Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Нужно ли е да правим нещо, за да променим другите?


Recommended Posts

Задавам си въпроса: кога човек разбира за помагането с добра и светла мисъл? Може би, когато я усети върху себе си. Същото важи и за отрицателната. В единия случай те повдига, вдъхновява, а в другия - смачква, натъжава. Всеки, който го е изпитал, не си задава вече въпроса може ли да помага на другите и дали има смисъл от това. Просто избира един от двата пътя.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Отговори 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

за да промениш другите хора ПЪРВО и най важно е е да промениш самият себе си и НИКОГА вината не трябва да я търсиш в тях а първо в самият себе си пък и защо трябва да променяш другите ВСЕКИ един от нас е дошъл в този свят с определена цел и той си е УНИКАЛЕН за него си втори с неговото мислене идеи въжделения мечти няма никъде другаде по цялата вселена дори според мен това е против волята на БОГ КОЙТО МУ е вдъхнал душа и защо ние трябва да МУ се противопоставяме и променяме това което ТОЙ е създал КАТО ОТДЕЛЕН ЧОВЕШКИ ИНДИВИД

Линк към коментар
Share on other sites

Не правя нищо специално, за да променям другите. Не е и необходимо. Това, което правя е следното - всяка сутрин ставам рано и първата ми работа е да осъществя връзка със себе си, със своята вътрешна реалност чрез самовглъбение. А след това през деня привнасям в живота си и в отношенията си с хората красотата на тази вътрешна реалност - мирът, хармонията, светлината и любовта. Само заедно, с общи усилия можем да направим този свят малко по - добро място за живеене! Благословен и светъл да е денят ви, приятели!

така е и така да бъде много точно и ясно 327256_fr.jpg

Редактирано от zlatnia56
Линк към коментар
Share on other sites

Темата е излишна за този, който е наясно, че всичко е едно, т.е. във Вселената всичко е взаимосвързано, или както се казва: Ако откъснеш една тревичка, цялата Вселена потръпва.

Мислите, думите и действията на всеки човек неминуемо засягат други хора, пък било то несъзнателно или съзнателно.

Дори и да не желаеш да въздействаш на другите, това става автоматично.

Но:

Според мен, не е важно какво съзнателно би направил за да промениш другите, а какво те ще изберат да направят в отговор на твойте мисли, думи и действия. В крайна сметка всеки човек има свободна воля и неговият живот зависи от неговите мисли, думи и действия.

Свещена простота!

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Хората са скачени съдове. Тъй че, всеки, който работи върху себе си, с това работи и върху другите. Законът има и друго действие: каквото правиш вън, се отразява и на вътрешния ти живот. Например, изчистваш един извор, почистваш някоя пътечка или някоя местност - нещо подобно ще стане и в света на твоите мисли и чувства. Въз основа на горните закони човек е отговорен пред човечеството за всяка своя постъпка. Не е важно колко голям грях е направил. И малкият грях има такива последствия, както големия. Защото ти си свързан с милиони хора. Като грешиш, ти ги подтикваш към престъпления. Ти си първата кибритена клечка в кутията. Щом се запалиш, след тебе ще се запалят и останалите.

Закони на материалния и духовния живот

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти, Роси!

Не бях прочела това. Много точно! И прекрасно казано!

Линк към коментар
Share on other sites

Когато пуснем в себе си Любовта, тя ни свързва с всички хора, защото Бог я проявява чрез всеки от нас... И тогава, променили себе си, променяме всички около нас :wub:

Намерете някоя добра черта в човека

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, :) предлагам ви едно много ценно за мене мнение от http://bratstvoto.net Aвторът му е Никола Дамянов:

"Много пикантна тема ... (от тук http://www.beinsadouno.com/board/index.php...c=6856&st=0 ), и определено човек като я чете прозира колко много от пишещите там са подлагани на "промени" (силови!) и това до голяма степен не дава обективност на мненията им.

Ясно е, че "не можеш да промениш някой друг, без да си променил себе си!"...Това се спряга навсякъде в езотерична литература, по окултни школи и учения, които събират учтиво и с "любов", желаещи за себепромяна хора. Просто "зарибяване" и общи фрази, на които не си заслужава да се спира човек ! smiley.gif

Между другото не познавам духовен проповедник, който да не смята, че е на правият път, ...че не е променил себе си за добро, и ...да не иска да ви промени и вас за "добро" ?

Изобщо на духовната "нива" присъстват много "осъзнати" хора, които искат да променят света и хората към "по-добро"... Това лошо ли е (въпреки кавичките!) ? - Разбира се, че не е лошо! Дори е много хубаво подобни желания и стремежи !!! Лошото е обаче, че се използуват непозволени методи за убеждение... Там е ПРОБЛЕМА !

Кое е непозволено при "правенето на нещо за промяна на някого"? - Основното непозволено нещо е насилието! Защо? - Защото насилието изземва правото на свободен избор, което е основно право (закон!) за всеки човек, през земното му съществуване.

В общи линии с това се изчерпва цялата тема...Всеки може да проповядва, да убеждава, да променя ближните си и хората около себе си, стига да не се отнема правото им на свободен избор, ...респективно да се употребява насилие.

Правилната постановка и разбиране на тази тематика, дава отговори и на много други теми, в които се третират въпроси относно манипулирането, заблуждаването и т.н. които изобилстват в портала и които остават към днешна дата с "висящи" отговори. Всеки сам може да опита да отговори на тези въпроси с "аршина", за който писах и ще се убеди, че нещата не са толкова сложни и изобщо не е нужно да има влагане на толкова много енергия в излишни спорове, уточнения и препирни.

Накрая ми се иска да кажа неща и за препоръчителните неща, която трябва да се ползват, ако човек е решил да постигне успехи в това да промени някой друг... Учителя е говорил доста за това и всеки може да прочете в Беседите. Например за "метода на теменугите", при което не се използва натрапване...Принципно, в тази насока, успешни са тези методи, които са базирани на личен пример и практика, ...и по възможност по малко думи и обяснения. Любовта и позитивните послания трябва винаги да имат водещо място...

Поздрави. "

Редактирано от Galina Hristova
Линк към коментар
Share on other sites

"Защо? - Защото насилието изземва правото на свободен избор, което е основно право (закон!) за всеки човек, през земното му съществуване."

Какъв свободен избор?Човечеството никога не е било подчинено на свободният избор.

Човешките мисли, движения и идеи са като зараза която тръгва и веднага се превръща във всеобща мода от Япония до Америка.

Земният свят е светът на насилието,светът на болката и светът на илюзиите. :3d_168:  

Истината и свободата не са тук,търсете ги някъде другаде.

Линк към коментар
Share on other sites

За това дали да помагаме си има малки съображения. То, разбира се, човек като научи нещо или добие повечко опит започва да чуства нуждата да помага. Или да бъде полезен с нещо. Това е хубаво, но все пак си има тънкости. Не бива да се споделя опита току така на всеки, премерено трябва да е. Пък и може да ни навреди понякога. Затова правилно трябва да се преценява и когато човек поназнайва повече неща, той не тръгва наляво надясно да ги разгласява или да помага

на първия който е "сбъркал" според неговите виждания. С повече опит и повече мъдрост това след време ще се разбере. Спомням си и Учителя казва, че на всеки не бива да се помага, това е вярно. Обикновенно ако ни помолят, и сме в състояние да помогнем е по-добре.

Това е по следния начин. Всеки човек е тук на Земята за да учи. Има си свой път със свой урок. Той сам трябва да мине през него, защото казаното се забравя, но само опита остава. Затова и колкото да ни четат няма да го разберем, докато не дойдем тук на Земята за да го научим. Знание се учи с практикуване, не само с четене. С всеки урок си спечелваме нов.

Затова когато изберем пътя към светлината, ще имаме нови уроци които трябва да минем, често това са изпитания.

И така, често пъти видя някого прави нещо лошо, с две думи той съзнателно или не бърка. Естествено искаме да му помогнем. Лично аз в точно избран момент му спомена, че греши, а от там насетне, той сам трябва да избере. Не да му се меся с натрапване и препоръки. А момента трябва да е така избран, че да ме разбере с добро, т.е. когато е спокоен. Не бива да го убеждаваме, това в никой случай. Много често не се меся, защото това е негов урок и той сам трябва да мине през него, не с подсказки. Защото помогнем ли, може пак да му се праща като изпитание. Тук трябва да имаме мъдрост за да разграничим - кога да помогнем, как да помогнем и дали трябва на дадения човек да се насочи.

Има и друго нещо, когато човек върви по пътя към светлината той я излъчва и хората усещат това. И тъй като сме същества от светлина, в природата ни е да я търсим. Всички покрай него, ще започнат да се променят по малко. А пък тези, които я търсят рано или късно и него ще намерят. Това е другия начин по който променяме хората, но тогава става безмълвно. Разбира се душата усеща едва когато поеме съзнателно по този път. Така, че е правилно да се помага, никой не носи знание само за себе си. Преди нас и други са го научили, но трябва мъдрост за да учим и ние.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup1: Наистина не е редно да правим каквото и да било, за да променяме нито другия човек, нито виртуалния свят, в който си е харесал да живее. Този негов личен виртуален свят е неговият собствен образ, който той вижда като в заобикалящо го от всички страни огледало.

И всеки има право на избор какво иска да види и усети - дали радост и обич или болка и омраза. А какво избира? Просто е. Това, от което има най-голяма нужда в момента....

Така че как бих могла да знам аз от какво има нужда другият в момента? И съвсем не съм сигурна, че той наистина има нужда от това, което казва.... Как мога да разбера наистина от какво има нужда? Ами сигурно от това, което си е избрал сам да види в собственото си виртуално огледало....

От друга страна ние няма как да не погледнем в огледалата на другите.... Или ако всеки от нас създаде около себе си красиво добро и радостно огледало, може би то ще наведе другите на идеята и те да си направят същото?

Линк към коментар
Share on other sites

Донка:

"Наистина не е редно да правим каквото и да било, за да променяме нито другия човек, нито виртуалния свят, в който си е харесал да живее..."

"Така че как бих могла да знам аз от какво има нужда другият в момента?"

От любов има нужда, Донке! Винаги и само от любов! И ако любовта ни е истинска, този човек ще се променя към добро. Както слъннцето разтапя останалите бучки лед. Да, добре е да искаме да му помогнем, което си е промяна. Но трябва да знаем кое в нас може да помогне за тази промяна. Любовта е най-доброто средство - така е според Учителя и според целия западен езотеризъм.

Линк към коментар
Share on other sites

Любовта има различни прояви - на всеки в различните моменти от живота му Тя говори с различни думи и обстоятелства. Имаше моменти, в които съм имала нужда да унижават нещо в мен - давала ми го е. Имала съм нужда от бури в личния си живот - давала ми го е. Когато вече нямах нужда от всичко това, Любовта се въплъти в радост, смях, свобода....

Така че коя съм аз да определям как точно да променя света на друг човек (и самия него)??? Това само Любовта и той самият знаят кога и как...

Аз мога да помогна само с моето лично огледало...

От друга страна ние няма как да не погледнем в огледалата на другите.... Или ако всеки от нас създаде около себе си красиво добро и радостно огледало, може би то ще наведе другите на идеята и те да си направят същото?

И не знам дали ще ми повярваш, но наистина става така. Виждам го вече години наред с очите си. Нищо не правя за другите нито за техния живот - просто живеем заедно всеки такъв какъвто е и всеки със своето огледало-свят.... Ако аз не помътня моето огледало, за да стане като техните, след време те или се отдалечават, защото моето никак не им харесва, или ако им хареса, остават, и техните сввтове също стават радостни и свободни... постепенно - толкова бързо и така както те самите желаят и могат...

Линк към коментар
Share on other sites

Донка, braman, ease много ми харесва написаното от вас. Извинете ме, че ще се отклоня с разсъжденията си в малко по друга посока. Повод за това е написаното в този пост:

................

Ясно е, че "не можеш да промениш някой друг, без да си променил себе си!"...Това се спряга навсякъде в езотерична литература, по окултни школи и учения, които събират учтиво и с "любов", желаещи за себепромяна хора. Просто "зарибяване" и общи фрази, на които не си заслужава да се спира човек !...

Човек има нужда от любов. Но понякога с тази негова нужда се злоупотребява от хора набиращи души за егрегора, на който служат. Много от пишещите тук са изпълнени с това светло чувство и не могат да си представят, че някой може да злоупотребява с него. Нито учението на Беинса Дуно, нито православната църква използват методите на агресивното мисионерство. Но не мога да кажа същото за много други религии и учения навлезли в страната ни след 1989 г.

Може би съм малко чувствителна на тази тема тъй като имам роднина обсебена от една задокеанска религия, създадена в САЩ през 19 век, чиито мисионери гледат на нашия народ, приел християнството от първоизточниците му, едва ли не като на езичници. А отиде при тях само защото търсеше любов и разбиране и които за съжаление нашите църковни отци, потънали в разправии помежду си, не можаха да й дадат. Но това май вече е друга тема.... :(

Та докато ние се питаме дали е Нужно да правим нещо, за да променим другите и дали изобщо трябва да ги променяме, то през това време "мили" и "любвеобилни" хора просто действат. И променят..

Линк към коментар
Share on other sites

Какво е разбирал Христос под думите: „Затова е позволено да прави човек добро в съботен ден?“ На кой човек е позволено? – На онзи човек, който стои по-горе от овцата, разумният човек. Хората не могат да разберат смисъла на съботата. Това е денят, в който да знаеш как да промениш настроението на ума, на сърцето си, да промениш настроението на душата си и на духа си. Съвременните православни, католици и евангелисти празнуват неделята, а съботяните и евреите празнуват строго съботата. Евангелистите нищо не правят в неделя, а съботяните в събота, както и евреите. Евреинът счита за грях даже да си намаже обувките, да си накладе огъня или да направи някоя друга работа, но когато дойде да вземе някому лихва 10, 15 или 20%, не счита това за престъпление. Това е разбиране буквата на съботата, т.е. има събота на буквата. Казано е в Писанието: „Буквата умъртвява, а духът оживотворява“. Под думата „буква“ всякога се разбира ограничение.

Затова е позволено да прави някой добро в съботен ден. „Не само че не е забранено, но е позволено“, казва Христос. А в оригинал означава, че човек трябва да прекара съботата само в добро. Сега да определя какво означава думата „добро“. Думата „добро“ определя качествата на всички наши действия, то е плодът, а Христос казва: „По плодовете ще се познаят“. Не може да има добро в човешкия живот, ако няма плод. Следователно, добродетелта не е нещо отвлечено, а реално, това е есенцията на човешкия живот. Смисълът на човешкия живот е добро. Правдата, Истината, Мъдростта, Любовта са силите, които работят за доброто, за да се реализира то в човешкия живот.

Христос подразбира Новата култура като казва: „Позволено е на онези хора, които ще дойдат в бъдеще, да правят добро в съботен ден“. В какъв смисъл е позволено? – Позволено е на опитния хирург да прави операции, но на неопитния, на глупавия не е позволено. Например, ти си религиозен човек и трябва да отидеш да утешиш някого. Позволено ти е да направиш това, ако знаеш как, но ако ти нарушиш мира му, кракът ти не трябва да стъпва там. Не мислете, че е лесно да правиш добро, това е велико изкуство. Ако дойда във вашата къща да ви проповядвам ново учение с цел да ми станете последователи и после ви обера, аз се ръководя от материални облаги, това не е добро дело, а търговска сделка. Така ще дойде при тебе някой търговски агент, много учтиво ще представи мостричките си, ще те почерпи, ще разговаря за едно, за друго, докато замае главата ти и направи сделката си. И този човек бил религиозен! Аз не разбирам такава религия. „Спорът на всички религиозни секти е спор търговски“, тъй казва невидимият свят.

Но за бъдещата култура трябва да имаме поне 2–3 ръководни правила, които да прилагаме в живота си: първо – Заради любовта на Бога мога ли да извърша това? второ – За доброто на моята душа мога ли да направя това? – Трето – За благото на моя ближен мога ли да сторя това?

Аз съм дошъл да кажа една велика истина, какво говори Господ, Когото познавам много добре. Комуто съм казал тази истина и я е проверил, винаги е имал резултат. Всичко, което казвам, подлагам на строг научен опит. Всеки, който иска да направи с мен опит, не може да се отърве така лесно. При мене са идвали някои да ги лекувам. Аз ги питам: вие сте обиколили всички лекари, готови ли сте сега да служите на Бога, да посветите на Него живота си? Ако сте готови, добре, ще ви помогна. Някой иска знания. – Готов ли си да посветиш живота си на Бога? Ако си готов, ще ти открия някоя велика тайна, а ако не си готов, ще ти говоря за ябълки, круши, листа, клончета и други подобни, но няма да ти кажа никаква тайна. И аз си имам известни ръководни правила, които никога не престъпвам.

Из Денят на доброто

Много хубава беседа! :)

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

icon12.gifЦитат от поста на Хамелеона:

"Но за бъдещата култура трябва да имаме поне 2–3 ръководни правила, които да прилагаме в живота си:

първо – Заради любовта на Бога мога ли да извърша това?

второ – За доброто на моята душа мога ли да направя това? –

Трето – За благото на моя ближен мога ли да сторя това?"

:3d_053:

Линк към коментар
Share on other sites

Да така е, права си Ани. Напоследък наиситна навлизат такива религии които злоупотребяват с любовта на хората и все пак успяват да ги променят. Правят ги фанатици. Те действително въздействат на хората и им нанасят една скрита вреда. Но това е друга тема наистина.

Линк към коментар
Share on other sites

Не желая да променям никого, дори и онзи, който би пожелал да се самоубие ... Всеки намира пътищата за промяната си, ако животът му го налага, от онова, което му се случва ...

Промяната е и спасение, а ненавременното спасение е пагубно и за душата, затова нека всеки да направи изборите си сам и да се промени, ако наистина има нужда от това :)

Линк към коментар
Share on other sites

Добре, но за някой именно ти може да си онова, което му се случва. За повечето си част от нещата... И променяш.

Като част от всепроцеса пък, ти си основната причина светът да изглежда така и всеки един волеви акт в него да поема именно в тази посока. (сега те соча с пръст, ама мога и друг посоча)

То, поради тази причина трябва да искам да ти строша главата, ама да останем засега на предходната съдържимост.

Иначе, да не искаш да променяш нищо (одушевено, щото другите нещица малко по-трудно се променят), от определена гледна точка си е и затвореност, изолираност (или желание за).

Да искаш пък е надменност.

Виждаш ли, какъв свят си сътворила, да му се не види...

И на основния въпрос - разбира се, че е нужно да правим нещо, за да променяме другите. Предимно - да бъдем себе си. Щото иначе друго ще променяме.

и бля-бля-бля

и т.н.

и се извинявам на всички, дето са прочели този пост, че съм ги променил

щото психо-акумулаторът вече включва и полъх от неговото съдържание, което няма как да е същото, като без... бе, Хераклитова работа

и др.

Линк към коментар
Share on other sites

Докато живеем с и сред хора ние определено оказваме влияние върху тях,дори само със своята аура и условията които създаваме.

Нима децата не зависят от средата,в която ние родителите ги поставяме още преди момента на тяхното зачатие.

Искаме или не искаме ние създаваме условия и променяме същите такива.

Единственото което е необходимо е БУДНО СЪЗНАНИЕ.

Тогава отговорът на въпроса кое,как,кога и дали е правилно идва лесно.Не е похвално да стоиш безучастен,не е справедливо и да се намесваш където не бива и където можеш да донесеш с това много повече беди.

Най-важно е да усетиш коя е твоята роля и как да бъде изиграна.

Всички блага и всяка оказана подкрепа,както и всеки натиск,насилие и манипулация идват от правилното или грешното разбиране на това.

Да не забравяме,че понякога ролята е на зрител,и че често всичко което виждаме в другите идва да научи нас самите :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ако искаш да промениш някои както на теб ти харесва ... то ще е по лесно да си вземеш малко пластелин и да си играеш до като не ти мине мерака.Ние нямаме силата,властта и най-вече правото да променяме които и да е .Ако не ни харесва по-добре е да си вървим по пътя .

Трябва сами да се учим,сами да се променяме ... сами ....

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Не мисля че трябва да променяме хората "около"нас .Всеки може сам да се промени ако пожелае!Ще се почувстваме ли ние добре ако някой се опита да ни промени?Не мисля!Човек не може да промени характера на друг само защото не му харесва!Всеки човек е уникат,ако искаме можем да бъдем по добри,по търпеливи, по човечни и земни.smile.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Човек има нужда от любов. Но понякога с тази негова нужда се злоупотребява от хора набиращи души за егрегора, на който служат. Много от пишещите тук са изпълнени с това светло чувство и не могат да си представят, че някой може да злоупотребява с него. Нито учението на Беинса Дуно, нито православната църква използват методите на агресивното мисионерство. Но не мога да кажа същото за много други религии и учения навлезли в страната ни след 1989 г.

Та докато ние се питаме дали е Нужно да правим нещо, за да променим другите и дали изобщо трябва да ги променяме, то през това време "мили" и "любвеобилни" хора просто действат. И променят..

Всъщност не е нужно да си агресивен, за да служиш на егрегора и да "набираш души". Стига да подтикваш постоянно хората като повтаряш "трябва да сме добри, трябва да обичаме другите, трябва да си отдаден на духовната работа, трябва да си съвестен, трябва да се помага, трябва да се правят компромиси и т.н."

А си мисля, че да се присъединиш към някое учение и група хора заради любовта и разбирането това не е точно духовен път, а търсене на убежище. Може би повечето духовно търсещи си мислят, че тяхната несъзнавана нужда от убежище е духовен път. Май в духовния път човек не може да усети "предимствата" на любовта, защото е претрупан с работа. Не знам доколко голямо е мястото на любовта, но работата е основното. По какво може да се познае един духовен "гуру" дали е фалшив? Или ще говори за "вселенска любов, братство между всички хора, свещени идеали, отдаденост в името на любовта", или ще говори веднага за "чакри, трансцедентална медитация, аури, астрална проекция и т.н.

А за промяната на другите. Имало един закон, че всеки е отговорен за света около него. Тоест, ако видиш, че някой рита куче на улицата, то ти по някакъв начин си допринесъл за това, той да е такъв и да прави така. Просто трябва да откриеш проблема в себе си и да го решиш...или поне да си признаеш...или да потърсиш и другите методи. Ако някой ме напсува по улицата, това не е негов, а мой проблем. Аз съм направил така, че той да прави така, дори и да не съзнавам как е станало.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...