Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Трябва ли да съдим злите хора?


holyvalentine

Recommended Posts

В 3.09.2020 г. at 2:19, Mirela каза:

И аз често си мисля, че това е така. Обаче има нещо в степените на ада, през който преминават различните души, което пак те кара да се замислиш. Защото когато страданието е прекалено, когато преживяването е силно травматично или продължава твърде дълго, дори да се освободиш от него в някакъв момент, вече си пречупен и всъщност не можеш да бъдеш "щастлив".

Ето тези деца примерно. Един ден някои от тях ще бъдат спасени от насилниците. И после какво? Товарът на това което са преживели ги е смазал и деформирал необратимо. За какво щастие говорим. 

И всъщност на каквато и да е възраст когато болката е непосилна или прекрачи някакви твои граници на способността ти да се справиш, се пречупваш. Затова и нихилизмът е в известен смисъл  валидна позиция.

Аз лично често съм се питала, ако ще е толкова ужасно, не е ли по-добре просто да няма нищо? Сигурна съм, че много живи същества на тази планета, биха се молили отчаяно просто да умрат и да се разтворят в нищото. И никакви оферти тип, чакай после ще дойде хубавото, няма да могат да ги убедят, че болката си струва.

Нима няма болка, която никакво благо, получено и дори извоювано след това, не могже да изкупи и да оправдае? Дори само физическата болка може да бъде такава. 

 

 

В тази тема трябва да си призная, че пиша с нежелание, защото осъзнавам, че някои неща е трудно да бъдат приети. Някои неща може да бъдат приети за прекалени и нечестни, или пък ненужни. Истаната си има и своята обратна страна, тя може да е бреме ако е преждевременна, не за друго, а защото недоразбрана тя може да е непоносима.

Да се пречупи човеш е възможно. Може да изпадне в криза от която да не успее да излезе до края на живота си. Но затова идва следващо прераждане когато човекът е освободен от бремето на спомените, а условията са различни. Да част от кармата и предразположенията остават... Промяната може да дойде само с осъзнаване на ситуацията. На хората им е трудно да приемат, че причината за страданията им в настоящето може да са те самите. Още по-трудно е да се приеме, че човек е отговорен и за действията на другите доколкото е част от същото общество. Насилникът задължително ще бъде поставен в ролята на жертва. На него ще му се наложи да погледне на ситуацията и от другата страна. Да, може и да се окаже напълно безпомощен и сломен. И не, няма такова нещо като това някой да не иска да живее. Личността може да иска под тежестта на страданията прекратяването на отделно въплъщение, но това е само една ограничена част от истинския човек и от живота. И тук трябва да се подчертае, че случващото се поради някакви кармични причини не е защото Бог или някакви владетели на кармата, или други сили са решили така. Жертвата привлича насилника, защото имат някакво общо предразположение. Затова и много жертви на свой ред стават насилници. Не за друго, а защото предразположението, което е привлякло насилника, още е живо в тях. Да, жертвата може да привлече насилника и по линия на принципа на противоположностите - т.е. да привлече това от което се страхува. Но това също е шанс да преодолее страха си, като се сблъска с него. 

Да не забравяме и, че сме в кали юга, когато животът е далеч по-интензивен, наситен, а всичко отрицателно е усилено до краен предел. Съответно и възможността за развитие е по-голяма за разлика от другите епохи в които животът е далеч по-щастлив, но и развитието бавно.

 

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

В 9.09.2020 г. at 12:24, kipenzov каза:

Пусни, за да се върне!

В тази фраза има нещо ключово по темата. Всичко е заради завръщането на хората. Ние трябва да го пожелаем. За да може да сме истински свободни и щастливи е необходимо някои неща да бъдат дълбоко осъзнати от нас хората. В притчата за блудния син е заложена същата идея. 

Линк към коментар
Share on other sites

преди 11 часа, Станимир каза:

Съответно и възможността за развитие е по-голяма за разлика от другите епохи в които животът е далеч по-щастлив, но и развитието бавно.

Аз не съм бил там и не мога да кажа как е "било", но като цяло съм съгласен с мнението в поста ти.

 

преди 9 часа, Станимир каза:

Всичко е заради завръщането на хората.

И заради завръщането обратно у хората.

"Когато сочиш човек, останалите пръсти сочат към теб" - Корана.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 years later...
В 22.08.2020 г. at 15:43, holyvalentine каза:

защо божестевната любов допуска подобни неща.

 

В 30.08.2020 г. at 10:53, holyvalentine каза:

Аз просто губя вярата в божественото

Божествената Любов не допуска подобни неща. Ние сме тези, които ги допускат,та  те затова и се случват. Когато много хора очакват да започне война, тя войната се случва, казва Учителят. Четем криминални романи, гледаме филми със сцени на насилие, слушаме "музика", в която се възпява някакъв път към ада, а пък по-късно, когато този ад се материализира и ни засегне по някакъв начин, тогава чак се сещаме, че съществува Божествената Любов, но не за да станем неин проводник, а за да изгубим вяра в нея.

Линк към коментар
Share on other sites

"Та вие не очаквайте сега да се подобри света, не очаквайте да се подобрят хората. Това е второстепенно. Вие оставете този въпрос на заден план. Но на вас можете на правите един опит, вие да познаете и чувствувате прииждането на божествените сили или да имате един вътрешен опит, как действа любовта. Никой не може да ви покаже какво нещо е любовта. Временно човек може да ви покаже една любовна постъпка, но после вие можете да се усъмните. Щом дойдете до истинската любов, там престават всички съмнения. Там престават всичките безверия, там престава всичкото зло. Всичко престава там. И започва там животът на вечната радост. Светът има вече друг изглед, човек става мощен.

Вие обръщате внимание на външната страна на живота, че е бил прикован на кръста, но представяте ли си онези очи, с които е гледал на света"

Опитай!

Линк към коментар
Share on other sites

Цитат

"Някой иска да пише нещо за Цезар или за Александър Велики. Друг иска да пише за Шекспир, за Шилер или за друг писател. Някой ще каже: „Какво отношение имат тия личности към нас? Какво ни интересува техният живот, тяхната дейност?“. Казвам: всички велики хора имат отношение към нас. Ние не трябва да ги разглеждаме като отделни лица, като отделни единици. Те са дошли на Земята, работили са, извършили са някаква мисия, показали са на хората някакъв нов път, нов начин на работа. Зад тия хора седят разумни души, които изпълняват една Висша Воля, а не своята. Ако гледате на нещата така, ще видите, че всяко историческо събитие има свой вътрешен, духовен смисъл. Как се е изразило дадено събитие на физическия свят – това е друг въпрос. Ето защо, ако искате да имате прав възглед за историята например, трябва да изучавате нейните събития като колективни прояви, а не като единични."
Петър Дънов - Учителя
Стари и нови възгледи, Общ окултен клас, София, 02.02.1927 г., Сряда, 19 ч.
https://beinsa.bg/beseda.php?id=1096

 

Линк към коментар
Share on other sites

Сега . В днешно време е безмислено да се критикува когото и да било . Защото , да критикуваш , значи да се опитваш да промениш или да помогаш някой да осъзнае нещо . . .Това няма да помогне . Единствената смислена помощ е да си искрен и любящ . Означава да говориш истинно .

 

Линк към коментар
Share on other sites

Цитат

"Искам да не мислите, че трябва да бъдем миролюбиви хора. Не, окултният ученик трябва да е толкова смел, че да се застъпва всякога за Истината. Смел трябва да бъде, юнак трябва да бъде, а не този да не обидим, онзи да не обидим. Не, не, щом дойде въпрос за Истината, по всичките правила ще се застъпим за нея; щом дойде въпрос за Мъдростта, по всичките правила ще се застъпим за нея; щом дойде въпрос за Любовта, по всички правила ще се застъпим за нея. За всяко друго нещо може да отстъпим, но дойдем ли до тия три позиции, ние ще бъдем твърди като диамант, непристъпни. Това е окултен ученик.""
Петър Дънов - Учителя
Малките случаи, Общ окултен клас, София, 05.02.1923 г., Понеделник,19 ч.
https://mail.beinsa.bg/beseda.php?id=581

Остава да се разбират и спазват правилата 

Линк към коментар
Share on other sites

У нас е заложено , ние сме същества усещащи и реагиращи . И това , как реагираме произвежда вътре в нас промени . Това е процес на себеутвърждаване , заложен в нас от много древни духовни същества . Процес които можем само да направляваме като посока на реакцията ни .Нищо повече . При задържане на реакцията с мисълта си , натруваме енергия и ако не я употребим страдаме .

Значи имаме свободата да изберем как да реагираме , а прекомерното  задържане и подтискане  може да ни увреди . За това себеопознаването и постоянното расъждение за разбиране на всичко , е необходима работа на всеки . Имаме напътствия на духовни учители от където да тръгнем . Например , казано е да не осъждаме . Какво означава това ?Защо църквите осъждат еретиците , като отделните водачи в църквите са хора ?Как ги осъжда ? Ами постъпват както постъпва отделния човек с друг , с противник . А не е ли казано че всички сме братя ? Значи не е толкова лесно ?

Има разлика между изказване на истината и осъждане .

В клипа се твърди че са малко хората които могат да изразяват/казват истината свободно дори и пред себе си .

 

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...