Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кое е любимото ви ядене?


Recommended Posts

О да! А и нали знаеш на тих огън колко вкусно и полезно е яденето...и на мен ми се дояде, но няма да е тази нощ!

Линк към коментар
Share on other sites

Ще я принтирам и ще поздравя с нея жена ми, с пожелание и тя да ме поздрави с еманацията и в Голямата тава!!!
И кажи на жена си, че и други чакат да го наготви този бамбал фасул, защото моят мъж не беше въодушевен от комбинацията и очаква потвърждения. :3d_146:

С удоволствие ще споделя опит след експертно обследване, консумиране и отопяване на въпросната Голяма тава :D

...но за съжаление жена ми отказа да експериментира. Ще трябва да се жертвам аз при подходящ случай...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Напълно покривам описанието на зодията си. Лакомия съм голяма :hypocrite: !Обичам много да ям , а без сладичко немога!! :lol: А любими манджи , нямам, ям почти всичко без фрикасето и шкембе чорба.На прима виста се сещам за чушки с доматен сос, таратор и ........много са.

Линк към коментар
Share on other sites

Обожавам риба, миди, калмари, с една дума-морските дарове и сирената.Нищо чудно в някое предишно прераждане да съм била рибарка. :rolleyes: .А от десертите - тирамису.Като гледам рецептите обаче, оставам с впечатлението, че съм доста капризна.Защото бобът и чесънът при мен са в графата "нелюбими".

Линк към коментар
Share on other sites

млади картофки по селски

В намазана с олио тава се пекат дребни, необелени картофки, посоляват се, и когато цветът им стане златисто-кафяв се добавя много нарязан пресен лук. Пече се докато лукът се бланшира, като периодично се разбърква. Накрая се добавя червен пипер, който също се запича и полепва по картофките.

Сервират се поръсени с магданоз и копър и гарнирани със салата асорти.

Така картофките са по-леки от пържените и също толкова вкусни. Приготвянето също е по-лесно.

Да ви е сладко!

Линк към коментар
Share on other sites

Любимата ми пролетна супа:

Пресен лук, моркови, мнооого лапад, киселец и връхчета от коприва - комбинацията от трите дава един неповторим вкус :). Малко пресни картофи и фиде. Правя застройка и овкусявам със сок от лимон. За по-капризните - може и натрошено сиренце.

Линк към коментар
Share on other sites

Мдааа, звучи добре. Аз също обичам тези зеленийки да си хапвам, ще я пробвам тази рецепта.

Като каза коприва се сетих за едно много хубаво пюре, което приготвям понякога.

Сварявам картовки и коприва, може и 1-2 моркова с малко вода.

Добавям масълце щом сваля от котлона и подправки на вкус и всичко това се пасира.

Става много приятно пюренце, а според зависи или гостите може да се прибави 1 скилика изтискан чесън и да се настърже малко сиренце отгоре.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Ще ви предложа моята любима арабска "угоителна" рецепта.

Пиле бутчета и бяло месо, ( по брой за хората които ще консумират) се варят във вода с дафинов лист и бахар щипка, сол и кимон до полусварено.

През това време се запържват патладжани нарезяни на едри кръгове, (2, 3) голями да са патладжаните.

Запържва се и карфиол на голями парчета.

В голяма тенджера се режат домати на кръгчета и се обставят на дъното, отгоре се редят картофи също на кръгчета, солят се и се посипват с кимон, отгоре се посипва чаша голяма ориз, която се посипва равномерно върху долните слоеве. Всеки слой трябва да покрие напълно предният. Отгоре върху ориза се насипва къри и сол, над ориза се слага пилето, то се "поперчва" с черен пипер, над него се редят патладжаните който са били запържени до златно, над тях карфиола и отгоре отново една чаша ориз с къри. Всичко се залива с бульона от пилето, ако не покрие пластовете се добавя вода докато застане два пръста над слоевете. Отгоре се слагат няколко бучки масло (обикновенно се слага арабско масло от царевица) но у нас го няма май. Включва се котлона на висока температура докато заври, след което се връща на нисък огън 2 например, захлупва се тенджерата и се оставя така 30-40 мин, докато ориза се свари.

Добре е ориза да е басмати

След като яденето е готово тенджерата се обръща в голям поднос, може тава и е наистина вкусно. Пробвайте, няма да съжалявате.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Равни части карфиол, картофи и моркови( на кубчета) + половин глава чесън на скилидки + малко сол - на пара.

При поднасяне се заливат със сос: горчица + кисело мляко + черен пипер + сол на вкус

Линк към коментар
Share on other sites

Напоследък преоткрих вкуса на тиквата.

Тиквиника го приготвям без да задушавам тиквата, настъргвам я на ренде, обърквам с орихи канела и ванилия, плънката е много и овивам в корите, след което опичам и ръся с пудра захар и ванилия. Чара е че плънката е повече за сметка на корите. Става много вкусно, особено ако тиквата е сладка.

Ако не сте слечили на сладка тиква можете просто да я сварите и да я поднесете с орехи и мед.

Линк към коментар
Share on other sites

Свински пържоли, сметана :)

Това звучи особено добре особено на Бъдни Вечер :) ))))

п.п. Традициите не са онова което бяха нали? хихихихихиххих

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Свински пържоли, сметана :)

Това звучи особено добре особено на Бъдни Вечер :) ))))

п.п. Традициите не са онова което бяха нали? хихихихихиххих

Честно казано, след едноседмично Неядене (Оперираха ме от апендисит)

Ще си се наям със съвсем чиста съвест :D

Не мога да изтрая още 1 ден без мИсо :D

Линк към коментар
Share on other sites

Напоследък преоткрих вкуса на тиквата.

Тиквиника го приготвям без да задушавам тиквата, настъргвам я на ренде, обърквам с орихи канела и ванилия, плънката е много и овивам в корите, след което опичам и ръся с пудра захар и ванилия. Чара е че плънката е повече за сметка на корите. Става много вкусно, особено ако тиквата е сладка.

Ако не сте слечили на сладка тиква можете просто да я сварите и да я поднесете с орехи и мед.

Аделаида :thumbsup:

и аз приготвям тиквеника по същия начин, но веднага след като го извадя от фурната го напръсквам с 1/2 чаша вода, в която предварително съм разтворила 1-2 супени лъжици мед - става по-сочен и ароматен, а и избягвам захарта за подслаждането.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

мечтая за смокини. токущо откъснати от дървото. много меки, с кафява изтъняла от презряване кожичка. и невероятен аромат на слънце и лято... мога цял живот да се храня само с това :rolleyes:

има да мечтаяяяяяяяяяяя... поне още 6 месеца :o:o:o

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

мечтая за смокини. токущо откъснати от дървото. много меки, с кафява изтъняла от презряване кожичка. и невероятен аромат на слънце и лято...

Бях на гости на приятели и имах това удоволствие - да застанеш под дървото и да си откъснеш плода :).

Любимото ми Търкано за през лятото:

В по-дълбока чиния или купа се стрива сирене. Прибавя се вода и се прави като по-гъста каша. Нарязват се на парченца печени зелени (може и някоя позачервила се) чушки. Получава се нещо като гъст таратор.

Ястието се приготвя по северна България. Може, вместо чушка да се сложи домат. Тогава му казват Таратор с домат.

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам по-горе дали някой го е писал. Но...

Любимото ядене е приготвеното с Любов.

Пък тя Любовта би трябвало да знае какво и как човек харесва да яде.

Пък ако го яде човек и с хората които обича и те го обичат....

На всекиму така да е ....

Линк към коментар
Share on other sites

За сезона в момента много обичкам миш - маш и чушчици сурови пълнени със сиренце магданоз и малко доматче, разбира се не забравям никога и таратора.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...