Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Неприемането е вредно


B__

Recommended Posts

Напоследък някой неща май много бързо ми се “връщат”.Тази нощ се събуждам от силна болка между плешките, което е странно, защото откакто мога да се лекувам сам (в известен смисъл) такива болки не съм имал.

Чудех се откъде идва, ама нищо. След известни мъки заспах и дойде следния сън:

“Сънувам, че с жената и малката ми дъщеря отиваме в Македония на гости на бабата на малката. Но всеки път на границата мен ме спират и задържат. Този път съм в някакви зелени дрехи, имам нещо като радиостанция с прикачен отварящ се мобилен телефон, кабел до ухото от време навреме говоря по телефона. Слизам по стълбите на изхода към летището. Но там пак ме спират и ми вземат всичко и пак ще ме задържат. Идва щерката и ми подава планинското яке, което е в бяло и синьо. Казвам й „не го давай, та аз не мога да го задържа”. Но настоя и го приемам. Пак ме задържат за една нощ и на следващия ден отивам при тях. Виждам през оградата на къщата бабата и тя казва, че малката постояно е питала за мен и се чудели какво да й кажат, а всеки път става така. Тръгвам потиснат по оградите и все едно аз съм пред себе си и гледам на гърлото ми цялото рана, но не дълбока и тече лимфа от нея, и я закривам със зелени листенца. Като живовляк и с кокалчетата на пръстите ги натискам да прилепнат, а те са лепкави и блестящи от лимфата. И си мисля: „Ето, ти обвиняваше хората, че са престъпници, а сега тебе те обвиняват, че си престъпник. Една ли не вече се чудя дали не съм наистина престъпник”.”

Събудих се и се чатнах. Вчера в един форум попаднах на една тема случайно уж, където един македонец дълго време е доказвал как са отделна нация, а ние как не сме. Та не знам какво ми стана и написах нещо в смисъл, абе ти знаеш ли, че след като толко добре те разбирам, то твоя език си е чист български “само малко като диалект провинциален, от провинцията Македония”.

Болката между плешките идва точно от осъждане, от неприемане. А всяко неприемане всъщност означава отхвърляне. И аз съм отхвърлил националното самосъзнание на цяла една държава и съм пожелал лошото на всички хора там. Да се откажат от много важно нещо за тях: националното самосъзнание.

Зелените дрехи в съня и военно-мязащата комуникациона екипировка означават точно това. Тръгване на война. А войната цели унищожение. И е естествено да има ответен удар. Задържане на границата за една нощ. Болки за една нощ.

При мен болките между плешките идват и от вратните прешлени. Физически това означва, че проблема идва и от главата, от лоши мисли. Също така на нивото на врата, където е пета чакра пак има проблем: шия с изтичаща лимфа (а лимфата е част от енергията). Пета чакра означава и отпускане и разбирането, че си частица от Вселената и подвластен на нейните закони. А това означава и “отпускане” от страстите, заблудите и предубежденията. Планинското яке, което ми дава дъщеря ми е точно в цвета на чакрата и означава да се идигна над нешата, а аз неохотно го приемам.

Мислите за престъпниците означава пределно ясно едно; ако мислиш лошо на другите, то това ще ти се върне.

Уж има разлика между бурните емоции и „тихите” емоции като обикновеното неприемане.

Напоследък при мен при бурни негативни емоции веднага усещам завихряне и „слягане” на енергетиката около главата. Ленсо се усещам понякога (като звънче е) и емоцията изчезва.

Но сега се усещам, че това неприемане вчера вечерта е подготвян процес продължаващ няколко дена, който мога да нарека известна загуба на гъвкавост. И накрая се отпушил към Македония.

Тихите негативни процеси не мога да ги чувствам, а те се натрупват (капка по капка вир) и после избушват. И ги усещам като директна болка в слънчевия сплит и отмаляване.

Затова „тихите” емоции като неприемането са много по-вредни според мен от бързото и яростно изливане.

Та какво мислите за неприемането?

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

thumbup2.gif

Божидар ,приемането е първа стъпка по пътя на изчистването.Изчистване от негативни чувства ,мисли и емоции,които ако се натрупат ,наистина могат да ни поразят сериозно на физическо ниво.Приемането не е еднократен,а периодичен процес.Достатъчно е според мен човек веднъж да види тази връзка,която ти така добре си ни описал , между неприемането и случките в живота си,за да започне да се учи на приемане.

Поздрави

Редактирано от Klaudia
Линк към коментар
Share on other sites

От личен опит знам,че докато не приема нещо което ми пречи,то ще продължава да вгорчава живота ми.В началото ми беше доста трудно,но свикнах да приемам нещата и хората такива,каквито са.Ех,ако знаех това по-отдавна,много неща в живота ми щяха да бъдат различни...Благодарна съм,че макар и късно все пак го разбрах!

Линк към коментар
Share on other sites

...

Затова „тихите” емоции като неприемането са много по-вредни според мен от бързото и яростно изливане.

Та какво мислите за неприемането?

Не мога да се съглася, че неприемането е тиха емоция. То нерядко се проявява бързо и яростно.

Иначе за неприемането... ами зависи за какво се отнася. Понякога то може да се изразява не в отхвърляне, а в поддържане на определена дистанция. Не всички съчетания са подходящи и хармонични. Но и когато имаме отхвърляне, пак зависи какво и как отхвърляме. Например шофьор кара бързо и блъска човек на улицата. Нормално е да не приемем подобен тип действия от негова страна, но не и да отхвърлим факта, че шофьорът вече е извършил въпросното действие, както и правото му на свободен избор да кара автомобила си както пожелае (разбира се носейки отговорност за последствията). Всъщност това, което вреди са емоциите съпътстващи неприемането. Самото неприемане обаче не е емоция. Такива съпътстващи емоции могат да са раздразнението, омразата, несдържаността и др.

Линк към коментар
Share on other sites

...Не мога да се съглася, че неприемането е тиха емоция. То нерядко се проявява бързо и яростно.

....

Мдам, разнообразява тихата си работа с бързина и ярос понякога.

А не се усеща понякога, че е тиха емоция, защото действа в несъзнаваното.

Ето например отхвърлиш човек по някакви причини, после ви викаш ама не е хубаво така и се насилваш да не го отхвърляш и уж вече не го правиш. Да, ама не става толко лесно и неприемането си работи в несъзнаваното.

Затова неприемянето и всички подобни чувства, котио искаме да ги променим, не трябва да ги насилваме, а да ги оставим и да ги наблюдаваме. Анализа откъде идват хем ще ни научи още нещо за себе си, хем проявата им по този начин е проследима напълно до причината оттам по-лесно овладяема. Освен това трябва като се взема нещо (неприятната емоция) да се даде нещо, да се замени с нещо. Например с непреходни ценности. Защото ние се опитваме в името на "доброто" да овладяваме емоции, а човещкото добро е преходно. На несъзнаваното се пращат преходни сигнали, които могат да бъдат оборени всеки момент в околната среда и съответно емоцията да продължи тихичко да "беснее" :)

Линк към коментар
Share on other sites

...Не мога да се съглася, че неприемането е тиха емоция. То нерядко се проявява бързо и яростно.

....

Мдам, разнообразява тихата си работа с бързина и ярос понякога.

А не се усеща понякога, че е тиха емоция, защото действа в несъзнаваното.

Ето например отхвърлиш човек по някакви причини, после ви викаш ама не е хубаво така и се насилваш да не го отхвърляш и уж вече не го правиш. Да, ама не става толко лесно и неприемането си работи в несъзнаваното.

Затова неприемянето и всички подобни чувства, котио искаме да ги променим, не трябва да ги насилваме, а да ги оставим и да ги наблюдаваме. Анализа откъде идват хем ще ни научи още нещо за себе си, хем проявата им по този начин е проследима напълно до причината оттам по-лесно овладяема. Освен това трябва като се взема нещо (неприятната емоция) да се даде нещо, да се замени с нещо. Например с непреходни ценности. Защото ние се опитваме в името на "доброто" да овладяваме емоции, а човещкото добро е преходно. На несъзнаваното се пращат преходни сигнали, които могат да бъдат оборени всеки момент в околната среда и съответно емоцията да продължи тихичко да "беснее" :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...