Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Според вас, колко деца трябва да има в едно семейство и - защо?


Guest НиколаДамянов

Recommended Posts

Предполагам, иска ми се да не приемаш само буквалното значение на думите.

И държавата, хората/институциите /в това число и аз/ е нормално да търсят причините за разболяването и да работят за тяхното отстраняване. Както и за оздравяване на болните, то ако не можем здрави на болни да помагаме, къде ни е Християнството?...

Пак ще кажа има начин-добър тон, който търси решения чува различни мнения и е нормално да има и странични, незасегнати от даден проблем... За безпристрастна оценка...

П.П. ;) Като съм започнала да си кажа: В Германия има програми за заетост-За два-три часа да е макар, но да има по нещичко за всеки, за младежи, за по-възрастни. Непрекъснато има курсове за преквалификация, доста от тях безплатни и след това предлагат поне 6 месеца работа... Та има какво да се направи, не е нужно само Китай да се гледа, а развитите страни с повече опит.

И друго важно нещо-ако ще се прави промяна то да е за доброто, просперитета на хората, не за да ни кажат някъде "Браво". Да се мисли за хората за психическото и физическото им здраве, за развитието им и нещата постепенно ща се наредят...

Щото ако се търси само печалба, то наркотиците и проституцията, чалгата я носят...

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Между другото - няма ли кой да преименува темата в "глобалната пренаселеност" или "хуманен контрол над раждаемоста" и т.н. ?

Няма понятие "глобална пренаселеност". По официални данни на ООН, ресурсите на Земята стигат за "издръжката" на 10 милиарда души. Отделен е въпроса за това, че голяма част от земните ресурси не се ползват. Примерно само водораслите са достатъчни за изхранването на цялото човечество.

Има понятие бедност, което е в резултат на несправедливото разпределение на ресурси и съсредоточаването на 50% от богатството в 3% от населението му.

Линк към коментар
Share on other sites

За мен това е подходяща мярка и не виждам нищо варварско и крайно.

А те какво ще видят?

Не забравяй, че ако гледаме на циганите като цирея на България, то западноевропейците гледат на българите по същия начин.

Линк към коментар
Share on other sites

За мен това е подходяща мярка и не виждам нищо варварско и крайно.

А те какво ще видят?

Не забравяй, че ако гледаме на циганите като цирея на България, то западноевропейците гледат на българите по същия начин.

гледат така, защото сме се съгласили, че сме цирей

Линк към коментар
Share on other sites

"хуманен контрол над раждаемоста"

Хуманен контрол може да е образованието. Има голяма разлика между това да мразиш някого и това да плануваш изтребването му по фашистки модел скрит зад евгеника, виртуална пренаселеност? Знаете ли какво значи понятието "хуманен" се питам? Какво е хуманизъм? Има ли нещо общо с вземането на решения от чуждо име?

Линк към коментар
Share on other sites

Предполагам, иска ми се да не приемаш само буквалното значение на думите.

И държавата, хората/институциите /в това число и аз/ е нормално да търсят причините за разболяването и да работят за тяхното отстраняване. Както и за оздравяване на болните, то ако не можем здрави на болни да помагаме, къде ни е Християнството?...

.....

Да бе, опитвам се да те разбирам всецяло, но питах изрично, защото Станимир каза, че още някой трябва да пожелае, за да се промени заглавието.

Чекай, чекай малко :) Има ли разлика между християнството и учението на Учителя? Мисля, че има огромна разлика.

Преди седмици дори коментирахме беседа, в която се казва да се помага на добрите, а не на лошите :) Е да, абстрактно е да се определи кой какъв е :) ......а се сещате за оназ притча дето странникът направил лощо на уж добри, а помогнал на уж лошия....

Линк към коментар
Share on other sites

Може би по-късно, ако се появят и други желаещи. А и засега темата не се развива в тази посока.

Темата не се развива, а деградира. Спомените ми сочат, че темата в която споделих личните си наблюдения върху етническите особености на циганското население в България беше затворена заради това, а в настоящата се изследват съвсем сериозно избиването им ВЪЗ ОСНОВА на моите впечатления и в крайна сметка характерни техни черти, като семейни традиции.

Линк към коментар
Share on other sites

Може би по-късно, ако се появят и други желаещи. А и засега темата не се развива в тази посока.

Темата не се развива, а деградира. Спомените ми сочат, че темата в която споделих личните си наблюдения върху етническите особености на циганското население в България беше затворена заради това, а в настоящата се изследват съвсем сериозно избиването им ВЪЗ ОСНОВА на моите впечатления и в крайна сметка характерни техни черти, като семейни традиции.

Това са си твои впечатления и опити. Да видим дали модераторите ще те ограничат в тези домогвания.

Линк към коментар
Share on other sites

Очаквам циганите да пуснат апел българите да бъдат оплождани насилствено, за да имат поне 3 деца, но само от хуманни причини - за да не изчезнат.

Линк към коментар
Share on other sites

Слънчева, да разбирам ли, че си ЗА промяната на името на темата? :)

Благодаря за беседата. Много е тематична. Особено това: "На болния можете само да услужвате, но не се свързвайте с него. Какво ще спечелите, ако изучавате една празна кесия? Какво ще спечелите, ако седите при сух извор? Има смисъл да изучавате пълната кесия. Има смисъл да седите при живия извор, който непрестанно блика. Празната кесия, пресъхналият извор са болните хора, от които нищо не можете да придобиете. Пълната кесия, живият извор са здравите хора в света, от които всякога можете да се ползвате. Празната кесия трябва да отиде при пълната, а сухият извор – при живия. Това е Божествен метод, който трябва да се приложи."

И още: "Колкото малка да е любовта, тя трябва да се приложи на такова место, дето може да действа. Ако десетки години наред поливате един камък с вода от любов към него, какво ще му предадете? "

Искам да попитам:

Човек с болните ли трябва да се свърже или със здравите?

Държавата трябва да помага на болните като ги държи в положение болни или трябва да се грижи хората да оздравяват?

Не мисля, че трябва да гледаме на по-бедните като на болни. Разбира се когато даваме, ние трябва да даваме разумно и там където помощта ни ще бъде от полза и използвана по предназначение. И именно такива са по-голямата част от плащаните от държавата помощи. Това, че има изключения е неизбежно при това развитие на обществото ни и индивидите в него. Освен това в България не мисля, че са много случаите на родители, които раждат заради помощите. В някои европейски държави това се случваше далеч по-често в миналите години, но мисля, че и там нещата се промениха. У нас проблемът е по-скоро в липсата на образование и безотговорност към евентуалните последици.

Линк към коментар
Share on other sites

Ето един отговор, който подкрепям и хвърля светлина.

Не мисля, че трябва да гледаме на по-бедните като на болни. Разбира се когато даваме, ние трябва да даваме разумно и там където помощта ни ще бъде от полза и използвана по предназначение. И именно такива са по-голямата част от плащаните от държавата помощи. Това, че има изключения е неизбежно при това развитие на обществото ни и индивидите в него. Освен това в България не мисля, че са много случаите на родители, които раждат заради помощите. В някои европейски държави това се случваше далеч по-често в миналите години, но мисля, че и там нещата се промениха. У нас проблемът е по-скоро в липсата на образование и безотговорност към евентуалните последици.

Ще опитам да ти отговоря така:

Един брат посети Учителя. В частен разговор с него Той каза: Идването на Великите Учители става за освобождението на света. Аз ви показвам къде е пътят на Светлината, която носи Живот и няма да ви покажа малките светлинки. Когато се приближавам при хората, всякога съм чист. Чистотата е едно качество, което всички трябва да придобиете. Когато говоря за Слънцето, няма да очаквате щастие от мен, а от Слънцето. Завеждам ви при извора. Няма да очаквате щастие от мен, а от извора. Та когато ви говоря за някои работи, искам да ви заведа при Реалността, където няма скърби и страдания. А там, където има скърби и страдания, това е нереалното и човек, като не разбира Божиите пътища, страда.

Аз имам допирна точка с Бога. Интересува ме допирната точка! Като направя нещо, тогава мисля, че зная. За мен само реализираните идеи са идеи. Аз съм пратен от Бога. Трябва да знаят, че не съм дошъл от само себе си, по мое желание, а съм пратен от Бога да работя за въдворяване на Царството Божие на Земята. Царството Божие няма форма. Бог говореше чрез Христа, Бог говори чрез мен! Идеите, които излагам в беседите и лекциите, са взети от Божественото. Аз съм дошъл, за да изявя Любовта, да я донеса на Земята. Това е моята мисия. Каквото е говорил Христос и каквото говоря аз, то е един и същ източник. Не са два източника. Но всеки Учител се различава, носи един свещен огън от Невидимия свят и какъвто е огънят му, по това се отличава...

Ето как ще стане побратимяването: нашата литература ще преведем на сръбски, на полски и пр. Невидимият свят ще даде запалка, а материалът ще се даде от тия, които са в Школата. По стила на беседата ще кажа, че едно дете може да говори логически, като заучи някое стихотворение; да говори човек логически не е мъчна работа, има известни правила, които ще заучи и готово. Нещата в Природата логически ли са наредени? Звездите не са наредени по величина в пространството. Онова, което се дава в беседите, не е само в думите. В беседите има запечатани работи, които не могат да се предадат с думи. Много работи остават запечатани и само който ги е преживял, ги възприема. Четенето на Евангелието, беседите и лекциите трябва да става с разбиране и приложение. Всяко нещо, което четеш, трябва да обмислиш и да го приложиш. Някои мои беседи са чисто хирургически – чистя раните на хората, на които говоря. Значи съобразявам се с хората, със слушателите, с живата публика, която е пред мен. Във всички лекции могат да се намерят методи за възпитание и самовъзпитание. Толкова методи и образи съм дал за възпитание на децата, на големите, на философите, на поетите и пр. Образите, с които си служа, са извадени от Природата. Най-новото, което е сега в Природата, това превеждам. Преди две хиляди години друго беше. Казват: „Едно време Христос е казал това“; да, но Христос също е казал: „Сега не може да разбирате някои неща и после ще ги разберете.“ Та сега има нови неща и след две хиляди години ще има още по-нови неща. У нас философия, живот, упражнения и всичко друго вървят хармонично. Тези гимнастически упражнения се дават на външния свят за пръв път. Музика прониква беседите и трябва да се намери някой, който да знае да ги изсвири. Който ще тълкува беседите, трябва да е майстор. В беседите са скрити истини за бъдещата култура. Четете беседите и лекциите от Младежкия и Общия окултен клас, Евангелието – също. Тези работи вършете пред всяка друга работа, обезателно трябва да намерите време за тях.

Братът каза: „В тях има скрит смисъл.“

В това е именно е силата – да се упражнява ума, да се впрегне на работа и да търси вътрешния смисъл на думите в беседите. Някой път ви държа една лекция и през ума ми минава мисъл защо ли трябва да ви я държа, когато ще я разберете след двадесет години; защо от Небето искат да я държа. Сега давам двадесет лева на малко дете, което не съзнава, но като минат години тези негови пари вече ще станат един малък капитал. Идеите, които излагам в беседите и лекциите, вие сами може да ги намерите, но за всяка от тях трябва да работите двадесет и пет хиляди години, за да я намерите. Да кажем, че в една беседа има десет идеи; тогава колко години ви трябват, за да ги намерите? А колко такива беседи има? Затова подчертавам, че с тези беседи и лекции се съкращава извънредно много времето за вашето развитие. Някога в древността мнозина са чакали в школите двадесет години, за да има дадат две-три зрънца изречения, с които да работят после.

Завеждам ви при извора

И друго-пак Учителя споменава, че клонове на богомилите дават подтик да се развие Християнството на запад. Но е хубаво да се прочете кои клонове къде и как са помагали...

За доброто и лошото, пример: Ако една майка напердаши детето си с любов, защото то бърка в огъня или е близо до реката и иска да скочи, значи е за добро. Т. е. тя му дава урок, за да не се случи нещо по-лошо. Тя има светлина, знае последиците... Но ако една майка пердаши детето си без причина или защото то и пречи, тя да си живее необезпокоявано, то майката не е добра, не си знае и поема отговорностите...

Във всеки дом /държава, учреждение.../ има правила, добри или лоши, работят и се променят, както и самите хора, живеещи в дома се променят. Разбира се трябва да има закони, особено за малцинствата, но да са така формулирани, че хем да ги обвържат да вършат нещо добро, хем да не се чувстват дискриминирани. Например европейските пари за интеграция да стигат до тях, а не да се крадат и ползват за престъпна дейност...

Съгласна съм, че има и родители/хора с недотам добри намерения, но все пак законите за подпомагане са за хората, които наистина имат нужда и е добре да се търсят причините за лъготенето, измамите...

Изобщо пак опираме до съзнанието на индивида, общо можем да оценяваме само групи от хора....

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Прави ми впечатление, че тук всички пишат от позицията на НЕдеца.

Ние всички не бяхме ли деца????

Ние всички в перфектните семейства ли се родихме??

Ние всички ще се откажем ли от себе си, защото родителите ни не са били достатъчно имотни, умни, образовани и интелигентни по нечии критерии??

Ние всички имахме ли детство?? Помним ли го?

Ако трябва да приложа предложените критерии на моите родители, и прародители, родът ми трябваше да не съществува вече от няколко десетки години.

Аз работя с деца с родители и с деца без родители, не бих отписала нито едно дете от лицето на Земята, заради родителите му.

Какво по- точно иска да каже тази тема?

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Въпросът с раждаемостта е много основателен - в глобален план. Земята наистина се задъхва, че и издъхва от хора. Количество - голямо, качество - ниско...

Разбира се, хуманните начини за контрол над раждаемостта са изискване на образование, финансов статус, ниво на интелект и култура. Всички тези социални случвания корелират пряко с някаква относителна съзнателност в битието-житието.

Относно българина обаче всичко това не важи! Решително не важи. Защото сме останали около 4 милиона в собствената си държава и сме буквално превземани отвътре от турци и цигани. Нищо лошо в последните - не който яде баницата е виновен, но който я дава. Понякога фактите са факти - беземоционални, такива каквито са.

Между другото, няма ли кой да преименува темата в "глобалната пренаселеност" или "хуманен контрол над раждаемоста" и т.н. ?

Пренаселеността на планетата и проблемите с изхранването на световното население са важни проблеми. Вярвам, че науката ще намери начин да открие алтернативни методи за отглеждане на качествени растения, че ще открие нови начини за изхранване. Не забравяйте, че при всеки взрив на населението се появява някакво нововъведение в селското стопанство или в индустрията (в по-ново време) и нещата се оправят (поне - в развитите държави) - мотиката, ралото, триполното земеделие, тракторите и другите селскостопански машини, поточната линия, консервирането (първо - със сол и захар, сетне - в консерви), хладилника... Това са все открития, подобряващи възможността за изхранване на хората.

Линк към коментар
Share on other sites

Диди и аз първоначално реагирах чисто по женски с жегнат майчински инстинкт, но има важни въпроси, въпреки острия тон и неправилно дефинирани въпроси на темата. Май се поизясниха нещата.

Съгласна съм с теб, че всяко дете има право на съществуване, на здравеопазване и образование. Още повече, че българите за това са се борили 5 века. А сега образованието сякаш не е на преден план... Но и дозичката здрав разум е необходима.

Линк към коментар
Share on other sites

Не забравяйте, че при всеки взрив на населението се появява някакво нововъведение в селското стопанство или в индустрията (в по-ново време) и нещата се оправят...

... по изчисления населението на планетата никога не би могло да надхвърли 15 милиона без земеделие

Мисля, че бъдещето е в ГМО. Можем да изчакаме 10 000 години, докато селекцията постигне някакво качество, с което разбира се предхождащите сортове и видове се заличават, а може и направо да го създадем. Забравяме, че почти всичко с което се храним не е съществувало, а е селекция на гени. От хляба, през зеленчуците, плодовете и животните.

Линк към коментар
Share on other sites

А сега образованието сякаш не е на преден план... Но и дозичката здрав разум е необходима.

Участвам в една образователна общност, където водеща новина е обещаното повишение на заплатите от 30 лв. за пет години, което не може да покрие дори инфлацията. Обикновено под тези новини в медиите има потресаващи коментари. Мизерна и непрестижна професия. Не мога да си обясня как тези 30 лв могат да водят със себе си толкова вълнение. Аз направих предложение минималната учителска и възпитателска заплата да е 5731 лв. И ако погледнете подписа на Историк, мисля, че на жътвата след 100 години България не само ще е световна икономическа сила, но и току виж българи успеят да решат проблема с бедността, продуктивни алтернативни източници на енергия и т.н.

Трябва да се инвестира в човешкият ресурс, не да се реже некачествения.

Линк към коментар
Share on other sites

Модераторска бележка: Дискусията в темата на Божидар Зим с оригинално заглавие "Апел - Всеки трябва да плаща за три и повече деца" значително промени първоначалния си замисъл и по преценка на екипа бе слята с тази тема, за да се избегне повторението на теми в подфорума.

Линк към коментар
Share on other sites

Да си продължа мисълта...

Може да настъпи революция в храненето на европейците и американците - да проядем като в Азия и Африка различни видове водорасли, насекоми, скакалци, щурци, скорпиони, бръмбари, червеи и др. годни за ядене гадини.

На планетата съществуват 10 000 вида водорасли. Но едва 145 вида зелени, червени и кафяви водорасли са годни за ядене - от страна на хора и животни.

Може би ще може да се прави изкуствено месо, не - само от соя, но - и от стволови клетки. Вече се правят изкуствени органи от стволови клетки, затова не е невъзможно след време да започнем да ядем и месо от стволови клетки.

Генетичните промени, извършвани над някои културни растения биха подобрили техните качества; те биха станали по-устойчиви на заболявания, биха растели по-бързо и биха станали по-плодородни, биха давали по-големи плодове и зеленчуци, в сравнение с „нормалните” им аналози. Вече е възможно генетичното въздействие върху плодове, зеленчуци и месо. Чрез промяна на тяхната ДНК може да се подобрят хранителните им качества и хранителната им стойност, като например – да се намалят мазнините или да се увеличат протеините в тях. Увеличената производителност в селското стопанство би трябвало да доведе до намаляване на цените на различните селскостопански продукти.

Редактирано от ISTORIK
Линк към коментар
Share on other sites

Ако трябва да сме точни, проблемът с изхранването, не идва от повишената раждаемост, която в едни предни векове е била много по- висока, а от увеличеното дълголетие,в следствие на развитото здравеопазване. Средната възраст преди 200 години е била около 40, а във всяко семейство е имало поне по 5 деца, от които 2-3 са доживявали зрелост.

Днес средната възраст на живот е около 70 години, а семействата са с по 2 деца - средно. Но почти всяко от тях достига средно до 50-60 години.

Така че направлението на разсъждения, никак не е правилно. Не е проблем раждаемостта, която я няма никаква, а дълголетието.

Как ще регулираме дълголетието?????

Относно ромите - да, те имат по повече деца в семействата, но детската смъртност в техните общества е много висока, средната възраст на дълголетие пък е доста по- ниска.

Так че, мисля, говорим си наизуст или под шапката на масовата манипулация.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Ако трябва да сме точни, проблемът с изхранването не идва от високата раждаемост, която в едни предни векове е била много по- висока, а - от увеличеното дълголетие, в следствие на развитото здравеопазване. Средната възраст преди 200 години е била около 40, а във всяко семейство е имало поне по 5 деца, от които 2-3 са доживявали зрелост.

Днес средната възраст на живот е около 70 години, а семействата са с по 2 деца - средно. Но почти всяко от тях достига средно до 50 години.

Така че направлението на разсъжденията никак не е правилно. Не е проблем раждаемостта, която я няма никаква, а - дълголетието.

Как ще регулираме дълголетието?

Защо да регулираме дълголетието? Увеличаването на средната възраст и повишаването на дълголетието е било мечта на много хора от всички исторически епохи. В ранното средновековие един известен монах доживял до "нечуваната" възраст от 72 години.

Разбира се, не само революциите в земеделието, в храненето и в индустрията, но - и революцията в медицината - са подобрили качеството и дълголетието на човешкия живот и са намалили смъртността сред хората. Всяка епоха си има своите проблеми и стресогенни ситуации, нашата не е по-различна. Но науката, техниката и образованието изиграват своята роля в подобряването на условията на живот на хората.

Високата раждаемост съществува при общества, в които има висока бебешка и детска смъртност. Една жена трябва да роди от 5 до 10 деца, за да оцелеят само едно, две или три. А намаляването на смъртността при бебетата, децата и родилките води и до намаляване на раждаемостта сред тези групи в риск. Разбира се, не - веднага, а след едно-две поколения, когато ефектът от това се усети.

И какво сега?

- Да намаляваме изкуствено дълголетието ли?

- Или - да спрем да ядем?

- Да спрем да правим деца? (Тази идея е била лансирана още от богомилите през X век.)

- Да си направим нова световна война или да пуснем една чумна (или друга - по-ужасна) епидемия? (Идеята, че войните и епидемиите премахват "негодното" население и подобряват генофонда на оцелялата част от човечеството, принадлежи на Малтус.)

Ето актуалните данни от последното преброяване на българите (от 2011 г.):

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F

Редактирано от ISTORIK
Линк към коментар
Share on other sites

Моята идея е, и моето виждане е преминало през страданието и разбирането, т. е. едно дете трябва да идва на земята по път послан от любов. Любовта на двама души, които имат ясно съзнание, че ще създават живот и нов човек. Защото вече има достатъчно доказателства за пренаталното влияние на плода от различни източници, ако майката е стресирана и бащата не го желае и т. н. ... Също е добре да има изменение/светлина и в обществото, което да обърне гръб на старите разбирания, предразсъдъци и да приеме, че нещата се развиват на ниво души...

Мисля, че Учителя е дал доста препоръки /за приложение!/ по отношение на възпитанието и образованието... За новите майки/Еви и т. н....

Проблемите на изхранването ще се решават постепенно. То природата се грижи за всичко, човекът ще се променя и съответно начинът му на хранене ще се променя...

Разсъждения от типа за войни и др. подобни са глупост. И днес лекарствената индустрия едно оправя, друго разваля... Но не може да се отрекат и постижения... Изобщо изменение в съзнанието на хората ще доведе до изменение на живота на земята... По естествен път...

Мисля, че има нещо важно-някога една цивилизация е загинала, защото си е позволила генното инженерство /вижте старогръцки легенди и митове/ и то за нехуманни цели.. Та много трябва да се мисли и да се вземат адекватни решения...

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Идеята, че войните и епидемиите премахват "негодното" население и подобряват генофонда на оцелялата част от човечеството, принадлежи на Малтус.

Благодаря за информацията (:

Човешкото тяло е програмирано за 200 години живот. Толкова клетъчно деление и възпроизводство на ДНК е годно да изпълни, т.к. тялото непрекъснато се възпроизвежда и се натрупват грешки в този процес на създаване на копия. Средната продължителност на живот през Средновековието е ниска пряко по здравословни причини - лоша и в малки количества храна, развалени зъби, чуми и други болести с които слабия организъм не може да се справи. Още повече, че за съществена промяна в ДНК за няколко столетия е несериозно да се говори.

Но благодарение на здравеопазването и разнообразната храна в човешкото общество се запазват индивиди с лоши гени. Не знам какъв е точния процент, но много често бременността не е планувана. Днес гледах клипче в което се обяснява, че в българските болници майките могат да пожелаят секцио. Не разбрах буквално ли беше заявено от доктор, но той каза, че това стеснява таза. Наскоро писах тук, че генно може да се промени цвета на очите и косата в човешки ембрион. Дали не е редно да се замислим дали може да се премахне износването на бебета по цялата планета? Т.нар. бебета в епруветка нямат нужда от страданията при раждане, избират се здрави яйцеклетка и сперматозоид, което елиминира всички наследствени болести и уродщини. Може би завбъдеще ще може да се манипулира и много повече от пигментацията на бъдещото дете. И след като всяко бебе е планувано, няма да има 12-годишни майки, нужда от аборти или изоставяне на деца. Може да се въведе някакъв минимален социален статус за получаване на бебе. Също както се прави с осиновяването.

Между впрочем в САЩ имаше нашумели случаи на стерилизация от правителството в няколко щата с някакви препарати, които бяха пръскани със самолети и след протести ги преустановиха.

Въпросът, който е най-съществения е какви ще са причините за отказ от второ дете примерно. Минимален праг на бедност, криминално минало, наследствени болести... дали това са основателни причини? На практика в момента всяка жена има право да забременее от всеки, стига да са пълнолетни. Джак Никълсън пък беше казал една реплика в "Колкото-толкова", че завижда на жените, че могат да раждат. Може би никой няма право да налага това и хората доброволно трябва да кандидатстват в такава програма - здраво бебе, но с условия за следващите.

Линк към коментар
Share on other sites

Явно,че темата е предложение за разговор към тези,които искат да имат семейства под някаква форма,...но могат да се включат и съпорталници,които са осъществили напълно или частично мечтите си! smile.gif

Питали ли сте се "Колко деца бих искал/а да имам?" , "Какъв пол - момче или момиче искам да имам?"

Изобщо човек трябва ли да има нагласа относно такива въпроси,когато реши да прави семейство?

п.п.Разглеждайте "семейството" в широк смисъл т.е. с брак,без брак,...партньорство и всякакво друго съжителство! smile.gif .

Да, питала съм се smile.gif преди години, не помня кога за първи път, но най-вероятно още като ученичка в последните класове, когато за първи път съм се замисляла за потенциално (в бъдещето) семейство и евентуално деца ... Спомням си обаче, че се колебаех 2 или 3; бях убедена, че е добре да са ПОНЕ 2, за половете също не помня добре, но май ми се щеше да има и от двата ... biggrin.gif и това при условие, че сигурно е нямало никакъв потенциален татко около мен.

Сега ми е много смешно, защото мирогледът ми много се промени оттогава.

Да отговоря на въпроса - не, няма нужда от такава нагласа и то по много причини. По принцип човек не прави семейство, поради такава или друга подобна нагласа. Освен това, колкото и да ни се струва така, ние нямаме тежката дума относно броят на децата (включително аборти) - за пола няма смисъл да споменавам, там повечето сигурно са убедени, че е така. От тази гледна точка необходимостта от контрацепция е под въпрос ...

Мммм, май-май не съм си променила мнението, отпреди 4 години.

Вие сигурни ли сте, че ние можем да родим толкова деца, колкото си искаме? Аз съм много скептична. До сега не е имало случай, да не може да се предвиди колко деца ще може да зачене един човек през живота си, независимо по какъв начин - естествен, ин витро ...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...