Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Да направим Хляба на Българина безплатен!


Ани

Recommended Posts

  • Отговори 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Еее jul , много благодаря за това видео :3d_064:

Имах нужда да видя нещо подобно, действа много зареждащо, особено за хора, които се борят с вятърни мелници :)

Няма как да се чуват много тези идеи, защото хората, които са се заели с тях са твърде заети да работят реално и виртуалното им общуване е много на заден план.

От друга страна, всеки човек има някаква мисия на тази земя и когато я улови и усети, няма време да я обсъжда, защото знае къде, как и с кого да я реализира. По този начин пък с него ще се свържат хората, които по един или друг начин са съмишленици и са вързани с тази идея. Тогава тя ще порасне и ще свети, защото по нея ще работят хора, които ще са дали цялото си сърце за изпълнението и. Ще са отделили време, ще са вложили ресурси, ще са раздали емоция и ще се радват на резултата. Само тогава усещането за свързаност с начинанието е истинско, енергията е друга.

Наслушала съм се и съм се нагледела на "съмишленици" с големи идеи, които се представят с изречението "Дайте да направим нещо" :)

Ами правете :) Нека всеки да прави своето си нещо с цялото си сърце и да не иска всички други, да сложат неговото нещо на първо място в съзнанието си.

Много се радвам на тази жена от клипа, ясно е, че тя е уловила мисията на живота си и така и се радва, че чак мен ме зарадва :) , но това не е моя мисия, аз мога да бъда само гост там и то за малко. Както вероятно и много други хора. Моята мисия е различна и моята енергия е вложена в друго. Затова и хората реагират по различен начин, защото техните мисии нямат съвпад. Това не означава, че не бих се радвала да видя щастливи хора, които правят това което харесват, но няма да ми хареса, ако не споделят с мен, само защото не съм им съмишленик. Всъщност дейните хора с големите идеи не биха постъпили така.

Заигравката с думата "надежко" ........... :)

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

За финансовата обосновка: Всъщност основната идея тук е да се гарантира хляба необходим за физическото оцеляване на всеки, независимо дали той има или няма в момента някакви доходи. Т.е. ако по някакви причини човек е без доходи, то да се гарантира хляба му (ако не желае да работи от мързел то ще живее само на един хляб и вода, което не е чак толкова комфортно и в крайна сметка ще го подтикне към труд).

В този смисъл това може да се разглежда като вид застраховка срещу глад(при застраховката влагаш и при събитие получаваш). Финансирането може да се осъществи по съвсем друг начин и без пипане на Сребърния фонд и субсидиите на зърнопроизводителите, като:




      • От всеки работещ всеки месец се удържа стойността на 15 хляба (плюс 2-3 хляба за хората без доходи) и срещу това той получава 15 талона/жетони/точки в електронна карта/т.н. с които може да получи 15 хляба за месеца.

      • По същия начин може да се постъпи и с помощите за социално слаби – вместо пари в помощите за 15 хляба те ще получат 15 талона/жетона/кредити в ел.карта с които ще могат да получат 15 хляба през месеца.

      • Остава въпроса 15-те хляба за хората без никакви доходи от кого ще се вземат. Какъв ще бъде прагът на доходи под който ще се удържат парите за 15 хляба и ще се получат 15 хляба и доходите над тази граница, на които на които ще се удържат за 15+3 (говоря ориентировъчно) а ще получават 15 хляба. Но, като се има предвид, че хора без абсолютно никакви доходи едва ли надвишават 10% то натоварването ще бъде парите за 2-3 хляба/месец за доходи над определена граница. И без това социалните помощи които сега се плащат идват пак от данъчните удръжки, просто с съвсъм леко завишаване на облагането в рамките на 2-лв./месец всеки ще има застраховката че при всякакви обстоятелства ще му бъде гарантиран хляба. А пък тези 2-3лв. може да се разглеждат и като целенасочена форма на благотворителност т.е. ще направи едно добро на душата си.

За вида на хляба: различните хора предпочитат различен хляб, който съответно струва различно. Но със съответното доплащане за разликата между цената на масовия хляб и цената на желания, то не би трябвало да е проблем да се придобие желания вид хляб.

Линк към коментар
Share on other sites

.....

1. Сутринта jul е постнала много ценно кратко филмче, което много силно кореспондира с идеята на проекта, засягайки точно липсващите моменти, за които се притеснявах в "тази" и "онази" група. Ако някой все още не е докоснат, но иска да бъде докоснат от финния замисъл на проекта - във филма, ще може да го визуализира. Точно това се опитвах да кажа и благодаря на Джул, че го постна. С идеята за хляба хората да започнат да се свързват, подпомагат и веселят заедно. Да се изместят от точката на споделяне - кръчма и обекта на споделяне- някакъв алкохол. По една или друга причина те са забравили дори как да се радват на живота. Идеята за хляба, е един от шансовете да се обединят. Но забележете как става във филмчето - Всеки е в здраугата. От една къща без покрив - са направили едно духовно средище прегръщайки идеята за да правят хляб заедно. И това се случва на много места. Та тука повечето читалища и общински школи или църкви са си с покрив. Само праха трябва да се избърше. Доброволец е направил пещта. Дори слепи са пожелали да месят. Вярно е, че със зърното в градовете и по-високите места трябва да се помисли някакъв по лесен модел - чрез държава или дарения, но в места като Добруджата спокойно може да се следва това, което е казал и учителя - от посяването на зърното да се тръгне. Колкото и да изглежда нереалистично сега, за в бъдеще това ще се получи на много места, защото виждам все повече осъзнати хора, искат да пипнат, да посеят, да направят нещо с ръцете си и да го споделят и да се радват със себеподобните. Но трябва модел с личен пример.

2. Искам да изкоментираме финансовия проект наречен "черешката на тортата". Ще трябва голяма маг, за да убедим финансистите в тази магия със сребърния фонд. И за да съм сигурен, че трябва да я прегърна в този му вид искам да попитам съставителя следното - А ако със спестените пари от подарния хляб някой си купи ракия, дали ще има файда от проекта? Моля сега е момента финансистите да се намесят с мнения по въпроса. Извенете ме ако вчера съм бил грубичък с тях- просто бях афектиран от встъпителното изречение на Божо, но в долната си изложена по точки част има право в забележките си по отношение финансите и това трябва да се излъска. Макар и да съм фен на духовната част, която не трябва да изостава и тя е семето на проекта според мен, когато мога ще подпомагам и финансовата.

3. Нека се стреми проектът да е колкото се може по-хоризонтален и децентрализиран като переспектива, за да могат смите хора да го почувстват като свой. Дори ако е е максимално независим от личности, държава, политици би било най добре. Това е трудния път, но колкото повече е свързан с общностите по местоживеене - толкова ще е по-добре изживян и ще се прояви ползата му. Не трябва да спираме покрепата на държавата, но да не е на всяка цена. Да бъде там където хората съвсем не могат да си го позволят или степента на осъзнатост. Знам, че ще стане мешавица и изглежда несериозно, но в крайна сметка трябва да позволим на всяка общност и човек в нея да се прояви и да си обработи кармата, защото така ще придобие опитностите, заради, които е избрал да се роди. Това е идеалния вариант и сигурно до там, ще се стигне някой ден. Макар, че като гледам филмчето - виждам, че се прави вече и хората си се веселят и вдигат конвергенцията без да разберем.

Днес видях нещо интересно от Учителя по темата :

Аз вземам хляба в широк смисъл на думата, а не както обикновено го разбират. Ако можеше без хляб, Бог щеше да създаде друг свят, а не сегашния. Като знаеше това, Той даде много хляб на хората, да бъдат всички сити и доволни. Като се храни, човек преживява възвишени и благородни чувства. Храната не е само физическа, т.е. материална, но и сърдечна, и умствена. Значи, като мисли, като чувства, като прави добри дела, човек пак се храни. При това хранене той усеща нужда от ближния си, да сподели с него своите мисли, чувства и постъпки. Споделяйте тогава и материалната си храна със своя ближен, да става правилно обмяната.

Модераторска бележка: След публикуването на настоящото мнение темата беше почистена от спорове и информация, отнасящи се за хора и взаимоотношения, които нямат връзка с нашия сайт и форум. Моля всички участници в дискусиите да спазват добрия тон и правилата на Портала. Всякакви опити тук да се изясняват отношения и разправии, възникнали в други сайтове, ще бъдат своевременно модерирани.

Моля читателите в темата да ни извинят за забавената ни реакция и за евентуалните несъответствия в последните мнения.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Оооо, много ми харесаха тези Къщи на хляба!

jul, благодаря ти за информацията, това е чудесно! Направо се ентусиазирах и аз да организирам такава в нашия град :)

И изложението на това момиче - много хубаво, ненатрапчиво, привлекателно ... Нещо такова ми се искаше и на мен да бъде посланието към хората, след като прочетох беседата, пусната от Ани.

Благодаря на Никола, Ани, jul и всички, които пишат и споделят тук - вие ми давате нови идеи и информация, която много ми допада :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Ей за това говорим Диана - Поздравления :) Ей за този ентусиазъм, който получи и ще го предадеш на свежарите в твоя град и постепенно ще осветлите и другите. Ще пипнете хляба с ръчички, ще разчупите една питка. Ще поканите някой възрастен да покаже опит или да ви научи на една народна песен. Може да се появи и някой с китарка или друг инструмент и веселба да спретнете. Ще решите някой ден и градинка да засадите или да помогнете на някой немощен. И така чрез свързване и радост много хора изгубили надежда и вяра, ще намерят божествения замисъл. От хляба тръгнахме и до къде стигнахме. Мисля, че това точно е имал в пред вид учителя. Но дори и да бъркам някъде - сигурен съм, че ще е за добро, защото го изпитвам. От както се събирам с такива хора - добротворци и не само и виждам как се множат и как им светкат очите. Всички знаят как да се живеят и веселят - (без алкохоли цигари и месища), с големи сърца и светли идеи. Ако решиш - викай да помагаме, кой с каквото може. Някой с идея, друг с брашно, трети с опит, четвърти с доброволен труд, пети с песни, шести с ремонти и дизайнване, седми със садене и така нататък. Това е истинската работа по проекта. В малките градове и села ще стане най-първо, защото има задруга и хората се познават. В големите градове, ще е по-трудно, макар, че хората за които говоря повечето живеяят в София. Но така или иначе скоро време по-осъзнатите ще се сдушат и ще го направят или в града или ще се изтеглят по към чисти и зелени места. Виждам как не ги сдържа големия град. Това наблюдавам от известно време и споделям като процеси и за това мисля, че проекта ще трябва да е на ниво - общност или племе да го наречем. Там е животът му. А от държавата ще се възползват най-вече по-"нормалните" от типа привърженици на еврофутбол, чашката (разбирате ме) както и градските пенсионери, които отдавна са изгубили връзката с корените си или природата - както е било едно време. Разбира се всеки има шанс да бъде част от по-живата част. Тази която зависи и от него. Но е ясно, че някои вече са си в джаза, а други трудно ще ги изкараме от кръчмите в този живот. Но това е положението - каквото си направиш сам - никой не може да ти го направи. Карма която всеки сам трябва да си обработи. Ние ще правим каквото трябва, а да става каквото ще.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Диана Илиева.

Цитат:

"не зная някой от инициаторите дали има личен опит като стопански субект"

"Икономическата обосновка на проекта е нереална"

"Сметките са тотално нагласени." Диана Илиева

Извинявай, че не ти отговорих веднага, но трябваше да се консултирам с моя счетоводител ( защото и мен ме интересуваше ). Виждам, че тук се е изказал счетоводител като по учебник.

Цитат:

"Ами точно това казвам и аз, че се облага само добавената стойност, вие сте го обяснили много подробно механизма, благодаря, но не така е мислил и писал Никола в проекта си."

Зададох спорния казус на счетоводителя си.

На 1200 000 000( един милиард и двеста милиона ) лв. оборот - минимум 200 000 000( двеста милиона ) лв. се връщат в бюджета на държавата.

"Тия пари (ДДС - 20%!) принципно винаги се връщат в държавата. Изключение е данъчният кредит, който отново се връща в държавата, когато фирмите уголемят производството си и увеличат оборотите!". Това беше категоричният отговор. Така, че Диана сметките са верни. Не са нагласени.

Светъл ден

Линк към коментар
Share on other sites

.... Така, че Диана сметките са верни. Не са нагласени.

Светъл ден

Уф, абе защо трябва постоянно да обяснявам, че финансовата реалност е неумолима....

Сметките са НАГЛАСЕНИ, защото са пълни с предположения. Предположение е и изказването на вашия счетоводител: "когато фирмите уголемят производството си и увеличат оборотите си". Когато.....ако.....

Предположение е и цифрата 1.2 милиарда. Предположение (и то смешно) е печалбата 40-50% и т.н.

Аз не знам защо не се съсредоточите върху целта, а не върху средствата. .....От друга страна, ако аз намеря потентен политик, който да прокара идеята за безплатния хляб, та този свръх ценен политик дали за това ще го използвам?!

Светъл ден и на теб!

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

.... Ако решиш - викай да помагаме, кой с каквото може. Някой с идея, друг с брашно, трети с опит, четвърти с доброволен труд, пети с песни, шести с ремонти и дизайнване, седми със садене и така нататък.

...

Благодаря ти за предложението :)

Знаеш ли, дори имам предвид една малка къщичка, в която никой не живее, но наистина се нуждае от поне лек ремонт и освежаване. Ще обмисля нещата, ще огледам какво е нужно поне на първо време и ще действаме :v:

И непременно ще поканя всички да ни посетите :)

Иначе си прав, в по-малките населени места ще е по-лесно. Тук хората с по-нестандартно (разбирай - нематериалистично) мислене и нагласа или както на шега ни нарича моя съпруг "групата на лудите" наистина се познаваме, поне в голямата си част, затова съм сигурна, че ще намеря съмишленици и помощници за организирането Къща на хляба. От сега предчувствам колко хубаво ще се получи :sorcerer:

П.П. Аз се справям добре с месенето, у дома правя от време на време питки, пици, хлебчета, кишове и какво ли не; децата ми са единодушни (те също обичат да ми помагат), че това, което аз съм им изпекла не може да се сравнява с купеното от магазин, пицария ... Но непременно ще поканим и по-възрастни хора, ще експериментираме с различни видове мая и квас ...

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Димитър Хрусанов.

Искам да споделя,че много ми харесват изказванията ти. В тях те виждам като много добър, много позитивен.

.....

Проекта е идеен, а цифрите не са категорични, а сравнителни...

Ето цитат от темата.... -"Сметките са принципни, елементарни и "халваджийски", ако щете,... но те показват нещо много важно - добър начин за финансиране ИМА!

От сметките можем да направим и важен ИЗВОД - проекта е осъществим ТУК, СЕГА И ВЕДНАГА, ... ДОРИ И ПРИ ПОЛОЖЕНИЕ, ЧЕ СМЕ В КРИЗА!" А има и много други подобни цитати, където никой не говори за перфектни планове и идеи...

Светъл ден

Модераторска бележка: Мнението е модерирано поради нарушаване на правилата на нашия форум и сайт, както и на следното предупреждение, отправено няколко мнения по-горе:

.... темата беше почистена от спорове и информация, отнасящи се за хора и взаимоотношения, които нямат връзка с нашия сайт и форум. Моля всички участници в дискусиите да спазват добрия тон и правилата на Портала. Всякакви опити тук да се изясняват отношения и разправии, възникнали в други сайтове, ще бъдат своевременно модерирани.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

ДДС отива изцяло в държавата, но той може да е по-малко от 20% върху крайната продажна цена на продукта, ако последният търговец във веригата не е регистриран по ДДС. А на последното звено надценките обикновено са най-големи. Но тъй или иначе в сметките има някои некоректни неща. Например в цената на хляба влизат разходи за транспорт. В тези разходи за транспорт има включено ДДС. Това ДДС вече идва от друг отрасъл, а не от хлебопроизводството. Реалният източник на това ДДС е транспорта. То влиза в цената на хляба, но в действителност хлебопроизводителя заплаща ДДС само върху добавената от него стойност. Да, държавата взема ДДС върху крайната пазарна цена на хляба (освен споменатото изключение и сивата икономика), но не цялото това ДДС идва от един отрасъл. Когато говорим за ефективността на даден проект е добре да се вземат предвид печалбите, които са следствие само от въпросния проект. Да оставим настрана въпроса, че не е коректно ДДС от проекта да се разглежда като печалба в резултат от този проект за държавата. Разпределението на печалбата на едно предприятие и разпределението на приходите от данъци от страна на държавата стават по доста различен начин.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Диана, какво общо има твойто месене с идеята да осигурим безплатен хляб за цял народ ?! Темата за мен е много важна , но ако тръгнем всички да се "правим" на жени , тези които имат сериозни и съществени предложения ще ни подминат директно.

За мен тази идея е абсолютно изпълнима, реална и не проумявам, защо ви е толкова трудно да я приемете ?! Кое ви кара да се съмнявате и страхувате, точно вие вярващите ?!

Аз лично съм приела идеята присърце и си я наричам "наша" , на новите българи и нямам никакво колебание ,че от Горе ще ни помогнат.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисъл за деня-29.04.2102

Днес трябва да се започне с Любовта отдолу нагоре. Чрез Любовта хората ще научат смисъла на Мъдростта. Пътят на Любовта е път от малкото към голямото. Начинът, по който Любовта се изявява, е Мъдростта. Най-напред трябва да изучаваме вътрешната страна, а не външната. С Любовта ние изучаваме вътрешната страна на Природата.

Любовта ще съгради новата култура

Линк към коментар
Share on other sites

.... Ако решиш - викай да помагаме, кой с каквото може. Някой с идея, друг с брашно, трети с опит, четвърти с доброволен труд, пети с песни, шести с ремонти и дизайнване, седми със садене и така нататък.

...

Благодаря ти за предложението :)

Знаеш ли, дори имам предвид една малка къщичка, в която никой не живее, но наистина се нуждае от поне лек ремонт и освежаване. Ще обмисля нещата, ще огледам какво е нужно поне на първо време и ще действаме :v:

И непременно ще поканя всички да ни посетите :)

Иначе си прав, в по-малките населени места ще е по-лесно. Тук хората с по-нестандартно (разбирай - нематериалистично) мислене и нагласа или както на шега ни нарича моя съпруг "групата на лудите" наистина се познаваме, поне в голямата си част, затова съм сигурна, че ще намеря съмишленици и помощници за организирането Къща на хляба. От сега предчувствам колко хубаво ще се получи :sorcerer:

П.П. Аз се справям добре с месенето, у дома правя от време на време питки, пици, хлебчета, кишове и какво ли не; децата ми са единодушни (те също обичат да ми помагат), че това, което аз съм им изпекла не може да се сравнява с купеното от магазин, пицария ... Но непременно ще поканим и по-възрастни хора, ще експериментираме с различни видове мая и квас ...

Дианче! Поздравления! Ти наистина ме вдъхновяваш да предложа и на нашите "луди хора" да подемем такава инициатива! Ние също имаме майсторки, които са вече пенсионерки или безработни и с радост ще се захванат!

Диана, какво общо има твойто месене с идеята да осигурим безплатен хляб за цял народ ?!

Ще си позволя да отговоря и аз. Според мен това е най-добрият, за да не кажа единствено добрият начин да осигурим хляб с любов на хората, които имат нужда от него.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Вили, какво има, защо така реагираш?

Аз си мисля, че съм жена, не се правя на такава. Ти не си ли?

Не се притеснявам, че "тези, които имат сериозни и съществени намерения" щели да ме подминат директно. Щом трябва - да ме подминат, явно не съм узряла за техните намерения.

"Моето" месене на хляб, което в интерес на истината не може да се нарече мое :) , за мен е един мъничък принос, първа стъпка към създаване на нещо друго, много по-различно, дори противоположно на наложените в момента стоково-парични отношения. И какво по-добро, ако това е именно хляба? И ако се прави именно от нас, а не някъде с машини? Знаеш ли, кой знае защо, веднага след като изгледах клипчето, си представих, как този хляб, направен от група хора, настроени позитивно, радостни, че са заедно, влагат своята любов в изработката му и ... се получава наистина нещо повече от хляб, един хляб, зареден с любов, направо лечебен хляб - и на духовно, и на физическо ниво :sorcerer:

Това, че на мен ми хареса инициативата на хлебните къщи, с какво застрашава "вашия" проект? Преча ли някак, какво ли? (между другото, деленето на наши и ваши прави лоша услуга според мен)

Казах още в началото, че идеята по принцип ми харесва. Точно предложеният вариант на Никола Дамянов не ме спечели за съмишленик - ако считаш, че е важно за теб, ще обясня защо (не само, че ми се струва неизпълним), може и на ЛС, за да не занимаваме другите хора с моите впечатления, които не са толкова съществени.

В момента имам страхотно много работа на работа, дето се казва главата ми е "бръмнала" и нямам потенциал за творческо мислене. Обаче така ще е още месец-два и след това наистина се захващам сериозно с хляба :) Поне ще опитаме и ще споделим опит. Дори и ако нещо не се получават нещата, пак ще споделим, за да може с общи усилия и умуване да видим кой е подходящия за съвременните условия (и материални, и като хора с определено ниво на съзнание) вариант :feel happy: .

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Диана, разбрала си точно това което НЕ исках да кажа. Като казвам "наш", "наша" имам в предвид всички българи, без значение дали са мъже, жени, светски, духовни, цигани, емигранти или с една дума всеки който слага хляб на трапезата си. А да осигури хляб на цял народ може само Бог. Това е само Негова идея, която Учителя ни е оставил , а Никола Дамянов чисто и просто изпълнява. Единствения, който може да ни даде насъщния е Бог и на Него не Му трябват съмишленици, а служители които разбират Волята Му и я изпълняват.

Линк към коментар
Share on other sites

Ок, Никола Дамянов така разбира и така изпълнява Неговата воля.

На мене ми хареса повече другият вариант за реализиране на идеята. След известно време или на някой друг човек, може да се разкрие друг, още по-подходящ вариант. И така ... Нека всеки работи според своите разбирания и предпочитания, а времето ще покаже какво и как ...

Линк към коментар
Share on other sites

Това което може да се направи веднага е да се поиска от правителството при сегашната криза и мизерия да премахне или поне намали ДДС на хранителните продукти, насъщния хляб включително. Много европейски държави отдавна са го направили, а в най-бедната от тях ДДС на храните е все още 20%. Добре е да се премахне ДДС върху всички храни, но за хляба това е най-важно, това означава че за същите пари всеки ще може да изяде 20% повече хляб, ако това са последните му пари тази 1/5 повече хляб може да се окаже жизнено важна. В Румъния ДДС на храните е бил 24%, но сега е 5%.

За сравнение: във Великобритания, Ирландия и Португалия ДДС-то на храните е 0%, в Полша и Люксембург е 3%, в Румъния и Кипър е 5%, във Франция е 5.5%, в Белгия и Холандия е 6%, в Испания и Германия е 7%, в Чехия е 9%, в Австрия е 10%, а Гърция е 13%. Повече информация за това колко бедни са българите може да се види в това телевизионно предаване

Причините за тази бедност не мога да коментирам, живях в България 33 години, но не можах да разбера българите. Изглежда и други не са могли, дори и класиците като Христо Ботев.

Линк към коментар
Share on other sites

Човекът на Любовта е огнище, което топли. Човекът на Мъдростта е фар, който пръска Светлина. А човекът на Истината е хлебар, който дава хляб на всички, които минават. Всяка една работа, в която присъстват и трите прояви, върви без изключение.

Някой идва при мен и ми казва: „Не зная как да постъпя с другите.“ Казвам му, че това е много лесно, когато се спазва следното правило: когато някой дойде при теб, ти се постави на неговото място и виж как ти би искал да се постъпи с теб; така и постъпи с него.

Всички верующи в Христа са „Израил“. Когато един народ се възгордее и иска да бъде над всички, за него важи законът: „Гордостта предшества падането.“ Всички стари народи – римляни, гърци, картагенци, финикийци и пр. сега са пак преродени. Славяните представляват Юдиното коляно, чрез което се изяви Христос. Англичаните и германците представляват мъжкия принцип, а французите и славяните – женския. Англичаните и германците имат сила да организират и подбудителната причина е волята, а у славяните има нови идеи и ги подбужда Любовта. Божественото е в Любовта. Сега в света иде мекият елемент! Божественият Дух чрез славяните има да изнесе нещо в света. Англичаните, германците, французите, американците са учители на славяните. Всички народи си имат по някоя хубава черта.

На другия ден сутринта Учителя каза в разговор:

Когато някой направи добро и ако забележа, че това добро не е така добре направено, аз няма да го коригирам. Ако той е дал някому малко хляб, който не стига и е сух, ще довърша неговото добро, като дам топъл хляб и няма да ида да кажа на първия: „Ти защо не направи това и това добро на онзи?“

Под думата Истина се разбира, че когато тя е вътре в теб, ти можеш да направиш това, което душата ти иска и да си доволен и радостен. Изразът каквото душата ти иска значи да направиш това, което Божественото в теб иска да го направиш.

Ако излезе на преден план учението, че всеки човек може да прави каквото иска, хората ще станат животни. В Божествения морал доброто, което аз правя, трябва да ползва всички останали. Една мисъл е права, когато засяга доброто на цялото човечество и тогава при всяко нещо, което правиш, Бог те благославя. Един човек може да кряска, ще се чуе на един километър, а друг може да говори тихо, но неговото говорене може да отиде по цялата Земя. Това е, когато той изпраща къси вълни.

Някой пита: „Ти обичаш ли ме?“ Този въпрос е крив. При Любовта има един закон: ако обичаш за една хилядна част от секундата, то Любовта вече не се прекъсва. Ако има прекъсване на Любовта, това не е Любов. Това, което продължава Живота, е Любовта. Това, което огражда Живота, което му дава всички условия отвън, е Мъдростта. Щом един човек има Любов, ти не можеш да питаш дали той е умен. Той е мъдър и истинолюбив! Щом има Любов, той има и Мъдрост, и Истина. Тези три неща са неделими. В света трябва да се приложат новите методи. Всичките ни страдания в бъдеще ще бъдат ценни за изучаване и подложени на обширно изследване. Като страдаш, трябва да знаеш защо страдаш. Всички онези, които изучават Новото учение, лицата им се променят и другите забелязват, че има нещо ново в това Учение.

Ако те настигне мисълта, че това, към което се стремиш, е невъзможно да се постигне, тогава изговори следните думи: „За мен е невъзможно, но за Бога в мен е възможно!“ Защо ще казваш, че ще оставиш за някое друго прераждане, не се знае дали тогава ще имаш такива благоприятни условия; сега си свърши работата. Например някой работи с цимент и оставя работата за утре, но на следващия ден се изменя температурата и тогава не би могло да се работи с цимент. Когато всичко ти протече напред, когато ти потръгне, тогава бъди нащрек, защото ще ти дойдат големи изпитания. Когато ти идват пречки, тогава си в безопасност. Всяко добро начинание се предшества от тъмнота и противоречия. Защото като дойде Божествената светлина, нашата светлина потъмнява и вече се намираме в тъмнота.

Езикът на Разумното начало Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Мисля си сега за вярата в политиците.

Някои от тях, без да са го изразили като ясна пропаганда, изпълняват свои задачи, чийто резултат е определено духовен....поне така духовен, както го разбираме. Но пък почти никой не разбира духовния смисъл на действията ми.

А пък ние нямаме вяра в политиците. Нямаме вяра, че някой политик е .... как да го кажа - духовен. Въобще не го вярваме. Хайде, сложете си ръката на сърцето и кажете вярвате ли в политиците......

А пък този проект, който несъмнено е подтикнат от чисти и възвишени цели, разчита "да се намери политик", който да реализира идеята. Е как да намерим такъв, след като не вярваме в политиците и ги смятаме за долни, гадни и т.н.?!

Линк към коментар
Share on other sites

Божидар, ако не вярвах, че има честни и почтени хора на всички нива в България, нямаше да си хабя времето да отварям подобна тема. Според мен сред политиците има такива. Няма да давам примери тъй като това е политическа пропаганда, а този сайт има съвсем друга тематична насоченост.

Приветствам Диана с това което е решила да прави и й пожелавам попътен вятър. Дано има много такива инициативи! Иска ми се тези хлебни къщи да са от помощ за хората. Било като трудова терапия, било като се осигури хляб на тези които имат нужда от него. Но дали подобни инициативи ще успеят да намерят всички нуждаещи се? Как ще достигнете до изоставените хора в градове като София, Пловдив, Варна. Как ще стигнете до малките села в планинските местности, където и ток няма дори. Не съм против да се тръгне с Любовта от долу нагоре. Имало е обаче случаи, когато Учителя е действал от горе надолу. Как бяха спасени според вас българските евреи?

Не мога да разбера обаче, защо признавайки едната инициатива, хвърляте „камъни“ по другата? По хората искащи да живеят в нормална държава, не в племе и в закони на джунглата. Не знам за кой път пиша това, но пак ще го повторя. Отворих тази тема защото ми омръзна да чета как в една европейска страна хора умират от мизерия и недоимък. Същевременно тези които се занимават с някакъв бизнес са твърдо убедени в съществуването на корупция, на корумпирани политици, но не правят никакви усилия за промяна. Плащат си данъците и си мълчат. А хората вярващи, че може да се намерят честни държавници, искащи поне мъничко да разчитат на живот в една цивилизована страна, се определят като мързеливи, лентяи, тунеядци...

Народ и управници трябва да работят съвместно. Това разбирам под работа и от долу на горе, и от горе надолу. Защото ако нямате подкрепата на държавата – такива хлебни къщи и изобщо всякакви благотворителни акции са обречени на рекет и смачкване с данъци...

Ако виждате нещо нередно в изложения проект – ок. Казвайте. :)

Относно проекта – мисля, че затъването в подробни финансови обосновки не е много удачно. Съгласна съм с Божидар:

Аз не знам защо не се съсредоточите върху целта, а не върху средствата. ....

Според мен да се изготви детайлен финансов модел на нещо, което е още в сферата на идеите е много трудно. Наистина – по-добре е да се тръгне от целите, мотивите и ако проработи – тогава да се включат специалисти. Финансовата обосновка е необходима, но не детайлно.

Тази тема е отворена както за идеи от горе надолу, така и обратно. Някои се опасяват от зависимост от държавните институции, от корумпираните политици. А дарителските кампании, обществата живеещи на принципа на комуните, близо до природата – мислите ли, че са застраховани от тъмните сили. Смятате ли, че там всичко е по мед и масло? Аз мисля, че добри хора има навсякъде. И в държавното управление, и в благотворителната дейност. Но се среща и обратното.

И накрая – нещо за уточнение, а може би и успокоение на някои. Нямам никакво намерение да влизам в политиката (имаше такива намеци). Мисля, че това се отнася и за авторите на проекта за хляба. Харесвам и работя повече в областта от долу нагоре. Отворих тази тема защото си мечтая малко поне да се оправи положението на България, да не емигрират хората в други държави, търсейки сигурност и сносен живот. Човек разчитащ да живее в нормална, цивилизована държава, да не се обявява веднага за мързелив. Ако се работи само от долу нагоре, без да се разчита на държавата, то е все едно да се налива вода в пробита каца. Същото е и другото. Надявам се да сте ме разбрали... ? :)

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

...

Причините за тази бедност не мога да коментирам, живях в България 33 години, но не можах да разбера българите. Изглежда и други не са могли, дори и класиците като Христо Ботев.

Ами аз имам някакво разбиране, защо сме такива:

1. Ние сме от малкото народи, които не обичат държавата си - това си личи по много неща: не си знаем националните символи, не можем да изпеем химна, като го пеем, не се трогваме никак, все въздишаме за други държави и т.н. Нещо повече, болшинството българи считат държавата за нещо различно от тях и дори враждебно на тях (това е странно, да не кажа направо налудно, но за съжаление е така) - съответно така се и отнасят към Родината си - негативно, опитват се да излъжат, да откраднат, да "прекарат" държавата и не разбират, че това е все едно в едно семейство някой (или всички) да крият или крадат от общите семейни доходи, включително тези, които друг член на семейството се е приготвил да инвестира в нещо - как мислите, това семейство ще прокопса ли?

2. Ние сме може би единствените, които разчитаме да се спасим само и единствено поединично. Това също е много странно и нереално (както се вижда, не успяваме в спасението, а що се отнася до спасението на Родината си - никак). За целта крадем и се възползваме всячески от държавата, бягаме другаде, в най-добрия случай не желаем да помогнем, седим и чакаме някой друг "да ни оправи" ... Нещо повече, дори и когато забележим, че някой се опитва да направи нещо добро за Родината, за сънародниците, реагираме по два начина: или го заподозираме в користност, или седим и му гледаме сеира, докъде, виждаш ли, ще го докара, пък ако успее да го свърши добре и до края, едва тогава да му повярваме и тогава да му помогнем.

3. Ние обичаме да даваме акъл и да вършим огроооомна работата, но ... на думи:

- за всичко сме много компетентни, информирани, от всичко разбираме и ... резултатът се вижда в момента, когато ни възложат да свършим някоя, дори елементарна работа;

- много сме дейни, седнали на масата зад ракийката и винаги ни привличат грандиозните планове; разни такива дребни и незначителни мероприятия въобще не могат да задоволят размаха на нашата, за съжаление виртуална, дейност: да направим така, да направим иначе, като правим, да е нещо голямо, какво ще си играем с разни дреболии ...

Има и други неща сигурно. Но и темата не е затова.

Дано да съм ти помогнала с разбирането.

Защото, извини ме, но и от твоето изказване личи същото - "живях в България, не можах да разбера българите" - все едно, че ти не си българин, че това не е Родината ти ... А това за Христо Ботев, не само, че не е вярно, ами чисто и просто си е едно оправдание, защото ти самия дълбоко в себе си усещаш някаква нередност в отношението ти и решението ти спрямо България.

И дано да се върнеш в Родината си, още сега, а не на 86 години, за да помогнеш реално България да стане от най-богатите страни.

П.П. Премахването на ДДС за храните напълно подкрепям. Може да се направи поне за хляба, и без друго, типично по български, голяма част от сектора е в сивата и дори черната икономика.

Линк към коментар
Share on other sites

А според мен много се преекспонира национализма - гордост,... но от какво? Затворено общество 45г. и след това само "око за око...", емоции и страсти... Не случайно го писах по-горе.

Разбира се, че има прекрасни хора, но липсва първо възпитанието, толерантността и най-вече това, че предимно мъжете налагат, с мачовщина, а не с разум.

Та за това и много прекрасни идеи са обречени. И наистина спасението е поединично, за жалост, бих казала... Не е случайно и споменатото в беседата, че е добре да се поучим от Германия, от други страни. Да се ползваме от положителен опит...

За политиците ни - сигурно има и свестни хора, но общото впечатление е, че не знаят точно какво правят... Липсва мисъл, образованост... и най-вече малко повече работа не за лични интереси само....

П.П. Най-важния проблем - оцеляването, голяма част от хората са доведени само до физическо оцеляване. А нещо важно е според мен - прост народ, слаба държава, в която всеки е срещу всеки, няма вътрешни връзки....

И най-важното промяната започва от мен, от теб, от всеки един от нас, като пробудим съзнанието си и се научим да се изслушваме.... Така мъничките неща стават вечни, истински...

Успех на Диана, в такава кауза бих се включила. :thumbsup1:

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Казвате – култура. Че какво нещо е културата? Това са хиляди и милиони души, които разсъждават и мислят. Туй го наричаме култура. Но кое е онова, което свързва хората в едно? Кое е онова, което ги кара в една посока? Кое е онова, което ги обединява? Кое обединява клонищата на едно дърво? Има нещо, което ги обединява. Дървото ги обединява. Кое обединява хората? Туй разумното е, което обединява света. В природата съществува едно абсолютно единство, от което човек никога не може да се освободи. Всичко може да направи. Но да излезе вън от единството на природата, то е абсолютно невъзможно. Не само хората, но никой не е в сила – нито боговете са в сила да излязат вън от единството. Туй, което наричаме живата природа, единството в живата природа или единството в разумната природа, то е закон, който не ограничава, но показва посоката, в която всички разумни същества трябва да вървят без изключения.

Всички наши страдания произтичат от онзи факт, че ние се намираме в борба с разумното. Ние искаме да изменим законите на разумното и създаваме нашия свят. Може всеки да направи опит. Ние може да направим един свят, какъвто не искаме, но ако сполучим да направим един свят, какъвто искаме, ние ще създадем най-голямото нещастие...

Духът дава живот, Възкресение, НБ 12 г.т.1

8 януари 1933 г. София

Петър Дънов, Учителя

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...