Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Как да излекуваме омразата


angoisse

Recommended Posts

Омразата е любов. Изкривена. Не може да се справи с нея човек, както няма и как да се справим с любовта. Само може да избере да обича.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 258
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

омразата ще да има някаква функция...

Ето нещо за функцията на омразата от Учителя:

Който мрази, става по-енергичен, по-смел, по-нахален, вследствие на което мускулите му се втвърдяват, лицето му става грубо, сурово. Вижте, какво става с борците. Борецът е як, силен, енергичен, с корави, твърди мускули, но скоро умира. - От какво? - От втвърдяване на мускулите. Борците умират преждевременно. За да не умреш преждевременно, обичай. Който люби, повидимому е мек, слаб, но животът му се продължава. Тялото му е пластично, мускулите гъвкави, вследствие на което той работи, върши работите си без големи мъчнотии и противодействия. Това е философската страна на живота. Обаче, като е дошъл на земята, човек ще се движи между доброто и злото, между любовта и омразата. Доброто ще постави вътре, а злото - вън; любовта ще постави вътре, като условие за развиване на дарбите и способностите си, а омразата - отвън, като подтик, импулс за проява на това, което живее вътре в него. За да прокара една своя идея, човек трябва да бъде външно енергичен, да се скара с този - с онзи, да пробие земята, да направи дупка, в която да посее семето на своята идея. Щом посее идеята си, той заглажда пръстта отгоре и омеква. Значи, човек трябва да бъде вътрешно мек, а отвън - енергичен, смел. Ако стане и отвън, и отвътре мек, той не може да работи на земята. Стане ли външно мек, а вътрешно твърд, енергичен, той е допуснал злото в себе си. Щом допусне злото в сърцето, човек тръгва по-наклон. Ето защо, казвам: Дръжте доброто вътре, злото - вън; любовта - вътре, омразата - вън. С други думи казано: Отвътре ще служите на любовта и на доброто, а отвън - на омразата и на злото. Знайте, че всичко външно е привидно. Страшно е, обаче, когато човек и отвън, и отвътре служи на злото и на омразата.

беседа "Придобиване и задържане", книга"Ценната дума"

Линк към коментар
Share on other sites

неприязън имам защото не мога, а искам да разбера - какъв е всъщност този човек, добър или лош. съдейки по сегашното, дали ще сгреша да мисля, че ако е добър - ще да е още неумел, а ако е черен ще да е постигнал целта си.

:) Мислиш ли, че хората се делят на добри и лоши? Колко хора познаваш, които биха нарекли себе си лоши? Аз нито един.

Хората не са нито добри, нито лоши - ние грешим, като ги преценяваме така. Ако се отнесеш добре с един човек, ще получиш добро от него, ако се отнесеш зле, ще получиш същото.

о, дете... ето, аз се самонарекох пред вас, че с това което изпитвам към съученика си съм лоша...

Редактирано от lilid
Линк към коментар
Share on other sites

благодаря на всички, които проявиха внимание към затруднението ми.

досега не бях изпитвала омраза, за никого не бях мислила, че го мразя...

може би трябва да познае човек и омразата, за да може да разпознае любовта

да сме силни всички с доброто в себе си, пожелавам

Линк към коментар
Share on other sites

...

неприязън имам защото не мога, а искам да разбера - какъв е всъщност този човек, добър или лош. съдейки по сегашното, дали ще сгреша да мисля, че ако е добър - ще да е още неумел, а ако е черен ще да е постигнал целта си.

вероятността пък да съм му дадена за упражнение даже ме развеселява, и окуражава разбира се

има и още нещо за неприязънта ми. ...какво е, да даваш някому напразни надежди. но все пак времето ще покаже - кой какво е видял.

може би като ми се проясни неясното, неприязънта ще се изпари

ако не се проясни, ...ех, да бих могла да разсека веригата. инак пак ще се срещаме някъде някак

...

Това някак не ми се връзва.

Неприязън към някого, само защото не можем да го разберем?! :rolleyes:

Той каква "заслуга" има за това? И само него ли - един единствен човек - не можем да разберем? Значи ли, че като не можем да разберем някого и трябва да го намразим? Ами тогава ще се завихри едно мащабно мразене ... свят да ти се завие.

Даване на напразни надежди - това си е доста субективно, откъдето и да се погледне. Неясното може да се изпари при един изясняващ разговор например.

Линк към коментар
Share on other sites

...

неприязън имам защото не мога, а искам да разбера - какъв е всъщност този човек, добър или лош. съдейки по сегашното, дали ще сгреша да мисля, че ако е добър - ще да е още неумел, а ако е черен ще да е постигнал целта си.

вероятността пък да съм му дадена за упражнение даже ме развеселява, и окуражава разбира се

има и още нещо за неприязънта ми. ...какво е, да даваш някому напразни надежди. но все пак времето ще покаже - кой какво е видял.

може би като ми се проясни неясното, неприязънта ще се изпари

ако не се проясни, ...ех, да бих могла да разсека веригата. инак пак ще се срещаме някъде някак

...

Това някак не ми се връзва.

Неприязън към някого, само защото не можем да го разберем?! :rolleyes:

Той каква "заслуга" има за това? И само него ли - един единствен човек - не можем да разберем? Значи ли, че като не можем да разберем някого и трябва да го намразим? Ами тогава ще се завихри едно мащабно мразене ... свят да ти се завие.

Даване на напразни надежди - това си е доста субективно, откъдето и да се погледне. Неясното може да се изпари при един изясняващ разговор например.

това, което се опитвам да ви кажа тук - освен, че самата аз се чудя какво поражда неприязънта ми, е и за подводните камъни във виртуалното общуване, особено когато единият, но не аз, претендира, че е "виждащ", и започва да ми говори, без да съм го питала...

изясняващ разговор - прекрасно предложение, но разговор предполага и другият да иска да разговаря, да отговаря на въпросите ми, щом ги е събудил...

опитвам се да говоря тук въздържано... просто защото същевременно съм проявила и голямо доверие към този човек, но наистина няма как да узная сега това, което не знам

Редактирано от lilid
Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

"Боже, ако можех, бих изписал омразата си върху леда и бих чакал да изгрее слънцето."

Из "Прощалното писмо на Маркес"

Източник:http://www.az-jenata.com/?page=article&aid=1106

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Ето и още нещо от Габриел Гарсия Маркес

http://vbox7.com/play:02593f99

А това е прекрасно http://vbox7.com/play:8836649e

Дали да не излекуваме омразата, като първо се отървем от страховете си?... От зависимостта, от всички за и против.... да харесам някого....

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

И на първо място - от инерцията, с която живеем ...

Линк към коментар
Share on other sites

icon12.gificon12.gificon12.gif

Как някои хора(те си знаят) умеят да видят Красивото винаги, във всичко, въпреки всичко............ и как многото живеят в мрака, зле се чувстват от него и казват, че им е добре :feel happy: , допуснали са да се слеят с него, да проникне в жилите, в кръвта им......отровата и пропускат толкова възможности, които дава Светлината. Много тъжно нещо е слепотата.icon12.gif

Ето още един метод от Учителя за справяне с душевните ни плевели (каквито са омраза, гняв, алчност, завист, мъст и т.н.):

"Природата употребява разни методи за всеки ученик, но целта е една и съща: да кали човека, за да издържа на всички условия и да се развива. Бог е поставил човека в такива условия, при които да развие особени добродетели."

"Който иска да развие Любовта, трябва да вземе последното място в света."

"Считайте, че всичко в света е създадено добре. Считайте, че всичко, което ви се случва, съдейства за вашето добро. Това трябва да залегне дълбоко във вашите умове, сърца, души и воля."

Из "Извора на Доброто" - гл."Божественият промисъл"

icon12.gif

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:

http://www.beinsadouno.com/board/index.php...amp;#entry91133

Ето с този пост май става ясно как да излекуваме омразата. Благодаря Fut

Приказка

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:

http://www.beinsadouno.com/board/index.php...amp;#entry91133

Ето с този пост май става ясно как да излекуваме омразата. Благодаря Fut

Приказка

Тук съм получила някакви незаслужени от мен благодарности, но аз благодаря на Бог и на Учителя че ви има и че се насърчаваме един друг, а когато сме в Единство с Него и по този начин се срещаме, Той е помежду ни, а това вече е отговора на всички въпроси :) . Поздрави!

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

И тъй като от пясък сме, ще бъдем неизменно слепи. Пустиннатя ни буря само ясна е и друго из душите си не ще усетим. Ще засенчват песъчинките Луната, вдигнати от нашата отделност, която само тук, сред пясъка, призната е, защото времето е винаги разделно. Но ако лъч единствен ме достигне някак и черупката ми претопи с различен огън, ще кажа на звездите да ме чакат, защото още да летя не мога. И без същински опити - все падам, когато само се стремя да вдишам. Но пустинята ми сякаш още млада е и затуй по пясъците думи пиша за ранености, и болки, и тегоби, и за всичко, що из мен протича. Казват, че и нещо друго има в Гоби, но само за умеещите да обичат... Там фокус е на други измерения, но "фокус" е и думичка за трик... Аз сам съм своето спасение и търся своя чужд език - да заговоря на сърцето в скритото и да забравя явната отминалост. Тогава - всички пясъци - през ситото, преди да са съвсем изстинали. Ако нещо в ситото остане, отхвърлено от таз природа, то - значи сме без глас призвани всичко друго да качим на ешафода.

Линк към коментар
Share on other sites

единственно с ЛЮБОВ а пък и що НИ трябва омразата ние да лекуваме негодованието и възмущението само РАК на тялото предлагат сложете по един фишек на стол на което омразата стои и в небитието е пратете с думите ВИЗША СИЛА ПОМОГНИ МИ С ТОЗ ПРОБЛЕМ НЕ МОГА ДА СЕ СПРАВЯ АЗЪ И Я ЗАБРАВЕ ТЕ

Линк към коментар
Share on other sites

И тъй като от пясък сме, ще бъдем неизменно слепи. Пустиннатя ни буря само ясна е и друго из душите си не ще усетим. Ще засенчват песъчинките Луната, вдигнати от нашата отделност, която само тук, сред пясъка, призната е, защото времето е винаги разделно. Но ако лъч единствен ме достигне някак и черупката ми претопи с различен огън, ще кажа на звездите да ме чакат, защото още да летя не мога. И без същински опити - все падам, когато само се стремя да вдишам. Но пустинята ми сякаш още млада е и затуй по пясъците думи пиша за ранености, и болки, и тегоби, и за всичко, що из мен протича. Казват, че и нещо друго има в Гоби, но само за умеещите да обичат... Там фокус е на други измерения, но "фокус" е и думичка за трик... Аз сам съм своето спасение и търся своя чужд език - да заговоря на сърцето в скритото и да забравя явната отминалост. Тогава - всички пясъци - през ситото, преди да са съвсем изстинали. Ако нещо в ситото остане, отхвърлено от таз природа, то - значи сме без глас призвани всичко друго да качим на ешафода.

Ах, тази пустинност ... Гоби ... Губи ... Изгубени ...

Та така, омразата не е нищо, сама по себе си. Тя е пустош. Която говори за пресъхналия извор. Може да се опитаме да носим с ръце вода из тази пустиня. И не един живот... Може да се изхитрим... Да носим с кофи. Още повече- може и канал да направим. Но тази пустиня си е пустиня. неспасяема. Само един извор може да върне живота в нея. Без него всички опити за лечение на омраза биха били палиативни. Така примамливи, така красиви и така безпомощно нетрайни ...

Линк към коментар
Share on other sites

единственно с ЛЮБОВ а пък и що НИ трябва омразата ние да лекуваме негодованието и възмущението само РАК на тялото предлагат сложете по един фишек на стол на което омразата стои и в небитието е пратете с думите ВИЗША СИЛА ПОМОГНИ МИ С ТОЗ ПРОБЛЕМ НЕ МОГА ДА СЕ СПРАВЯ АЗЪ И Я ЗАБРАВЕ ТЕ

:v:

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да чуя какво ще кажете за омраза толкова чиста, че всяка клетка в теб да се съпротивлява срещу самото присъствие на другия.

Много е трудно да осъзнаеш, че любовта и омразата са еднакви, толкова силно завладяващи, толкова разтърсващи по един и същи начин, че можеш да се запиташ: А не е ли едно и също чувство и не избираш ли ти сам как да го наречеш? Но това е на теория, а сега нещо за практиката, което четох тук в този сайт и много ми допадна:

Не искам да ви съветвам, но имайте предвид мисълта, да не се подозирате. Срещнете някого и какво ли не мислите за него.

Когато срещна един лош човек, аз какво мисля, кажете ми? Срещна един човек и мисля, че Бог е благ, че не го е премахнал, че го търпи, дал му е много работи. И казвам: „Колко е добър Господ. Колко му е дал." Ако Той е дал толкова на лошите, колко ще даде на добрите! И Той е приготвил десет пъти повече за добрите. Аз не се възмущавам. Аз, като срещна един човек, не се възмущавам. За добрия Бог е приготвил десет пъти повече работи, отколкото за лошия човек. Господ и за мен има едно добро.

Та аз, като срещна един лош човек, казвам: „Колко добър е Господ. Като Него няма."

Както аз мисля, като срещна тоя лош човек, така искам и вие да мислите. То е правото.

Колко е добър Господ

Линк към коментар
Share on other sites

единственно с ЛЮБОВ а пък и що НИ трябва омразата ние да лекуваме негодованието и възмущението само РАК на тялото предлагат сложете по един фишек на стол на което омразата стои и в небитието е пратете с думите ВИЗША СИЛА ПОМОГНИ МИ С ТОЗ ПРОБЛЕМ НЕ МОГА ДА СЕ СПРАВЯ АЗЪ И Я ЗАБРАВЕ ТЕ

:v:

а защо за ОМРАЗАТА да мислим не е ли по добре САМО за ЛЮБОТА да мислим с нашите мисли ние привличаме хората и обстоягелствата такива каквито са в нашето съзнание и подсъзнание и това което даваме това и ще получим макар и тук да не е темата ще кажа за мойта медитация която почнах да практикувам и за която преди време ВИ надух главите какво е медитация и как се прави Е И АЗЪ СЕ УЧА пускам си един колега от форумите като тази дама Донка или целият форум съсредоточавам се в екрана и си визуализирам как от него блика бяла положителна енергия любов добронамереност приятелство и ме обгръща целият И КАКВОТ СИ ПОЖЕЛАЯ ИДВА защото много други СТЕ със мен ако може да си представите какво щастие и удоволетвореност изпитвам в областа на слънчевият сплит не мога с думи азъ да го опиша хе ми в този случай азъ какво да ВИ ВЪРНА естественно ЛЮБОВ ха сега си представете че всики на земята са кат НАС ТУКА МИ ЧЕ КОЙ ТОГАЗ ЗА ОМРАЗАТА ЩЕ МИСЛИ И СИРАК ЩЕ СИ ОСТАНЕ ТЯ ГОРКАТА 125948_fr.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

а защо за ОМРАЗАТА да мислим не е ли по добре САМО за ЛЮБОТА да мислим с нашите мисли ние привличаме хората и обстоягелствата такива каквито са в нашето съзнание и подсъзнание и това което даваме това и ще получим макар и тук да не е темата ще кажа за мойта медитация която почнах да практикувам и за която преди време ВИ надух главите какво е медитация и как се прави Е И АЗЪ СЕ УЧА пускам си един колега от форумите като тази дама Донка или целият форум съсредоточавам се в екрана и си визуализирам как от него блика бяла положителна енергия любов добронамереност приятелство и ме обгръща целият И КАКВОТ СИ ПОЖЕЛАЯ ИДВА защото много други СТЕ със мен ако може да си представите какво щастие и удоволетвореност изпитвам в областа на слънчевият сплит не мога с думи азъ да го опиша хе ми в този случай азъ какво да ВИ ВЪРНА естественно ЛЮБОВ ха сега си представете че всики на земята са кат НАС ТУКА МИ ЧЕ КОЙ ТОГАЗ ЗА ОМРАЗАТА ЩЕ МИСЛИ И СИРАК ЩЕ СИ ОСТАНЕ ТЯ ГОРКАТА 125948_fr.jpg

:hmmmmm: Не че не ги знам тези неща, знам ги НО този пост го чета 3 ПЪТИ и аха да отговоря пък се спирам, но....zlatnia БЛАГОДАРЯ! Просветна ми нещо и се чудя как досега не съм се сетила, как не съм видяла. :3d_131: ..Благодаря! :3d_041:

Линк към коментар
Share on other sites

а защо за ОМРАЗАТА да мислим не е ли по добре САМО за ЛЮБОТА да мислим с нашите мисли ние привличаме хората и обстоягелствата такива каквито са в нашето съзнание и подсъзнание и това което даваме това и ще получим макар и тук да не е темата ще кажа за мойта медитация която почнах да практикувам и за която преди време ВИ надух главите какво е медитация и как се прави Е И АЗЪ СЕ УЧА пускам си един колега от форумите като тази дама Донка или целият форум съсредоточавам се в екрана и си визуализирам как от него блика бяла положителна енергия любов добронамереност приятелство и ме обгръща целият И КАКВОТ СИ ПОЖЕЛАЯ ИДВА защото много други СТЕ със мен ако може да си представите какво щастие и удоволетвореност изпитвам в областа на слънчевият сплит не мога с думи азъ да го опиша хе ми в този случай азъ какво да ВИ ВЪРНА естественно ЛЮБОВ ха сега си представете че всики на земята са кат НАС ТУКА МИ ЧЕ КОЙ ТОГАЗ ЗА ОМРАЗАТА ЩЕ МИСЛИ И СИРАК ЩЕ СИ ОСТАНЕ ТЯ ГОРКАТА 125948_fr.jpg

:hmmmmm: Не че не ги знам тези неща, знам ги НО този пост го чета 3 ПЪТИ и аха да отговоря пък се спирам, но....zlatnia БЛАГОДАРЯ! Просветна ми нещо и се чудя как досега не съм се сетила, как не съм видяла. :3d_131: ..Благодаря! :3d_041:

е какво нещо е съдбата за ОМРАЗАТА говорим и тя пристига във форума за МЪЖЪТ 2 що ли азъ съм сторил гнева на браман да си навлеча че ПО ТОЗИ НАЧИН ПИША АЗЪ ми толкоз мога но добри учители си имам тука азъ и СЪВЕТИТЕ ИМ СПАЗВАМ АЗЪ БЛАГОДАРЯ FUT на оскърблението с ЛЮБОВ отвърнах азъ наистина приятели променям се азъ към доброто благодарение на ВСИЧКИ ВАС ОГРОМНО ВИ БЛАГОДАРЯ

Линк към коментар
Share on other sites

е какво нещо е съдбата за ОМРАЗАТА говорим и тя пристига във форума за МЪЖЪТ 2 що ли азъ съм сторил гнева на браман да си навлеча че ПО ТОЗИ НАЧИН ПИША АЗЪ ми толкоз мога но добри учители си имам тука азъ и СЪВЕТИТЕ ИМ СПАЗВАМ АЗЪ БЛАГОДАРЯ FUT на оскърблението с ЛЮБОВ отвърнах азъ наистина приятели променям се азъ към доброто благодарение на ВСИЧКИ ВАС ОГРОМНО ВИ БЛАГОДАРЯ

В последно време имам проблем с Портала :D , вижда се от темата само първото и последното мнение, а на всички останали трябва да цъкам по отделно :rolleyes: . Между другото така май е по- добре защото по този начин чета избирателно т.е. само нещата които ми харесват и ми действат добре.По този начин и обмяната е правилна и всичко е супер :thumbsup: т.е. добър интернет метод за излекуване на омразата (ако такава въобще съществува) ,но за да съм по темата. :hmmmmm: хмммм в този ред на мисли, понеже не се задълбочавам в темите, чудя се какво би могъл да напише един истински МЪЖ в мъжка тема което да подразни....

Мисля, че постъпваш прекрасно. Поздрави на теб и на семейството благословено, нека и съфорумците бъдат благословени от Бог. АУМЪ

П.П. Между другото музиката която слушаш е :angel: . Ще си позволя и в друго форумче да споделя от нея.

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък все си мисля, че ако човек иска да се излекува от омразата, то той все ще намери верния път и лечението само ще си дойде на мястото. По - важното е да осъзнаеш, че не искаш да носиш в душата си такива разяждащи чувства, а от там душата сама ще се излекува...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...