Донка

Турските сериали - за и против?

6 мнения в тази тема

Защо те събират повече хора пред екраните на телевизорите от футболните мачове? 

Какво търсят и намират в тях хората от средното поколение и третата възраст? 

Може ли да се предположи, че те са алтернативата на агресивната вълна от американски долнопробни екшъни и хоръри, която ни залива вече повече от 20 години? 

Едните възпитаха поколение мутри, чиято ценностна система се оглавява от "ще те смачкам" като инстинкт за самосъхранение, мъжкарско размахване на юмруци и флиртуване и пазаруване изведени в ранг на спорт и терапия. 

Дали другите възпитават благоразумие, добронамереност, уважение и трудолюбие?

Ани харесва това

Сподели това мнение

Хората избират какво да гледат измежду това, което им се предлага. В избора на това какво да предлагат, телевизиите са ограничени от финансите си. Първо бяха бразилските сериали, после турските и индийските. (Китайски не знам дали има, ама може и да се появят.) Американците вече не правят май многосезонни филми. Самото производство е скъпо в сравнение с правенето на един филм в Индия примерно и в последствие стават трудно-продаваеми. По същата причина държавите с висок стандарт изнасят производствата си в страни с по-нисък стандарт. Качеството пада, но в условията на конкуренция то не е водещо.

При всички случаи турските сериали не блестят нито с актьорска игра, нито със сюжет. Ценности като цяло много малко филми възпитават. В общия случай това не е цел нито на сериалите, нито на скъпите кино продукции. Киното все повече и повече търси зрелищност и насищане на сетивата. В сериалите се търси повече емоционално ангажиране на зрителите, но без при това да се натоварват прекомерно, а достатъчно колкото зрителят просто да се съгласи да загуби времето си пред телевизора.

Донка и АлександърТ.А. харесват това

Сподели това мнение

Донче, интересна тема :) Не че съм фен на турските или индийските сериали. По принцип гледам филми и сериали през компютъра. Руснаците предлагат всичко, при това с дублаж предимно. Но турските сериали се харесват на много мои познати защото са някак си по-близо до нашия бит (сравнявам с индийските и латиноамериканските). А дори и с някои сериали на САЩ, които още не са "заглъхнали", като "Дързост и красота" например. Къде другаде ще чуете "како", "батко"....? :) Иначе и при тях има агресия, убийства, но не се акцентира на тези неща. Има много топлина, любов, семейни отношения. Хората у нас за 20 години зажадняха за такива филми. Писна им от разни мафии, мутри, мутреси. Не стига, че постоянно ги гледаме на живо, че и филмите след 1989 г. са само за тях (почти). Спомням си един стар български сериал - "Дом за нашите деца"... Този род филми и сериали почти изчезнаха след промените. И затова хората гледат турските сериали, където топлината на семейството се е запазила.

Станимир, прав си за това, че телевизиите са ограничени от финансите си и не могат вече да купуват по-скъпи сериали, като латиноамериканските например. САЩ обаче не са спрели да правят многосезонни филми. Имат доста сериали, но като че ли са се ориентирали към ужаси, мистика, криминални ...? Май това се търси? :( Обикновено след всеки сезон на някой сериал се прави проучване за рейтинга му и ако е нисък - сериалът се спира. 

Донка и АлександърТ.А. харесват това

Сподели това мнение

В турските и индийските филми, освен позитивните неща (посочени от Донка), съм забелязал и толериране на полицейското насилие, а в турските - болно честолюбие.

Редактирано от Сингам

Сподели това мнение

Сингам, явно не си гледал латино сериали - да видиш на какво се вика честолюбие? ;)
Но аз си харесвам латиноамериканците. Особено музиката им! :)

Сингам I Шишман Асен харесва това

Сподели това мнение

Преди години бях твърдо против турските сериали!! "Вън турските сериали от България!" Мисли от този тип имах в главата ми. Но после взех да се заглеждам в тях. В период, в който имах много свободно време, така се пристрастих към един, че съм гледал по повече от епизод на ден в периода в който го гледах, а в един от дните изгледах цели десет епизода! :D Това беше преди три години, но въпреки това тази година ми се случи да сънувам двама от персонажите на филма не за пръв път. :D Към настоящия момент, не следя никой турски сериал, макар че се заглеждам в един (главно покрай майка ми и баща ми). Не съм като цяло фен на тези филми, но и не ме тормози наличието им в родния ефир.

Редактирано от Сингам

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега