Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За какво да говорим? За нещата, които имаме или, за които нямаме...


B__

Recommended Posts

Един предагог казва, че не можем да променим у дете нещо, което го няма. Примерно, детето е буйно, не слуша, обича да се бие. Не може да възпитаме гениалност у него. Може единствено да променим начина, по който се "бие". И евентуално да стане гениално в "боя"....

Мога ли аз да говоря за Бог? "Имам" ли Бог?

Не!

Не мога да говоря за Бог. Мога единствено да правя словоизлиятелни упражнения с разни вторични цели.

Мога ли да говоря за безусловна любов? Не!

Мога ли да говоря за щастие? Не! Не знам какво е пълно щастие.

Мога ли да говоря за изкуство? Не! Не мога да създавам искуство по желание.

Мога ли да говоря за духовен път? Не! Та аз постоянно се лутам.

Мога единствено да говоря за нещата от моя живот. Тогава пък не съм толкова интересен. Затова от време навреме говоря за нещата, които нямам и които не разбирам. Хубавото е, че като говоря за нещата, които нямам и които не разбирам, все пак разбирам нещо за себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

"-Не насилвай мисълта на човека - говореше Учителя - не изнасилвай неговите чувства и постъпки. Остави го свободен.

Ето, това е най-важното, трепна сърцето на Кузманов. Свободата! За тая свобода днес ратуват потиснатите народи, за нея се дават толкова скъпи жертви.

-Казваш: да му дам просвета - отправи отново слуха си Кузманов, към това, което говореше Учителя. - Не сме ние, които просвещаваме хората. Бог ги просвещава чрез нас. Всички ние трябва да бъдем проводници на Неговата светлина, на Неговата топлина, на Неговата сила. Ще мислим, че всеки е излязъл от Бога, а щом е излязъл от Бога, той носи любовта, знанието свободата..."

/откъс от книгата " Абсолютният закон" - Н. Неделчева/

Благодаря за темата. Всеки от нас носи нещо, дошъл е да учи нещо. И да, детето, което се бие може би пак ще се бие. Но ние можем да му покажем и нещо друго, как да обича, как да прояви нежност. Или да се бие в защита на по-слабите, на момичетата само!

Може и да не послуша, но поне ще има избор...

Хубаво е да сме благодарни за това, което имаме, но и да не говорим за това, което нямаме, нека си го пожелаем, постепенно може да го придобием... Знае ли човек?...

И аз понякога говоря неща, правилни или не. Но времето ми показва кое е правилно и кое - неправилно. Т. е. уча се, движа се... :3d_149:

Линк към коментар
Share on other sites

Eх, Божо, ти така ги пишеш нещата - като есе - просто изчерпваш темата още с уводния пост :)

Аз исках само нещо да допълня - според мен има смисъл да говорим за това, което имаме и не мисля, че е безинтересно, защото всички сме различни и всеки от нас има различни неща. Така взаимно си разширяваме кръгозора и то с реални, изпитани неща.

Да говорим за това, което нямаме е ... доста налудничаво; все едно един човек, който никога не е виждал и ял портокал, обаче е чел и гледал картинки за него, да седне да обяснява на друг човек, какво е това портокал :) Сега някои ще кажат - че какво толкова, все пак първия знае на теория, що е то портокал. А аз бих попитала - а вие кой предпочитате да ви обясни, какво представлява портокала - някой, който го е виждал и ял или другия?

Линк към коментар
Share on other sites

Да говорим за това, което нямаме е ... доста налудничаво; все едно един човек, който никога не е виждал и ял портокал, обаче е чел и гледал картинки за него, да седне да обяснява на друг човек, какво е това портокал :) Сега някои ще кажат - че какво толкова, все пак първия знае на теория, що е то портокал. А аз бих попитала - а вие кой предпочитате да ви обясни, какво представлява портокала - някой, който го е виждал и ял или другия?

Е, хайде сега, никога не казвай "никога". Може в предишните си животи да е ял портокали. Може дори да е преяждал с тях, ти откъде знаеш? ^_^

Линк към коментар
Share on other sites

Хахаха,много забавно.

Аз мисля,че човек трябва да говори, а и не само да говори ами и да мисли много за портокали,изкуство,безусловна любов,Бог, Вселена,скучните неща,които той прави/може пък да не са толкова скучни/ и още хиляди,хиляди други неща.

Само тогава човек се развива,живее пълнокръвно,активно, изгражда сензори в себе си, интереси,предпочитания, мечти и изобщо обогатява цялата си вътрешна вселена .

А пък да говориш само за нещата, които имаш е абсолютна скука и нито един човек на тази планета,не прави така, дори и Диана Илиева. :3d_127: Ххахахахахахха,искрено се забавлявам от постовете тук.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Еми така де,как може да разделиш себе си на това, което имаш и това, което нямаш .Човек не бива да се асоциира и припознава само в постиженията си,работата си,вещите си или изобщо качествата си.

Това ми се струва безумно вече наистина.Човек е толкова много повече от това.Той е цялата мрежа от приятели,които има,той е и децата си и родителите си и колегите си и всичко живо до което се докосва.Това вече малко по - сериозно го казвам,дано някой да не се е обидил,просто малко да се разсмеем, стига вече с тези свръх сериозни теми.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Когато човек е гладен или жаден, той говори за храна и за вода, независимо от това, дали ги има или не.

Според мен човек трябва да говори за всичко, което го вълнува, независимо дали го има или не и дали го разбира или не.

Когато говори за нещо, което му е интересно но непонятно, човек има шанс да го разбере, но ако не говори, шансът му да го разбере е нулев.

Ако говорим само за това, което имаме, със сигурност ще стигнем до самохвалство.

Линк към коментар
Share on other sites

Щом човек има изградено становище по даден въпрос, той може да го изкаже. Преценката дали това ще бъде уместно си я прави самият човек.Не виждам защо трябва да търсим някакви правила относно това за какво да говорим и за какво – не.

Един педагог казва, че не можем да променим у дете нещо, което го няма. Примерно, детето е буйно, не слуша, обича да се бие. Не може да възпитаме гениалност у него. Може единствено да променим начина, по който се "бие". И евентуално да стане гениално в "боя"....

Мога ли аз да говоря за Бог? "Имам" ли Бог?

Не!

...

Тук не съм съгласен. Да, принципът е верен: не можем да променим нещо, което го нямаме, но ние имаме всичко.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...