Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво значи достатъчно пари?


Иво

Recommended Posts

Към настоящата дата, поне за столицата: 1000 лв. месечно на член от семейството - за мен това е абсолютният минимум за достатъчност.

Линк към коментар
Share on other sites

Мое силно впечатление е, че човек твърде много занимава ума си с въпроси като "колко неща е свършил през деня", "колко пари всъщност заслужава" и "колко, видите ли, е ощетен в доходите си", но в крайна сметка се оказва, че на практика работи много по-малко от колкото му се плаща. Този елемент на експониране и преекспониране на собствената работа раздува егото, но не създава характер, нито носи по-високи доходи.

Това мое впечатление се дължи не само на наблюденията ми за служителите, които получават доходи от общинските бюджети или държавния бюджет, но и от хора, работещи като частноправни субекти или в дружества на частноправни субекти.

Според мен на България и няма нищо. Нищо лошо! Нито пък може да се каже, че е лошо състоянието на държавата. Смешните сравнения със Западна Европа ще са адекватни, когато се спре да се хлечни от правителства и работодатели.

Уверен съм, че най-големите крадци в страната са не политиците и съмнителните предприемачи, а ревливата посредственост на средно и ниско ниво в служебните йерархии, която "все има много робота", но едва-едва работи.

Линк към коментар
Share on other sites

:rolleyes: Ами то наистина е трудно да се намерят следи от "пословичната работливост на българина". От нея има остатъци, например някои грижливи селяни, майстори-мераклии и истински учени - но именно те тук не се възнаграждават подобаващо нито материално, нито морално. Затова или цял живот се борят с материални проблеми, или тръгват по широкия свят. А политиците и едрите търговци - те притежават наистина завидни умения да изтупват още и още от брашнения чувал на пре-препатилата татковина... Да, на България й няма нищо особено, промените приличат на колебанията в живака на термометъра между 36 и 37 градуса, т.е. твърде отдавна не е било качествено по-различно... <_<
Линк към коментар
Share on other sites

А подобни "работливи" селяни, "майстори"-меракли и "истински" учени, които напущат страната като плъхове от потъвъщ кораб, ангажирайки съзнанието си и подчинявайки живота си единствено на възнаграждението, което им се полага, как да ги наречем - дребни търговци, вероятно...

На България наистина й няма нищо. Какво й е? Всяко едно поле на дейност - било земя, било наука или друга материя, което се работи заради самата работа, дава рано или късно добър плод. Всяка една материя е като жената. Тя задоволява достатъчно само онзи, който добре я работи... А неспособните се оправдават пред себе си с многобройните си обвинения към нея.

Линк към коментар
Share on other sites

България има замразени еврофондове.

Това дали е прецедент в историята на Евросъюза...? И дали според вас е "нормално" ?

Обичам родинaта си и я ценя и и принадлежа, но нека бъдем обективни,

що касае проблемите на страната ни (както и добрите и страни, разбира се)...

Редактирано от Любо
Линк към коментар
Share on other sites

България има замразени еврофондове.

Това дали е прецедент в историята на Евросъюза...? И дали според вас е "нормално" ?

Обичам родинта си и я ценя и и принадлежа, но нека бъдем обективни,

що касае проблемите на страната ни (както и добрите и страни, разбира се)...

О, Любо! Are you talking to me? :D

Замразени еврофондове, казваш... И, ако нямаше един еврофонд дори, щеше ли да я обичаш България или нямаше да има много за обичане.

Линк към коментар
Share on other sites

:D О, Силвия ! Не си спомням към кого е било, или към кои. Ако си усетила насоченост към твоя постинг, значи е така. Просто някой тук пишеше че на България всичко и е ок... или неправилно съм разбрал...

Ставаше дума за парите, затова дадох пример с еврофондовете.

Редактирано от Любо
Линк към коментар
Share on other sites

:D О, Силвия ! Не си спомням към кого е било, или към кои. Ако си усетила насоченост към твоя постинг, значи е така. Просто някой тук пишеше че на България всичко и е ок... или неправилно съм разбрал...

Ставаше дума за парите, затова дадох пример с еврофондовете.

Не, не съм усетила нищо, просто не ми се спи и се закачам. :D

И к`во за парите на България казваш. Тук има много пари...

Линк към коментар
Share on other sites

Замразеният еврофонд - в сърцето на търсещия оправдания - по нищо не се различава от прекратения Варшавски договор. Затова - не България, а въпросните сърца страдат от подобни "ощетявания".

Има хора, които така и непреживяват отбиването. И проблема за недостатъчността вечно ги терзае.

Линк към коментар
Share on other sites

Споед мен замразяването на парите в момента е единственото лекарство за нашата корупция.

Не съм икономист, но от личния си опит в семейството и фирмата съм се убедила 100%, че когато Бог ми спира "фондовете", значи съм ги насочила в неправилна посока или ги пилея.

Това свиване ме отрезвява и лишена от възможността да ги хвърля лекомислено в някакво желание и план, получавам достатъчно време да ги обмисля и променя или да се откажа от тях. Обикновено по-късно горещо благодаря за спирането, осъзнала в каква яма бих се натикала сама.

Линк към коментар
Share on other sites

На България много неща не са и наред и не бива да се заблуждаваме с обратното. Отговорността за това разбира се си е на нас българите. Както всеки човек, така и нациите са поставени при различни условия, като причините за това са много. Основен проблем е, че хората не се опитват да създават условия, а да ги експлоатират (най-вече лично).

Това дали българите са работливи е доста сложен въпрос. Колко хора работят това, което биха искали да работят, което отговаря на техните качества? Когато се работи по задължение, с единствената мотивация печеленето на финансови средства, е нормално човек да не се отдава изцяло на работата си. Нека да се погледне и от другата гледна точка - какво е отношението на работодателите към работниците. Навсякъде цари все същия егоизъм. Само с разликата, че управляващите са в състояние да задоволяват (не да задоволят) своя.

Линк към коментар
Share on other sites

Когато разберем какво значи достатъчно пари, значи сме постигнали трайно Равновесието на Пътя. Тогава този въпрос престава да стои пред нас. Ма така е и с всичко останало...

Линк към коментар
Share on other sites

Наистина работодателите, навярно по инстинкт, най-често опитват да присвоят част от въплътения в продуктите труд на работниците - напълно Марксов смисъл. И макар тия пропорции /кой какъв дял има в принадената стойност/ да се изчисляват трудно, то отношението на доходите работодатели-работници е няколко десетки или стотици пъти към едно. Това е нещо при всички случаи диспропорционално.

В същото време много често се случва да се подвеждаме по хищническия нрав на предприемачите и да откриваме оправдание за всичко в тях. Но така ли е?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Достатъчно пари за мен означава да имам толкова пари,колкото са ми нужни за да задоволя без проблем физическите и духовните си потребности.

Линк към коментар
Share on other sites

Мислим си, че парите са недостатъчни, ако харчим повече, отколкото имаме.

Мисля си, че смисъла на проблема ще стане по-ясен, ако разгледаме другата страна на имането на пари.

Когато имаме повече пари и складираме остатъка, без да имаме ясна цел (предназначение и срок) за тяхното използване.

Случая на натрупване и "пестене" на пари заради самото пестене.

Няма нищо случайно на този свят. Щом ви остават така пари, значи е трябвало да да ги похарчите за нещо. За нещо истински ценно за истинския вие.

Ако не се сещате за какво ги харчите, значи не обичате достатъчно себе си.

Природата обича равновесието. Липса на равновесие е да ви остават излишни пари. Трябва или да ги харчите до дупка или да сте запланували ясно и сигурно харченето им в обозрими срокове.

По аналогия на аналогията можем да се сетим, че и когато имаме по-малко пари, отколкото ни трябват, пак не обичаме достатъчно. Не даваме достатъчно любов, за да ни се върне като пари.

Истински любящите хора, които обичат себе си и другите, харчат горе-долу точно толкова, колкото изкарват. Нито повече, нито по-малко.

Това е да имаш достатъчно пари.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Божидар, ти така ли постъпваш с жизнената си енергия, примерно? Изразходваш я „до дупка“? Според мен, винаги трябва да поддържаме някакъв разумен запас.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Запас е нужен, когато не сме спокойни и уверени, че имаме и ще имаме достатъчно и винаги.

Запасът ... е вид застой ...

Линк към коментар
Share on other sites

Запас е нужен, когато не сме спокойни и уверени, че имаме и ще имаме достатъчно и винаги.

Запасът ... е вид застой ...

thumbup2.gif

Имаше един прекрасен пример от Учителя, но не се сещам къде точно беше. Там Той казваше, че колкото повече се излива от една чаша, толкова повече място ще има да се влива в нея.

Линк към коментар
Share on other sites

Запас е нужен, когато не сме спокойни и уверени, че имаме и ще имаме достатъчно и винаги.

Запасът ... е вид застой ...

Ами, добре. Изхарчи целенасочено всичките си пари и виж резултата. Да, след време най-вероятно пак ще спечелиш пари, но докато това стане ще усетиш много точно какво имах предвид. Да вземем например един шофьор. Той няма да изразходи целия наличен бензин в автомобила си, а предвидливо ще зареди малко преди бензинът да свърши. Ако допусне бензинът да бъде изразходен до край, работата на двигателя ще бъде принудително прекъсната. Това е застой. Застой разбира се имаме и ако колата е с пълен резервоар, но не се кара.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Станимир, шофьорът зарежда бензина, за да го изразходва :)

Да имаме ясна цел (предназначение и срок) за използване на парите означава да си напълним резервоара. Това включва и влагането им в бизнес.

Тоест въртене на парите, т.е. въртене на енергията.

Натрупаната застояла енергия вреди не по-малко от липсата на енергия. Учителят е казал, че проблем на съвременните хора не е липсата, а излишъкът от енергия.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз да съм написал нещо за натрупване на застояла енергия? Просто внесох едно, мисля, необходимо доуточнение на написаното от теб.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

И аз не мисля че бензинът трябва да се изразходва докрай.

Иначе може и да не стигнем до бензиностанцията.

Да кажем някой има много енергия (прана), 10+ пъти повече от средния човек.

Такъв човек не боледува. Ако все пак се разболее, нарани, мине през

опасна ситуация или похарчи енергия за да излекува болно дете например,

тази енергия много бързо се възстановява.

Човек без запаси в подобна ситуация пада тежко болен.

Тоест трябва да имаме определени запаси от пари, на запад съветват

поне 3 заплати. Това без парите предвидени за почивка.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...