Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Презрени ли са силните страни на българина?


B__

Recommended Posts

Запитвали ли сте се защо все се изглеждаме по другите държави, техните "успехи" и се наричаме малка страна?

Ние не вярваме, че като българи сме способни, не вярваме, че заслужаваме, не вярваме, че имаме с какво да се гордеем. Затова все се изглеждаме насам-натам.

Българинът не вярва в себе си, българският мъж не се обича като мъж, българската жена не се обича като жена.

И понеже ние не вярваме в себе си се оказва, че най-силните качества на българина, които могат да му донесат предимство, са презрени. Заклеймяваме ги като не-европейски, не-културни, изостанали, не-на място, прости.

А те не са не-европейски, не-културни, изостанали, не-на място, прости. Просто ние се срамуваме от тях, защото не се обичаме, не вярваме в себе си, а пък затова вярваме на другите дъуржави, които използват това, за да ни въртят насам-натам.

Българската интелигенция е най-ярък изразител на тази НЕ-вяра на българина в себе си, в отричането на българското и тичането по чужбинското.

Разгледайте, например, разказите за Бай Ганьо. Просто си личи как Алеко се страмува от него. А Ганьо има такива прекрасни качества.

Първо качество. Бай Ганьо не се засяга и обижда. Е да, гледа си интереса, но това незасягане и не-обиждане е едно много силно качество. Има дори Дзен притча как като не приемеш обидите и оскърбленията на другите, то те не стават част от тебе. Духовните учение описват как като се обиждаш и засягаш вървиш по недуховен път. А Бай Ганьо не се обижда, не се засяга.

Второ качество. Смелостта да тръгне по Европа такъв, какъвто е. Тук и сега. Без подготовка, без страх, с огромна увереност.

Трето качество. Бай Ганьо не се срамува. Предполагам се сещате как Бай Ганьо се опитва да говори чужди езици. Може и да не ги знае, но се разбира с хората. А един български срамежливко, който се притестнява, че да си българин е лошо, ще стои в ъгъла и ще си остане неразбран даже да знае добре езика.

Четвърто качество. Бай Ганьо и политиците и неговото проникновение "всички са маскари". От това и не само в този разказ става ясно, че той не разчита "някой да го оправи", а "се оправя сам". Ей това е ужасно силно качество. А сега повечето българи лежат и плачат да дойде някой да ги оправи.

Пето силно качество. Този човек се гордее, че е българин. Само заради това заслужава поклон.

Като се замислите ще намерите още много презрени, но силни качества.

Ами да вземем така наречените борци. Тези хора печелеха медали по целия свят. След това влязоха в бизнеса. Успешно, макар и грубо. Мина време, поошлифоваха се. Сега никой не говори за борци. От тях останаха силните и умните като успешни бизнесмени.

Е да, може да се каже, че тези силни качества са насочени неправилно, но според мен са насочени неправилно, защото са презрени.

Линк към коментар
Share on other sites

Кои са тези най-силни презрени качества на българите?

Нормално е да имаме ниско самочувствие, през вековете на владичество сме захранвали чужди държави, а повечето земи са ни отнети.

Бай Ганьо е герой от поредица сатирични фейлетони. С неговия персонаж се изобличават недостатъците на обществото и никакви хубави качества не въплъщава, да не си чел друга книга? Такива книги винаги и навсякъде (по света) е имало, защото такива хора има.

Дочитам ти смешните "качества". Вече съм сигурен, че не си чел книгата или си набор 95, който пише на матура, че Бай Ганьо е положителен герой, защото е тарикат.

Линк към коментар
Share on other sites

Бай Ганьо е олицетворение на простотията, която се мисли за по-умна от всички останали. Няма как да се срамува при положение, че той чувства превъзходство над всичко и всички, и е с нагласата, че вси(чки са длъжни да се съобразяват с него, че всичко му е позволено, стига да отговаря наводейки се от някакви негови си изопачени критерии за правота.

При българите достойнствата не се презират, но често се отрича съществуването им в човека отсреща. Това е главно поради ниското самочуствие. Но у българина липсва и изграден идеал за това какъв трябва да бъде благородният, достоен човек. Ние си имаме разбира се своите национални герои, но липсва идеала на благородството от ежедневието.

Линк към коментар
Share on other sites

Клишета, клишета, клишета.

Станимир, няма идеал, защото наличното за идеал се отхвърля.

Бай Ганьо е олицетворение на простотията, която се мисли за по-умна от всички останали. ....

Е да, много лесно е нещо да се класифицора като простотия, да бъде сложено под контрол и да си стоим в удобните и тесни мисловни модели, които се мислят за по-умни от всички останали.

Обикновено недоволстваме от другите за неща, които не харесваме в себе си и затова не виждаме. Та можеш да се сетиш къде също може да има простотия :) ...която се мисли за по-умна

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Форфакис, ами именно това казах, че се презират силните страни на българина като ни е срам от тях, вместо да се използват и/или насочват правилно. А не се използват, защото са презрени. И ти се натресе на клишетата.....

Линк към коментар
Share on other sites

Никакви клишета не съм натресъл. Едва сега разбирам, че имаш някаква извратена ортодоксална представа поради която наричаш комплексите и недостатъците качества. Вече не се чудя дали си чел книгата, а дали знаеш български език.

Линк към коментар
Share on other sites

Ехе, хайде сега, разбира се, че има и положителни качества Бай Ганьо :)

А кой е казал, че идеалът на Алеко е бил върха на сладоледа? Може би не съм чела всичките му произведения, но от това, което е минало през мен, оставам с едно странно усещане за него - човек, който се възхищава и прекланя пред природата и изпълнен не с такива чувства по отношение на хората.

Линк към коментар
Share on other sites

Ехе, хайде сега, разбира се, че има и положителни качества Бай Ганьо :)

Като например? Защото не се сещам. Не че има как да няма, но Бай Ганьо е събирателен образ, който служи за съвсем други цели. Не случайно убива автора си:

baiganio-aleko.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

Добре, нека се върнем в темата и да видим кои са конкретно тези качества, които презираме в себе си като българи. Аз например не харесвам гордостта. Тук имам предвид тази гордост, която се стреми към показност. Може да е с или без покритие - това е отделен въпрос. Също не ми харесва прекомерната наивност. Все се говори, че сме упорити и твърдоглави, но в същото време сме и много наивни.

Линк към коментар
Share on other sites

За наивни съм съгласен, но не мисля, че българите сме горди. Горди и надути са французите и германците. Може да има някаква показност, но тя е по-скоро като компенсационен модел на липсата да сме горди.

Когато говоря за народопсихологията винаги е трудно да обобщавам. Ценностната система не само е коренно различна в различните поколения, особено обоснована от прехода, който е преход в много отношения, но е и различна в града и селото. Аз като отраснал между двете вероятно съм взел и усетил от хубавото и на двете и ми е трудно да живея само в града или само в селото.

Ако има нещо презряно в българите, това е тяхната интелигентност. Това е едно от могъщите качества, които някак вяло се подминават и от родители и от приятели и от образователната система и от държавата. Уж Борисов поставил приоритет на образованието, а учителите изписаха 100 тома за обещаните, но още неполучени 30 кирливи лева за 5 години.

1 Куба : 18,7%

2 Вануату : 11%

3 Лесото : 10,4%

4 Сейнт Винсент и Гренадини : 10%

5 Йемен : 9,5%

6 Бруней : 9,1%

7 Монголия : 9%

8 Дания : 8,5%

9 Гвиана : 8,4%

10 Малайзия : 8,1%

11 Кабо Верде : 7,9%

12 Сейнт Лусия : 7,7%

12 Швеция : 7,7%

14 Сейнт Китс и Невис : 7,6%

14 Барбадос : 7,6%

14 Норвегия : 7,6%

17 Израел : 7,5%

18 Намибия : 7,2%

19 Свазиленд : 7,1%

20 Кения : 7%

21 Нова Зеландия : 6,7%

22 Мароко : 6,5%

23 Финландия : 6,4%

23 Тунис : 6,4%

25 Белгия : 6,3%

25 Боливия : 6,3%

25 Кипър : 6,3%

28 Словения : 6,1%

28 Ямайка : 6,1%

30 Малави : 6%

30 Беларус : 6%

30 Исландия : 6%

33 Литва : 5,9%

34 Швейцария : 5,8%

34 Португалия : 5,8%

34 Латвия : 5,8%

37 Естония : 5,7%

37 САЩ : 5,7%

37 Австрия : 5,7%

40 Полша : 5,6%

40 Франция : 5,6%

40 Фиджи : 5,6%

43 Ирландия : 5,5%

43 Унгария : 5,5%

45 Украйна : 5,4%

46 Южна Африка : 5,3%

46 Обединеното кралство : 5,3%

46 Мексико : 5,3%

49 Тайланд : 5,2%

49 Бутан : 5,2%

49 Канада : 5,2%

49 Белиз : 5,2%

49 Сейшелите : 5,2%

49 Колумбия : 5,2%

55 Коста Рика : 5,1%

55 Гренада : 5,1%

55 Холандия : 5,1%

58 Австралия : 4,9%

58 Иран : 4,9%

58 Молдова : 4,9%

58 Тонга : 4,9%

62 Самоа : 4,8%

63 Италия : 4,7%

63 Мавриций : 4,7%

63 Зимбабве : 4,7%

66 Оман : 4,6%

66 Германия : 4,6%

66 Кот д'Ивоар : 4,6%

66 Етиопия : 4,6%

70 Панама : 4,5%

70 Испания : 4,5%

70 Хърватия : 4,5%

73 Парагвай : 4,4%

73 Чехия : 4,4%

73 Словакия : 4,4%

73 Хонг Конг : 4,4%

77 Тринидад и Тобаго : 4,3%

78 Южна Корея : 4,2%

78 Чили : 4,2%

78 Бразилия : 4,2%

81 Индия : 4,1%

81 Еритрея : 4,1%

83 Гърция : 4%

83 Аржентина : 4%

85 Бурунди : 3,9%

85 Габон : 3,9%

85 Коморските острови : 3,9%

88 Русия : 3,8%

88 Антигуа и Барбуда : 3,8%

88 Камерун : 3,8%

91 Сиера Леоне : 3,7%

91 Турция : 3,7%

93 Япония : 3,6%

93 Сенегал : 3,6%

95 Румъния : 3,5%

95 Македония, Република : 3,5%

95 България : 3,5%

98 Соломоновите острови : 3,4%

98 Непал : 3,4%

100 Бенин : 3,3%

101 Конго, Република на : 3,2%

101 Армения : 3,2%

101 Азербайджан : 3,2%

104 Киргизстан : 3,1%

104 Никарагуа : 3,1%

104 Филипините : 3,1%

107 Казахстан : 3%

107 Перу : 3%

109 Ел Салвадор : 2,9%

109 Мадагаскар : 2,9%

111 Лаос : 2,8%

111 Таджикистан : 2,8%

111 Гамбия, на : 2,8%

111 Ангола : 2,8%

111 Руанда : 2,8%

116 Ливан : 2,7%

117 Того : 2,6%

117 Уругвай : 2,6%

119 Бангладеш : 2,4%

120 Папуа-Нова Гвинея : 2,3%

120 Доминиканска република : 2,3%

120 Нигер : 2,3%

123 Ботсуана : 2,2%

123 Грузия : 2,2%

125 Замбия : 2%

126 Камбоджа : 1,8%

126 Гвинея : 1,8%

126 Пакистан : 1,8%

129 Обединените арабски емирства : 1,6%

130 Индонезия : 1,2%

131 Еквадор : 1%

132 Екваториална Гвинея : 0,6%

Средна стойност в света: 4,9%

Линк към коментар
Share on other sites

Положителни качества на българите:

- родолюбиви, дружелюбни, трудолюбиви, търпеливи, толерантни, умни, изобретателни, приспособими,

Отрцателни качества на българите:

- мързеливи, неграмотни, невъзпитани, завистливи, далавераджии, безотговорни, неинициативни, черногледи

Линк към коментар
Share on other sites

Много ми хареса как включваш умни с неграмотни, с което те подкрепям (: Проблема е, че когато някой си остане с потенциал, който не е развил, той заприличва на някой, който го няма.

Само с едно не съм съгласен - трудолюбиви. Пословичната гостоприемност и трудолюбие на българина са мит. За доказателство служи БВП - Уикипедия. На 72 място в света сме, но на практика зад нас е Третият свят и бедни азиатски държави.

С други думи САЩ, на глава от населението, може произвежда 274 пъти повече от нас.

Япония - 95 пъти

Китай - 85 пъти

Германия - 71 пъти

Франция - 55 пъти

Великобритания - 51 пъти

Италия - 45 пъти

Русия - 32 пъти

Испания - 31 пъти

Бразилия - 30 пъти

Канада - 29 пъти

Индия - 23 пъти

Мексико - 21 пъти

Австралия - 19 пъти

Българинът има изключително ниска производителност. Нито сме в комунистически строй, нито сме ощетени откъм ресурси, нито откъм природа. Ощетени сме откъм способности и трудолюбие.

Линк към коментар
Share on other sites

Това свръхпроизводство в САЩ, Япония и някои европейски страни се налага защото икономическата им и финансова система не може да съществува по друг начин. То е съчетано със съответното свръхпотребление, а също така една голяма част от продукцията остава нереализирана. При нас не се произвежда повече не защото не може да се произвежда повече, а защото липсва потребление на произведената продукция. Също така голяма част от икономиката ни е в сивия сектор. Но ако говорим за работливост, то никоя държава не може да се похвали с подобно нещо. Дори и Япония. Там просто икономическата и социална действителност карат човек буквално да се изцежда от работа за да може да си позволи обичайния стандарт на живот за страната.

Линк към коментар
Share on other sites

Схемата с много мениджъри е предвидена за големи фирми с огромен брой персонал и тогава тя е напълно ефективна. В по-малките фирми един човек може да съчетава функциите на няколко мениджъра.

Линк към коментар
Share on other sites

За мен България е невероятно място и хората, които се смятат за българи за уникални хора. За мен има разлика дали някой живее в дадена страна или се чувства неин гражданин. Има много българи, които просто съществуват в България, но не се чувстват българи, защото не харесват факта, че живеят тук. Тези хора презират факта, че са българи. Силни страни... за тях няма такива, взели са се само в слабостите и то, предимно в слабостите на другите, защото кой ще си признае слабостите.

Аз на първо място бих поставила търпението. Мисля, че сме търпеливи хора. Като народ сме живели трудно, често мизерно, това е развило качеството изобретателност. Това пък ни прави и гъвкави, приспособяваме се и не зависим много от ситуацията. Че сме умни, е ясно, където и да се погледне по света все българи направили или изобретили това или онова. Но сме и силни и артистични. Имаме чудесни творци и спортисти. За родолюбиви незнам дали е българско качество. Мисля, че родолюбци са хората, които оценяват на какво хубаво място живеят и каква история имаме. Не виждам кой и защо би презирал тези силни страни на българите.

На мен ми рахерсва Родината ни, чувствам се щастлива, че съм българка.

За слаби страни не ми се мисли, гледам своите слабости, защото с тях мога да се преборя. Ако всеки си гледа своите и се развива, самочувствието ни като народ ще се повиши.

Линк към коментар
Share on other sites

Това свръхпроизводство в САЩ, Япония и някои европейски страни се налага защото икономическата им и финансова система не може да съществува по друг начин. То е съчетано със съответното свръхпотребление, а също така една голяма част от продукцията остава нереализирана. При нас не се произвежда повече не защото не може да се произвежда повече, а защото липсва потребление на произведената продукция.

Дотук добре, остава да си зададем въпроса защо продукцията ни не може да се пласира. При положение, че е произведена с евтина работна ръка, оказва се, че просто не сме конкурентоспособни откъм качество. А аргумента с ниското потребление не е правилен. Ако дадена стока може да бъде закупена само 100 000 пъти, а произведена - 200 000 пъти, това не значи, че ще се плащат същите заплати на работници, които да не работят половината време, а ще бъдат уволнение половината. Това е пазарния закон. А колко са ни смешни заплатите, май само хора, които са живяли извън България съзнават.

Също така голяма част от икономиката ни е в сивия сектор.

Само с проституция или наркотици страни като САЩ, Русия и страни от Латинска Америка имат повече отколкото БВП на България. Сива икономика има навсякъде, не само в България.

Но ако говорим за работливост, то никоя държава не може да се похвали с подобно нещо. Дори и Япония. Там просто икономическата и социална действителност карат човек буквално да се изцежда от работа за да може да си позволи обичайния стандарт на живот за страната.

Не разбрах с какво не може да се похвали никоя държава. С работливост???

И не само в Япония, навсякъде за да си от средната класа трябва да работиш яко. А в Япония работят страшно мудно и бавно, чак да полудееш, ако ги гледаш, но го правят през цялото си работно време.

Линк към коментар
Share on other sites

Артистични, изобретателни и приспособими, съгласен съм. Само да не се самозабравяме, че това важи за повечето държави. Иначе да го кажа в прав текст - българите са мързеливи.

Линк към коментар
Share on other sites

Бай Ганьо е олицетворение на простотията, която се мисли за по-умна от всички останали. Няма как да се срамува при положение, че той чувства превъзходство над всичко и всички, и е с нагласата, че вси(чки са длъжни да се съобразяват с него, че всичко му е позволено, стига да отговаря наводейки се от някакви негови си изопачени критерии за правота.

При българите достойнствата не се презират, но често се отрича съществуването им в човека отсреща. Това е главно поради ниското самочуствие. Но у българина липсва и изграден идеал за това какъв трябва да бъде благородният, достоен човек. Ние си имаме разбира се своите национални герои, но липсва идеала на благородството от ежедневието.

За пореден път ще се съглася с гледната точка на Божидар. Не знам... толкова ли е трудно да има човек реална оценка на себе си, на държавата си, на народа си....

Ето например Станимир пише неверни неща. Първият му абзац мога да го приложа като характеристика към поведението на масата англичани например. Но не... българите сме безпардонни и искаме да се съобразяват с нас. Ооооо голяма грешка... откак е излязла тази книга на моя съгражданин Алеко, се е насадил такъв огромен комплекс от Бай Ганьо, че вече не сме безпардонни въобще, а сме смачкани и боготворим чужденеца, все едно е нещо повече от нас. Аз лично бих много се зарадвала тази книга да изчезне от българската литература. Видяла съм Бай Ганьовщина в различни чужденци, но на никой не му пука!!! Каквито са те, такива сме и ние като индивиди. Факт е, че когато българинът отиде в чужбина се вписва добре там. Престъпните елементи ги има навсякъде. И даже ако т.нар. европейци дойдат да живеят в нашите условия, ще станат по-корумпирани и от нас. Вече се вижда всичко. Нямате ли очи да го видите?!

"Но у българина липсва и изграден идеал за това какъв трябва да бъде благородният, достоен човек"- Станимире, покажи ми в корпоративна Америка например, къде е тоя идеал за благородство и достоен човек.

Пишете наизуст.

Линк към коментар
Share on other sites

Факт е, че когато българинът отиде в чужбина се вписва добре там.

Нерядко, когато българин излезе в чужбина, там го оценяват по-високо, отколкото са го оценявали в родината му. И го уважават повече, отколкото са го уважавали в родината му.

(Понеже Божидар все настоява да му се дават лични примери, ще спомена, че това съм го усещал и на свой гръб - в Гърция, във Франция, в Япония. В този смисъл - не си измислям и не говоря/пиша наизуст.)

Редактирано от ISTORIK
Линк към коментар
Share on other sites

Бай Ганьо е олицетворение на простотията, която се мисли за по-умна от всички останали. Няма как да се срамува при положение, че той чувства превъзходство над всичко и всички, и е с нагласата, че вси(чки са длъжни да се съобразяват с него, че всичко му е позволено, стига да отговаря наводейки се от някакви негови си изопачени критерии за правота.

При българите достойнствата не се презират, но често се отрича съществуването им в човека отсреща. Това е главно поради ниското самочуствие. Но у българина липсва и изграден идеал за това какъв трябва да бъде благородният, достоен човек. Ние си имаме разбира се своите национални герои, но липсва идеала на благородството от ежедневието.

За пореден път ще се съглася с гледната точка на Божидар. Не знам... толкова ли е трудно да има човек реална оценка на себе си, на държавата си, на народа си....

Ето например Станимир пише неверни неща. Първият му абзац мога да го приложа като характеристика към поведението на масата англичани например. Но не... българите сме безпардонни и искаме да се съобразяват с нас.

...

Станимир в първия абзац прави анализ на Бай Ганьо, а не на българите. Съвсем ясно е упоменато.

"Но у българина липсва и изграден идеал за това какъв трябва да бъде благородният, достоен човек"- Станимире, покажи ми в корпоративна Америка например, къде е тоя идеал за благородство и достоен човек.

Пишете наизуст.

Темата е за българите, а не за американците. Но да, там има такъв идеал за човека, въпреки че не го споделям в една голяма част.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...