Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Чакрите


aratron

Recommended Posts

Интересно ми е да разбера посоката на въртене на чакрите (дали е по посока на или обратно на часовниковата стрелка). Има ли връзка с чакрите това, че Паневритмията се играе по посока, обратна на часовника.

Споделете знанието си!

Линк към коментар
Share on other sites

Чакрите нямат само една посока на въртене, защото "физиологията" й е като тази на дишането- вдишваш и издишваш- при вдишване доминира предимно една посока, при издишване доминира противоположната. Чакрите са подхранват преди всичко от енергиите ида и пингала. Енергията на Кундалини не подлежи на волево контролиране и дозиране- издигането й става въз основа на "прокарания път", който зависи пък от добродетелите и недостатъците които човек проявява- когато Кундалини захранва дадена чакра, т.е. пробудена е, и се е издигнала в централния канал така, че да има достъп до съответната чакра, естеството на цялата чакра се променя- придобива вълнови свойства и вече не притежава "цвят", а ида и пингала намаляват или преустановяват "захранването" на съответната чакра. Работеща чакрла с ида и пингала енергийно се представлява като структура със корпоскулярни свойства, която поглъща и отразява светлината така, че всяка чакра има две двойки допълващи се цветове които погръща, и едва двойка цветове които отразява+белия цвят на непогълната и неотразена светлина около нея.

Цялостно една чакра се върти точно така, както се въртят планетите от една соларна система- като всяко "листенце" от чакрата отразява съответното планетарно движение по собствената си ос. В центъра на всяка чакра има Слънце. Но, чакрите са въ ввсяко измерение с различна форма, големина и свойства- моделите могат да се получат ако се изучават принципите на сакралната геометрия и ако се работи с тороидни форми- всяка чакра е като "матрьошка"- има си физически еквивалент на чакрите, етерен, астрален, ментален и т.н., както и суборганен, на нивото на клетката, после на молекулно ниво, на атомно и субатомно- навсякъде законите са едни и същи, както и въртенето си следва тези закони.

Все пак, засега, работата с чакрите и информацията за чакрите е съвсем субективна- обективизация засега не е постигната, така че всяко мнение за чакрите е субективно, изградено от личния опит.

Функционираща чакра на всичките 7 нива няма друг цвят, освен сияйно бял. На всяко ниво чакрата има различни цветови вибрации които погръща, и които отразява. Ако при рработа с нашите чакри или чаклите на друг "видим" определен цвят да доминира- това е показател за проблем- според нивото на което установим този излишък, но не само цветът е характеристика- има форма, плътност и функционална активност- в чакра функционираща с 1/2 от капацитета си, плътността се увеличава, а има и ниво, на което чакрите се възприемат като звук- най-често има един основен звук, и "празнота"-интервал, и звукът, и специфичния звуков интервал, се чуват.

Но, понеже живеем в непрекъснато съприкосновение с електромагнитни полета- електрически кабели, уреди, радио-вълни, сателитни вълни и т.н., днес повечето у сещания за чакрите нямат почти нищо общо с описваните в литературата отпреди техническия прогрес- но е лектромагнетичните явления- най-вече изкуствените, влияят на чакрите на физическо, етерно, и астрално ниво, менталното ниво на чакрите практически не се влияе от физическите явления на земята, не са обвързани с гравитация и прочие неща...затова днес се започва работа с чакрите пак от долу нагоре, но в посока от фино енергийно ниво към физическо ниво.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Здравейте, видях темата за чакрите и искам да попитам коя чакра отговаря за долната част на гръдния кош, т.е. около и малко над слънчевия сплит и как мога да стимулирам и хармонизирам тази зона. Също така искам да знам как да стимулирам и хармонизирам сърдечната чакра. Накратко казано- имам слаби гръден кош и ръце на фона на силни коремни и шийни мускули, т.е. някъде между 2а и 5а чакра е слаба връзката, като че ли най-добре е изразено това именно около долните ребра(под гърдите и над корема съм най-слабичък). Мерси ви! :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 4 weeks later...

Интересно ми е да разбера посоката на въртене на чакрите (дали е по посока на или обратно на часовниковата стрелка). Има ли връзка с чакрите това, че Паневритмията се играе по посока, обратна на часовника.

Споделете знанието си!

Прието е , че чакрите при жените се въртят по посока на часовниковата стрелка,а при мъжете в посока обратна на часовниковата стрелка.Ако желаете да хармонизирате дадена чакра,"отнемате" замърсяванията в посока обратна на посоката на въртене,след което и давате енергия в правилната посока.Има много начини за хармонизиране на чакрите-цвят,музика,мантри,минерали,аромати и др.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако желаете да хармонизирате дадена чакра,"отнемате" замърсяванията в посока обратна на посоката на въртене,след което и давате енергия в правилната посока.Има много начини за хармонизиране на чакрите-цвят,музика,мантри,минерали,аромати и др.

Познанието е хубаво нещо, но половинчатото познание е опасно.

Когато решите да правите нещо, внимавайте да не си навредите - има хилядолетни традиции, от които да се учим.

Аз ползвам "Лечение с прана на Мастър Чоа Кок Сюи". То се базира точно на работата на чакрите и лекува чрез тях. Там се дават указания как да не замърсяваме чакрите, себе си и околната среда, как да не повреждаме структурата на чакрите и др.

Сигурно има и други добри школи.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ако човек иска да хармонизира чакрите си най-добре е да тренира системно, продължително и упорито някоя изпитана система - тай чи, йога, кунг-фу, ба-гуа..

При спешни случай може да се получи помощ, но не и това да води до мързел, продължаване на нездравословен живот и привързване към лечители.

Линк към коментар
Share on other sites

Прието е , че чакрите при жените се въртят по посока на часовниковата стрелка,а при мъжете в посока обратна на часовниковата стрелка.Ако желаете да хармонизирате дадена чакра,"отнемате" замърсяванията в посока обратна на посоката на въртене,след което и давате енергия в правилната посока.Има много начини за хармонизиране на чакрите-цвят,музика,мантри,минерали,аромати и др.

Granat1, къде го прочете това.

Чакрите представляват съвкупност от малки конуси (листенцата). Върха на кнуса е към теб. Тези конуси са от въртяща се енергия. Когато се върти по повока на часовниковата стрелка (гледано откъм основата на конуса) енергията излиза от тялото, излъчва се. Когато се върти по посока обратна на часовниковата, чакрата поглъща енергия от околната среда. В различни моменти чакрите или излъчват или поглъщат. Ако човек е с по-силна енергетика, то той предимно излъчва.....или ако е проводник на Божията енергия :)

Понякога чакрите са затворени - нито излъчват, нито поглъщат. Или е болестно състояние, или някой "оперира" над вас.

Но понеже не мога да виждам такива неща, просто споделям това, което съм чул. Може истината да е различна или както се каза - субективна.

Линк към коментар
Share on other sites

Съжалявам но този сайт временно не разботи. временно може да ползвате този докато подготвим новия сайт.

http://www.sahajayoga-bg.org/sysubtle.htm

Линк към коментар
Share on other sites

Интересно ми е да разбера посоката на въртене на чакрите (дали е по посока на или обратно на часовниковата стрелка). Има ли връзка с чакрите това, че Паневритмията се играе по посока, обратна на часовника.

Споделете знанието си!

Чакрите се въртят по посока на часовниковата стрелка, защото това е съзидателното движение.
Линк към коментар
Share on other sites

Прието е , че чакрите при жените се въртят по посока на часовниковата стрелка,а при мъжете в посока обратна на часовниковата стрелка.Ако желаете да хармонизирате дадена чакра,"отнемате" замърсяванията в посока обратна на посоката на въртене,след което и давате енергия в правилната посока.Има много начини за хармонизиране на чакрите-цвят,музика,мантри,минерали,аромати и др.

Granat1, къде го прочете това.

Чакрите представляват съвкупност от малки конуси (листенцата). Върха на кнуса е към теб. Тези конуси са от въртяща се енергия. Когато се върти по повока на часовниковата стрелка (гледано откъм основата на конуса) енергията излиза от тялото, излъчва се. Когато се върти по посока обратна на часовниковата, чакрата поглъща енергия от околната среда. В различни моменти чакрите или излъчват или поглъщат. Ако човек е с по-силна енергетика, то той предимно излъчва.....или ако е проводник на Божията енергия :)

Понякога чакрите са затворени - нито излъчват, нито поглъщат. Или е болестно състояние, или някой "оперира" над вас.

Но понеже не мога да виждам такива неща, просто споделям това, което съм чул. Може истината да е различна или както се каза - субективна.

Преди много години,когато в мен се появи интерес към енергийната система на човека си купих книгата "Ръце от светлина" на Барбара Ан Бренън.Бях във възторг от нея и го споделих с моя позната(известна лечителка).Тя ми се изсмя и ми каза "истината" за чакрите,които виждала.Това,което съм написала са нейни думи!И аз не знам каква е истината! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Може да не е по темата, но искам да цитирам едно упражнение от книгата "Даоски методи за трансформиране на стреса в жизненост" на Мантак Чиа (има я в Спиралата):

"Събиране на енергията на усмивката в пъпа

1. Много е важно да завършиш със складиране на енергията на усмивката в пъпа. Повечето от нежеланите странични ефекти от медитацията се причиняват от излишъка на енергия, натрупан в главата или сърцето. Областта на пъпа може благополучно да се справи с голямото количество енергия, произведена от Вътрешната усмивка.

2. За да се събере енергията на усмивката, концентрирай се в областта на пъпа, в мястото, разположено на около 3.7 см навътре от пъпа. След това мислено задвижи енергията по развиваща се навън от пъпа спирала тридесет и шест пъти; не отивай по-високо от диафрагмата или по-надолу от лонната (срамната) кост. Жените започват спиралата в посока, обратна на часовниковата стрелка. Мъжете започват разгъването на спиралата в посока по часовниковата стрелка. След това посоките се обръщат и връщаш енергията обратно в пъпа, завъртайки я двадесет и четири пъти. Използвай пръста, за да водиш първите няколко пъти. Сега енергията е надеждно складирана в пъпа, на твое разположение, когато се нуждаеш от нея. Сега си завършил Вътрешната усмивка."

Защо има разлика в посоките за мъжа и жената - как мислите?

Линк към коментар
Share on other sites

Защото всичките им тела - и физическото, и по-фините са последователно, противоположно поляризирани: +,-,+,... и -,+,-,...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Всяка чакра (за удобство използвам този преднаучен и популярен термин), дава своя специфичен принос към цялостното трансцендентно изживяване. Очевидното сравнение между разцъфването на тези чакри и законите за природното развитие, проявяващи се в цъфтежа на цветята, са вдъхновили древните мислители да нарекат тези органи на ясновидството "лотоси".

Въпросните дремещи способности биват разбудени от развиването на специфични умения, от придобиването на нравствени качества и овладяването на тайните процеси в човешката душа. Всеки център "дава плод" в резултат на придобиването на определен брой атрибутивни свойства. Например, будисткият Осмостепенен път води към придобиването на осем качества, благодарение на които осмолистният лотос (асоцииран с щитовидната жлеза) разцъфва и предизвиква видения.

Всеки от тези "органи", разположен в една от седемте ендокринни жлези, предизвиква различен тип видения. Например чакрата, разположена в тимуса, позволява появата на видения за променящите се чувства и нагласи на другите хора, а десетолистният лотос, разположен в слънчевия сплит, "отваря листенцата си" за визии, свързани с дарбите и способностите, и позволява общуване с духовните същества. Други центрове разкриват скритите мотиви и помисли на околните и животът на напълно непознат човек се превръща в разтворена книга ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Това е интересно!

Не знаех за тези атрибутивни свойства, при това явно различен брой.

Те припокриват ли се или са съвсем различни за всеки орган?

А всички органи, разположени в ендокринните жлези, все на ясновидството ли са? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

И на мен ми е интересно дали всички чакри са свързани с ясновидството.

Ето още нещо интересно. Мъжките полови органи се намират в областта на първа чакра, затова мъжката сексуална енергия се проявява изключително на физическо ниво. Женските полови органи са в територията на втора чакра и затова женската сексуалност се проявява главно емоционално.

Линк към коментар
Share on other sites

Разбира се, че всеки орган (бил той физически или астрален) си има свои уникални рецептори, с които диагностицира определен набор от параметри в заобикалящата го среда и играе ролята на своего рода транслатор на данни. Мозъкът синтезира тази получена комплексна иннормация като краен продукт.. Но, хората рядко си дават сметка откъде (от кои сетива) е дошла информацията в главата им.

Разбира се и че само малцина могат да разшифроват тази информация и да я съотнесат към съответния сектор, с който е свързана. Въпрос не толкова на развити сетива, а на .. мозък :D

А относно въпросните атрибутивни свойства – то, като се има предвид коя „чакра” за какво отговаря, лесно можем да се досетим, че и естеството на необходимите култивирани качества ще е различно.

Линк към коментар
Share on other sites

Аха, но да наречем ли работата на приемане и обработка на информацията през всички чакри ясновидство.

Например, в трета чакра ни пъхат информация егрегорите. Не е волево търсене или изсмукване на информация от наша страна, а си ния пъхат те.

Например, като помислим какви са лоши сърбите и ни се прииска да подпишем петиция, в която изразяваме националистическото си отношение, то е ясно кой егрегор ни е набутал тази информация.

Друг "набутвач" на информация са околните хора. Ако, например, стоим на опашка и някой почва да се кара с продавачката и незнайно откъде почнем да изпиваме и ние неприязнено отношение към нея, то е ясно откъде и през коя чакра ни е набутано това настроение.

Аз си мислех досега, че под ясновидство съм разбирал осъзнатото извличане на информация през по-горните чакри.

Но виж сега като подвигна въпроса и ми се породи следващ: как може съзнателно да изличаме информация от егрегорите и през кои чакри може да стане това?! Например има си и егрегор на зъботехниците. Как да извлечем съзнателно информация за това как се взема зъбен отпечатък?

Линк към коментар
Share on other sites

Ясновидството може да бъде спонтанен акт, а както и съзнателен процес. „Орган” на ясновидство може да бъде и кожата, и каквото и да е. Но, това не значи нищо, т.к. от съществено значение е как съзнанието ни възприема и интерпретира тази информация – и именно това е индивидуалното и определящото. Нивото на нашата енергия определя и изпълнението на „поръчките” и скоростта на тяхното изпълнение.

Хората, които си взаимодействат с високочестотните енергии, се явяват най-мощните получатели и творци на събития. (Друг е въпросът, че подобни хора, когато влизат във взаимодействие с тези енергии, тях престават да ги вълнуват обичайните човешки грижи и желания – някакси така се получава.. :feel happy: )

За останалите хора – достатъчно е да имат високо ниво на енергия само в онези моменти от времето, когато боравят с тази фина материя. И затова – придобиването на високочестотната енергия зависи от определени практики (чисто съзнание, чисти мисли, чисто тяло и т.н.).

Обаче, хората обикновено изцяло се отдават на властта на емоциите и искат да постигнат всичко наготово. Мислят си, че като знаят теоретично нещата – това е достатъчно. И не правят никакви „жертви” да променят навиците си и поне да водят здравословен живот, да съблюдават какво ядат, пият и т.н., да извършват определени духовни практики и упражнения.

Така изразходват енергията си за размишления и преживявания, които не са достатъчни за промяна и придвижване по жизнената линия на собствената си еволюция.

Колкото по-мощна и чиста е нашата енергетика – толкова по-лесно ще се реализират нашите желания и толкова повече ще сме свързани с високите измерения, отговарящи за процеса на творчество на съдбата. Обаче, с умуване не става – иска се работа и цялостна промяна в начина ни на живот, навиците ни и житейската ни парадигма като цяло.

От друга страна, със свойствената си смонадеяност, имаме навика да разглеждаме останалите хора като отделни личности, които извършват определени постъпки (добри или лоши - от наша гледна точка). Е да, ама и най-лошият човек е свързан чрез невидими нишки с нас. Как? Посредством въпросните енергийни егрегори. Затова, когато неочаквано някой в обкръжението ни предприеме своите действия, той предизвиква раздразнението им и те от своя страна започват да търсят начин да укротят нервака и нарушителя – тоест и нас в това число.

Това означава следното: Работата на мисълта е много важна, а също и правилно организираната дейност и формирането на нужните ни събития. Ако наред с мисълта не предприемем реални ходове (в съответствие с вътрешното намерение на отсрещния, а не с нашето) – нищо не става. Обаче, хората са упорити и се стараят да се ръководят в действията си само от своите идеи и планове. Затова реализирането и получаването на информация за събитията се проточва задълго.

Егрегорите са същности от астралния и менталния план и се състоят от вещества (общо казано), отделяни от хората в процеса на размишления и емоционални преживявания. Тези вещества са доста разредена субстанция и колкото и да са мощни – те не могат самостоятелно да повдигнат дори и перце. Затова техните инструменти са именно нашите мисли и емоции, а средствата с които постигат целта си – като намират подходящи изпълнители, резониращи с тези вибрации.

Така те могат да бъдат наши врагове, но и наши съюзвици – в зависимост дали им се противопоставяме или съзнателно ги използваме за наши цели.

Линк към коментар
Share on other sites

Егрегорът възниква тогава, когато голям брой хора започват да мислят по еднакъв начин и отделяната от тях еманация се обединява и обемът й достигне до определени размери. Само че, материята на мисълта е много фина и обикновено не се възприема от нашите груби сетива (и изключение на случаите на спонтанна телепатия или ясновидство). В психологията подобни моменти на получаване на дългоочакваното решение или откровение, се наричат озарение или инсайт.

Почти във всеки момент, който и да било от нас, се намира във връзка с един или няколко егрегора, в зависимост от състоянието на мислите си. Ние можем и съзнателно да избираме с какви егрегори да се „сприятеляваме”. Това става посредством вслушването в сигналите около нас. Защото към нас постоянно тече информация за всичко, просто не за всеки човек тя е явна и не всеки е свикнал да я отчита.

Много ми е трудно да обясня как точно става локирането и разшифроването на тази информация… Разбира се, съществуват всякакви обсянения – и научни и езотерични.. затова можем да разсъждаваме до безкрай. Но, освен теоретични постулати, това не би било нищо. Практически ми е трудно да опиша процеса, т.к. при мен той е сведен до автоматизъм. Никога не съм полагала усилия да се уча да го правя и не съм искала да мога да го правя – просто го мога и го правя от самосебе си. А как да обясниш нещо, което не си учил и не помниш пътя на придобиването му, защото винаги е било част от теб? Аз поне не мога да го обясня, а и обяснението не гарантира разбиране или можене.. Ако някой тепърва върви по този път към учене, откриване, придобиване и развиване на тези умения – нека сподели как се учи, ако му е ясно. Сигурно е както при ученето на език или изкуство.. не знам.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...