Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Административна структура, основаваща се на духовни принципи - как си представяте това?


Донка

Recommended Posts

Наскоро прочетох този израз и се замислих доста сериозно. Опитах се да си представя как би изглеждала една административна структура, основаваща се на духовни принципи. Минаха ми през ума няколко примера, но предпочитам да чуя вашите мнения първо.

За справка, цялото изречение гласи:

"За да изпълним задачите си, ние се нуждаем от вътрешна здрава административна структура, основаваща се на духовни принципи и ясни правила"

За да избегна каквото и да било влияние, ще се въздържа от предварителни насочващи въпорси. Просто:

"Как си представяте такава структура в действие?"

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Църковната (или по-общо казано - релииозната) организация не е ли такава структура в действие?

Линк към коментар
Share on other sites

Всяка административна структура се основава на духовни принципи и ясни правила. И законодателната и съдебната и изпълнителната власти са подчинени на Конституцията, а тя е създадена в услуга на народа. За последното мнозина имат особено мнение, а за самото изпълнение често сме свидетели, че не следва закона (поне за България ми е известно), но поне такава е идеята.

Линк към коментар
Share on other sites

Знаех си, че ще опрем в понятието "духовни принципи", но мисля няма нищо лошо двете теми да вървят заедно.

За мен лично духовните принципи са над-документни, те са от ниво на синархията, което е над нашето земно материално ниво. Всякакви материализации на тези принципи под формата на някакви конституции, кодекси, и прочие писания отразяват нивото на развитие на социума и конюнктурните му характеристики в момента на материализиране на тези принципи. Не съм историк и се надявам колегата с професионална подготовка да даде своето мнение. То ще бъде ценно за мен. Благодаря!

Линк към коментар
Share on other sites

Когато всеки човек намери Божествената частица в себе си и в другите никакви закони няма да са нужни. Всички ще бъдат организирани от един общ морал и Божествени принципи,... които са невидими за петте сетива.

Виждаме писаните закони колко са справедливи... Нови власти и нови боричкания за кой е по-! и кой е най-! Те просто отпадат...

Линк към коментар
Share on other sites

Един от основните принципи във вселената е този на подобието. Друг принцип е безкрайността. Еволюционната стълбица, на всяко стъпало на която се намират същества според развитието на съзнанието си, е безкрайна. Имаме една безкрайна верига и ако търсим административна структура, която да отговаря на този принцип, тя също следва да е част от една безкрайна структура. Не знам дали го обясних ясно (май не), но идеята е, че административна структура, която да отговаря на принципите на битието, следва да е част от йерархията на светлината (или т.нар. в Библията "Стълб на Яков"). Във вселената реално няма стъпало над което да не се намира друго стъпало, докато в земните управленски и административни структури имаме човек на върха (или група от хора).

Линк към коментар
Share on other sites

идеята е, че административна структура, която да отговаря на принципите на битието, следва да е част от йерархията на светлината (или т.нар. в Библията "Стълб на Яков").

Стан, много е интересно, може ли да обясниш по-подробно?

Линк към коментар
Share on other sites

Kак би изглеждала една административна структура, основаваща се на духовни принципи?

Минаха ми през ума няколко примера, но предпочитам да чуя вашите мнения първо.

За справка, цялото изречение гласи:

"За да изпълним задачите си, ние се нуждаем от вътрешна здрава административна структура, основаваща се на духовни принципи и ясни правила.".

Ама никаква конкретика ли няма? За какви точно принципи и правила иде реч?

Питам, понеже попаднах на няколко сайта, в които има списъци на различни духовни принципи:

http://www.stellapro.eu/stellapro/?p=445

http://prosvetlenie.blog.bg/drugi/2011/02/25/duhovni-principi.694025

http://reiki-plovdiv.groupsite.com/beta/discussion/topics/515050/messages

http://www.pravmladeji.org/node/1020

Линк към коментар
Share on other sites

Първите три примера си приличат по смисъла си - според мен за подобни духовни принципи става дума и в тази "административна структура".

На мен въобще този тип духовни принципи трудно ми се връзват с административната структура по принцип и администрирането като дейност , но може би аз не виждам връзката и начините, по които административните структури ще прилагат тези духовни принципи, също ми е трудно да си представя задачите, които са формулирани на базата на тези духовни принципи.

Благодаря за помощта.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Духовно Общество "Бяло Братство" е духовно общество, с други думи - има духовни принципи.

От друга страна са затънали в бумащина, значи са административна структура.

Ами значи така изглежда една духовна административна структура.

Линк към коментар
Share on other sites

Когато всеки човек намери Божествената частица в себе си и в другите никакви закони няма да са нужни. Всички ще бъдат организирани от един общ морал и Божествени принципи,... които са невидими за петте сетива.

Виждаме писаните закони колко са справедливи... Нови власти и нови боричкания за кой е по-! и кой е най-! Те просто отпадат...

:thumbsup:

Точно така, отпадат. :)

Ако си имаме доверие и сме коректни един към друг, няма нужда от договори и бюрокрация. Ако не сме, бюрокрацията не ни спасява, нищо не ни спасява, договора е лист хартия.

Линк към коментар
Share on other sites

Има невероятно множество от духовни общества с административни структури, сигурно има и такива без никакви структури. Предлагам дискусията да не намесва което и да било конкретно социално формирование, група, общност или всичко от този род. Мисля, полезна ще бъде дискусия по принцип за духовните принципи и административните структури.

Емил от Льонеберя изтъква бумащината като признак на административната структура, но аз мисля, че това е по-скоро следствие от нея, ефект от функционирането и. Самата административна структура има далеч по-съществени признаци, според мен.

Например:

- строга статистика на членуващите в общността - брой, социален и възрастов състав, материално положение. Държавата е добра илюстрация за това - тя притежава подробна база данни за всеки от нас.

- йерархия, която може да бъде от различен тип, но си остава йерархия, колкото и да се опитваме да обърнем пирамидата с върха надолу за нейно добро.

Очаквам продължение...

Мисля, че темата е изключително важна за бъдещото развитие на обществото ни от демократически централизъм към гражданско общество.

Линк към коментар
Share on other sites

Примери за административни структури:

- министерствата

- училищата

- университетите

- фирмите

- районните инспекторати на МОН

- НАП

- Народното Събрание

- Църквата (въобще - религиозната структура)

- армията

- общинските съвети

- кметствата

- Президентството

- БАН

- дирекции

- агенции

- болниците

- неправителствените организации (НПО) - асоциации, алианси, агенции, фондации, браншови организации, сдружения, дружества, клубове, народни читалища... и така нататък.

- ...

Списъкът може да бъде допълван.

Редактирано от ISTORIK
Линк към коментар
Share on other sites

Интересно, че подминахте моето мнение. Ще дам пример, че без конкретика е трудно. парламента е административна структура, основаваща се на духовни принципи. След малко ще се обоснова.

Слънчева, според теб законите са несправедливи? Законите са гениално решение обуздаващо човешкото неумение да бъде свободен в компанията на себеподобни. Няма да забравя един политолог, преди 20-на години. В момент в който модно пред избори беше да се прокарват нови закони той каза следното: Имаме страхотни закони и нови не са нужни. нужно е да се изпълняват. Смята ли някой от вас, че ако всички закони и писани правила се изпълняват, то България няма да стане райско кътче? Според мен това е неизбежно. Проблема на българското тесногръдие е, че свързва българската бюрокрация или политика с български депутати и мошеници. А всъщност проблема е слабия контрол над тях или по-точно липсата на регулатор върху дейността им и своеволието им.

Сега да се върна на Парламента. Парламента (от френското parlement = разговор, съвещание) е демократична структура избрана от народа. Как е възможно това да бъде наречено несправедливо? Естествено, че щом народа я е избрал, то народа визуализира в нейните членове своите идеали и... духовни принципи. После обаче се оказва, че едни не гласуват, а мургави избират според кой раздава кебапчетата. И кой е виновен, кой саботира тази структура? Ами народа. Създайте друга структура, за каквато се мечтае тук, изберете членовете и с 40% глас на народа базиран върху кебапчета и ще получите същия резултат. Та аз да си повторя позицията. Всяка една държавна структура в демократичен строй се основава на духовни принципи. За нейното опорочаване са виновни тъкмо демократичните, сиреч основани на свободата, права.

Оттам нататък говорим леко за утопия. Аз наскоро създадох тема Как бихте променили света в която попитах, ако имате правомощията как бихте формирали нещо такова, такава структура, инструмент за подобряване живота на хората. И това, което прочетох, за нуждата от статистика и фиксирана йерархия според мен не се връзва с наблягането на духовното. Първо е нужно равенство и второ статистиката обслужва контролните органи - да те арестуват по ЕГН, да те таксуват по квадратура земя и т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

Примери за административни структури:

- министерствата

- училищата

- университетите

- фирмите

- районните инспекторати на МОН

- НАП

- Народното Събрание

- Църквата (въобще - религиозната структура)

- армията

- общинските съвети

- кметствата

- Президентството

- БАН

- дирекции

- агенции

- болниците

- неправителствените организации (НПО) - асоциации, алианси, агенции, фондации, браншови организации, сдружения, дружества, клубове, народни читалища... и така нататък.

Единствената организация от изброените, която не мога да нарека духовна е армията. Тя е създадена първо като средство за подчиняване на други народи, а после като защитна организация. В днешно време се набляга върху въоръжението и, за сметка на броя и времето за служене и има предимно представителна изява - повече показване и по-малко воюване. Но дори говорейки за армията знаем, че тя се съобразява с християнските празници. Интересно е дори, че много битки не са се състояли поради религиозни празници. И как тогава няма да се основава на духовни принципи? Мисля, че това е ползвано и от конкистадорите, които покоряват инките (мисля те бяха) докато празнуват и са невъоръжени.

В армията освен това има много въведени морални правила, уважение, ред и дисциплина. Предимно са основани на заплахата от наказание, но и не само заради това. Той и Бог праща 10 заповеди и който не слуша го праща в казаните да се пържи...

Линк към коментар
Share on other sites

Аз изброявах административни структури, които не се основават НЕПРЕМЕННО на каквито и да било духовни принципи.

Редактирано от ISTORIK
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за приноса към административните структури. Беше наистина ценен. Напомням, че съвсем не съм имала за цел да определям кое е добро и кое лошо. Истината винаги е неутрална.

Все още, според мен остават недостатъчно изяснени т.нар. духовни принципи.

Ако според vorfax всяка административна структура почива на духовни принципи, то би ли формулирал духовните принципи на държавата или на една банка, например?

Ще се радвам повече хора да предложат своето разбиране за "духовни принципи". Има ли различни духовни принципи, които зависят от ценности на обществото и исторически обстоятелства и т.н. или духовните принципи са някакъв общочовешки и надкултурен феномен?

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Администрацията ... това са "белите якички"... държавните служители.

В повечето структури, които сте изброили дори не работят държавни служители?

Ако един университет има администрация, това е секретарката, учебния отдел и прочие,

... както ако един бизнесмен има секретарка... тя ще е също толкова част от администрацията, колкото и секретарката на някой декан...

Линк към коментар
Share on other sites

Ако според vorfax всяка административна структура почива на духовни принципи, то би ли формулирал духовните принципи на държавата или на една банка, например?

Ами примерно, че почива в неделя. Това е нарочно.

Това, че служи/услужва/помага/улеснява своите клиенти.

Това, че са длъжни да са коректни, да пазят в тайна личните ти данни, да не те лъжат или подвеждат, да се отнасят с теб с уважение и приличие.

Да ти предлага услуги, от които можеш да се възползваш, но не си длъжен да приемеш.

Изобщо няма организация (администрация), която да просъществува без да получи одобрението на своите клиенти, защото без тях тя няма как да се издържа. Дори правителството може да се свали.

На свой ред аз ще те попитам Донка какво разбираш под духовни принципи залегнали в административна структура. Може би имаш предвид повече ритуализация, като палене на свещи на работното място. Но повече от това би било вмешателство в личния живот и натрапване на чужд избор, в случая религиозен такъв. Никой комплекс от морални ценности не е универсален. Затова споменах термина утопия.

Линк към коментар
Share on other sites

Наскоро прочетох този израз и се замислих доста сериозно. Опитах се да си представя как би изглеждала една административна структура, основаваща се на духовни принципи. Минаха ми през ума няколко примера, но предпочитам да чуя вашите мнения първо.

За справка, цялото изречение гласи:

"За да изпълним задачите си, ние се нуждаем от вътрешна здрава административна структура, основаваща се на духовни принципи и ясни правила"

За да избегна каквото и да било влияние, ще се въздържа от предварителни насочващи въпорси. Просто:

"Как си представяте такава структура в действие?"

Да, по различни поводи ми се е случвало да се замислям над подобен въпрос.

Нещо подобно срещаме в творбите (или по-скоро философията) на Х. Хесе, Достоевски ...

Та, административната структура, базирана на духовни принципи е тази, в която е спазен истинския/действителния йерархичен ред на хората, които я изграждат. Правилата са същите като правилата на йерархията, а дейностите се разпределят, като се отчита спецификата на нивата.

Такава структура в действие ще работи много ефикасно. Също така всеки неин член ще бъде от една страна полезен, а от друга - удовлетворен, защото всеки е на най-подходящото си място.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...