Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Може ли човекът да прави добро?


Донка

Recommended Posts

Лао Дзъ вярва - че добро / зло имат смисъл само сравнени едно спрямо друго. Има само събития, дейестия и т.н. - кое как ще окачествиш зависи от контекста.Сами по себе си нещата са такива каквито са. За религиозните изцепки по нагоре - моите уважения, но самички се вплитате в парадокс. Може ли Бог да създаде която неможе да вдигне? Всеможещ е безмислица ( мое мнение) . По принцип склонноста да се унижават хората в името на която и да е било "висша" сила - почва да звъни де що има алармен звънец у мене. Ако засягам някой - казвам каквото мисля, не съм тук да дразня

Дай конкретика, че се обърквам в обобщенията.

Линк към коментар
Share on other sites

Учението на Стареца Лао Дзъ е чистият път към безсмъртието,до което съкровение малцина са успели да се докоснат. :3d_022:А да Го разберат?  :3d_131:И заживеят? :3d_132:

Линк към коментар
Share on other sites

Лао Дзъ вярва - че добро / зло имат смисъл само сравнени едно спрямо друго. Има само събития, дейестия и т.н. - кое как ще окачествиш зависи от контекста.Сами по себе си нещата са такива каквито са. За религиозните изцепки по нагоре - моите уважения, но самички се вплитате в парадокс. Може ли Бог да създаде която неможе да вдигне? Всеможещ е безмислица ( мое мнение) . По принцип склонноста да се унижават хората в името на която и да е било "висша" сила - почва да звъни де що има алармен звънец у мене. Ако засягам някой - казвам каквото мисля, не съм тук да дразня

Човеците се самоунижаваме и нападаме с илюзията за по-! и най-! Всеки се старае да наложи своята си теория. Властта е голямо пианство. Бог не съди никого. Няма зъл бог. Нашето ограничено, дуално съзнание сравнява, анализира докато не просветне нещо... Но тогава вече наистина си над всичко случващо се и има покой....

Голямо предизвикателство е да приемем и разберем чуждото мнение, колкото и абсурдно и противоположно и скандално да ни се струва...:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Лао Дзъ вярва - че добро / зло имат смисъл само сравнени едно спрямо друго. Има само събития, дейестия и т.н. - кое как ще окачествиш зависи от контекста.Сами по себе си нещата са такива каквито са. За религиозните изцепки по нагоре - моите уважения, но самички се вплитате в парадокс. Може ли Бог да създаде която неможе да вдигне? Всеможещ е безмислица ( мое мнение) . По принцип склонноста да се унижават хората в името на която и да е било "висша" сила - почва да звъни де що има алармен звънец у мене. Ако засягам някой - казвам каквото мисля, не съм тук да дразня

rolleyes.gif Хората дали са нещо отделно от тази Висша сила? Освен ако съзнанието самО гордо не се отдели и дори противопостави н своята собствена същина, капката - на Океана?

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

http://www.youtube.c...h?v=1BSiZQqlg5E

" Хората дали са нещо отделно от тази Висша сила? Освен ако съзнанието самО гордо не се отдели и дори противопостави н своята собствена същина, капката - на Океана?"

Аз вярвам, че не са. Everybody (and everything ) is divine.

ПП: Няма общо много с безсмъртието, поне доколкото аз го разбирам.

ППП: Не се налагам, не се опивам да ви убеждавам - интересува ме единствено истината. Тук съм за различно мнение (по-различно от моето). За това, което се случва с и около мен и т.н .

ППП: Клкото до духовното израстване - моето мнение е ,че иде реч за самоизграждане като личност. Няма много мистика тука- и това е единствената победа която си заслужава усилията.

ППП:

."...до което съкровение малцина са успели да се докоснат. :3d_022:А да Го разберат? :3d_131:И заживеят? :3d_132: "

Мдааам - като цяло мисля, че си прав.

За разбирането и изживяването незнам :) Тук мога да вкарам и Дзен в боя и да кажа ,че няма какво толкова да се разбира и изживява, живота си тече и бездруго.Страхотен покой на ума носи това Дзен :)

Пък ако съм изцяло коректен с Дзен и Дао традицията - трябва да призная, че проведох бемислена дискусия. ROFL. Емм, надявам се, че Ви е било приятно нтересно , колкото ми беше и на мен :) Лек ден , здраве щастие и т.н (:

ПП: Това интернет влиза под кожата - наистина по-трудно се отказва отколкото цигарите. LOL.

Линк към коментар
Share on other sites

.....

ППП: Клкото до духовното израстване - моето мнение е ,че иде реч за самоизграждане като личност. Няма много мистика тука- и това е единствената победа която си заслужава усилията.

ППП:

........

Авесалом Подводни "Етапи в еволюционнното развитие на личността". Има я в спиралата.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако не можеш да правиш добро , можеш ли да правиш зло?! Добро или зло СПОРЕД КОГО?!

ПП: Можем да вършим и едното и другото мисля си. Всеки според неговите си схващания. Велик Учител? Кой ли пък е този нинджа . Бог?

Редактирано от ViktorDechev
Линк към коментар
Share on other sites

Сега си мисля, може ли човек да прави нещо. Има ли свободна воля? Свободната воля се състои точно и в това, че човек може да прави зло.

Ако можеш да правиш зло, то може да правиш и добро.

Дотук нищо не сме направили. Говорим за добро и зло, но това няма нищо общо с това, което трябва да се направи.

Може ли човек да направи това, което трябва да се направи? Може ли човек да разбере лично той, неговата собствена там си някаква си личност какво трябва да направи?!

Знае ли човек каква трябва да е следващата му стъпка?

Ами не знае. Човек живее в абсолютната несигурност. Ако ви каже обратното, значи е егати отработения лъжец.

Човек никога не знае дали прави добро или или зло и след време доброто дали няма да се окаже зло и злото добро. Доброто и злото не са във владение на човека. Във владение на човека е възможността за избор.

Да се откажеш от възможността за избор е зло. Да реагираш все по един и същ начин и да не търсиш други начини за избор е зло. Рутината е зло. Да правиш два дена едно и също нещо пак може да е зло. Промяната е добро. Новото е добро. Да преповтаряш старото е зло. Да си мислиш, че си нещо завършено е зло. Да се учиш от малко дете е добро.

Умишлено да се стремиш да правиш добро е зло. Да имаш цел за правене на добро е зло.

Мдам, имаш цел да правиш добро. Ама с каква цел бе човек? За да влезеш в Рая, или в Божието Царство?! Егати егоиста си.

Линк към коментар
Share on other sites

Я, глей какво съм изпонаписал по-горе. Бре, бре, бре. Добре, че го прочетох.

Трябва да поясня явно.

Ако искаш в мислите си да правиш добро, то горното мое писание е безумно вярно.

Ако сърцето те кара да правиш добро, дори и въпреки мисленето, то това е добро. Доброто извира от сърцето, а не от мислите и целите за правене на добро, защото така сме щели по-духовни да станем.

Когато правим добро от сърцето, ние даже и не мислим какво точно правим. Просто правим.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Хм няма как да си изтрия поста.

ПП:Thirty-Eight

A truly good man is not aware of his goodness,

And is therefore good.

A foolish man tries to be good,

And is therefore not good.

A truly good man does nothing,

Yet leaves nothing undone.

A foolish man is always doing,

Yet much remains to be done.

When a truly kind man does something, he leaves nothing undone.

When a just man does something, he leaves a great deal to be done.

When a disciplinarian does something and no one responds,

He rolls up his sleeves in an attempt to enforce order.

Therefore when Tao is lost, there is goodness.

When goodness is lost, there is kindness.

When kindness is lost, there is justice.

When justice is lost, there is ritual.

Now ritual is the husk of faith and loyalty, the beginning of confusion.

Knowlege of the future is only a flowery trapping of Tao.

It is the beginning of folly.

Therefore the truly great man dwells on what is real

and not what is on the surface,

On the fruit and not the flower.

Therefore accept the one and reject the other.

ППП: И все пак не съм съгласен - здраве :)

Редактирано от ViktorDechev
Линк към коментар
Share on other sites

Хе - хе , това пък беше 1 от поемите на чичо Лао / склонен да си протворечи сам и да се шегува (струва ми се) /. Ако се заровя из нетя колко ли още дефиниции за това кой какъв бил (хубав - лошав) и т.н? Кой бил прав викаш?

Редактирано от ViktorDechev
Линк към коментар
Share on other sites

Сега да определя какво означава думата „добро“. Думата „добро“ определя качествата на всички наши действия, то е плодът, а Христос казва: „По плодовете ще се познаят“. Не може да има добро в човешкия живот, ако няма плод. Следователно, добродетелта не е нещо отвлечено, а реално, това е есенцията на човешкия живот. Смисълът на човешкия живот е добро.

Правдата, Истината, Мъдростта, Любовта са силите, които работят за доброто, за да се реализира то в човешкия живот. Както плодовете определят качествата на дървото, така и доброто определя качеството на човека. За да обичаме плодните дървета, ние се ръководим от качеството на техните плодове. Онази ябълка, която дава най-доброкачествени плодове, се ползва от нашите най-големи грижи, най-голямо внимание и обич. Защо? – Защото плодовете и са хубави и вкусни. Ако тази ябълка престане да дава плодове, няма смисъл да я отглеждаме.

В духовния свят човекът е дърво.

Както плодните дървета са необходими за човешкия живот, така и човешките добродетели са необходими за ангелите, защото чрез тях те се хранят.

Ако ме запитате: „Защо ангелите се интересуват от нас?“ – Защото имат нужда от плодовете на нашите добродетели. За да може да разберете дълбокия смисъл на това добро, трябва умът, душата и сърцето ви да бъдат в пълна хармония. Човек не може да прави добро, ако умът, душата и сърцето му не са в съгласие.

Щом мислите дали трябва да се прави добро или не, вие сте от ниска култура. В Небето няма двусмислие за доброто. В духовния свят никак не става въпрос, дали трябва да се прави добро или не. Доброто е смисълът на живота. Когато престанеш да правиш добро, ти си мъртъв човек. Всяка мисъл и всяко благородно чувство произтичат от доброто, което вършим. Добрите желания и добрите мисли произтичат от доброто, те са процес на растене у нас.

Когато посеем една семка, ние имаме първия процес – поникването на растението, втория – на прорастване, третия – на цъфтене, а четвъртия процес – връзване на плодове.

Следователно, доброто, плодът в човека, може да се яви само в неговата душа, а в окултизма наричат това причинно тяло у човека.

Всяка семка е една причина. Съвременната култура, движението на човечеството се дължи на тези семки на доброто от миналото, а в бъдеще тези семки ще дадат бъдещата култура. Всички други педагогически възгледи за възпитанието аз наричам дресировка, т.е. безплодни растения. Такова е, например, растението фикус. Има ли то някакъв плод? – Няма.

Много хора в съвременния живот приличат на фикусите. На земята може да растат фиикуси без плодове, но на Небето не може да има такива. Ако искаш да бъдеш небесен фикус, трябва да имаш плод.

От какво се парализират човешките добродетели? – Те се парализират от ниския ум на човека и от неговите страсти, защото съвременните хора са роби на своите страсти, които само разрушават, а не създават. За едно приятно удоволствие човек похарчва хиляди, пожертвува даже живота си и живота на другите. А в това приятно удоволствие няма никакъв плод. Ние приличаме на онази туристка американка, която, за да опита любовта на своя възлюбен, го накарала да се качи на една отвесна скала в Алпите и да откъсне оттам една от редките алпийски рози. Той се качил на скалата, откъснал розата, подал и я. Тя я сложила на гърдите си и се усмихнала, а той след това рекъл: „Сбогом!“ За едно свое удоволствие тя изложила живота му в опасност. По същия начин и ние излагаме Бога на изкушение.

Ние казваме: „Господи, дай ни удоволствие, пари, къщи и прочие“, но като ни даде всичко това, Той ни казва: „Сбогом!“ Тогава ние сме богати хора, всичко имаме, но Господ не е при нас. Мене ме учудва това положение на съвременните религиозни хора. По-твърдоглави, по-упорити и своенравни хора от религиозните не съм виждал.

Аз взимам думите „религиозни хора“, в най-широк смисъл. Аз считам съвременната религия като един костюм или парфюм, с който прикриваме всички наши лоши постъпки и всички наши грешки. Религията е едно модерно изобретение. Никъде в Евангелието не се споменава думата „религия“. Когато хората са изгубили смисъла на съботата и правенето на добро, тогава са сложили думата „религия“. И сега постоянно спорят дали някой е религиозен или не. Няма по-религиозен век от сегашния.

Денят на доброто

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Когато един ангел влезе в някой човек, и той се прояви като поет, напише една много хубава поема, ангелът няма да подпише името си, но ще каже на своя ученик: ”Ти си подпиши името, тази работа е твоя”! Ангелите са много щедри, много благородни. И като напише този човек нещо хубаво, всички казват: “Колко е гениален този човек, глава има в него!” Да, тази глава е на ангела.

Показа им ръцете си

Спомних си за Давид. След великата победа получава много овации, всички го поздравяват,а той просто си върви и казва: Не бях аз, Господ го направи.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Такова е естеството на човека, дуалистично,че за да съществува трябва да побеждава разумното у него.Защо е така, божествения промисъл е в нещата.Може да правим добро, защото това ни прави близки до нашия създател, това е идеята да еволюираме.Всяка леност, инертност в характера ни спъва нашето развитие.Определено доброто е свързано с това да премахнем у себе си противоречията, да съединим сърцето и ума си и да проявим себе си чрез действие. Работата започва от физическия свят, след това на духовно ниво и накрая в Божествения свят.

Линк към коментар
Share on other sites

Интерсно, върнахте ме в темата, тъкмо като се бях замислила за подобни неща :)

И установих, че мнението ми отпреди 2 години е актуално за мен и днес:

След изминалото време си мисля, че човекът може да осъзнава доброто, което му прави Вселената във всеки момент.

Може да прави всичко и само което е щастлив да прави в определен момент и прави с Любов - това означава, че прави някакво добро - какво точно и на кого - няма значение и може би не е хубаво да знае... Доброто, което прави в случая е, че живее и работи с безусловна любов заради самия живот и работа.

В момента, в който човек започне да мисли на кого и какво точно добро прави, той е спрял да прави добро...

Аз не съм съгласна с това, което съм подчертала.

Най-малко въобще не е толкова просто.

Според мен, колкото по-голяма възможност има човек да осъзнава как точно се отразяват неговите действия или бездействия на другите и на света като цяло, толкова по-сложно става ...

Сложно е, защото ние (поне голямото болшинство от нас) въобще не сме в състояние да прозрем какви са нишките на съдбата, които с нашите действия или бездействия бихме размърдали.

За съжаление и чистата мотивация не може да ни спаси от грешки и неправомерна намеса "за добро" и "от състрадание".

Лично аз за по-голяма мъдрост се моля и се старая да постъпвам така, както бих искала другите да постъпват към мен (т.е това пак е едно относително добро, според моята си камбанария :( ). И като казвам "постъпвам", имам предвид не само конкретни действия, а съвсем общо - даване или недаване на информация/съвет, даване или недаване на съчувствие и т.н.

Но пак ми е трудно, защото не ми е лесно да се поставя във всички ситуации, а колкото е по-тежка ситуацията, толкова по-трудно ми е да преценя как бих искала да постъпят спрямо мен; отделно дето понякога се изкушавам чисто по човешки да направя нещо не много обмислено от съчувствие или от радост ...

----------------

П.П. Колкото повече си мисля, толкова повече ми се струва, че заглавието на темата не е много коректно - какво означава "добро"? И значи ли това, че през останалото време съзнателно правим "лошо"?!

За мен проблемът е, че и в двата случая постъпваме неосъзнато, непрозорливо ...

Вдигнали сме лозунга "С любов!", ама и любовта ни е такава - субективна, човешка, с една дума няма много общо с другата, истинската, божествената любов, дето я пишем с главната буква.

И този лозунг никак не ни помага, дори може да "скрива" от нас действителността, защото ние се уповаваме на това, че щом правим нещо с любов, значи то е добро, а как точно стоят нещата в действителност, какво точно да направим, за да допринесем за хармонизация на нещата не само за момента, но и за по-нататък ... въобще не ни занимават тези въпроси.

Според мен ние хората постепенно се учим да правим това, което е нужно. Може би често според човешките ни критерии това наше действие няма да изглежда много "добро", но би се оказало, че за последващото развитие на нещата точно това е било необходимо.

Как ми се иска по-бързо да се научим да правим това, което е нужно ....

Линк към коментар
Share on other sites

Преди няколко дни, синът ми ме изненада.Мамо, госпожата каза да направим съчинение на тема за доброто.Озадачих се, какво би изразила една детска душа на 7 години.За едно дете е трудно да напише подобно откровение, липсва подобен житейски опит.Проведох разговор с госпожата.Детската душа не разбира изрази като , не може, не става, няма.Учителката сподели, че иска поглед от страна на детето за въпроса"Защо трябва да бъда добър човек?"- приема материали от всякакво естество, картинки, мисли, поговорки.Колебаех се за есе, споделих на учителката, че по радио"Христо Ботев" върви реклама за конкурс на литературна тематика в различни възрастови категории, но рано е за дете на 7 да прави есе.Дълго се лутах в мислите си, накрая синът ме пришпори:Хайде, домашното" Тогава посегнах на "Учителят говори" Беинса Дуно в темата "Добро".Изписахме две три страници, след това на блоков лист с цветни флумастри нанесохме Словото на Учителя.След обеда отидох да прибера ученика.За мое учудване, работата на сина бе забодена на таблото на стената.Каза ми:Две деца сме писали по желание.Госпожата ще ни даде грамоти, но иска повече активност , от всички деца.Моята ще я четат, и на всички след това ще направи грамоти.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Да определиш една категория като "добра" и да я утвърдиш като норма, означава да я разграничиш от цялото и да и сложиш граници. С това се форсира излишно нейната полярност, а полученото напрежение се изразходва в засилване на срещуположния полюс. За това допринася и общата хармония на природата, която е принудена да балансира със компенсаторно зареждане на една полярност, когато от плиткозрящите хора бива захранвана само другата.
Така въвеждането на понятия, принципи и норми допринася единствено за разбиването на света на парченца от отделни форми, които опитват да затвърждават своето изолирано съществуване, поради което губят възприятията си за всичко останало, както и връзката със самия живот, който е цялост.

Линк към коментар
Share on other sites

Да определиш една категория като "добра" и да я утвърдиш като норма, означава да я разграничиш от цялото и да и сложиш граници.

Означава да я разграничиш от злото, не от цялото. Доброто си остава част от цялото. Границите съществуват навсякъде около нас и без тях животът просто нямаше да съществува. Те са необходими за различаването. Те са необходими за разнообразието, което ни заобикаля. Те са необходими за съзнанието. Границите могат да бъдат преминавани, ограниченията им преодолявани, но как можем да имаме различаване без тях - няма да имаме понятия, няма да имаме думи, няма да имаме познание, няма да имаме нищо.

Линк към коментар
Share on other sites

Така въвеждането на понятия, принципи и норми допринася единствено за разбиването на света на парченца от отделни форми, които опитват да затвърждават своето изолирано съществуване, поради което губят възприятията си за всичко останало, както и връзката със самия живот, който е цялост.

Целостта включва и разделението в себе си, и съществуването на въпросните парченца обособени в нея. Целостта включва и понятията, и принципите, и нормите. Ако се замислиш ще забележиш (може би), че това, което пишеш е насочено към осакатяване на цялостта. Да можеш да разграничиш себе си от другите не означава да водиш изолирано съществуване, нито да загубиш възприятията си за висшето, нито да загубиш връзката с живота. Напротив, дава ти възможност да осъзнаеш своето място, своята отговорност и да участваш ползотворно в съвкупния живот на единиците съставляващи цялото. Не бива да се търси единство в премахването на частите. Това няма да е единство, няма да е и цялост.

Линк към коментар
Share on other sites

Това, което тук споделих, донякъде е преразказ на думи, които Лао Дзъ е отправил към Конфуций, щом е бил попитан от него за мнението му по отношение на моралните норми, които смята да въведе законово в съответната китайска провинция.

Малко след това Лао Дзъ изчезва безследно, разочарован от липсата на разбиране в хората, смятани за мъдри (при напускането си, при пресичането на границата, написва набързо Дао Дъ Дзин, защото стражарят иначе е отказвал да го пусне да си ходи - от мен една подсказка за границата: не е национална, а вибрационна).

Според някои древни китайски традиции той отишъл в Индия и създал будизма, а след това се появявал рядко и за кратко в историята на религиозното и филосфско развитие, само когато е било абсолютно необходимо излъчването в света на истински светлинен импулс, различен от земните полярности и човешките представи.

 

И тук се изчерпах. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Да определиш една категория като "добра" и да я утвърдиш като норма, означава да я разграничиш от цялото и да и сложиш граници. С това се форсира излишно нейната полярност, а полученото напрежение се изразходва в засилване на срещуположния полюс. За това допринася и общата хармония на природата, която е принудена да балансира със компенсаторно зареждане на една полярност, когато от плиткозрящите хора бива захранвана само другата.

Така въвеждането на понятия, принципи и норми допринася единствено за разбиването на света на парченца от отделни форми, които опитват да затвърждават своето изолирано съществуване, поради което губят възприятията си за всичко останало, както и връзката със самия живот, който е цялост.

По тази логика същото се отнася не само за доброто, но и за красотата, за истината, за каквото и да е. Или?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...