Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Толерантността към инакоХРАНЕщите се


Recommended Posts

Според вас, кои са най - много и най - малко толерантни към...инакоХРАНИето: месоядните, вегетарианците или веганите? Вярно е, че има всякакви хора, но ако сте стигнали до заключение в коя от групите толерантността като цяло е по - голяма, отколкото в другите две и в коя от групите: по - малко в сравнение с другите две, може да споделите.

 

Линк към коментар
Share on other sites

Всичко зависи от степента на развитие на отделния човек.По принцип повечето хора са месоядни и ако им кажеш,че вегетарианците са по-здрави те не могат да повярват на това твърдение.Ако им кажеш,че умират животни,за да се нахранят те казват,че така е бил устроен света.Много трудно приемат вегетарианския начин на живот.Приемат го като секта.:3d_158:

В другия случай обаче-вегетарианците и веганите - има много форми и групи,но и там има доста дразги.Когато човек не е узрял психически за идеята на вегетарианството става агресивен.

Просто за всяко нещо си трябва време и трябва човек да намери себе си точния режим.

Линк към коментар
Share on other sites

За мен е неразбираемо поведението, при което някой се опитва да откаже друг от някакъв начин на хранене, присмива му се, осъжда го. Без значение какво е храненето на нападащия и какво на нападнатия (особено ако става дума за човек, който не ти е особено близък или си е направо непознат).

Редактирано от Сингам
Линк към коментар
Share on other sites

преди 29 минути, Сингам каза:

За мен е неразбираемо поведението, при което някой се опитва да откаже друг от някакъв начин на хранене, присмива му се, осъжда го. Без значение какво е храненето на нападащия и какво на нападнатия (особено ако става дума за човек, който не ти е особено близък или си е направо непознат).

Честно ли?

В повечето случаи вегетарианец или веган се опитва да обясни на месоядните колко вредно е това за тях...:3d_139:

Линк към коментар
Share on other sites

Току-що, Сингам каза:

Да, честно. :)

За мен лично храненето с храна,различна от натуралната сурова храна не е полезно.Но не се опитвам да убеждавам никого в това.Нека всеки достигне сам за себе си до своята истина...

Линк към коментар
Share on other sites

Храненето е процес, по-голямата част от който е вътрешен. Външната част на процеса е дъвченето и поемането на храната до глътката, останалите етапи от процеса (храносмилане, транспортиране на веществата, обработване от различните органи) са все вътрешни работи.

Повтарям тези познати неща, за да стане ясно че избора за начина на хранене трябва да бъде както на съзнателно, така и на подсъзнателно  и на свръхсъзнателно ниво. 

Спирам до тук, тъй като Учителя е казал достатъчно и го е казал по-добре от мен :) 

Относно тава дали някой налага мнението си на другите:

Мисля, че е егоистично да се опитваш да накараш някой да приеме разбиранията ти, освен ако този някой не ти вреди по-някакъв начин. Ако ти вреди по някакъв начин тогава е добре да се вземат съответните мерки.

Да кажем, че съм тръгнал на някъде и имам възможност леко да бягам, но човека до мен има проблем и не може да се движи добре, не мога да го изоставя(имам нужда от него), ще се наложи да го чакам и да му помагам по скоро да се научи да ходи, за да може след това да се научи да бяга.

Разбира се, че хората който се хранят с месо забавят еволюцията на човечеството, но не можем да ги научим да бягат, ако те все още не знаят да ходят добре. Освен това как ще ги научим, ако не разбираме достатъчно добре това, което правим.

Линк към коментар
Share on other sites

Току-що, Акация каза:

Разбира се, че хората който се хранят с месо забавят еволюцията на човечеството, но не можем да ги научим да бягат, ако те все още не знаят да ходят добре. Освен това как ще ги научим, ако не разбираме достатъчно добре това, което правим.

Хората,които се хранят с месо смятат,че еволюцията на човечеството е именно тази,при която се консумира месо.

А и повечето от тях изобщо нямат намерение да се научават да ходят.:huh:

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за интересната тема! Едва ли има човек, който не се е сблъсквал с липса на толерантност, когато само той на трапезата (не) яде месо или на трапеза с вегани той си позволи да извади сиренце. Според мен нетолерантността не зависи от начина на хранене а от няколко фактора:

1. Съотношението на хранещите се - толерантността е обратно пропорционална на процента на групата. Т.е при 3 вегани и 3ма вегетарианци едва ли ще има някакви проблеми, но в съотношение 5 към 1, вегетарианецът е по-добре да не вади вареното яйце. 

2. Мястото, в което се намират - ако вегетарианци приемат в дома си месоядни, работата е ясна - вторите ще са на постно, но може би ще дояждат у дома. Съмнявам се да има вегетарианец, който ще приготви месо у дома дори и да знае, че хората се хранят и с месо. А гостите едва ли ще си поискат мезе от луканка. Ако месоядни приемат вегетарианци може би ще се постараят за тях да приготвят нещо без месо, но за себе си ще си сложат "нормално ядене". Много често ми се случва месоядни да предлагат на вегетарианците своето месно ядене, но.... без мръвката - само ориза или картофите/зелето. При това те са убедени, че това е вегетарианско ядене и така са добавили приятен вкус. Няма смисъл да се обяснява... И вегетарианецът набляга на салатите и пие топла вода :) после дояжда у дома, а на домакините се опитва да измисли някакво разумно звучащо за тях оправдания от сорта "стомахът ми нещо тия дни се бунтува" или "хапнах преди да дойда"... 

3. Ситуацията - да не вкусиш от гергьовското агне, специално заклано за именния ден на близък!!! Това се приема лично, а на вас се гледа със смесица от любопитство и неодобрение. На всичко отгоре създаваш допълнителни грижи на домакинята да ти вари леща или супа от коприва... Или обратно - в лагера на Езерата да "заухае" на мръвка, цвърчаща на жар. Там пък в погледите ще има смесица от съжаление, презрение и възмущение.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Случващото се , е преобладаващо от неразбиране . Когато близките са се примирили с тази твоя особенност , но не се интересуват от същината . Представете си отрупаната чиния пред мен , достатъчна за трима . Това сравнено с няколкото кюфтенца пред останалите  на масата . И даже , и пред бъдеща майка . Не смея да ги погледна в очите и не мога да се освободя от обидната привилегированост .Това че домакините предпочитат пържолата пред зелевата салата , никак не намалява угризенията . :) 

Е , беше така :) . Знаенето че правиш най доброто спомага да не гледаш в чуждата паница , търсейки кусури или защитавайки своята манджа .Защо храната да е цел , когато е само условие ?

Имам един стар въпрос , уместен за тука . Какво е общата трапеза ? За повечето от нас , не е ли само ритуал ? Ако се съглася и го направя свещен ритуал . Ще съм благодарен за изобилието и свободата . Всеки да поставя акцента на живота си , където намери за нужно .Това е , когато общата трапеза  е , не само , справедливо разпределение на благата . Когато сме излезли от областа на нуждата .

Линк към коментар
Share on other sites

Това е част от другата толерантност/нетолерантност. Хранене, но и обличане, държане, говорене, идеи, вярвания...

Но относно храненето мен ме притеснява това, че не мога да ям чесън винаги, когато поискам. Хората и вегани, и месоядни са много нетолерантни към това.....към чесъноядните

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност чесънът не е полезен в големи количества - дори е токсичен. Така че за 2 скилидки на ден все се намира време без да се пречи на другите. Мен повече ме е грижа за лука, който е "министър-председателят на всички яденета" както е казвал Учителя. Но той също си "ухае" особено. А имаме нужда да го консумираме колкото може повече. 

Колкото до миризмите, отклонявам се от темата - забелязала съм че сме толерантни и дори ни са приятни миризмите на вредни за нас вещества (във всяко отношение), а точно полезните смятаме за "ганьовски, просташки..." Очевидно поредното промиване на мозъците.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Цитат

Колкото до миризмите, отклонявам се от темата - забелязала съм че сме толерантни и дори ни са приятни миризмите на вредни за нас вещества (във всяко отношение),

 

Това което лично знам , без да имам окончателно отношение и не съм го срещал никъде . Че ме привличат т. н. вредни храни , когато в тялото ми има вече някакво натрупване  (условно) на токсини .То не е от подобрителите в самите храни .Например при грипоподобни състояния се усеща това силно привличане и от храни които мн. рядко употребявам .За сега  рядко съм успявал да изолирам това и  обърна внимание на други привличания . От ябълки ,на пример .

А това чудесно ястие -лука ( всякакъв) .Термично омекотен също си има предимствата . :)  :)  Кой е чувал за ден без целувки (чеснов ден) . А спрямо цигарите и ракията ?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...