Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Страх от изричане на мисли


Recommended Posts

В 4.06.2023 г. at 1:57, anonimnata каза:

Здравейте. Самият анализ на дадена мисъл, дали е натраплива, значи ,че тя е такава нали? Както и самото предъвкване на глас или на ум , си е част от Окр и няма никакво значение и материалност? 

 

В 11.11.2021 г. at 15:05, д-р Тодор Първанов каза:

.,,Въпроса ми е как да ги различавам ? Всяка отрицателна мисъл, която ме тревожи окр ли е?,,

Много важен въпрос. Трябва да приемеш, че всяка мисъл, която те напряга и се повтаря 5- 6 пъти е натраплива .

ВСЯКА!

И  пак за различаването дали мисълта е натраплива....., самото чудене дали тя е такава /мисълта/по себе подсказка ли е ,че е натраплива?

Линк към коментар
Share on other sites

Мухите са синоним на натрапливост . Занаеш ли защо ?

Терапевтите дават методи да се справим с натрапливите мисли . Прочети всичко от тази тема ,има насоки за справяне .

Линк към коментар
Share on other sites

В 6.06.2023 г. at 21:05, АлександърТ.А. каза:

Мухите са синоним на натрапливост . Занаеш ли защо ?

Терапевтите дават методи да се справим с натрапливите мисли . Прочети всичко от тази тема ,има насоки за справяне .

Мухите са синоним на натрапливост,какво се има предвид- че като се колебая дали е окр мисълта най-вероятно е такава?

Линк към коментар
Share on other sites

В 11.11.2021 г. at 15:05, д-р Тодор Първанов каза:

.,,Въпроса ми е как да ги различавам ? Всяка отрицателна мисъл, която ме тревожи окр ли е?,,

Много важен въпрос. Трябва да приемеш, че всяка мисъл, която те напряга и се повтаря 5- 6 пъти е натраплива .

ВСЯКА!

Когато нещо често застава пред тебе , а ти не го искаш  е натрапливо . Мухите са материални , ще размахаш парцала и като излезе ще затвориш прозореца . Мислите не са материални и там подхода е друг . Там работиш с вниманието си .Насочваш го според желанието .Там при мислите , може  да занимаваш сетивата си с нещо всеки път когато нежелана мисъл дойде .Например трудното заспиване е заради натрапливи мисли . Пускам си релаксираща музика и насочвам вниманието , слуха към мелодията .Музиката е чудесен метод за отклоняване вниманието от нежелани мисли .Само да подбереш подходящи мелодии за случая . Например сутрин за прогонване мисълта колко ти се спи , слушаш маршове . :)  

 

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Всеки има натрапчиви мисли. Когато ги изрича им придава допълнителна сила. Затова е хубаво да има филтър и да не ги изрича.

Когато се появи нещо отрицателно, Учителя дава задача да се каже обратното, положително формулирано и да се оставят и двете да се развиват. Т.е. мислите не се изкореняват, а се наблюдават и се ограничават с противоположности.

Може да си казваш: "Прости ми , Господи. Аз желая да се променя, желая да се освободя от всякаква съпротива." Съпротивата е натрапчивостта. А когато съзнателно избираш, проявяваш своята воля и постоянство.

Има упражнения за изпадане в безмълвие и тишина. Например, можеш да се концентрираш върху дишането, или пък да се стараеш да чуваш всички звуци около себе си, едновременно с това да обхващаш всичко със зрението си включвайки и периферното. Така постепенно затихваш, докато се изпадне в в безмълвие и тишина, и пребиваваш в момента тук и сега. Така се дава необходимата почивка.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...