Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Спомените ни


Guest Христо

Recommended Posts

Докога ще имаме спомени за изминалите ни животи - вечно, до определено време ? Мисля, че някъде в сайта прочетох, че Буда можел в един миг да осъзнае хиляда свои живота, той си ги помни и осъзнава/вижда напълно, осъзнава връзките помежду им. Ако е вярно, излиза че и като Буда да станем, ще си помним животите. Да, ама в "Живот след смъртта. Тежестта на доказателствата.", Дийпак Чопра пише, че накрая като постигнем Мокша, няма да помним абсолютно нищо от изминалите животи, няма да помним и няма да имаме нужда от други личности, няма да си спомняме нашите близки хора, няма да имаме усещане за други личности, ще се чувстваме Цялото, Всичкото, Безграничното, Единия, който сам е преживял себе си. Твърденията му сигурно са според веданта, защото в книгата говори за неща от гледна точка на тази религиозна система. Да разбирам ли, че Мокша означава край на духовната ни еволюция, в който край изчезват напълно индивидуалните ни спомени за мисли/чувства/събития от изминатия към Себе си Път ? Няма усещане за време и пространство, бъдещето става настояще. Край ? Но аз съм чел, че духовната еволюция е безкрайна, за две теории ли става дума ? Достигаме мокшата и нататък какво...Нищо ли ? Ето какво копнах от подписа на Роси Б. :

"В бъдеще човек ще помни своите минали прераждания. Ще му е приятно да ги помни, но ще чувства, че е излязъл от старото си състояние, както пеперудата, която по-рано е била гъсеница." Петър Дънов
Това в бъдеще, но не се знае дали завинаги ще е така. В "Свобода на Духа" има беседа (не помня коя), в която Учителят казва, че преди да влезем в Царството божие, ще станем много малки, Бог ще ни вземе всичко : кости, мозъци, ръце, крака,спомени, ум и сърце (тук може да става дума за ментално и астрално тяло ?), абе всичко. И като влезем в Царството Божие няма нищо да си спомняме от миналото. Това ми прилича на обясненията на Чопра. Но въпросното състояние като етап, сигурно ще е след

В бъдеще човек ще помни своите минали прераждания.
?
Линк към коментар
Share on other sites

Твърде малко съм запозната с въпросните религиозни системи и как Буда достига регресия до минали животи.

Струва ми се твърде опасно един обикновен човек да напусне тялото си и да витае из миналите си прераждания. Можеш да видиш доста неприятни неща... самият ти практикуващ неприлична професия, или да преживееш смъртта на любимите си хора... или да видиш собствената си смърт.. смърт в някаква ужасна ситуация и болки, някакви ужасни кървави събития, които сегашният ти разум не може да ти побере. Може да очакваш райски Дисниленд, а да се окажеш на влакчето на ужасите и като се събудиш, да се видиш в огледалото с побелели коси. Това се е случило на едно 11-годишно българче в един лунапарк... имаше го в пресата.

Така че регресията хич не е за забавление.

Току-що от фейсбука анулирах "приятелството" си с енергийни терапевти, които можели да те накарат да регресираш в минал живот... дистанционно!!!

Да се правиш на Буда пред някой дистанционно и за пари вече ми се струва прекалено... не знам... който има мнение нека разгледа и си го каже

http://www.facebook.com/#!/events/348581545165272/

Линк към коментар
Share on other sites

Не ставаше дума за някаква регресивна хипноза. Пишеше, че Буда можел в миг да види 1000 свои живота, напълно да ги види и осъзнае, с взаимовръзките помежду им, без да се налага нищо специално да прави, той си има съзнанието. Не ставаше дума за това да правим регресивна хипноза, а какво някой ден ще стане със спомените ни и т.н.

Съгласен съм, че човек може да види ужасни минали картини, за които не е подготвен.

Линк към коментар
Share on other sites

Добре, не ти харесва отговорът ми, не те устройва.

Аз не знам друг начин, по който можеш да видиш миналия си живот и да осъзнаеш взаимовръзките между уроците, само че не всеки е подготвен. Както ти в момента не си подготвен да разбереш какво ти се казва, само защото не ти харесва и не те е "обслужил" с думи точно по начина, по който си очаквал: с усуквания, изложения за Буда и сума ти непрактични обяснения, разпявания и приказки. Как ще ги ползваш тези неща?!

Линк към коментар
Share on other sites

Добре, не ти харесва отговорът ми, не те устройва.
Въпросите ми не са свързани с регресивната хипноза, както казах. Нямам лошо отношение към отговора ти. Съгласен съм с казаните от теб неща.

Както ти в момента не си подготвен да разбереш какво ти се казва, само защото не ти харесва и не те е "обслужил" с думи точно по начина, по който си очаквал:
Добре разбирам какво ми се е казало, но не е това, за което питах.

Сигурно за нищо няма да ги използвам евентуалните отговори по темата - питам от любопитство. То каквото има да става, ще стане (тоест или ще помним, или няма да помним - сигурно не зависи от нас, а и не знам дали си струва да помним).

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Добре, не ти харесва отговорът ми, не те устройва.
Въпросите ми не са свързани с регресивната хипноза, както казах. Нямам лошо отношение към отговора ти. Съгласен съм с казаните от теб неща.

Както ти в момента не си подготвен да разбереш какво ти се казва, само защото не ти харесва и не те е "обслужил" с думи точно по начина, по който си очаквал:
Добре разбирам какво ми се е казало, но не е това, за което питах.

Сигурно за нищо няма да ги използвам евентуалните отговори по темата - питам от любопитство. То каквото има да става, ще стане (тоест или ще помним, или няма да помним - сигурно не зависи от нас, а и не знам дали си струва да помним).

http://www.goenglish.com/CuriosityKilledTheCat.asp

Любопитството убило котката - както казват англичаните.

Само че котката има 9 живота...

http://vbox7.com/play:3c32f3aa

Редактирано от @ЮлЯ@
Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че някъде в сайта прочетох, че Буда можел в един миг да осъзнае хиляда свои живота, той си ги помни и осъзнава/вижда напълно, осъзнава връзките помежду им. Ако е вярно, излиза че и като Буда да станем, ще си помним животите. Да, ама в "Живот след смъртта. Тежестта на доказателствата.", Дийпак Чопра пише, че накрая като постигнем Мокша....

В "Свобода на Духа" има беседа (не помня коя), в която Учителят казва, че преди да влезем в Царството божие, ще станем много малки, Бог ще ни вземе всичко....

?

И трите източника са свързани със системи на духовно познание които имат различни цели. Те не трябва да се степенуват като по-нисши и по-висши, те са просто различни, както например в едно училище химията, физиката и биологията са различни предмети въпреки че всички те са природни науки. Всеки учащ избира за себе си кой предмет отговаря по-пълно на желанието му да познава природата, на тази основа той може да ги степенува за себе си като любими и не любими, познати му повече или по-малко и т.н.

Буда говори за освобождението от всичко сътворено въобще, т.е. на всеки план на съществуване: физически, астрален, ментален и т.н. Хиндуизма цели единение с Твореца на съответния план на съществуване, а християнството цели хармоничен живот в даден план на творението в унисон с Твореца. Помненето на предишни животи има смисъл доколкото спомага за тези цели, то не е цел само по себе си, защото не дава нищо ново нито пък издига съзнанието на ново ниво, по-скоро е обратното: издигането на съзнанието разкрива предишни животи и трябва да го предшества. Затова всяка духовна система се стреми да опише това целево състояние на съзнанието и пътя по който може да се постигне. Познанието на предишните животи се описва само като страничен продукт на това ново ниво на съзнанието, не като цел сама за себе си. Тези описания се различават защото и постигнатите състояния на съзнанието се различават. В каква степен, по какво и т.н. се различават са големи теми които не биха ни помогнали да ги постигнем и трите състояние, само ще ни натоварят с информация.

Линк към коментар
Share on other sites

как Буда достига регресия до минали животи.
Не знам дали достига, той просто си ги съзнава.

Любопитството убило котката - както казват англичаните.

Само че котката има 9 живота...

И какво, да не проявявам любопитство ли ? Е, аз пък съм безсмъртен. ;) Котката също. Нещо по темата да имаш да кажеш, понеже ми се струва, че се опитваш да се заяждаш ? Чел съм, че когато достигнем определено ниво на съзнание, ще помним миналите си животи. Тоест, няма да има нужда от хипнози и т.н. Казах, че съм съгласен с казаните от теб неща, но че питах за друго. Не може ли да питам, при все че сигурно няма да получа практическа информация ?

Диан Георгиев :

И трите източника са свързани със системи на духовно познание които имат различни цели.
Пък после всички религии учели на едно. :D Може би е по - точно да се каже, че много религии учат на добре. Относно трите системи на духовно познание : за някои хора само една от целите е правилна и отричат другите. На Юля ще кажа, че току що видях практическа информация - внесе ми се яснота по въпроси, които са ме вълнували и преди, което може да се отрази и на духовните ми практики и да не се чудя кое е по - правилно, кое да правя или да не правя. Сега вече, бих могъл да се насоча към една от тези три цели и да съм спокоен, че вървя по прав път, осъзнавайки че това са просто различни цели без някой от тях да е лоша.

Всеки учащ избира за себе си кой предмет отговаря по-пълно на желанието му да познава природата, на тази основа той може да ги степенува за себе си като любими и не любими, познати му повече или по-малко и т.н.
Ами така кажете бе хора, най - сетне да се намери някой да го каже, след толкова въпроси от моя страна !! Евала бате !!

, по-скоро е обратното: издигането на съзнанието разкрива предишни животи и трябва да го предшества.
Съгласен.

Благодаря за отговора на Диан Георгиев - отговор, от който научих нови неща и който е по поставените въпроси в темата. :) Някой ако не е компетентен по темата, не е длъжен да отговаря. Нямам нужда от заяждания.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Не разбирам раздразнението ти. Не си споменал, че имаш някакви практики и какви точно. Също така не споделяш и практическата информация, която си намерил. Как очакваш някой да е в течение и да ти съдейства?

Междудругото се присетих, че бях чела за Славка Славова, че помнела миналите си прераждания и знаела бъдещите също. Само че за да я питаш как го практикува ще ти е невъзможно...

Японската принцеса също говори, че помнела преражданията си:

http://www.vbox7.com/play:3a30de5de2

Линк към коментар
Share on other sites

Също така не споделяш и практическата информация, която си намерил.
Нали Диан каза, че това са три различни цели,като нито една от тях не е по - правилна или висша от другата. Ако човек е имал съмнения/притеснения в тази посока, може да се успокои. Второ - ще разбере какви практики да прави, в зависимост от целта, която си избере и няма да меши нещата, в случай че е правил ту нещо присъщо за едната цел, ту нещо присъщо за друга цел.
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Въпрос към пробудените души в сайта : кой е вашият път от тези три, за които говори г-н Георгиев ? Може да кажете и защо той е вашият, ако знаете де.

Мисля, че някъде в сайта прочетох, че Буда можел в един миг да осъзнае хиляда свои живота, той си ги помни и осъзнава/вижда напълно, осъзнава връзките помежду им. Ако е вярно, излиза че и като Буда да станем, ще си помним животите. Да, ама в "Живот след смъртта. Тежестта на доказателствата.", Дийпак Чопра пише, че накрая като постигнем Мокша....

В "Свобода на Духа" има беседа (не помня коя), в която Учителят казва, че преди да влезем в Царството божие, ще станем много малки, Бог ще ни вземе всичко....

?

И трите източника са свързани със системи на духовно познание които имат различни цели. Те не трябва да се степенуват като по-нисши и по-висши, те са просто различни, както например в едно училище химията, физиката и биологията са различни предмети въпреки че всички те са природни науки. Всеки учащ избира за себе си кой предмет отговаря по-пълно на желанието му да познава природата, на тази основа той може да ги степенува за себе си като любими и не любими, познати му повече или по-малко и т.н.

Буда говори за освобождението от всичко сътворено въобще, т.е. на всеки план на съществуване: физически, астрален, ментален и т.н. Хиндуизма цели единение с Твореца на съответния план на съществуване, а християнството цели хармоничен живот в даден план на творението в унисон с Твореца. Помненето на предишни животи има смисъл доколкото спомага за тези цели, то не е цел само по себе си, защото не дава нищо ново нито пък издига съзнанието на ново ниво, по-скоро е обратното: издигането на съзнанието разкрива предишни животи и трябва да го предшества. Затова всяка духовна система се стреми да опише това целево състояние на съзнанието и пътя по който може да се постигне. Познанието на предишните животи се описва само като страничен продукт на това ново ниво на съзнанието, не като цел сама за себе си. Тези описания се различават защото и постигнатите състояния на съзнанието се различават. В каква степен, по какво и т.н. се различават са големи теми които не биха ни помогнали да ги постигнем и трите състояние, само ще ни натоварят с информация.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Докога ще имаме спомени за изминалите ни животи - вечно, до определено време ? Мисля, че някъде в сайта прочетох, че Буда можел в един миг да осъзнае хиляда свои живота, той си ги помни и осъзнава/вижда напълно, осъзнава връзките помежду им. Ако е вярно, излиза че и като Буда да станем, ще си помним животите.

Вечно. Като станеш като Буда ще можеш да извикваш по желание определени спомени в съзнанието си. Иначе самото помнене става автоматично. Ти и сега си помниш всичко, само дето не можеш да доведеш всички спомени до съзнанието си.

Да, ама в "Живот след смъртта. Тежестта на доказателствата.", Дийпак Чопра пише, че накрая като постигнем Мокша, няма да помним абсолютно нищо от изминалите животи, няма да помним и няма да имаме нужда от други личности, няма да си спомняме нашите близки хора, няма да имаме усещане за други личности, ще се чувстваме Цялото, Всичкото, Безграничното, Единия, който сам е преживял себе си. Твърденията му сигурно са според веданта, защото в книгата говори за неща от гледна точка на тази религиозна система. Да разбирам ли, че Мокша означава край на духовната ни еволюция, в който край изчезват напълно индивидуалните ни спомени за мисли/чувства/събития от изминатия към Себе си Път ? Няма усещане за време и пространство, бъдещето става настояще. Край ? Но аз съм чел, че духовната еволюция е безкрайна, за две теории ли става дума ? Достигаме мокшата и нататък какво...Нищо ли ?

Не. Няма състояние, което да трае вечно.

Въпрос към пробудените души в сайта : кой е вашият път от тези три, за които говори г-н Георгиев ? Може да кажете и защо той е вашият, ако знаете де.

Май не мога да се отъждествя с нито един от трите варианта. Сливане или сътрудничество с Твореца – определено не. По-скоро сътрудничество с тези същества, които действат в полза на всеобщото развитие.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...