Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Връзка и разлика между интелигентност и интелект


Recommended Posts

Много пъти ни се случва да чуем, този човек е природно интелигентен , а този е интелектуалец.

Според мен интелигентността е свързана със съзнанието, а интелекта с материята.

Интелигентността е като таланта, или я имаш или не. Интелекта се придобива и то в определена област.

Интелигентност е да не парадираш с интелекта си, да изключиш грубоста и умразата, тя е мъдра, толерантна и благородна.

А вие как мислите? :3d_073:

Редактирано от Roemy
Линк към коментар
Share on other sites

"Интелектуалец-човек, който се занимава /предимно/ с умствен труд, творец на духовност.

Интелект-съвкупност от мислителните и познавателните способности на човека-интелигентност, ум, разум, разсъдък...

Интелигентността е качество. "

Тълковен речник

Според мен си права Roemy.

Интелигентността е като таланта, или я имаш или не. Интелекта се придобива и то в определена област.

Интелигентност е да не парадираш с интелекта си, да изключиш грубоста и умразата, тя е мъдра, толерантна и благородна.

Единствено искам да добавя, че за мен образованието не е интелигентност. Образованието е просто овладян набор от знания. А интелекта е организиран ум и добро боравене с него-ум, разум, разсъдък, ще добавя и житейски опит.

Линк към коментар
Share on other sites

Интелект-

Умствена и познавателна способност у човека; разсъдък, ум, разум.

Интелигентност-("формулата" не е общоприета, а и такава все още няма)

Способността да се вземат бързо првилни решения в непознати ситуации.

Много близки по смисъл понятия! Трудно е да се намери голямо различие между тях.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен интелигентността е свързана със съзнанието, а интелекта с материята.
Би ли пояснила, в какъв смисъл с материята?

Интелигентността е като таланта, или я имаш или не. Интелекта се придобива и то в определена област.

За това аз съм на точно противоположното мнение - хората се раждат с по-силен или по-слаб интелект, а интелигентността се постига с обучение, научен труд и т.н. В определена област се придобива знание, опит и т.н. и то по-бързо и по-лесно, ако човекът има силен интелект и обратно.

Интелигентност е да не парадираш с интелекта си, да изключиш грубоста и умразата, тя е мъдра, толерантна и благородна.

По-скоро скромността и нормалното самочувствие не парадира с големия си интелект, грубостта и омразата нямат пряка връзка, а за мъдра, толерантна и благородна интелигентност чувам за първи път :hmmmmm: ? Може би е нужно да обясниш по-подробно, какво имаш пред вид?

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен интелигентността е свързана със съзнанието, а интелекта с материята.
Би ли пояснила, в какъв смисъл с материята?

Интелигентността е като таланта, или я имаш или не. Интелекта се придобива и то в определена област.
За това аз съм на точно противоположното мнение - хората се раждат с по-силен или по-слаб интелект, а интелигентността се постига с обучение, научен труд и т.н. В определена област се придобива знание, опит и т.н. и то по-бързо и по-лесно, ако човекът има силен интелект и обратно.

Интелигентност е да не парадираш с интелекта си, да изключиш грубоста и умразата, тя е мъдра, толерантна и благородна.

По-скоро скромността и нормалното самочувствие не парадира с големия си интелект, грубостта и омразата нямат пряка връзка, а за мъдра, толерантна и благородна интелигентност чувам за първи път :hmmmmm: ? Може би е нужно да обясниш по-подробно, какво имаш пред вид?

Здравейте!

Именно защото, от една страна двете понятия са много близки по същество, но от друга страна имат и големи различия. Според мен интелигентността е даденост от природата, това е качество, натрупано от предишни животи, генетичност и т.н.

Докато човек може да постигне ,някакво ниво на интелект в определена област, чрез обучение и творчество.

Един природно ителигентен човек, е благороден и толерантен, рядко има грубост и омраза в сърцето си, защото точно това качество, не му позволява това.

Точно обратното ителектоалността, образованието, не прави човека, той може да е учил цял живот и пак да си е останал същия (простак), ако ми позволите така да се изразя.

Линк към коментар
Share on other sites

На мен както ми изглежда, и двете понятия са много близки и описват по един или друг начин способността на човек да разсъждава, приема и обработва информация, взема адекватни решения и т.н. Всичко това е свързано с умствените възможности. Определено няма връзка със сърцето, а оттам и с това какъв е човек. Според мен не е правилно да се каже, че ако един човек е интелигентен, то значи е добър. Даже напротив, виждала съм много интелигентни хора, които хич не ми се вписват в графата на благородни, толерантни и т.н.

Ако приемем, че интелигентността е нещо, което си имаме по природа, нещо което неможе да променим и нещо което определя доколко сме добри, благородни толерантни, искам да попитам според вас тестовете за интелигентност тогава какво мерят и защо е възможно с повече упражнения, човек да изкара и по голям резултат?

Линк към коментар
Share on other sites

Сев , много просто , че като упражняваш дадена среда непозната и непознати ситуации , ти запаметяваш някакви логични рамки и ориентири и се движиш много по - бързо вътре .

Линк към коментар
Share on other sites

Инатари, зададох нарочно такъв въпрос, за да покажа че реално интелигентността може да се придобие, а не обратното както се твърдеше в темата. Затова и отговора е прост:)

Благодаря все пак, че подкрепи мнението ми:)

Линк към коментар
Share on other sites

:yinyang: Би следвало всичко да подлежи на развитие или по-точно, на постепенна проява. Но за мащабите ние нямаме думата. Някои може и много прераждания последователно да не отбелязват голям напредък н интелектуалната област, какво да говорим за духовната, в случая може би се изграждат невидими за нас предпоставки, или кой знае какъв смисъл има това "тъпчене на едно място", което по всичко личи е често явление...

А що се касае до терминалогията, мисля, че даже материалистите-психолози и със сигурност всички духовни учения разделят ума най-малко на две секции - низша и висша. Спорде една от терминологиите именно интелектът е висшата му част. Ако разбираме "интелигентност" само като развит интелект, той все още не предполага правилната си употреба; но е вярно и че теримнът "интелигентност" все по-често се употребява в разширен смисъл, а именно че човек не само притежава развит интелект, но има и насоката за оптималното му насочване. Низшият ум също може да се използва повече или по-малко адекватно. Даже на мен ми се струва, че има хора, които използват по-адекватно висшия, отколкото низшия си ум. Изобщо нещата не са толкова лесни за схематизиране... :3d_167:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Аз бих го казала така- в зависимост от това, колко е интелигентен даден човек, той може повече или помалко да проявява своя интелект ...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...