Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Sign in to follow this  
Креми (късметче)

Явлението "хоби"

Recommended Posts

Здравейте,

всички знаем какво е хоби - любимо занимание в свободното време, което най-често гълта и време и средства. Няма особен резултат, освен някакво специфично за всеки вътрешно удовлетворение от заниманието, което за други хора често е необяснимо, дори абсурдно или смешно.

А откъде идва това влечение - карма ли е или особеност на характера, някаква стара привързаност или сфера, в която предстои да се изявим, но още не сме дорасли да ни е професия ... или професия от предишен живот , ...?

Ако някой е срещал обяснение или има свое такова, ще бъде интересно да сподели.

Сподели това мнение

Привет :). Бях отворила подобна тема преди доста време. Разгледай я ако искаш, може да откриеш нещо ценно по въпроса :) Поздрави!

http://www.beinsadou...0%BD%D0%B8&st=0

Редактирано от Eлф

Сподели това мнение

Здравейте,

всички знаем какво е хоби - любимо занимание в свободното време, което най-често гълта и време и средства. Няма особен резултат, освен някакво специфично за всеки вътрешно удовлетворение от заниманието, което за други хора често е необяснимо, дори абсурдно или смешно.

А откъде идва това влечение - карма ли е или особеност на характера, някаква стара привързаност или сфера, в която предстои да се изявим, но още не сме дорасли да ни е професия ... или професия от предишен живот , ...?

За мен е второто - според мен има резон сега да се "упражняваме", като правим нещо ей така, на игра, за удоволствие, без отговорност, а по-късно, в следващ живот това вече да е на сериозно, като професия. Иначе щеше да е доста несигурно и рисковано, а съм се убедила, че в света всичко е добре измислено и нагласено :) Дори, струва ми се, някои хора могат да изкарат по няколко живота с една и съща професия.

Сподели това мнение

Хобито връхлита неочаквано. Никога от казармата не съм се интересувал, но наскоро се сдобих с яка (човек убива) въздушна пушка, въздушен пистолет (страшно вълнение е) и мощен арбалет. Още търся някой да ми обясни явлението ;) Доста неща изпонадупчих .... НЕживи.

Сподели това мнение

Бож., ако принципно си миролюбив, има вероятност да приемаш чужди мисъл-форми. Повече - на лични.

Сподели това мнение

Здравейте,

всички знаем какво е хоби

В животът ни присъстват предизвикателства, препятствия, изпитания... При някои те са дълга поредица, при други са незначителни... Вярвам, че наред с изпитанията ни се предоставя и средството за преодоляването им. То може да е в различни форми и/ или проявления, включително и като хоби.

Макар често хобито да няма връзка с професията, ежедневието, обкръжението ти и т.н. това е само на пръв поглед, често повърхностен. Ако се замислим ще видим взаимовръзката... Нужно е да погледнем на нещата под различен ъгъл, да излезем от рамките, в които съществуваме, да напуснем стаята в която сме или поне да погледнем през вратата, която стои незаключена, но сякаш невидима...

Хобито често е ключа, разковничето - за всеки различно...

Сподели това мнение

Благодаря за мненията, те ме наведоха на размисъл.

По моя ( субективни, разбира се) наблюдения има 3 основни групи причини да имаме и хоби:

- Това са познания , които сме придобили в предишни животи и сега "ни идва отръки" да ги правим почти без учене. Тук спада вероятно и колекционерството, като силен интерес към нещо, което подсъзнателно ни е познато, но не знаем как да го включим по-интензивно в живота си. А може и да е към следващата група:

- Интереси, за които в този живот още не сме узрели, за да ги превърнем в професия

и

- (За съжаление) призванието ни, на което ситуацията в настояшия живот е попречила да стане професия.

В моето семейство и род доста хора са с разностранни и разнородни интереси, от които поне 2 , нямащи нищо общо помежду си ( например животновъдство и автомобили) са професии на човека. Затова и търся отговори.

Редактирано от късметче

Сподели това мнение

Бож., ако принципно си миролюбив, има вероятност да приемаш чужди мисъл-форми. Повече - на лични.

Абе това си е един вид неканализирана добре агресия моето, ама тогава и мисъл-формите са по-силни. Така я освобождавам. Даже и упражнение си измислих.

Пиши ми на лични, ако искаш да кажеш още нещо. Всяко ценно мнение е добро :)

Сподели това мнение

Според мен хобито е скрит, нереализиран талант на човека. Друг ще ти каже, че това е елегантен начин за бягство от трудностите и задълженията в семейството. И също ще се окаже прав. ;)

Сподели това мнение

Хобито е нещо,от което душата има нужда.Когато човек практикува хобито си,той е в медитативно състояние,светът наоколо престава да съществува.

Сподели това мнение

Хобито е нещо,от което душата има нужда.Когато човек практикува хобито си,той е в медитативно състояние,светът наоколо престава да съществува.

Колко "простичко" казано и в същото време си е самата истина, поне за мен. От две теми по този въпрос, отговорът на М.С. истински ме удовлетворява :).

Сподели това мнение

Guest Емил от Льонеберя

Не би ли трябвало да се разгледат и различните хобита като категории? Защото причините да практува човек едно хоби е една, за друг тип хоби - друга?

Например - имам колега, който рисува с маслени бои. А е лекар.

Друг колега рисува комикси - и то много добри - защото ги издава в едно списание. Той пък е биолог.

Трети се занимава с фотография. Ветеринарен лекар.

...

Това са все хобита, в които съдържат в себе си елемент на творчество. Събирането на монети или марки няма творчески елемент. И подбудите за практикуването на последните две хобита са различни.

...

Една от управителките на Леново пък плете кошници!? Решила, че трябва да си почива от напрегнатото ежедневие ... и понеже иска да прави нещо ръчно, различно от щракане по клавиатура - хоп - плете кошници. Не е точно като живописта, понеже при кошниците няма такива вариации - и няма такъв творчески елемент.

...

Затова си мисля, че хобитата можем да ги разделим на две групи - активни и пасивни.

Активните са тези с участие от страна на човека, а пасивните са просто колекционерство.

Активните можем да ги разделим на творчески и занаятчийски - едните - даващи възможност за получаване на нещо ново, а вторите - без подобен резултат.

Практикуването на спорт, според мен, не е точно хоби - то си е спорт. Човек така си почива. Може да има интерес към историята на спорта, към техниката на спорта, към различни теоретични и практични елементи, които вече не са свързани директно със самото му практикуване.

Като да караш колело - не е точно хоби - ако нямаш интерес към велосипедизма - съвсем. Просто караш колело, за да отидеш за хляб, за пасти...

Сподели това мнение

И тука ме спипахте :))))))))))). Eййййййййййй нищо скрито не остава от вас хахах. Що се отнася до колекционерството, не отдавна поднових една детска своя страст - събирам си салфетки :3d_039: . Ами да, сега има толкова много видове и са толкова красиви..., а когато бях дете беше много трудно човек да си направи хубава колекция, но пък беше истински вълнуващо :). Имах хубава колекция, но някъде е изчезнала, явно по някое време съм я подарила на племенницата си, не си спомням и от тогава няма спомен от тях, но сега го правя, за собствено удоволствие и заради красотата :)

Редактирано от Eлф

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега
Sign in to follow this