Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Затлъстяването


Recommended Posts

Guest Емил от Льонеберя

Аз се разписах малко...

... продължавам с Грелин и неговият приятел Обестатин...

Грелинът е пептид, който се синтезира в стомаха, но и от епсилон-клетките на островите на Лангерханс /интересно, нали!?/

Грелинът е антипод на Лептина. И тук нищо ново, но ми е приятно да повтарям, барем запомня.

Грелинът участва в невротрофията, особено в хипокампуса /интересно, това е процес на възникване на диференцирани неврони от стволови клетки, хм!?/ и е отговорен за когнитивната адаптация към променящите се условия на околната среда, както е отговорен и за заучаването и паметта /тоест тука ни изброяват основните фукции на хипокампуса, или така наречения Амонов Рог, понеже приличал на рог от овен, а пък думата хипокампус означава морско конче, каква е тая блага тревица, дето са я пушили Камило Голджи и Сантиаго Кахал, не зная, ама аз кончета и рога не виждам!?/.

Грелинът оказва влияние върху чувството за ситост чрез въздействието си върху вагусовите аферентни влакна, които пропълзяват около стомаха, при което намалява тяхната сетивност и човек преяждаААА...

Интересно, че учените установили, че грелинът като попадне в амоновия рог и... човек запомня по-бързо и лесно!?

...и много важно... При недоспиване, знаете, се задейства плеяда от хормони, които правят организма на каша, но и концентрацията на грелин се увеличава и човек трупа килограми... дали грелинът води до недоспиване и затлъстяване или недоспиването води до затлъстяване... важното е, че са свързани.

Спете, за да сте слаби и хубави! Неслучайно народната мъдрост казва "Спи, детенце, да порастнеш!" - аз бих добавил - да порастнеш здраво! Да, по време на сън се отделя соматотропин и децата растат.

Интересно проучване са направили Йълдъз и неговите сътрудници - установили са, че нивата на грелин нарастват от полунощ до зазоряване при слабите хора, което предполага нарушен циркаден ритъм при затлъстелите хора.

Капучо е открил връзка между недостатъчния сън и затлъстяването - чрез увеличаване на апетита на хормонална основа и намаляването на секрецията на лептин /ей, мазници, няма да спите, ами секретирайте!!! - това не беше към вас, а към клетките на мастната тъкан/.

...

И да си дойдем на думата за нервната система - Грелинът повишава нивата на допамин в мозъка /субстанция нигра/, а това е мястото в мозъка, където разрушаването на допаминовите неврони води до... Паркинсон!? То и затова лекарствата за паркинсоници съдържат допамин и после ходят като дрогирани, понеже то това нещо допаминът си е чиста дрога.

...

Тоест - стари и дебели - не само ще ни мъчи недоспиване, диабет, но поне няма да имаме паркинсон!

По въпроса за положителното влияние на грелин при паркинсоници, трябва да отбележа, че вероятно нещата не са решени еднозначно.

дано не съм ви омръзнал... лягам да спя, лягайте и вие!

http://en.wikipedia.org/wiki/Ghrelin

Линк към коментар
Share on other sites

"Зоната"-на Бари Сиърс,Изключителен ефект.Разработил е начин на хранене,чрез който човек е в зоната на вид хормони,чийто откриватели са взели Нобелова награда.Тестван е върху болни,с различни видове заболявания,като идеята му е тези хора да се подобрят.Резултатите са повече от прекрасни.Черешката на тортата е отслабването,което е съпътстващо,а не цел на режима на хранене.Храненето е 5 пъти на ден ,изчезва глада,изчезва т. нар.инсулинов глад за въглехидрати и сладки неща.Мои приятели го правиха заради здравословни проблеми със супер ефект,и до днес си го спазват.Аз го правих за отслабване,също..После си промених начина на хранене въобще,но Зоната беше едно чудесно стъпало за мен.Тогава консумирах все още яйца и сирене,та спазвах нивото на протеините.Горещо препоръчвам Зоната .Книгите са две.Не купувайте третата,тя е на д-р Папазова и само повтаря нещата.

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

http://www.zonediet.com/

Имаш предвид това?

Признавам, че малко странна ми се струва тази методика. Малко встрани.

Вчера пропуснах обестатина, който наистина ме изуми, четейки за него във википедия.

...

http://en.wikipedia.org/wiki/Obestatin

Обестатинът е хормон, който се секретира от клетките на стомаха и тънките черва. Отначало са го идентифицирали като аноректичен пептид, но впоследствие се оказало, че ефектът му върху консумацията на храна не е едностранчив .

Това, което ме изуми, беше, че се кодира от същия ген, който кодира грелинът... както се случва с глюкагонът и глюкагон-подобния пептид /тези две вещества имат антагонистичен ефект - единият гони глюкозата, другият я трупа, хаха - те се синтезират от един ген, полученият праглюкагон се цепи на две и се получават глюкагон и глюкагон-подобен пептид.

И тук така - имаме пептид, който се цепи на две и се получава грелин и обестатин. Въпросът - кой цепи веригата и кои са факторите, които регулират процеса - остава отворен.

Интересното в случая е, че се произвеждат от един ген два хормона с антагонистичен ефект!!!

И както виждате - това не е изолиран случай.

...

Въз основа на тази информация аз смея да твърдя, че... генетична детерминираност при затлъстяването не съществува.

Съществуват предразполагащи генетични фактори, които сами по себе си до затлъстяване не биха довели.

Условията на средата от ранна младост са тези, които моделират нашето поведение и нашето тяло.

...

Да, аз подкрепям теорията, че затлъстяването е в резултат от епигенетични взаимодействия.

С други думи, ако вашата баба е кюфте, майка ви е кюфте, то... ако вие копирате техните поведенчески и хранителни модели, може би ще сте кюфте, но ако се откъснете от родовата обремененост, то никой не може да дойде и да ви каже - трябва да си кюфте, щото роднините ти са такива!

...

Затова и при опити с мишки е установено, че премахването на гена, кодиращ грелин, не води до съществено отслабване, понеже се премахва и обестатинът...

Обестатинът е антагонист на хормона на растежа, също така, вече споменах - и на грелина. В резултат от неговото действие човек поема по-малко храна.

...

Много приказки, повечето само на хартия, но с важни изводи за човечеството : )

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

http://www.book.stor...bari-siyrs.html

Това е първата книга,втората се казва Овладяване на Зоната,Д-р Бари Сиърс,

има ги на Славейков,а вероятно и във всички книжарници,като Хеликон и Сиела...

В Спиралата има качена първата книга:

http://www.spiralata...%EE%ED%E0%F2%E0

Нещата са индивидуални,сваляш няколко свои мерки и има формула,по която изчисляваш броя блокове/това е мерната единица/,които са оптимални за теб.На края са таблиците със храните в блокове,остава ти само да си направиш нова таблица с това,което обичаш да ядеш.

Книгата е написана перфектно.Пак ще кажа,че нещата наистина работят.

Във втората книга се дават напътствия за евентуални леки корекции в съотношенията,които сам можеш да си прецениш дали са ти необходими.

и как можеш да се нахраниш зонално в ресторант или дори Макдоналдс,като си позволиш десерт и др.неща,

и да не излезеш от нея.Най ценното е ,че дори и да направиш нарушение,със следващото хранене си пак в нея.

Всъщност ядеш това,което обичаш, никога не си гладен,и слабееш,чувстваш се чудесно.Ако си слаб-качваш .И поддържаш оптимално тегло.

Повлияват се всякакви заболявания.

3008.jpgovladiavane-na-zonata-d-r-bari-siyrs.jpg

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Тази книга е написана за американците, които са затънали до шия.

Вътре е написано по емоционален начин - цитирам: "Знаете ли, защо европейците са слаби? Ходят пеша!"

И веднага се сещам за стария ми хазяин, който, ако беше тръгнал да се храни по описания начин - би се върнал в детската градина.

В книгата храната е представена като проста съвкупност от протеини, въглехидрати и мазнини - както Тошко Колев пояснява във филма "Двойникът", че "Организмът е съвкупност от клетки". Не се споменава за ролята на прясната и вкусна храна, не тази, която е лежала на някой рафт в магазина в продължение на месеци, за ролята на водата. Предложените рецепти за са хора, консумиращи всякаква храна - лично аз - дори когато не бях вегетарианец - никога не съм и подозирал, че МакДоналдс спада към здравословната храна. В тази книга ни обясняват как да се храним в МакДоналдс и да продължим да "горим мазнини". Авторът е спортен инструктор и представя на нашето внимание стратегията си за един спортен вид хранене, адаптиран за "цивилни нужди" в САЩ.

Като цяло информацията в книгата е представена частично, непълно и с манипулативен характер /за по-силно въздействие върху читателите се използва емоционален език, който да ги кара да тръпнат/. Въз основа само на предоставената информация човек не може да си състави вярна идея, отговаряща на обективни факти.

Съмнявам се, това да се дължи на превода, който е доста фриволен в изказа си и неточен, елиминирах този фактор.

Признавам, че ми хареса как са превели клетката развива резистентност към инсулина като клетката развива съпротива срещу инсулина.

...

Книгата е полезна за американците, за които е предназначена. Ще им помогне да се хранят по-балансирано.

Да, точно така, това е книга по балансирано хранене.

За хората, които искат да се хранят здравословно и природосъобразно, бих препоръчал друг тип четива.

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

Храненето в нея е много здравословно.Мазнините са от зехтин,сурови ядки и маслини,също риба.Полезните въглехидрати са плодове и зеленчуци.От това по-здравословно ....Всички,които я правят се чувстват и изглеждат прекрасно.Небезизвестната д-р Папазова лекува със Зоната.

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

На мен не ми допадна езика на автора, признавам. Има някаква надутост като че ли е хванал на Господа ... шлифера.

В книгата на едно място пиша: "Но тъй като възможностите на организма да складира въглехидрати, са ограничени, то къде отива излишека от въглехидрати, който поемаме? Ето този въпрос никой досега не е задал!"

А всъщност всеки човек, който по една или друга причина е ходил на училище, знае, че излишекът от храна става на мазнини. Никой няма намерение да връчва Нобелова награда на автора на книгата за умните въпроси, които задава на читателите.

...

По въпроса с гликемичния индекс, който е доста пространствено дискутиран в книгата, има една графика, която изяснява доста неща и по една или друга причина си заслужава човек да й обърне внимание. Повтарям се, зная, но е приятно да повтарям, хем вие може да запомните, а пък аз - да разбера какво пиша : )

Glycemic_Response.jpg

Виждате, че при консумацията на храни с висок гликемичен индекс, нивото на кръвната захар се качва доста и доста бързо. Дотук добре. Следва една мощна секреция на инсулин /секрецията на инсулин е двуфазен процес - представете си как една клетка цял ден си синтезира разни мехурчета с инсулин и ги транспортира до мембраната си в очакване да получи сигнал да ги секретира. Те се натрупват около мембраната и дремуцат. По едно време глюкозата идва, влиза чрез глюкозните транспортери в бета-клетката на панкреаса, бута се в митохондриите, там се синтезира АТФ, който блокира АТФ-зависимите калиеви канали, клетката леко променя поляритета на своята мембрана, което е достатъчно за калциевите канали да достигнат точката си на активиране и се отварят. Навлиза като един хулиган калция и той от своя страна стартира секрецията на инсулин.

Представете си, че за един много кратък период от време тази малка бета клетка е в състояние да секретира огромно количество инсулин, понеже той вече е синтезиран и опакован в гранули, само е чакал за секретирането... след много кратък интеврал, инсулиновата секрация пада драстично почти до нивата си преди да се е появила глюкозата, понеже просто не остават инсулинови мехурчета в клетката около мембраната... и лека по лека, с течение на времето секрецията се ускорява, понеже клетката не е преставала да произвежда инсулин, той бавно си достига отново до мембраната и този път не се натрупва, а се секретира моментално./, последвана от една втора фаза, която е бавна. Дали първата фаза на инсулиновата секреция се регулира по различен начин от втората фаза на инсулиновата секреция, ще разберем в следващия епизод : )

Дотук добре. Нищо смислено.

Важното е, че след около час и половина след консумирането на храни с висок гликемичен индекс нивото на глюкоза в кръвта пада под физиологичната норма и човек започва да изпитва глАд и да иска да папка. А това, както виждате, е една преходна хипогликемия, предизвикана от високите нива на инсулин /схващате, че организмът се е подготвил за огромно количество глюкоза, съдейки по динамиката на нейното появяване, само дето той не схваща, че тя няма да е толкова много, колкото си я представя, просто влиза бързо и по много... и по този начин човек бавно, но сигурно трупа мазнини...

Кое би било важно в този случай - да знаем, че при консумацията на храни с висок индекс е хубаво да се залъжем с някоя глупост щом усетим първото огладняване, защото то е илюзорно и да се храним при усещане на второто огладняване. Това в случаите, че няма как да избегнем храните с висок гликемичен индекс.

Другият важен извод от графиката е, че при храните с нисък индекс липсва преходната хипогликемия, която ни кара да изпитваме едно илюзорно, но за съжаление силно реално чувство на глад. Там си огладняваме нормално.

Ето, една графика и човек като види две линии, може много неща да си обясни сам.

Да, наистина се оказва, че инсулинът реагира по един много интересен начин на глупавите храни, които консумираме. Няма лъжа, няма измама.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Темата е за затлъстяването и една много добра първа стъпка за онези, които са доста валчести по форма е да хрупнат по една соленка 20 мин преди хранене /да не вземете да засичате с часовник, ей!/ - колкото да им се притъпи усещането за нужда от огромни количества храна. И след това продължават да хрупат.

Нищо ново.

То и нищо ново не може да се напише по една толкова стара тема.

Понеже аз съм без спирачки като влизам в супермаркета гладен, установих, че много по-добре се отразява на здравословното състояние на банковата ми карта посещението, ако просто съм хрупнал нещо и очите ми спират да искат всичко и веднага!

Хихи.

Друг много хитър трик е да се ядат вкусни храни.

Примерно - да си хапна вкусни домати, от по-хубавите, но вкусни, понеже се получава така, че организмът се насища с положителни емоции от храненето и спира да яде. Ако ям от кофти доматите - дъфча, дъфффча - а то не домат - а макарон!

Този парадокс няма финансово измерение, понеже поне за себе си съм установил, че разликата в цената се компенсира от разликата в необходимото количество. А все пак нашите стомаси не са кофи за боклук.

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

много добра първа стъпка е да хрупнат по една соленка 20 мин преди хранене - колкото да им се притъпи усещането за нужда от огромни количества храна.

Вместо със соленка го правя с чаша вода...особено когато и без това не мога да ям на момента

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Ако човек успее да се пребори с водицата - супер.

Но има разни персони, за които водицата в големи количества над една глътка, е кофти усещане и едно подобно упражнение биха го приели по-скоро като мъчение, отколкото като нещо положитилно.

Затова написах за соленчицата. По възможност -да е много вкусна.

А ако се борите с вода - е, то няма какво да се лъжем - който пие достатъчно вода - много трудно може да напълнее.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest Емил от Льонеберя

През годините на моя щастлив котешки живот винаги съм се чудел дали не трупам килограми в онези мигове, когато неосъзнато започна да хрупам мазно /обикновено мазното не хрупа, зная/. Не става дума за палачинка с пържен черен дроб и пържен лук, оваляна в мас, че аз палачинки не обичам, а за консумиране на салата с много олио, или пък мазен ориз, дори майонеза, пържени картофи... абе изкукуригвам от време на време!!!

Днес попаднах на една статия абсолютно случайно, докато изучавах свойствата на нанотръбичките.

Статията е тази: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22593546

Ето какво казва в резюме:

"Нарушаването на циркадните ритми води до затлъстяване и метаболитни смущения, но инцидентното консумиране на мазни храни води до ... отслабване в резултат на "сверяване на часовника" и по-добра обмяна".

Затова, когато ви се яде мазно, яжте.

Не непрекъснато, нали?

До вчера знаех, че от мазнини не се дебелее, а днес вече знаем, че се и отслабва!

...Ще изпия по този повод една паничка с чай от липа...

...

А също така видях още една интересна статия: http://www.ncbi.nlm....pubmed/22601779

Тя хвърля малко светлина върху Обестатина, за когото писах малко преди няколко години /около две - иначе за вас - това са няколко месеца/

"Обестатинът регулира функцията на адипоцитите и предпазва организма от инсулинова резистентност, която би могла да се развие в резултат от неправилно хранене." Само това изречение за мен означава много неща!

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...