Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Месо, Мляко, Яйца - Образованието е важно


ivail

Recommended Posts

Ако няма повече тревопасни, отколкото хищници, то горките хищници ще измрат от глад.

Тук пропуснах да ти припомня, че под животни не се разбира само бозайници.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 199
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

В Бог вярвам, на Учителя се доверявам:

http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showtopic=10134&st=140#entry177633

Доста сам си изпатил от "добрите" намерения на невежите с тесен мироглед около мен - това не значи че не ги обичам вече, напротив дори повече от преди, и то със сила която преди не съм и предполагал че мога - и виждам че и техните мисли и дела отидоха към доброто.

Линк към коментар
Share on other sites

В Бог вярвам, на Учителя се доверявам:

http://www.beinsadou...140#entry177633

Доста сам си изпатил от "добрите" намерения на невежите с тесен мироглед около мен - това не значи че не ги обичам вече, напротив дори повече от преди, и то със сила която преди не съм и предполагал че мога - и виждам че и техните мисли и дела отидоха към доброто.

Ами лично аз предпочитам не преразказани истории, а беседите на Учителя. В преразказаното се усеща пипналата ръка :)

А защо е това воюване? Каква е полазата?!

Нещата идват естествено. Учителя казва, че човек трябва да е 100 процента убеден в нещо, за да го направи. Защо тогава ние упрекваме тези, които не са 100 процента убедени?!

След около 20 години ще почнат да се раждат деца, чийто вкус ще е чужд на месото. Това са естествени процеси. Защо трябва да сме показни вегетарианци на едно ниво, а месоядци на друго?!

Ето това е от същата лекция за убдежденията:

"...Не е въпрос до външната страна на храната. Всички съвременни хора, светски и религиозни, богати и бедни, месоядци и вегетарианци, роптаят. Светски хора, които ядат пищна храна, роптаят; религиозни хора, които ядат постна храна, също роптаят. Значи причината за роптанието на хората не е постната храна, защото и пищната храна не ги задоволява. Слугата роптае, че господарят не му заплатил колкото трябва. Жената роптае срещу мъжа си, че не я обичал както трябва. Според нея щом мъж ѝ не я обича, тя не може да влезе в Царството Божие. Слугата представя светския човек, който яде пищна храна, но е недоволен от живота. Жената представя религиозния човек, който яде постна храна, сочива, и той е недоволен от живота. И двамата роптаят, търсят нещо, което не могат да намерят..."

Линк към коментар
Share on other sites

В един момент си помислих, че тази тема трябва да се слее с тази за вегетарианството, но осъзнах, че тя е много различна, защото не разглежда вегетарианството в духовния път. Всяка религия и учение се опира на догмите, а те по презумпция са неоспорими. Затова и се постарах да се изолирам от границите, които обрисувах с общото понятие морал. Във вярата точно това ме плаши, че е базирана на аксиоми, а тези, които не я подкрепят са невежи. Интересно как някой като мен, който допуска всичко за възможно и подлага всичко под съмнение бива класифициран като ограничен по силата на тези убеждения. Не е ли интересно? Или някак абсурдно? А любовта наистина е отговора на всичко. Само дето всичко е любов и някак става тавтология. Сигурно просто повече трябва да обичаме себе си, а не просто да ни се иска да се обичаме повече...

Линк към коментар
Share on other sites

Бил съм 5-6 годишен когато заедно с баба ми посетих един месокомбинат. Вътре така миришеше, че не издържах и едвам успях да изляза,и да повърна до входната врата. Възможно е така да се получи, защото още нямах образование :).

Сега си имам догма: не повръщай до бакалия или щанд с месо, нищо ,че смърди.

Иначе, гледах го този филм в началото на темата и от два дена си спрях сиренето. Не знам докога ще издържа, но истината е, че не бях се замислял така върху млекодобивната промишленост.

Линк към коментар
Share on other sites

Бил съм 5-6 годишен когато заедно с баба ми посетих един месокомбинат. Вътре така миришеше, че не издържах и едвам успях да изляза,и да повърна до входната врата. Възможно е така да се получи, защото още нямах образование :).

Сега си имам догма: не повръщай до бакалия или щанд с месо, нищо ,че смърди.

Иначе, гледах го този филм в началото на темата и от два дена си спрях сиренето. Не знам докога ще издържа, но истината е, че не бях се замислял така върху млекодобивната промишленост.

A пък аз съм работил в консервен комбинат, където се консервирана плодове и зеленчуци. Изгнилите зеленчуци миришат ужасно. Гнилите краставици са меки и слузести, от тях като ги стиснеш капе слуз, която смърди ужасно и се просмуква в кожата на ръцете. После не може да ядеш, защото ръцете ти миришат на гадно.

Не е важно от какво ти се повръща. На човек и от хора може да му се повръща, а някои точно така се и изразяват.

Важно е отнощението. В тези неща няма или-или. Има дълбок смисъл от който бягаме.

Линк към коментар
Share on other sites

Поздравявам всички, които още консумират месо с долните три клипчета. :)

Съветвам ги да ги изгледат тихо и внимателно ЦЕЛИТЕ (особено първото) и тогава ги насърчавам да си кажат мнението.

Хайде, приятно гледане.

Първата реч е от спонсора на филма Earthlings.

Аз лично съм повече от убедена, че хората със здрав разум са на ясно с факта че месото е вредно, излишно и смъртоносно (морално и физически). Има много книги, изследвания, филми, предавания и т.н. които отдавна са изобличили тази истина и са я поставили пред хората. За съжаление, нужните промени не могат да бъдат направени поради алчността на контролиращите.

Линк към коментар
Share on other sites

Мен друго ме интересува.

Човешката жестокост е масов спорт и това се отнася за всички обитатели на тая планета, не само за онези, които се отглеждат за масова консумация.

Всеки ден по света започва избиването на даден вид (особено китове и делфини) за фестивална дейност, няма да уточнявам каква точно.

В Северна Корея ежедневно се заколват хиляди кучета и котки, и то на самия площад. Кучетата са в клетка, а отгоре на голям тезгях майстор-месаро-кучкар точи мазен и окървавен нож ... Което ви се харесва :) Кое парче и бутче искате, а?

Всичко това е факт, ок. Но аз имам един друг въпрос - представете си, че всички спират да консумират месо.

Какво се случват с хилядите хора, заети в животновъдството! Какво се случва и с останалите живи животни???

Линк към коментар
Share on other sites

Какво ще се случи с хората ли, ами ще се пренасочат. Ако си имал занятие "месар", не значи, че докато свят светува ще бъдеш месар. Или дървосекач, или палач, или...нещо друго, свързано с унищожение. :) Нещата се променят...:)

Преди да имаше компютри дали е имало "ай ти специалисти"? Или някаква работа, свързана с компютър?

А сега вече дори има професия "енергиен..." какъв беше, забравих, но да речем "майстор".

Линк към коментар
Share on other sites

При нивото на днешната безработица, това е невъзможно.

Гокро на хората в селските райони, мислете и за тях, не само за светлите идеи на бъдещето.

Редактирано от Ивета
Линк към коментар
Share on other sites

Та е все едно да се замисля какво ще се случи с афганистанците отглеждащи опиум, а в България за хората отглеждащи тютюн, ако спрат да се произвеждат тези вредни суровини. Ами ще трябва да се търсят алтернативи за тях. Но при животновъдната промишленост има още едно вредно последствие - тя действа пагубно на еко-равновесието. В крайна сметка увеличаването на безработицата е по-малкото зло.

Линк към коментар
Share on other sites

Както знаеш, в природата няма резки граници, всичко става плавно и постепенно, а не изведнъж. И едно нещо се реализира тогава, когато има условия за него.

Линк към коментар
Share on other sites

Не е важно от какво ти се повръща. На човек и от хора може да му се повръща, а някои точно така се и изразяват.

Важно е отнощението. В тези неща няма или-или. Има дълбок смисъл от който бягаме.

Божидар , казваш "гнилите зеленчуци", това "развалени" ли означава? Ако мирисът ти дава възможност да го преценяваш това нещо, защо пък да не е важно?

Възможно е подправките да служат за да се самозалъгваш, че месото е нещо много хубаво.

Иначе домашните животни са и оцелели, и разпространили в много климатично неблагоприятни условия благодарение на дейността на човека. Разбира се ,това е за сметка на други приспособими видове към естествената среда.

Въпрос е дали тялото на човека е мързеливо и е избягало от естествената си еволюция?

И защо мозъкът е нужно да го лъже с подправки, печене, пържене и варене? Но така се ядът и картофи...

Линк към коментар
Share on other sites

Но при животновъдната промишленост има още едно вредно последствие - тя действа пагубно на еко-равновесието. В крайна сметка увеличаването на безработицата е по-малкото зло.

Аа, значи да измъчваш хора е по-малкото зло пред това да измъчваш животни?

Emmy, ако ти позволя да ми промиваш мозъка 2 часа с манипулативна пропаганда, какво точно ще докажеш? Че си права ли? Още първият клип от темата има страшно много логически недоразумения, а го изгледах едва до половината. Ако аз съм способен да ги видя, а ти примерно не можеш, дали смятам, че има особен смисъл да "споря" с теб? Говорех за централната нервна система, за морала, за еволюцията, за мозакът, за природните закони, за милиардната практика ежесекундно, а насреща получих само... ама те ги колят без да са ги питали. Ами те и умират без да са ги питали. Снимали някакви изверги, които измъчват животни в кланници и това трябва да ме откаже от моята същност? Ами извинявам се, игнорирате всичко писано от мен, ето ви още нещо - тези, които измъчват животните, които имат за домашни любимци го правят далеч по-системно, далеч по-масово, далеч по-продължително... Не е ли редно първо да забраните отглеждането на домашни любимци и едва след това да се заемете с кланниците? Оказва се, че някаква избирателност има в тези ви разсъждения и май етикетите на влюбени в планетата се получават по-лесно с едни вместо други по-големи каузи.

Линк към коментар
Share on other sites

Има много книги, изследвания, филми, предавания и т.н. които отдавна са изобличили тази истина и са я поставили пред хората.

Опитай с конкретни факти. Имаше една мисъл, че ако нещо не може да бъде представено така, че малко момиченце да го разбере, значи не е вярно (перифразирах).

Линк към коментар
Share on other sites

Та е все едно да се замисля какво ще се случи с афганистанците отглеждащи опиум, а в България за хората отглеждащи тютюн, ако спрат да се произвеждат тези вредни суровини. Ами ще трябва да се търсят алтернативи за тях. Но при животновъдната промишленост има още едно вредно последствие - тя действа пагубно на еко-равновесието. В крайна сметка увеличаването на безработицата е по-малкото зло.

Как точно да ти дам половин плюс?

Съществуването на всеки един жив организъм е пагубно за други видове. Знаете ли колко вида е изместил всеки съществуващ в момента? Мислите, че всичко може да съществува накуп? Мислите, че само човешкият вид измества ареалите, унищожава средата за други видове и ги избива до изтреблението им?

Линк към коментар
Share on other sites

В Северна Корея ежедневно се заколват хиляди кучета и котки, и то на самия площад. Кучетата са в клетка, а отгоре на голям тезгях майстор-месаро-кучкар точи мазен и окървавен нож ... Което ви се харесва :) Кое парче и бутче искате, а?

Свързан съм емоционално с кучетата, иначе съм пипал бутчетата им и наподобяват заешки, макар да определят вкуса им като пилешко. Та, в това е идеята. Хората приемат храненето с кучета за по-противно от коледните уши, което опира до традиции и обичаи. Когато някой ви каже "не яжте месо", той непременно ще допълни "представи си, че ти си прасе по Коледа". Да игнорираме това, че не сме прасета и че не е Коледа. Причината да не изядем храната си е чисто емоционална. Чисто емоционална. И ако някой се напъне да ми "доказва", че в месото има вредни неща, само ще ме убеди в наивинитета си. Защото във всичко има вредни неща, често не в такива жалки количества. Отрова има

в електрическите крушки,

в зърнените храни с които някой си мислят, че са по-близко до боговете си,

в кърмата, която бебетата поемат от майките си,

във въздуха, който дишаме.

Но както казах в количества далеч по-големи и непростими. Та, ако някой иска да се обоснове научно, че яденето на месо е вредно, няма пречка да си намери оправдания. Само прочетете дългият списък с противопоказания на витамин С и ще проумеете това.

Линк към коментар
Share on other sites

Възможно е подправките да служат за да се самозалъгваш, че месото е нещо много хубаво.

Аз съм ял само черен пипер. Ял съм и само горчица и само лимонен сос... Аз лично поръсвам подправките с пържоли, за да мога да ги ям.

Въпрос е дали тялото на човека е мързеливо и е избягало от естествената си еволюция?

Няма изкуствена еволюция, само естествена. И еволюцията не се подчинява на мързела. Мързела спира еволюцията и причинява гибел.

Очаквам от вегетарианците да предприемат още една мярка, за да ги приема на сериозно - да приучат кучетата да не ядат месо. Следват хищниците в природата.

Лесно е да се мете вкъщи, трудно е в гората. Моя поговорка.

Линк към коментар
Share on other sites

Да се вменява на вегетарианците, че отказът им от месото не е правилна постъпка е абсолютно малоумно твърдение! Лично мнение.

Линк към коментар
Share on other sites

Към примера ми с централната нервна система имам един въпрос. Вие вегетарианци, гледате ли в краката си, когато ходите? Настъпвали ли сте мравка примерно? Оставяли ли сте техните семейства сираци и вдовици? Ползвате ли изобщо обувки? А тревата газите ли? Тя също диша, нали помните? Или просто не я чувате как вие? Да не би да обичате само с ушите си?

Линк към коментар
Share on other sites

Да се вменява на вегетарианците, че отказът им от месото не е правилна постъпка е абсолютно малоумно твърдение! Лично мнение.

Правилно значи морално оправдано. Чете ли, когато писах думичката "морал"? Аз никъде не съм твърдял, че това е неправилно. Написах, че е неестествено. Написах, че е против законите на природата. Написах, че съображенията на вегетарианците са емоционални, а не рационални. Аз съм горд, че съм разумно същество, повече от простотията да се гордея, че съм българин или вегетарианец или нещо такова.

Линк към коментар
Share on other sites

Вие - вегетарианци, ние - месоядци ...

Малко фразеологични клишета за цвят и вкус. Има сигурно 10 теми в сайта, които спорят или обединяват мнения.

Най-тъпият възможен спор е месо или вегетрианство.

Никой не ми даде ясен практически и дори икономически анализ на въпроса - какво се случва с хората, които са животновъди (тук не включваме само "месари" както по-горе се описа и т.н.), ако масово се спре консумацията на месо. Щото нали ако всички станат вегетарианци, то милиони ще отидат на улицата или просто ще станат просяци, не всеки има характера и устойчивостта да понесе такава промяна; виждаме също така какво става и в нашата държава с други професии.

Някак си, ако слезем на земята, няма да има нужда да ни поникват интелектуални криле (за елементарни неща), че да се отклоняваме от реалността.

Не всички животни се ползват за храна, които се убиват. Неслучайно световните хуманитарни огранизации се борят за това: тук визирам делфини, китове, морски лъвове, костенурки, дебелото Лори ... списъкът е огромен. В крайна сметка, не всичко опира до дебелото черво. В това няма и капка духовност, да не говорим за човечност.

Отношението няма как да не е емоционално, в крайна сметка сме хора или не сме, а?

Т.е. за мен нещата не стоят толкова опростенчески. Със сигурност в ПЕТА са по-умни от мен и знаят повече факти и от вас и от мен кое е правилно за животните. Но и за хората.

Ако искаме един що-годе поносим свят е добре да бъдем отговорни същества. Ако ни позволява червото, разбира се :)

Линк към коментар
Share on other sites

Вие - вегетарианци, ние - месоядци ...

...

Най-тъпият възможен спор е месо или вегетрианство.

Кое е тъпото?

Никой не ми даде ясен практически и дори икономически анализ на въпроса - какво се случва с хората, които са животновъди...

Ехх, ами искам да ти отговоря, но всичко е в кръга на прогнозите. Нека си представим един по-безболезнен вариант: хората никога да не са опитомявали животни и да не ги развъждат като сигурно средство за препитание. Сега на планетата щеше да има само 2 милиона човека и времето ни за прехрана щеше да ни ангажира десетки пъти повече.

Отношението няма как да не е емоционално, в крайна сметка сме хора или не сме, а?

Откога хора стана комплимент?

Линк към коментар
Share on other sites

Напротив, отговориха 2-ма човека, при това смислено и разумно, на твоя абсурдно глупав въпрос.

Системата, от която търсиш "икономически анализи", си заминава окончателно и безвъзвратно, никой и нищо не може да спре този процес, което лично мен изключително ме радва.

А месоядството и вегетарианството, както казах, е личен избор.

Линк към коментар
Share on other sites

Напротив, отговориха 2-ма човека, при това смислено и разумно, на твоя абсурдно глупав въпрос.

Ако така ми отговарят всички разумно и смислено, по-добре да не ми отговарят.

Неслучайно България е на това дередже.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...