Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Не прави непоискано добро


mvm

Recommended Posts

Не прави непоискано добро!

Ами то Светлите Същества ако ни питаха, отдавна щяхме да сме с двата крака в батака. Не че сега не сме, но все пак е по-малко. Затънали сме, а Те са ни закачили със своята лебедка и ни дърпат ли дърпат...

П.П. Интересно правило - преди да изпратиш на някой хубава мисъл, първо го питай: Извинете, мога ли да ви дам една благословия?

Редактирано от braman
Линк към коментар
Share on other sites

Да, има различни отговори този въпрос.

Преди време имах нужда от определена сума, за да лекувам дъщеря си. Обърнах се за помощ към Бога и направих необходимото като майка /консулт с клиника и отворих сметка/.

Не съм очаквала нищо. Казах- Да бъде Волята Ти!

И Бог, чрез толкова много хора ми помогна. Те не бяха уведомени лично, че аз искам помощ. Но помогнаха. На мен и дъщеря ми.

Та ако отмина зова на една душа, която лично не ми е искала помощ, сигурно ще сгреша. Разбира се, нека започваме с малко, но от сърце.

Но ако все пак съм отминала някого, по някаква причина, може би това е трябвало да се случи. Зависи от вътрешното ми усещане. То рядко лъже.

И тъй, ние сме длъжни малко да жертваме, но всичко да става от любов. Жертва, в която няма любов, не се приема. Във вашите умове, в умовете на учениците от Бялото Братство трябва да стои мисълта, че законът е неизменяем, и да се знае, че всичко, което вършим, трябва да бъде за Бога. Искам всяка мисъл, всяко чувство, всяко действие каквото и да е то, било във физическия, в духовния или в мисловния свят, да се извършва, да се прониква навсякъде от любов. Ако всичките ни действия са проникнати от любов, тогава ще се приемат, ще се благословят. И когато понякога не успяваме материално, то е, защото не спазваме този закон. Ако не жертвате материалното от любов какъвто и да сте - търговец, земеделец и пр. - няма да успявате. Но ако за всичко, което вършите, имате в ума и сърцето си мисълта, че го вършите от любов за Господа, ще имате благословение изобщо, ще лягате и ще ставате с радост, ще ядете и пиете с радост и навсякъде ще има веселие. Затуй аз желая всичките ви постъпки да бъдат любовни и ако не сте готови да вършите всичко с любов, въздържайте се, докато дойде любовта. Ако някой иска да ни даде нещо, да ни помогне в каквото и да е отношение, нека направи това от любов, това е за негово благословение. Ако не може да направи това от любов, нека се въздържа.

Нека този закон на самопожертване легне в душите ви. Когато искате да пожертвате нещо, не бързайте - спрете се, попитайте интуицията си, помислете и кажете: „Господи, аз искам да се жертвам заради Тебе от любов.” Ако почувстваш, че Господ ти се поусмихва, пожертвай се, но ако видиш, че лицето Му е сериозно, въздържай се. Подир малко пак се помоли и наблюдавай какъв е изразът Му. Ще бъде като с Каина и Авела, които направиха жертвоприношение Богу; защо на единия се прие жертвата, а на другия не?

Из Законът на самопожертването

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Ще ти дам примери.

Една майка винаги иска най-доброто за детето си.Синът има жена която го тормози,но той я обича.Намесва се майката,като мисли че прави добро на детето си.Следва развод.Синът е нещастен и цял живот няма да прости на майка си за "доброто" което му е сторила.

Две приятелки.Едната богата,другата бедна.Богатата не пропуска случай да направи добро на бедната под формата на храна,дрехи и т.н.Обаче бедната е честолюбива и тези благодеяния я карат да се чувства унизена.Започва да злобее и не пропуска случай да отвърне на непоисканото добро със зло под формата на клюки и интриги.

За съжаление в днешното общество наистина е нормално да се отвръща на непоисканото добро със зло.Дано греша!

Да, и в двата случая действията на майката и на богатата приятелка не са съвсем на място. Те са „добро“ само от собствената им гледна точка. Хората често преценяватт погрешно нещата, но също така понякога ги преценяват правилно. Правилната преценка не идва от само себе си, а е плод на опита натрупан след множество грешки. В грешките няма нищо лошо, стига човек да се поучава от тях. Тази сентенция: Не прави непоискано добро, лишава човека от възможността да се научи на вярна преценка. Тази сентенция пречи на човека да се научи да различава тънката граница между доброто и злото, когато са замесени много хора с често противоположни интереси.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Ще ти дам примери.

Една майка винаги иска най-доброто за детето си.Синът има жена която го тормози,но той я обича.Намесва се майката,като мисли че прави добро на детето си.Следва развод.Синът е нещастен и цял живот няма да прости на майка си за "доброто" което му е сторила.

Две приятелки.Едната богата,другата бедна.Богатата не пропуска случай да направи добро на бедната под формата на храна,дрехи и т.н.Обаче бедната е честолюбива и тези благодеяния я карат да се чувства унизена.Започва да злобее и не пропуска случай да отвърне на непоисканото добро със зло под формата на клюки и интриги.

За съжаление в днешното общество наистина е нормално да се отвръща на непоисканото добро със зло.Дано греша!

Да, и в двата случая действията на майката и на богатата приятелка не са съвсем на място. Те са „добро“ само от собствената им гледна точка. Хората често преценяватт погрешно нещата, но също така понякога ги преценяват правилно. Правилната преценка не идва от само себе си, а е плод на опита натрупан след множество грешки. В грешките няма нищо лошо, стига човек да се поучава от тях. Тази сентенция: Не прави непоискано добро, лишава човека от възможността да се научи на вярна преценка. Тази сентенция пречи на човека да се научи да различава тънката граница между доброто и злото, когато са замесени много хора с често противоположни интереси.

Аз съм родена да правя добро и го правех при всички случаи.Нараниха ме жестоко хора на които съм помагала и съм обичала.Само защото не мисля като тях.Само защото аз можех да дам и последното което имам,а те не можеха да дадат от многото което имат.

И сега правя добро,но на непознати и съм анонимна.Така няма да ми отвърнат със зло.И никой няма да ме нарани.

На това ме научиха моите грешки.

Линк към коментар
Share on other sites

А може би тълкуваме казаното не съвсем точно?

Може би не е човек този, когото трябва да изчакаме да поиска от нас доброто?

Ако Той не го поиска доброто, значи нашето човешко его го е определило като добро...

Какво добро може да поиска Той от нас?

"Възлюби Господа, Бога твоего, с всичкото си сърце, и с всичката си душа, и с всичкия си разум: тази е първа и най-голяма заповед; а втора, подобна ней, е: възлюби ближния си като себе си"

Линк към коментар
Share on other sites

"Направи добро, пък ако щеш в морето го хвърли. То все накога ще те намери и ще ти благодари."

Като го "хвърля в морето" го забравям. Няма привързване към резултата. Но Вселената помни и след време ако съм в нужда някой ще ми помогне. Не трябва да е този, на когото съм помогнала. Не си купувам ответно добро. Не изисквам и не завися... Правя нещо заради себе си, защото ми харесва, щастлива съм...

Всички сме Едно.

Линк към коментар
Share on other sites

Въздържайте се да правите избор вместо друг човек и за сметка на друг човек,ако той не го е поискал,защото така вие нарушавате правото му на свободен избор или го отклонявате от избрания от него път,а това нарушение не се допуска от Вселената.

:thumbsup2:

Да, и аз подкрепям този извод, че за Вселената нашия свободен избор е свещен. И никой няма право да го нарушава. Както и натрупаните кармични грешки за поправяне, с които трябва да се справяме.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Не знам за непоисканото добро и не то ме интересува.

Знам за друг вид добро, ала няма такава тема ... И затова пиша тук, в тази тема.

Когато правиш добро, бъди готов да бъдеш намразен и низвегрнат. Това е правило, без отмяна.

И тук изобщо не говоря за правилата на благодарността - момент на смях, а за онова нещо, което трепти в душата ти и което е незаменимо.

Понякога мостовете на спасението идват по странни пътища, неудобни пътища, които хората лесно забравят.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Може би аз не съм на правилното място, но тук само чета за непоисканото добро и как се отвръща на него със зло... Ами не знам за вас, но според мен доброто и злото са твърде размити понятия... Това което е добро за един може да се окаже лошо за друг! Всичко е въпрос на гледна точка. Освен това станах свидетел на някой доста фанатични изказвания за БОГ !!! По принцип съм родена в християнско семейство и нашите винаги са уважавали християнските празници, даже са ме кръстили в църква ! Това обаче не ми пречи аз за разлика от тях да си уважавам Сабатите и да си ги празнувам сама със сина ми! Следваме си просто едно основно правило " Не прави на другите това което не искаш да ти се случи на теб". Също смятам че ако някой има нужда от помощ трябва найстина да си я поиска сам а не да му се натрапва такава. Може и да си мислите че някой има нужда от помощ но ако няма смелост да си я поиска по добре не му я предлагаите. Той или не я заслужава или просто не я иска и смята че ще се справи. И само още едно нещо... Не забравяйте че каквото направите ще ви се върне 3 кратно :) Просто се старайте да живеете така че да не вредите на себеси и на околните ( нямам предвид само хората а и околната среда). Успех на всички и нека силата бъде с вас !

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: Да - само Бог може да каже кое е доброто за човека, не той самият.

С тази мисъл определено ще се съглася, от опит съм го разбрала, че е точно така!Само Бог знае кое е добро за човека!Човек много често в лутанията си, прави грешката да избере доброто което той мисли, че е добро, а в последствие се оказва, че е зло за него!Тогава страда!Човек трябва да се учи-да разбира кое е добро и кое зло за него! :) Определено не е лесно!

anakonda79

Ами не знам за вас, но според мен доброто и злото са твърде размити понятия...

..." Не прави на другите това което не искаш да ти се случи на теб"...

Човек трудно ще разбре, особено ако Бог му е пратил страдание... за негово добро.

Мсля че в Библията е казано: "Прави на другите това, което искаш на тебе да правят"

забел. поправете ме ако греша.

Редактирано от Alexandar
Линк към коментар
Share on other sites

Самото заглавие на темата е доста двузначно формулирано. Ако нещо, което правим е наистина добро, то ще има положителни последствия. Ако само си мислим, че е добро, тогава последствията могат да са както положителни, така и отрицателни. Човек действайки трябва да мисли за последствията, а не за това, дали върши добро или зло. Със съжаление отбелязвам, че за болшинството от пишещите, да отправиш положителна мисъл към някой човек, не се приема като помощ. Молитвата, даването на съвети и напътствия, донякъде се приема в по-голяма степен за помощ, но пак основната част свеждат помощта до физически действия. В последния случай, наистина, най-често помощ, без желанието на получателя й, не трябва да се оказва. Но при всички останали случаи възможността да помогнем, без дори този, на когото помагаме да разбере за това, е налице, и такава помощ няма да засегне личната му свобода и избор.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Когато искаме да помогнем на някого, първо е хубаво сам той да ние е помолил за съвет и помощ, тогава бихме могли да му бъдем полезни - даже и само с молитва...

Тази фарисейщина съм е чел толкова много пъти тук, че едва ли мога да ги преброя. но сега просто не се стърпях.

Лично Vespertine,

Когато искате да помагате на някого, като го карате да ви коленичи като на Бог и с отработено "благоволение" му подхвърлите подаянието си - може и да му помогнете на молещият ви за помощ. И да не пропуснете като завършек на "благоволението" си да му припомните, че "благоволявате помощ" и да я запомни за в удобен за вас момент. Дон Корлеоне и той май е правил така или се лъжа? Ми може и да се лъжа ....човещинка е човек да се заблуди. Грешен човек съм се родил на този Свят по плът от първородния грях, но мога да моля само Бог- Вечно Праведния за помощ и съм сигурен, че помоща Му ще бъди от Любов, а не по сметка. Хората мога да ги помоля за услуга със съответната цена. Само Бог няма да ме зароби в Божествената си помощ. Друг плътски човек едва ли ще пропусне удобния момент.

Иначе Иисус Христос е казал по въпроса за помощта така ( по памет) : "Когато помагате, правете го от сърце и не се обръщайте да искате благодарности. Защото така правят лицемерите и фарисейте. А помагайте скришно, та да ви въздаде Бог на Небето явно. "

Има и една много показателна притча в Евангелието за един пребит и ограбен пътник, когото всички заобикаляли - фарисеи, садукеи, равини и прочие "богопризвани", ... вероятно човекът не е могъл дори и помощ да поиска ако е бил в безсъзнание. Но се появил един ближен качил го при себе си в колата и го закарал до близкия хан. Платил на ханджията да го излекува и му казал,че колкото отгоре пари потроши за този ближен, на връщане ще му ги възстанови.......... някои форумци може и да си я спомнят някъде да са я чели тази притча... някъде мнооогоооо... отдавна да са я чели, може би !?

Вярно е, пътища много и за всеки влак си има пътници. Много е важно обаче кой човек в какъв влак иска да се качи - това вече е въпрос на личен избор.

:thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2:

Благодаря ти, Ян!

Линк към коментар
Share on other sites

.....Също смятам че ако някой има нужда от помощ трябва найстина да си я поиска сам а не да му се натрапва такава. Може и да си мислите че някой има нужда от помощ но ако няма смелост да си я поиска по добре не му я предлагаите. Той или не я заслужава или просто не я иска и смята че ще се справи....

Кога един човек не заслужава помощ (тук под помощ, аз разбирам да направиш едно добро) - ако той се противи, смята че е силен и не желае да му се помага, или пък е много самонадеян и смята че ще се справи сам, тогава нашата помощ/добро е непоискана и нежелана. Такива хора са твърдоглави. Но с тях дотук.

Друго е когато имаш насреща си плах, затворен човек който не смее да поиска помощта ти, за да не те товари със своите си проблеми. Тогава ако решиш да му помогнеш (направиш нещо добро за него), трябва ли сам себе си да разубеждаваш, че той не заслужава помощ, защото няма смелостта да си я поиска. А натрапването е друга работа, то е вид насилие, против волята на дадения човек. Някак си не ми се връзва "натрапено-добро". Взаймно се изключват.

Трябва да разграничаваме ситуациите и хората попаднали в тях. Аз правя разлика м/у "не я заслужава" и "не я иска".

Мисля, че ние винаги трябва да сме готови да предложим помощта си, да направим едно добро, без да се спираме на това, заслужава ли или не, другия. Никой няма да ни съди за направено добро (било то поискано или не).

Линк към коментар
Share on other sites

.................

..................

Отдавна не бях срещал тук толкова добри и точни думи идващи от сърцето и без превзетости и политиканстване на гребена на интригата.

Дано не е прецедент, а добро начало!?

Благодаря!

Линк към коментар
Share on other sites

Аз ако искам да помогна на някого - направо си го питам какво иска да направя за него. Ако това нещо е в хармония с мен - правя го, ако не е - отказвам.

И обратното: аз като искам нещо от някого - направо си го казвам. Другият има право да приеме или откаже, според личните си убеждения, възможности или каквото е там за него.

И забелязах, че подобни чисти отношение не само, че не са трудни, ами и идеята ми се приема лесно от другите.

Линк към коментар
Share on other sites

Сещам се един познат какво казваше за едни неща: "Аз съм длъжен да ти предложа, а ти си длъжен да ми откажеш" :) хе хе

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

...

Трябва да разграничаваме ситуациите и хората попаднали в тях. Аз правя разлика м/у "не я заслужава" и "не я иска".

...

galgo ,би ли казал няколко примера със ситуации, при които, хората искащи и молещи за помощ - не заслужават такава,...и ти съответно не би помогнал на подобни хора ?

Въпроса е общ и други хора могат да вземат отношение...

Линк към коментар
Share on other sites

Ако някой дойде при мен и ми направи една услуга, без да

я искам (например жаден съм и ми донесе вода), той е вече

в Новото учение...

Оттам трябва да почнем: как Бог се проявява, това да вземем като мярка.

УЧИТЕЛЯ ПЕТЪР ДЪНОВ, АКОРДИРАНЕ НА ЧОВЕШКАТА ДУША

Линк към коментар
Share on other sites

Ако някой дойде при мен и ми направи една услуга, без да

я искам (например жаден съм и ми донесе вода), той е вече

в Новото учение...

Оттам трябва да почнем: как Бог се проявява, това да вземем като мярка.

УЧИТЕЛЯ ПЕТЪР ДЪНОВ, АКОРДИРАНЕ НА ЧОВЕШКАТА ДУША

Аааа, Валентин, много зависи от това дали другия е доловил правилно излъчваните сигнали. Ами, ако вместо вода вземе че се обърка и донесе водка :D

Защото Учителят има предвид точно това - само тези, които са в Новото учение ще чуят от какво имаме нужда и без да им го казваме. Останалите май ще ни правят само ненужни услуги. Ей оттам идват и противоречията - зависи кой колко и какво чува и вижда :D

Редактирано от Чебурашка
Линк към коментар
Share on other sites

Да :) Точно така е и остава само малко примери да се дадат и за отказване на поискано

"добро"

- даване на прасетата на скъпоценен бисер :lol:

- купуване на цигари или алкохол на поискали ги непълнолетни младежи

- даване на цианкалий на искащо го младо нещастно момиче убедено че е психичноболно

- даване на пистолет на младеж който иска с него да избие лютите си врагове B)

- даване на вода на тежко ранен в стомашната област

...

- и много други.

Има разбира се и много по-изтънчени искания с дори още по драстични негативни резултати.

Затова доброто и интуицията трябва мощно да работят в човека на Новото учение.

Тогава, разбира се че можем да правим и непоискано добро. На благородните души,

на любещите души, на добрите души.

Има сега в психологията и антропологията мнение че няма безплатни подаръци.

Че човекът който нещо е подарил на другите, си взема обратно уважението, респект,

започва да доминира над тях. Независимо дали услугата е поискана или не.

И тогава задълженият почва да мрази дарителя си заради тази зависимост.

Така че това е тест за благородството, когато не остават никакви подмолни чувства.

Важното е любовта у двете страни, която веднага изтрива кармата.

Даром сте взели, даром давайте. // Господ Исус Христос

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Имам опит и мога да споделя, че непоисканото добро всъщност е добре завоалирано поискано добро.

Само дето не знам кое е доброто в случая - за едните е добро, за другите е присъда - да бъдат ощастливени хора, които всъщност изобщо не осъзнават, че им се е случило добро - единствено осъзнаващите да са онези, които са го сторили ...

Калкулацията е ясна - доброто е относителна категория и помага на едни, ала прави роби други и ги слага в графата - ДОБРИТЕ. А от това трудно оттърване.

Линк към коментар
Share on other sites

Законите в една вселена, устроена и функционираща въз основа на полярни сили, не може да са еднопосочни.

4. Твори само поискано добро, за да го получиш

6. Не прави непоискано добро. То задължително ще ти бъде заплатено със зло

По същия начин следва да е вярно и това:

Надроби непоискано зло, за да не си го получиш

Ако ще правиш зло- прави непоискано зло, щото задължително ще ти бъде заплатено с добро- както казва народа "Всяко зло- за добро"...

Правещия зло не би осъзнал това,че е направилзло, ако доброто не го споходи...тъй както и правещия добро небимогъл да осъзнаетова,че прави добро,без злото да го споходи...

Та, ако ще е закон, който ще действа,а не само вносни твърдения от тибетски кръжочници, принципът на който трябва да се подчинява във всички случаи,без изключение е принципът на равновесието...Бог в този свят е упълномощил кака Карма с превръзка на очите да "глобява" всички както за щедростта, така и за скъперничеството, както злодеите, така и добро(деите)...

Ако допуснем,че въпросните точки 4 и 6 представляват закони, то със сигурност не са целите закони,а само 50% от тях...без другите 50% си остават вносни внушения от въображаема тибетска класна...която, ей тъй,без да си искал- взела та ти продиктувала "домашното"...

Алена, галена и портукалена е само Луната, в специфична фолклорна ситуация...в която, каквото си поискаш- може пък и това да ти дадат...

Линк към коментар
Share on other sites

Да :) Точно така е и остава само малко примери да се дадат и за отказване на поискано

"добро"

- даване на прасетата на скъпоценен бисер :lol:

- купуване на цигари или алкохол на поискали ги непълнолетни младежи

- даване на цианкалий на искащо го младо нещастно момиче убедено че е психичноболно

- даване на пистолет на младеж който иска с него да избие лютите си врагове B)

- даване на вода на тежко ранен в стомашната област

...

- и много други.

Има разбира се и много по-изтънчени искания с дори още по драстични негативни резултати.

Затова доброто и интуицията трябва мощно да работят в човека на Новото учение.

Тогава, разбира се че можем да правим и непоискано добро. На благородните души,

на любещите души, на добрите души.

Има сега в психологията и антропологията мнение че няма безплатни подаръци.

Че човекът който нещо е подарил на другите, си взема обратно уважението, респект,

започва да доминира над тях. Независимо дали услугата е поискана или не.

И тогава задълженият почва да мрази дарителя си заради тази зависимост.

Така че това е тест за благородството, когато не остават никакви подмолни чувства.

Важното е любовта у двете страни, която веднага изтрива кармата.

Даром сте взели, даром давайте. // Господ Исус Христос

:thumbsup2::thumbsup2::thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Законите в една вселена, устроена и функционираща въз основа на полярни сили, не може да са еднопосочни.

4. Твори само поискано добро, за да го получиш

6. Не прави непоискано добро. То задължително ще ти бъде заплатено със зло

По същия начин следва да е вярно и това:

- Надроби непоискано зло, за да не си го получиш

-Ако ще правиш зло- прави непоискано зло, щото задължително ще ти бъде заплатено с добро- както казва народа"Всяко зло- за добро"...

Правещия зло не би осъзнал това,че е направилзло, ако доброто не го споходи...тъй както и правещия добро не би могъл да осъзнае това,че прави добро,без злото да го споходи...

Та, ако ще е закон, който ще действа,а не само вносни твърдения от тибетски кръжочници, принципът на който трябва да се подчинява във всички случаи,без изключение е принципът на равновесието...Бог в този свят е упълномощил кака Карма с превръзка на очите да "глобява" всички както за щедростта, така и за скъперничеството, както злодеите, така и добро(деите)...

Ако допуснем,че въпросните точки 4 и 6 представляват закони, то със сигурност не са целите закони,а само 50% от тях...без другите 50% си остават вносни внушения от въображаема тибетска класна...която, ей тъй,без да си искал- взела та ти продиктувала "домашното"...

Алена, галена и портукалена е само Луната, в специфична фолклорна ситуация...в която, каквото си поискаш- може пък и това да ти дадат...

Много точни разсъждения!

Подобни "изкривявания" се получава при окултните преразкази за Истини и Закони...

Кристиян, все пак има полза и от тези неща.

Пътят не е лек и нещата трябва да се приемат "дозирано" и внимателно... Всичко си е на мястото. :)

Не "убивай" глашатаите, защото после ти трябва да заемеш тяхното място и да биеш тъпана за "благата вест".

Неразумен вариант.

Линк към коментар
Share on other sites

Надроби непоискано зло, за да не си го получиш

Ако ще правиш зло- прави непоискано зло, щото задължително ще ти бъде заплатено с добро- както казва народа "Всяко зло- за добро"...

Мда, това обрисува доста добре безумието на крайностите.

"Прави", "Не прави" .....

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...