Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Целта на духовния Път


Иво

Recommended Posts

Съвсем целенасочено пиша днес за духовния път, защото има хора, които в стремежа си към еволюция и напредък помитат всичко и всички, само защото мислят /и може би е така/, че знаят много или могат едно или друго. Критерият дали изобщо си на пътя /което непременно означава на пътя на Истината/ е любов към Бога, която е същата тази любов даряваща и ближните, и същата тази любов към нас самите, която ни кара да се стремим към усъвършенстване. Любовта към Бога ще разкрие пред нас, какво нещо е любовта, какво иска тя от нас и тогава ще "коригираме" своите си разбирания за любовта. Според мен, човек трябва да отговаря честно пред себе си дали е "верен, истинен, чист и благ всякога" /ако към Бога е такъв, то и към ближните си ще е такъв, колкото и абстрактно да звучи това, то е реално за душите ни и ако човек насочи погледа си навътре, а не към ума, то ще му се разкрива тази "любов към Бога"/.

Целта на духовния път е постигането на истината, следователно - свободата, затова да стъпиш на пътя, означава не само да можеш да правиш разлика между истина и лъжа, но и да избереш истината. Следващата стъпка е да разбереш, че ще се учиш и колкото и знания и можене да придобиваш, да съзнаваш, че ти си нищо пред знанието и моженето на Бога. Третата отличителна черта е, че от теб започва да "излиза" онази мекота на любовта, която всеки човек инстинктивно ще може да долави.

А иначе, духовният път е нашия житейски път по който вървим, опитвайки се да правим всичко... с любов.

След като написах всичко, това точно като един многознайко, то се заемам с опитите, така че :3d_011:

Линк към коментар
Share on other sites

Съвсем целенасочено пиша днес за духовния път, защото има хора, които в стремежа си към еволюция и напредък помитат всичко и всички, само защото мислят /и може би е така/, че знаят много или могат едно или друго. Критерият дали изобщо си на пътя /което непременно означава на пътя на Истината/ е любов към Бога, която е същата тази любов даряваща и ближните, и същата тази любов към нас самите, която ни кара да се стремим към усъвършенстване. Любовта към Бога ще разкрие пред нас, какво нещо е любовта, какво иска тя от нас и тогава ще "коригираме" своите си разбирания за любовта. Според мен, човек трябва да отговаря честно пред себе си дали е "верен, истинен, чист и благ всякога" /ако към Бога е такъв, то и към ближните си ще е такъв, колкото и абстрактно да звучи това, то е реално за душите ни и ако човек насочи погледа си навътре, а не към ума, то ще му се разкрива тази "любов към Бога"/.

Целта на духовния път е постигането на истината, следователно - свободата, затова да стъпиш на пътя, означава не само да можеш да правиш разлика между истина и лъжа, но и да избереш истината. Следващата стъпка е да разбереш, че ще се учиш и колкото и знания и можене да придобиваш, да съзнаваш, че ти си нищо пред знанието и моженето на Бога. Третата отличителна черта е, че от теб започва да "излиза" онази мекота на любовта, която всеки човек инстинктивно ще може да долави.

А иначе, духовният път е нашия житейски път по който вървим, опитвайки се да правим всичко... с любов.

След като написах всичко, това точно като един многознайко, то се заемам с опитите, така че
:3d_011:

:3d_043::3d_046:

Линк към коментар
Share on other sites

Да, ти определи пътя, дано сега го намериш.Макар че дефинираният път е грешен Път

Редактирано от Вендор
Линк към коментар
Share on other sites

Вендор, не чух да ми пожелаваш успех по пътя :king: , защото моя успех ще е и твой успех :thumbsup2:

Само да ти напомня, че това не е състезание /изминаването на "духовния път"/, но тези, които изминат пътя са истински благородните хора.

Линк към коментар
Share on other sites

Вендор, не чух да ми пожелаваш успех по пътя
:king:
, защото моя успех ще е и твой успех
:thumbsup2:

Само да ти напомня, че това не е състезание /изминаването на "духовния път"/, но тези, които изминат пътя са истински благородните хора.

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Кой се състезава?

Да, пожелавам ти успех, и то искрено, но защото това, което постигнеш ще е изцяло твое.

Това което знаеш и си не ме интересува, а това което съм аз няма значение.

Така че успех!

Линк към коментар
Share on other sites

...ако към Бога е такъв, то и към ближните си ще е такъв, колкото и абстрактно да звучи това, то е реално за душите ни и ако човек насочи погледа си навътре, а не към ума, то ще му се разкрива тази "любов към Бога"/

Хубаво ама сякаш трябва да е на обратното първо към ближните а сетне каквото остане за бог

може да не е абстрактно , но е поне нормално .

Иначе няма лошо всеки сам си избира пътечката аз преди споменах те всичките отиват до едно и също място така или иначе.

Линк към коментар
Share on other sites

"Ако си погълнат в придобиването на семейство, пари и собственост, смъртта ще дойде и ще те отнесе надалеч от тях.

Никой не може да те спаси от това.

Възползвай се от времето което имаш, усъвършенствай практически живота си и следвай пътя към Нирвана."

Лорд Буда

Линк към коментар
Share on other sites

E досега незнам някой да се е избавил от смърта .

Просто живей !

Мисълта ми беше за любовта към ближните... в смисъл да е на първо място, нима смяташ че бог ще се разсърди ?

Линк към коментар
Share on other sites

Учителю, коя е голямата заповед в закона?

37 А Той му рече: "Да възлюбиш Господа твоя Бог с цялото си сърце, с цялата си душа и с всичкия си ум".

38 Това е голямата и първа заповед.

39 А втора, подобна на нея, е тая: "Да възлюбиш ближния си, както себе си".

40 На тия две заповеди стоят целият закон и пророците.

Мат.22

:3d_046:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте,

Каква според вас е целта на духовния Път? На Езотеричните Школи?

Защо ни е да изпълняваме различни духовни практики и упражнения?

Какво се променя в нас всеки ден с това? А каква е голямата, крайната Цел и дали въобще може да се дефинира?

Иво

Хармония със самия себе си. Вътрешен мир с Аз-а. За да бъдем проводници на любов, което е нашата истинска същност.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Каква според вас е целта на духовния Път? На Езотеричните Школи?

Защо ни е да изпълняваме различни духовни практики и упражнения?

Какво се променя в нас всеки ден с това? А каква е голямата, крайната Цел и дали въобще може да се дефинира?

Иво

Хармония със самия себе си. Вътрешен мир с Аз-а. За да бъдем проводници на любов, което е нашата истинска същност.

И да се чувстваме свободни.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Скъпи приятели! Здравейте!

Моля за извинение, че правя грешки в правопис.

Тема е много сериозна.

Според мене целта на духовния Път е придобивка на Единство, възстановяване (съединение отнова) с собственна Първоначална Природа, с близките (други хора), с Бога.

Истински Езотеричните Школы винаги съществувам заради това.

Духовние практики е средство (ключ и инструмент) за реализиране на целта.

Духовние практики са не само упражнение за да работя с тънък тяло (астральното, етерното).

Духовная практика – това всичко, че мы правим с Осъзнание, с Любов.

Духовна практика може би да разглеждам като цял наш живот.

Аз радвам се че вие срещнах по Пътя (като и Cveta5)!

Благодаря.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

За мен на този етап целта на духовния път е да може човек да може да разграничи нещата,които се случват по божия воля, и по негова воля.А ако успее и да разтълкува правилно всичко което му се случва....Успех на всички, които търсят доброто.Нека ви съпътства силна вяра, и любов.Ако ги имате нищо не може да ви спре и да ви възпрепятства.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

"Познай себе си" - колкото и клиширано да звучи, това е самия духовен път. Познавайки себе си (Божествената си същност), ние познаваме Бога, братята си и всичко останало. Пътят в действителност е завръщане и все пак този път ни е непознат, нашата Божествена същност ни е непозната. Според някои сме я забравили, но аз не мисля така - ние никога не сме имали нужните сетива, разбиране и нагласа за да я възприемем. Еволюцията е развиване на сетивност към духовните реалности. Това предполага както пречистване и повишаване на качеството на материята, която изгражда нашите тела (т.е. нейното одухотворяване), повишаването на нейната организираност, така и разширяване на съзнанието ни и насочването му към развитие на всички качества и характеристики (добродетели), които са присъщи на духовната ни същност (на Бога в нас). Разширяването на съзнанието означава да преодолеем егоизма си, да осъзнаем единството и взаимозависимостта си с всичко съществуващо; да бъдем загрижени не само за нашето собствено благополучие, но и за това на нашите братя и да ги подкрепяме винаги когато е възможно. Важно е да се осъзнае, че нашия духовен път е взаимообвързан с развитието на всичко останало и това не противоречи на твърдението, че всеки сам трябва да положи усилия и носи отговорност за собственото си развитие. Ние сме едновременно цяло и част от друго по-голямо цяло. Нито едно от двете не може да прогресира за сметка на другото, а единствено в сътрудничество.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

"""""Като енергия, доброто слиза от слънцето, а злото излиза от земята. Човек живее, докато е свързан с доброто; прекъсне ли тази връзка, той умира. Прекъсне ли връзката си със злото, животът отново дохожда. Значи животът се крие в доброто, а смъртта – в злото.""""""

Ще ми позволите ли да коментирам тези думи на Учителя. Доброто не слиза от слънцето, то е заложено във всички нас, ние се раждаме с него. Защо в децата, докато са малки няма зло? Да, те може да са непослушни и инатливи, но не са зли. Могат да станат такива, след като поотраснат и започнат да попадат в различни ситуации, т.е. след като натрупат житейски опит.

"Злото идва от земята". И с това не съм съгласна. Земята е жива, както огъня и водата и въздуха. Тя е един от четирите елемента. Тя не може да ни зареди със зло. Тя не е наш враг, а наша майка.

Злото у хората се поражда, по-точно се развива при някои повече, когато те бъдат обладани от различни страхове, и когато са слаби. В резултат от невъзможността си да се справят с определени проблеми, те се озлобяват.

Човекъ умирал, когато се прекъсне връзката с доброто. За каква смърт става въпрос? За физическа ли? Ако да, то и това не е много вярно. Защо идваме тук и защо и кога умираме, мисля, че не зависи от това дали сме добри или зли. Тук действат много по-сериозни закони, които ние човеците засега не знаем, само се досещаме за тях.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Каква според вас е целта на духовния Път? На Езотеричните Школи?

Защо ни е да изпълняваме различни духовни практики и упражнения?

Какво се променя в нас всеки ден с това? А каква е голямата, крайната Цел и дали въобще може да се дефинира?

Иво

Крайната цел /от наша, пространствено-времева перспектива/ е да станем отново Божии деца, но по-мъдри и богати на опитности.

Линк към коментар
Share on other sites

"Като енергия, доброто слиза от Слънцето, ..." - Слънцето е център на Слънчевата система, така както сърцето е център на физическия човек, а духът е център на човека в неговата цялостност. Съществува и друго Слънце на духовен план, което е източник на живота за цялата система, аналогично на човешкия дух. Духовната същност на човека е част от това Слънце, затова твърдението, че доброто идва от Слънцето и твърдението, че доброто е неизменна часто от същността на човека не са в противоречие. Бог е в нас и ние сме в Бога.

"... а злото излиза от земята." - това е символично. Не ми се навлиза в много подробности. Злото е неправилно използване на Доброто, т.е. същите сили и енергии, но използвани по неподходящ начин. Земята е живота в материята, живота във форма. Последната пречи на човека да възприеме правилно енергиите идващи от духовния свят, прави го сляп за истинската му същност, така тези енергии биват изкривявани и изопачавани. Това поражда егоизма, нисшите желания, инертността и всичко друго което наричаме "зло". Материята е един воал, тялото е затвор и това продължава дотогава, докато човек не положи усилия да го причисти, да го подчини на духовната си същност, да повиши организираността и качеството на съставящата го материя. Под тяло трябва да се разбира не само физическото такова, но също така тялото на чувствата и на мисълта. Организирането на тези тела означава природосъобразен живот за физическото тяло, възпитаване на възвишени мисли и чувства (най-общо казано) за останалите две.

Човек живее, докато е свързан с доброто; прекъсне ли тази връзка, той умира. - Умира, не в смисъл прекъсване на съществуването си, а в смисъл, че в езотериката под "смърт" се разбира състоянието в което човек не се развива. В друг смисъл, доброто е Бог и Висшето "Аз" в човека.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

"""""Като енергия, доброто слиза от слънцето, а злото излиза от земята. Човек живее, докато е свързан с доброто; прекъсне ли тази връзка, той умира. Прекъсне ли връзката си със злото, животът отново дохожда. Значи животът се крие в доброто, а смъртта – в злото.""""""

Ще ми позволите ли да коментирам тези думи на Учителя.

....И с това не съм съгласна.

...

Ако да, то и това не е много вярно.

...

И аз "разсъждавах" дълго време по подобен начин над думите на Беинса Дуно. Приемах ги буквално и виждах противоречия. Той използва обаче много символизъм. Започнах да разбирам едва тогава, когато търсех по-дълбокия смисъл, който е вложил в казаното.

Той е велик мъдрец, виждал е и е живял нещата, за които говори. Животът му е бил изпълнен с истински чудеса, непосилни за обикновен човек, с обикновен ум и способности. Хората, които са го познавали отблизо, са му имали пълно доверие. Заслужава си да прочетеш спомени от тях, има публикувани и тук.

Ако не намираш истина в думите му, значи не търсиш достатъчно дълбоко. И аз не разбирам много неща. Но вече от опит се уверих, че просто умът ми не е готов още да ги схване.

Слънцето, за което говори, не е физическото слънце, нито земята - физическата земя, нито смъртта - физическата смърт.

Радвам се, че си една от нас - търсещите. Не се колебаеш да питаш и да изкажеш мнението си. Добре дошла!

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на Станимир и Латина

Разбрах. Учителят понякога говори много конкретно и ясно, понякога явно използва символика.

За човек като мене, който знае малко за него, тези неща наистина не се разграничават ясно.

Определено с вас ми е интересно, макар че няма да ме видите на Рила да играя паневритмия. Гледах видео от танците.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Здравейте,

Каква според вас е целта на духовния Път? На Езотеричните Школи?

Защо ни е да изпълняваме различни духовни практики и упражнения?

Какво се променя в нас всеки ден с това? А каква е голямата, крайната Цел и дали въобще може да се дефинира?

Иво

Да станем по-добри. Това е целта на целият ни житейски път, духовния е част от него. Важното е да не се отказваме; може да се изкачваме, да слизаме надолу, дори да се върнем назад, ако сме се загубили.

Ако сме последователи на духовно учение - практиките и упражненията - да, част от пътя са. Но ако човек наистина се е осъзнал до толкова, че да ги следва и прилага. Но те не са гаранция, че вървим по правилния път. За някои са по-скоро заблуда.

Крайната цел? Както се казва в една притча: да стигнем мястото, където може да докоснем небето и земята едновременно.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 weeks later...

целта на духовното развитие е да достигнеш истинската причина за твоето съществуване, да я изпълниш и да преминеш на по-високо ниво. крайната цел на поредицата от прераждания на душата е да се слее с Божествената същност...

но както са казали древните китайци: Не е важно достигането на целта, а пътят по който вървиш – самото пътуване!

Линк към коментар
Share on other sites

Добре дошла Вещичка!

Много добре си го казала. Важен е Пътят и това, което учим докато вървим. Но за да сме на Пътя си, значи сме осъзнали някои неща, най-вече себе си. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...