовта като Сила!

Любовта като Принцип!

Любовта като Стремеж се проявява в сърцето!

Любовта като Чувство се проявява в душата!

Любовта като Сила се проявява в ума!

Любовта като Принцип се проявявав Духа!

Любов + Светлина +Мир + Радост!

Линк към коментар
Share on other sites

Любовта като Стремеж!

Любовта като Чувство!

Любовта като Сила!

Любовта като Принцип!

Любовта като Стремеж се проявява в сърцето!

Любовта като Чувство се проявява в душата!

Любовта като Сила се проявява в ума!

Любовта като Принцип се проявявав Духа!

Любов + Светлина +Мир + Радост!

Според Учителя не трябва да я търсим, за да не я загубим, а да се готвим за нея - очистване на сърцето.

Също така, да не казваме на който обичаме, че го обичаме, така Любовта може да си замине, и може да ни поставят на изпит.

Любовта може да се прояви чрез даването, но да се дава разумно и с интуиция.

Също така ако някой много обича едно животно, от силната любов животното може да не издържи на вибрациите и да умре.

Когато двама се обичат те си предават нещо един на друг(енергийно).

Способността за възприемане и проявяване на Любовта при различните хора може да е различна, но за това може да се работи.

"Човек ще приеме Божията Любов през горната част на главата. Изобщо, всеки мозъчен център е свързан с известни сили на Природата."

“Методи за самовъзпитание” МОК год. 10, том 2, изд. Соф. 1941 г. стр. 9

"Туй чувство А е поставено на най високо място на главата на човека – то е Любов към Бога. То е най-високата точка. Едно религиозно чувство, но то е хилядолистникът както го наричат индусите. Казва се най-високата точка, зенитът. Най-високата точка е хилядолистникът – чувството Любов към Бога. Следователно, всякога когато ти се намираш в едно безизходно положение, отправи ума си, една струя на живота нагоре и тогава отгоре ще приемеш помощ. Помоща няма да дойде от главата, но по радиото ще се предаде. Ти ще дадеш един сигнал и невидимият свят отгоре, разумните същества ще дадат помощ. Ще дадеш сигнал, че се намираш в голяма опасност и ще дойдат на помощ. У някои хора, туй чувство е заръждясало, този апарат не работи, намират се в трудно

положение и ако не дадат сигнал не може да им се помогне. Казват: Помолихме се, но не ни се помогна. – Апаратът не работи. Когато апаратът работи, винаги ще дойде отговор."

“Възможности в живота”, МОК, XVII година (1937-38), изд. 1998 г.,

Аск – 93, стр. 38-39

Линк към коментар
Share on other sites

Любовта като Чувство се проявява в СЪРЦЕТО !

            Любовта  като Стремеж се проявява в  ДУШАТА!

            Любовта  като Сила се проявява в УМА!

            Любовта като Принцип се проявявав ДУХА!

Мнооого интересен въпрос...за проявите наЛюбовта..

Любовта като Чувство - Стремеж - Сила - Принцип....

Най лесно е да проявяваме Любовта като чувство...такова изобилие и преизобилие от чувства...светли.. когато осъзнаваме, че сърцето на всеки един от нас е действително един безкраен извор...и сме винаги добронамерени, всеотдайни, щедри..... в чувставата си ... любовта ни може да бъде напълно безусловна.......

Любов + Светлина +Мир + Радост!

Линк към коментар
Share on other sites

... :dancing yes:

Даа... интересен въпрос и според мене .

Едни цитират само принципи ... чужди , защото само ги цитират . Други разсъждават върху тях и ги прилагат ... падат , стават и пак вървят , но ги прилагат . Така се учат .

И си задавам неволно въпроса ... " Кой е по-близо до Любовта ??? " Този който само цитира или този който я прилага като основа на живота си ...

Да помислим на глас като си кажем личното мнение , а ? Може ли !?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте пак !

Досетих се нещо ...

Омир в своята "Библия " - Одисеята , многократно споменава една подробност за това колко много обичала Атина Палада ( богинята на мъдроста ) Одисей . И то само защото Одисей винаги се е опитвал да разсъждава и е разсъждавал . И по това бил приличал на Боговете Олимпийски .

Как мислите , дали това е случайно ? Или Омир когато е писал не го е обмислил ?

Друг въпрос ... Защо синът но Одисей носи името - Телемах ?

Според мене има много голямо значение това . Това е проявление на Божественната Любов към Одисей , да му даде мъдрост да кръсти сина си Телемах ( в превод от гръцки означава - "дистанционен боец " )

Линк към коментар
Share on other sites

... :dancing yes:

Даа... интересен въпрос и според мене .

Едни цитират само принципи ... чужди , защото само ги цитират . Други разсъждават върху тях и ги прилагат ... падат , стават и пак вървят , но ги прилагат . Така се учат .

И си задавам неволно въпроса ... " Кой е по-близо до Любовта ??? "  Този който само цитира или този който я прилага като основа на живота си ...

Да помислим на глас като си кажем личното мнение , а ? Може ли !?

Наричаме го Учителя-което значи,че му се доверяваме,че се учим от него,той ни е пример,той извор на Мъдрост,Истина,Вяра за нас.

Тогава-какво лошо има да го цитираме.Това не са чужди принципи.Това са принципите които Той ни е завещал-на хората,кито са повярвали в него и в Истината.

Съгласна съм,че трябва да се прилагат...но всичко с времето..ние вървим по дълъг Път,малко по малко се променяме,учим се..важното е да има Вяра и всичко ще си дойде на мятото.

Аз-ще продължавам да цитирам Учителя.Което не значи,че нямам собствено мнение.

Поздрави :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на Иван за името , че ме подсети и даже се регистрирах. Чета ви отдавна , мислил съм за регистриране, но все не се случваше. Телемах ми е много любимо име , като че ли съм го чувал , много ми е близко и познато.

Добре е казано това за Любовта като чувство, стремеж, сила, принцип. Трябва да го осмисля.

За цитатите да кажа и аз - ако са на място много даже ми помагат , защото веднага разбираш , а и те са проверено знание. Харесват ми беседите на Петър Дънов и чета ги , но те са толкова много и все има интересно по нещо.

Любовта като сила в ума - това мъдростта ли всъщност?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Маргото !

Браво на тебе , точно си го казала . И аз се присъединявам към теб. Лично обожавам да се уча ... да ме учи Беинса Дуно. Мисълта ми беше насочена към напускане орбитата на цитата като самоцел , а като стартова точка към разсъждения водещи към плодотворни резултати. Защото колкото и да цетираш правилата за посаждане на едно дръвче. Трябва да се хванеш да го посадиш за да порасне и се развие , за да се получи плод.

Дано ти харесва уточнението , макар , че нямаше нужда от него . Винаги съм боготворял Беинса Дуно. Но да не забравяме все пак синтеза на религиите....

Иван

Линк към коментар
Share on other sites

Като сме ЗА цитатите и ЗА Любовта се питам: защо не прилагаме текстове от Новият завет - проява на слово-Любов и слово-Мъдрост? Като се питам и към вас се обръщам. Освен това апелирам към всеки който не се е запознал с Евангелията и Апостолските дела и послания - поне това!

Линк към коментар
Share on other sites

Тук се говори за слово - Любов и слово - Мъдрост.

Има едно нещо което много хора може би го знаят, но като седнат зад клавиетурите или писалките някак си го забравят на втори план и после изцяло го забравят. ...

Ние живеем в триизмерен свят пишем и четем на двуизмерен свят - хартията и екрана на компютъра. Чувстваме емоциите с Астралното тяло в четериизмерен свят . Мислим с менталното тяло в петизмерен свят и т.н. ....

Нека това не го забравяме !

Според мене в Евангелията основните идеи са предадени с притчи ( завършени основни идеи ) за да се избегне "криворазбраната цивилизация " при четене и тълкуване от субекта при "слизане " на идеята в "по-долни " ...по- малко измерният триизмерен свят . И за това бях направил някъде тук забележка на някой , да не разкъсва ( разпарчетосва ) изреченията при анализ, защото се губи основната мисъл. Защото това е изключително порочна практика. И когато се прави с умисъл може много да навреди . Мисля , че Любовта включва и това - да не се изопачава злонамерено основната мисъл на думите изказана в изреченията. Точно за това според мене Евангелията , а и цялата Библия са написани с притчи .

Лично мнение е само това което написах ....

Линк към коментар
Share on other sites

... :dancing yes:

Даа... интересен въпрос и според мене .

Едни цитират само принципи ... чужди , защото само ги цитират . Други разсъждават върху тях и ги прилагат ... падат , стават и пак вървят , но ги прилагат . Така се учат .

:))) всеки преценява за себе си :)))дали да цитира и да изпълнява или да е осланя на сърцето си и да изпълнява:)

за мен Любовта е енергията, която движи света във всичките си прояви и проявления :)

-родителска, синовна, братска, патриотична, сексуална, приятелска .....

всяко нейно проявление е частица доброта, с която се захранва този свят,

мисля, че трябва да оценяваме всяко нейно проявление, да го подхранваме и да му даваме възможност да достигне до много други хора:)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Велина !

.... :thumbsup1: Добре си ме цитирала и добре си ме разтълкувала . Но защо не си се доизказала по-разбрано .

Нали точно това искам ... всички да подхранват любовта си към .. "всяко нейно проявление " - според думите ти. Но да я подхранваме толкова достатъчно , че да се развива във възходяща градация . Голият цитат "застопорява " енергията на Любовта в "долна мъртва точка " - сиреч без развитие. А щом няма развитие - няма и Любов . ... Просто лично мнение - можеш да го отхвърлиш .

Само ще ти обърна вниманието към онази притча в Евангелието когато един господар дал на тримата си слуги съответно по .... 5 , 3 , и 1 талант да ги пазят докато си дойде . Този с 5 таланта ги "врътнал" в обръщение и спечелил още 5 .

Този с 3 ги вложил в банка и спечелил още 3

Този с 1 ...ги заровил ...... :))))))))))

Нали знаеш какво се случило когато си дошъл Господаря ( Бог Отец ) и си поискал "парите" ...????

Е па, ще се заинатя и няма да ти кажа. Намери си го сама в Евангелието . Спечели си "заплатата" - сиреч урока сама . Ама че хора - искат всичко на готово и поднесено на тепсия без да се замислят мъничко ...!!!! ...:)))))))))

С много приятелски поздрав :

Иван

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, приятели! Понеже темата е за проявите на Любовта ще ми се да споделя, че не сме ли действително наясно с проявите на ЛЮБОВТА като ЧУВСТВО , СТРЕМЕЖ , СИЛА и ПРИНЦИП .... тук не се допускат особени мнения...или си осъзнал и живееш тези именно четири прояви , които имат безброй форми и степени....ще се окаже че гледаме а не виждаме, слушаме а не чуваме...Учителя беше казал някъде в последните си беседи в Мърчаево през 1944г....ПРЕСТАНЕТЕ ДА СЕ САМОИЗМАМВАТЕ В ЛЮБОВТА.....

за мен Любовта е енергията, която движи света във всичките си прояви и проявления -родителска, синовна, братска, патриотична, сексуална, приятелска .....всяко нейно проявление е частица доброта, с която се захранва този свят, мисля, че трябва да оценяваме всяко нейно проявление, да го подхранваме и да му даваме възможност да достигне до много други хора

Велина, чудесно си го написала ...и ми се иска да помислиш и преживееш ... как виждаш четирите прояви на Любовта -като чувство ,като стремеж,като сила и като принцип във всяка една от "формите" - родителска, синовна, братска....като чувство ...колко многообразна е , а като стремеж...съвършено други вибрации, а като сила...също...а като принцип....

Благодаря ви за това което сте...

Любов + Светлина +Мир +Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Истинската Любов идва след като,ако се освободим от всички тези диалектични страсти и настроения, които както виждам се възприемат някъде като прояви на Любовта... За да я достигнем, първо трябва да се преборим дори със симпатията и антипатия, оттам постигане на обективност, която носи и безкрайната топлина и Любов, идващи от самото поле на Христа...

Линк към коментар
Share on other sites

Истинската Любов идва след като, ако се освободим от всички тези диалектични страсти и настроения, които както виждам се възприемат някъде като прояви на Любовта... За да я достигнем, първо трябва да се преборим дори със симпатията и антипатия, оттам постигане на обективност, която носи и безкрайната топлина и Любов, идващи от самото поле на Христа...

Чудесно си го изписал!

Позволи ми само да вметна за "преборването"...може да я измисля точната дума ..ама сега не се сещам а и нямам време...само дето вече не е '"борба'"...след осъзнаването на това... нещата стават естествено, леко , без 'особени' усилия...

Любов+Светлина+Мир+Радост!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

здр!

знаете ли про4етох внимателно вси4ки изказваниq и мисля 4е вси4ки са прави!

Любовта не е просто една игра, една преструвка, една лъжа, а не6то по голямо!

Тя мой е да ти даде крила да полети6 :angel: тя може да бъде надеждата ти за живот :thumbsup2: както и да те превъзнесе в морета от ме4ти и желания :hypocrite:

От Лиза

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...