Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Историята на България


Ради

Recommended Posts

Според мен е много трудно и пресилено да се каже, че си познаваме историята.

Коя история?

А от какви документи сме я учили?

А кой политически коректен професор е писал учебниците? Коректен към кой (управляващ на власт)?

Та нали много оригинали са отишли завинаги в Москва, Лондон, Берлин, Ватикана и къде ли не...

Всяка чужда страна, която е имала силно влияние е иззела по нещо от историята ни.

Нима руснаците признават, че Кирил и Методи са българи? Нееее!!!

Нима гърците не се надуват, че те по милост :o да ни дали писменост???

Ако знаето източници (книги, статии, сайтове), в които има оригинални (фототипни) документи с техните преводи -

моля, споделете ги.

Благодаря!

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 197
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ако знаето източници (книги, статии, сайтове), в които има оригинални (фототипни) документи с техните преводи -

моля, споделете ги.

Благодаря!

Ето някои:

Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методи” - Специални колекции

ДИГИТАЛНА БИБЛИОТЕКА

Народна библиотека „Иван Вазов” – Пловдив - Електронни каталози

Ето тук може да се види фотогалерия със снимки на хората отдали живота си за освобождението ни от турско робство – доста е богата. :)

Нещо извън темата - сайтът Footnote, който предоставя за разглеждане фотокопия на оригинали на различни исторически документи – предимно от американската история май. Би било интересно да има подобен аналог и за нашата история.

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Преди месеци попаднах на книги на Милан Миланов-"Тайните подземия на България" чувствата, които се събудиха в съзнанието ми бяха смесени.Възхитих се от историята на тази древна държава -моята Родина!Благодарих на Бога, че има такива хора като монаха, които ревностно пазят вселенски истини, възхитих се от силата на духа на Левски- невъзмутимо стоял до едно от съкровищата с ясното съзнание, че неговата мисия е да се бори за свободата на България Изобщо велики души са били пратени в България!

Да, поредицата на Милан А. Миланов „Тайните подземия на България” (досега са излязли четири части) е наистина изумителна – много повече от историческа книга, носеща ценни космически послания. Няма как да се опишат с няколко думи всички разбулени загадки в нея.

Любопитно е и, че авторът в част втора (глава „Антимис”) разказва за приятелството си с Борис Николов, един от най-близките ученици на Учителя и споделените от него знания и тайни..

14138.jpg9548_1.jpg10337_1.jpg34377_pic_m.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Препоръчах тази книга тук, защото в нея има и един нов и много интересен поглед върху взаимоотношенията между прабългари и славяни (не ми се преписва от книгата поради липса на време и поради това просто я препоръчах). Общо взето, фактите, които този автор изтъква, ми припомнят и казаното от Учителя за това, че славяните са "очовечили" едва ли не прабългарите. Че българите имат една много здрава и яка жилка, но са сурови и твърдоглави, а мекотата и сърдечността идва от славяните. Това напълно се покрива с историческите факти. Особено ми беше интересно да чета за времето на Борис и борбата за въвеждане на християнството. Борбата е била ожесточена, и то с българите, защото сред славяните християнството отдавна е било проникнало. Няма никакви данни за някаква славянска съпротива в тази връзка. Бунтовете са били в североизточна България, където са били концентрирани и повечето прабългарски родове. Другата интересна тема беше за Борис и причините за усамотяването му в манастир след края на царуването му. Авторът цитира една негова кореспонденция с папата, която говори много за нравите по онова време и за практическите проблеми, с които се е сблъскал Борис за въвеждането на новата религия и консолидирането на българския етнос. Дотогава Византия е използвала дразгите между прабългари и славяни, за да сее разделение в България, а Борис е отрязал пътя за тези намеси. Но с цената на какво? С цената на избиването на 52 боилски рода и с цената на ослепяването на собствения си син. Авторът е на мнение, че донякъде под влияние на изказването на папата във въпросната кореспонденция, че за тези жестокости е нужно "покаяние", Борис се е затворил в манастира след царуването си. Вероятно до края на живота си е молел за прошка за пролятата кръв. В крайна сметка оказва се, че България като държава я спасява прабългарската суровост.. с християнска цел. Доста сложно и противоречиво.

Във всеки случай това четиво ми реформира представите за двама бългaрски владетели: Крум и Борис.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Много ме вълнува темата за моята Родина.В книгата на Христо Маджаров "Тайният заговор срещу българите", се възхитих от нашето минало и факта, че Шамбала е била в нашите граници.Разбрах и божествения промисъл да оцелеем, въпреки превратностите на съдбата скрито в името "болгар".Обнадеждена съм от факта, че нашият народ ще даде генетичен материал за спасяването на човечеството.Историята на  България е изписана със златни букви.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Препоръчах тази книга тук, защото в нея има и един нов и много интересен поглед върху взаимоотношенията между прабългари и славяни (не ми се преписва от книгата поради липса на време и поради това просто я препоръчах). Общо взето, фактите, които този автор изтъква, ми припомнят и казаното от Учителя за това, че славяните са "очовечили" едва ли не прабългарите. Че българите имат една много здрава и яка жилка, но са сурови и твърдоглави, а мекотата и сърдечността идва от славяните. Това напълно се покрива с историческите факти. Особено ми беше интересно да чета за времето на Борис и борбата за въвеждане на християнството. Борбата е била ожесточена, и то с българите, защото сред славяните християнството отдавна е било проникнало. Няма никакви данни за някаква славянска съпротива в тази връзка. Бунтовете са били в североизточна България, където са били концентрирани и повечето прабългарски родове. Другата интересна тема беше за Борис и причините за усамотяването му в манастир след края на царуването му. Авторът цитира една негова кореспонденция с папата, която говори много за нравите по онова време и за практическите проблеми, с които се е сблъскал Борис за въвеждането на новата религия и консолидирането на българския етнос. Дотогава Византия е използвала дразгите между прабългари и славяни, за да сее разделение в България, а Борис е отрязал пътя за тези намеси. Но с цената на какво? С цената на избиването на 52 боилски рода и с цената на ослепяването на собствения си син. Авторът е на мнение, че донякъде под влияние на изказването на папата във въпросната кореспонденция, че за тези жестокости е нужно "покаяние", Борис се е затворил в манастира след царуването си. Вероятно до края на живота си е молел за прошка за пролятата кръв. В крайна сметка оказва се, че България като държава я спасява прабългарската суровост.. с християнска цел. Доста сложно и противоречиво.

Във всеки случай това четиво ми реформира представите за двама бългaрски владетели: Крум и Борис.

   В онези събития на мен лично ми прави впечатление един интересен момент.

   Значи при предшествениците на Борис - Маламир и Пресиян България има успешна външна политика, присъединява нови земи и тн. След възкачването си Борис води неуспешни войни последователно с Немската империя,сърби и хървати, като дори се стига до там, че синът му Расате и знатни боляри попадат в чужд плен.След това България приема християнството и славянската писменост, а князът се замонашва. На престола идва синът му Расате, който във вътрешен план се опитва да възстанови езичеството, а във външен план - взима страната на Немската империя в борбата и с Византия. Лукавата византийска дипломация насъсква срещу нас маджарите, който по това време са страшна сила и съвсем естествено губим от тях първите две сражения. Това кара Борис да излезе от манастира, да обявяви тридневен пост и покаяние и в крайна сметка да разбие маджарите, а сина си да отстрани от престола.

   Не знам дали е лошо интерпретиране на фактите, липсата на качества на военачалник или нещо друго, но аз лично имам чувството, че мисията и съдбата на Борис е била именно да приеме християнството, затова противно на своите предшественици губи всички войни и печели само една - последната с която защитава делото си.

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам дали е лошо интерпретиране на фактите, липсата на качества на военачалник или нещо друго, но аз лично имам чувството, че мисията и съдбата на Борис е била именно да приеме християнството, затова противно на своите предшественици губи всички войни и печели само една - последната с която защитава делото си.

Ти го каза! Точно това имах предвид и аз. Външната политика на България от това време "уж" е неуспешна, но това спасява България в стратегически план за стотици години напред. Това, че Борис намира основа, върху която да обедини българите и славяните (и не само, че в България е била голяма смесица от етноси) се оказва жизненоважно. Да, за сина му Расате, за който ходатайствал при сърбите също ми беше интересно да чета. Изобщо Борис ми е най-интересен от българските владетели.

Линк към коментар
Share on other sites

Получих светлина по темата след прочитане на

"Акашовата летопис"на Р.Щайнер и поредицата на Влад Пашов "Пътят на Бялото Братство през вековете"

Горещо ги препоръчвам.

В Атлантида е имало 7 раси,една от които е арийската.Само тя се оказва годна да даде развитие на човечеството напред в еволюцията.

Българите са спасените от потопа от Атлантида, от арийската/бяла/ раса,които са се разселили първо в Египет под духовното водачество на Хермес Трисмегист,след това и в Европа и Азия,и са разнесли новата култура.

Никога в историята си не са имали роби.

Не случайно Учителят казва,че Бог носи българите написани на дясната/ако не се лъжа/ръка.Тоест-те са специални за него,и те имат мисия.Ако се наложи,ще останат 144хил.,но ще я изпълнят.

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Не знам за другите, но аз след този цитат от В. Пашов, едва ли ще прочета нещо друго от него. По-рано днес в един друг форум прочетох нещо подобно от Хр. Маджаров. Иначе отношението ми към последния е положително, но днес останах разочарован. Не знам просто как хора претендиращи за духовност могат да пишат подобни безсмислици, противоречащи на всички духовни принципи. Защо трябва националното ни самосъзнание и самочувсвие да се градят върху подобни безпочвени твърдения?

Линк към коментар
Share on other sites

Тази безумност, че видите ли българите са най-! и следващите интерпретации от това е доста националистическа и трябва да се внимава. 144 хил. души, но не българи /само!/. Аз не съм срещала Влад Пашов да казва, че българите са арийците...:dancing yes:

Ако има нещо такова, моля дайте точен източник.

Линк към коментар
Share on other sites

В материал под заглавие “Тракия по-златоносна от Микена и Троя, признаха гърците” публикуван от www.News.dir.bg от 25.08.2005 г. откриваме следните любопитни факти:

“Древна Тракия в днешна България се оказа по-златоносна дори от Микена и Троя и хвърли ръкавицата на предизвикателството към прочутото съкровище на Приам. Това съобщава атинският вестник “Та неа” под заглавие “България – история, написана със злато" като разказва за откритото наскоро тракийско съкровище край село Дъбене, Карловско. Статията съобщава за 15 000 златни накити от 2300 г.пр.н.е., които бяха намерени в българското село, предаде БНР. Изключителната находка пише нова страница в ранната история на Югоизточните Балкани. Разкопките, които все още продължават, разкриват, че златните огърлици в гробовете на най-малко трима тракийски владетели, живели преди 4300 години, са със 180 години по-стари от съкровището на Приам в Троя. Находката е свидетелство, че древната история на България е написана със злато, тъй като оттам е започнала обработката на ценния метал преди 6700 години.”

izto4nik

За да ни признаят и гърците -

повярвайте, за да си преглътнат национализма и сумер супер мега мегаломанията -

значи фактите са неоспорими.

Знаем и за погребението до Варна - най-старият некропол от най-древната цивилизация в Европа!!! Това е неоспорим факт!!!

Тази експозиция обиколи целия свят!!!

И не го казвам с надуто националистично чувство, а с тъга питайки:

А след като сме били такива.. какви сме сега?

След като и П. Дънов реши да дойде тук,

по тези земи.... значи наистина сме на свещена земя!!!!

А това не носи горделивост,

а ОТГОВОРНОСТ!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Вики, има голяма разлика в това да си знаем корените и произхода и да обръщаме нещата в национализъм без покритие. Да, Учителя е дошъл тук, но ние приехме ли го? Колко препоръки е дал-изпълнихме ли ги? Да, има хора, които следват заръките му, това са българите по Дух.

Любов, Любов, топлина, Доброта, толерантност.... Само така можем да печелим. Когато наистина смело мажем да вдигнем ръка към другите /"аз съм отворена книга"/, тогава ще сме в Божия Път.

Но всички имаме индивидуални задачи, тях трабва да разрешим. И след това като народ....

Виждам светлинка, виждам, че въпреки всичко ние си имаме своето място. Но не е нужна гордост, а Любов....

Знам, че не сме изоставени и трябва да благодарим за всичко, което се случва днес в България.

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Вики, има голяма разлика в това да си знаем корените и произхода и да обръщаме нещата в национализъм без покритие. Да, Учителя е дошъл тук, но ние приехме ли го? Колко препоръки е дал-изпълнихме ли ги? Да, има хора, които следват заръките му, това са българите по Дух.

Любов, Любов, топлина, Доброта, толерантност....

:yinyang:

:thumbsup2:

Реално погледнато - душата няма народност, нито пол.

Но раждането в определена държава, по определено време само по себе си е послание, нали?

Та за това neka да си знаем корените,

нито да се надуваме като...

нито да се срамим да си признаем фактите,

нито да си забравяме отговорностите.

Учителя - приехме ли го? :3d_137:

Кой колко и кога, какво прилага

или прави наопаки - добри въпроси!!

:3d_134:

И да споделя един цитат:

Братя и сестри, знаете ли колко сте се заблудили вие!

Едно време, когато вие излязохте от Небето, какво ми казахте, знаете ли?

Какви хубави идеали, каква велика програма, с какви задачи излязохте оттам!

Вие бяхте красиви и мощни, както аз ви зная, а сега като ви гледам, съжалявам ви. И ако можех да плача, бих ви оплакал.

Бих плакал не за вашите страдания, а за вашите заблуждения, че не знаете, как да бъдете щастливи на земята и не искате да разберете, къде ви е щастието.

Животът в сегашните му условия е робство, голям затвор.

Не си правете никакви илюзии, разберете положението и излезте от него.

И вие, като сте в затвора, мислите като хора, как да го реформирате, та затворниците да живеят добре.

А пък аз ви казвам: "Излезте от този затвор!"

Някои ще кажат: "Не му е дошло времето" и предпочитат да живеят с хиляди години в затвора. Не, пет години са се изминали, изтекли; срокът е минал, не е ли дошло време да излезете от затвора?

Хиляди години са се минали и вие още седите в него.

Вън от него!

beseda

Редактирано от Viki3
Линк към коментар
Share on other sites

Прочете ми мислите Вики. Точно за това, че трябва да сме братя и сестри си мислех. И да се учим да поемаме отговорност-лична и обща... Цитата ти е много подходящ, благодаря!:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Препоръчвам още една хубава книга, на която попаднах:

"История на средновековна България VII-XIV век", Иван Божилов, Васил Гюзелев (1999)

Включва много нови разкрития и гледни точки, без фантасмагории. Написана е на достъпен за всеки език.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Получих светлина по темата след прочитане на

"Акашовата летопис"на Р.Щайнер и поредицата на Влад Пашов "Пътят на Бялото Братство през вековете"

Горещо ги препоръчвам.

В Атлантида е имало 7 раси,една от които е арийската.Само тя се оказва годна да даде развитие на човечеството напред в еволюцията.

Българите са спасените от потопа от Атлантида, от арийската/бяла/ раса,които са се разселили първо в Египет под духовното водачество на Хермес Трисмегист,след това и в Европа и Азия,и са разнесли новата култура.

Никога в историята си не са имали роби.

Не случайно Учителят казва,че Бог носи българите написани на дясната/ако не се лъжа/ръка.Тоест-те са специални за него,и те имат мисия.Ако се наложи,ще останат 144хил.,но ще я изпълнят.

Аз предлагам всички ни да четем нещото по два пъти преди да се преразказва и да сравняваме и с други източници :)

В Атлантида не е имало 7 раси, а 7 подраси на Атлантската раса.

Освен това тези подраси са произлизали една от друга и арийската не може да се каже, че по-добрата, защото всъщност е последната наследник на предишните 6.

И арийска не значи бяла, а просто арийска. Всички хора на земята в момента са произлезли от нея.

Арийската раса е имала основни центрове в Индия, Персия и Египет.

Оттам се е разселила по света. И няма как българите да не произлизат от нея след като всички хора на земята произлизат от нея.

И това за богоизбраност на даден народ са пълни глупости. Докато си вирим носовете, че сме повече от другите народи и все ще страдаме.

Линк към коментар
Share on other sites

"И това за богоизбраност на даден народ са пълни глупости. Докато си вирим носовете, че сме повече от другите народи и все ще страдаме. " Не съм забелязъл българите да страдат от високо национално самочувствие. :)

Линк към коментар
Share on other sites

По време на сръбско - българската война ( 1885г.), български жени, деца и старци участват активно при изкопаването на окопи при границата със Сърбия. Причината е била липсата на достатъчно мъже, голямо част от които са били на границата с Османската империя. Виждайки копаенето на окопите, около 80 италиански работника работещи по строежа на близка жп линия решават да се включат в копаенето. Началникът им австриец ги попитал защо го правят, защо помагат на българите, а те му казали че изпълняват дълга си към България, понеже по време на италианската революция 200 български мъже са подпомогнали усилията на италианския народ за освобождение. :)

Любопитни факти :

Факти от сръбско - българската война - I част

http://www.sibir.bg/blog/momchev/index.php?blogPage=blogPreviewArticle&artID=351198

Факти от сръбско - българската война - II част

http://www.sibir.bg/blog/momchev/index.php?blogPage=blogPreviewArticle&artID=352870

Операция Слава - Еп.1 - Част 1

http://www.vbox7.com/play:7e39cfc8

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...