Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Видове колоди Таро. Какви ползвате?


Иво

Recommended Posts

Каква е разликата межу Марсилското Таро и Тарото на Уейт, примерно? Нямам предвид изображенията, нали! :) Знаете ли че разлините колоди черпят информация по различен начин? Например Марсилското Таро черпи информация от преди 500год. Какво остава тогава за новите колоди? Тези като Таро на Русалките, на мамутите, на пижамите и бананите! :whistling:

Линк към коментар
Share on other sites

Деяна темата е - 'Видове колоди Таро' и смятам, че горните ми постове се придържат максимално към заглавието на темата. От там нататък не смятам, че точно на твоите хУмНи провокации (или пък въобще на провокациите на т.нар. “вражески”:) лагер ще тръгна да се поддавам. В интерес на истината има с кой да обсъждам тези въпроси в задушевен приятелски кръг, а тук съм се ограничила "ако не забелязваш" да споделя връзка на която съм попаднала, заради хора на които това евентуално би им било полезно.

Линк към коментар
Share on other sites

Дори не съм видяла, че си написала мнение! Моето не е свързано с твоето. Явно просто си приела, че непрекъснато те нападат разни хора и ти е станало навик! Аз си питах просто така, защото е интересен факт. Жалко за обяснението което си дръпнала в последния си пост иии за загубата на време.

И така ... някой има ли все пак мнение по въпроса?

Каква е разликата межу Марсилското Таро и Тарото на Уейт, примерно? Нямам предвид изображенията, нали! :) Знаете ли че разлините колоди черпят информация по различен начин? Например Марсилското Таро черпи информация от преди 500год. Какво остава тогава за новите колоди? Тези като Таро на Русалките, на мамутите, на пижамите и бананите!

Линк към коментар
Share on other sites

Така е. Може би защото нещата с годините се развиха малко като от колодата карти Таро на Дуоркин от Хрониките на Амбър. Между другото тази поредица на Роджър Зелазни е невероятна! Много съм впечатлена, поглъщам я както се казва като топъл хляб и нямам търпение да разбера какво ще се случи до края. Препоръчвам ви я от сърце. Поздрави!

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Добър вечер от мен. Тарото ми е на Дюрер. Сложно ми е да вникна в него. В началото само това успях да намеря пък и не съм разбирала толкова, за да знам какво търся. Оказва се, че самите карти са доста бедни на картинки и някакси им липсва изкуството. Сега когато разглеждам други колоди виждам какво значи да придадеш живот на картата и как може да ти "говори". Има голям избор и незная на коя да се спра. Харесва ми Таро на 78-те врати. Как смятате - коя е най - подходяща за начинаещи? :3d_111: Лека вечер!!!:3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

Добър вечер от мен. Тарото ми е на Дюрер. Сложно ми е да вникна в него. В началото само това успях да намеря пък и не съм разбирала толкова, за да знам какво търся. Оказва се, че самите карти са доста бедни на картинки и някакси им липсва изкуството. Сега когато разглеждам други колоди виждам какво значи да придадеш живот на картата и как може да ти "говори". Има голям избор и незная на коя да се спра. Харесва ми Таро на 78-те врати. Как смятате - коя е най - подходяща за начинаещи? :3d_111: Лека вечер!!!:3d_146:

Привет!

Няма съмнение, че най-подходяща е класическата колода на Уейт, тя е и най-адекватна като символика, а би могла да се спреш и на Марсилско Таро. Макар че аз самата още отначало започнах с Таро на Zerner & Farber и тази е колодата, която ми е най-присърце и с която съм свикнала. Скоро си взех на Уейт, но още не мога да привикна към нея. И все пак, ако си начинаеща и нямаш конкретни предпочитания, съветвам те да избереш нея :)

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: Съгласна съм за Тарото на Уейт, аз също за първи път съм се докоснала до Таро именно чрез него, но след това когато поисках да имам своя колода и я търсех, от многото видове се влюбих в тази на Дюрер. Значи ти сама си дала отговор на въпроса си - Харесва ми Таро на 78-те врати :feel happy: Дерзай :) Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Аз също подкрепям мнението, че най-подходящо е Тарото на Уейт за начинаещи. Аз ползвам него.

Иначе първото ми докосване до Таро беше с това на Дюрер, преди години, което лично за мен е малко стряскащо като картинки.

Засега нямам интерес към други колоди, въпреки че има много красиви, поне тази засега ми харесва и съм доволна от нея. Може би в началото трябва да се почне с нея и след това да се посегне към други, но преди всичко това е личен усет.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Когато си вземем нова колода карти все едно се запознаваме с нов човек, които много харесваме, но все още ни е трудно да общуваме свободно, защото не го познаваме достатъчно добре. Имам няколко въпроса.

Как се сближавате вие с нова колода карти?

Ако имаме поне три, четири години опит с картите, но си вземем нова колода нужно ли е време до като отговорите станат точни или опита си казва думата?

Вие какво мислите?

Линк към коментар
Share on other sites

за някои хора изображенията са особено важни и това как се влиза в контакт с колодата става посредством зрителния анализатор:)

бих казала, че съм наблюдавала някои много впечатляващи засичания ( на дамите от друг форум) между образ на картата от колодата и интерпретиране на събитие или човек- за съжаление аз не намирам устойчивост в образите на картите и не умея да анализирам детайлите по тях що се отнася до визия

въпреки това не мога да отрека, че това е определящото при избора им ( трябва все на нещо да импонират от мен )... класиките в жанра не са вариант

дали е нужно време, за да "заработят" картите - не мисля, изцяло си зависи от стопанина

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност не е нужно време, за да са достоверни отговорите с новата колода. Даже са изключително точни. Единствено трябва малко време, за да се свикне с новите образи. Нищо друго.

Все пак носим Таро в сърцето си и различните колоди не бива да бъдат пречка или някакво ограничение за нас :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Малко от вас знаят сигурно, че има и персийско/суфи Таро или Persian Fal-e Hafez fortune-telling cards:

hafez2.jpg

hafez1.jpg

hafez569-1.jpg

Кой е Khwāja Šamsu d-Dīn Muḥammad Hāfez-e Šīrāz или накратко Хафез (1320–1389)? Той е велик персийски-фарси суфи поет. Известен като суфи мистик, който включва елементи на суфизма в стиховете си. Един от групата на най-великите мистици и философи, като Атар, Руми и Низами.

Fal-e Hafez картите са вдъхновени от мистицизма и поезията на Хафез и са много популярни в Източния свят, но не и при нас. За съжаление, мисля, че няма дори и английска версия на картите.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте и от мен! Картите Таро са били винаги мой верен съветник при разрешаване на проблеми,въпреки,че рядко имам време за тях.

Имам три колоди-Таро на Уейт,Артуровото таро и Таро на търсещия. Имам голямо желание да се снабдя с Таро фаволе, главно за това,че малките аркани

нямат картинки. Когато бях малка,нямаше в България Таро и майка ми гледаше с обикновени игрални карти.

Правеше много точни предсказания. Какъв е вашият опит с такива карти? Имам предвид карти без картинки за малките аркани?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Какъв е вашият опит с такива карти? Имам предвид карти без картинки за малките аркани?

Зависи какъв е броят на тези карти без картинки :)

А смисълът на Таро е в символиката и в натовареността на символа на всяка карта, иначе няма да е Таро.

Който може добре да се справи с колода Таро, може да се справи с всяка една друга колода от карти.

Аз гледам и с обикновени карти, има някои разлики, но не знам дали това е за тази тема. Например 3 пики за мен е карта на минало - 6 чаши от Таро. 10 спатии в карта на 10-те божии удари и т.н и т.н. Имах учител циганин, май те са най-добрите в гледане с обикновени карти. Има една много интересна подредба, която с казва Врата, може да се направи и с Таро, но е за напреднали.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте и от мен! Картите Таро са били винаги мой верен съветник при разрешаване на проблеми,въпреки,че рядко имам време за тях.

Имам три колоди-Таро на Уейт,Артуровото таро и Таро на търсещия. Имам голямо желание да се снабдя с Таро фаволе, главно за това,че малките аркани

нямат картинки. Когато бях малка,нямаше в България Таро и майка ми гледаше с обикновени игрални карти.

Правеше много точни предсказания. Какъв е вашият опит с такива карти? Имам предвид карти без картинки за малките аркани?

Таро фаволе следва традицията на художничката Виктория Франчез с нейните готически препратки, подобно е и така нарченето Black tarot. И Големите Аркани, и Малките имат изображения: интересното е друго, в случая, малките аркани са наименувани по различен начин - мечовете са маски, а чашите са рози ... и т.н.

TarotFavole2.jpg

А ето и The Black Tarot:

22579.jpg

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Намерих една колода, която особено ме впечатли. Вярно, че има някои аркани, които никак не съответстват на същността си, ноо има и уникални попадения. Няколко думи за нея: съвременна колода Infinite visions Tarot с автор Gloria Jean, базирана на класически картини или на такива, които просто са впечатлили автора, без да са популярни. Направи ми добро впечатление усета, с който е подходено. Има два допълнителни главни аркана, под номер 22 и 23, първоначално ми се видя глупаво и безсмислено, после мнението ми се промени, това са Dark Priestess i Dark Magician, за които, лично за себе си, много бързо намерих съответствие на смисъла им в колодата.

Това са жезлите:

http://www.infinitevisionstarot.com/wands.html

Чаши:

http://www.infinitevisionstarot.com/visions/cups.html

Мечове:

http://www.infinitevisionstarot.com/visions/swords.html

Пентакли:

http://www.infinitevisionstarot.com/visions/pents.html

Обърнете внимание как са направени Асата и кое точно Асо е различно от останалите :) Страхотен усет!

Големите аркани може да разгледате от тук:

http://www.infinitevisionstarot.com/major.html

Някои карти никак не ми допаднаха, но, например, Слънцето ме порази с визията си и с идеята си, както и много други и от големите, и от малките аркани. Като се има предвид, че става дума за съвременна колода, аз, лично за себе си, открих страшно много живот и вдъхновение в нея!

Линк към коментар
Share on other sites

Разгледах картите, направи ми впечатление цветовете, много ярки и силни, пъстри карти, най-голямо впечатление с пъстротата си ми направиха Крал и Кралица меча и Крал и Кралица пентакли и Асо пентакли, това от малките аркани.

От големите аркани Звездата, заприлича ми на излекуване на болест от ангела, Светът - целостта, осъществена вече, красиво е. Жрицата също, от нея лъха тайната и все едно казва, ела и ме разкрии:).

Гледането на различни колоди отваря още повече сетивата:). Хареса ми:3d_041:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Започнах  с таро на УЕЙТ-класика,да добре е за начало с нея при условие ,че  си абсолютно начинаещ не само в таро ,но и в езотерика,окултно,изобщо в тая сфера нямаш много,никакви  познания. Това сега го отчитам след време че е така за мен,защото  има момент когато картинките  не ми  се нравят върху картите. Сякаш търся нещо друго ,друг символ,не така просто,и на така нужно от към рисунка с персонажи, трябва ми нещо което да ме отведе в състояние което , и аз не мога да  опиша. то затова  и уейт ми е първата колода,просто нещо ми трябва но какво..не знам...

 При мен дойде един момент с тази колода, в който интуицията,анализа,дълбочината -се изпариха,измързелувах се,и  някак повърхностно с времето станаха тълкуванията ми с тази колода. Може би са вярни тълкуванията ми,не зная,надявам се  успявам да схвана отговора им(всъщност никога не съм  давала големи тълкувания). Но колодата не ме вдъхновява-сигурно и това има значение  за нас(начинаещи,напреднали).Харесвам я,и не бих се отказала от нея.

 Но искам да отбележа, че не съм от  хората  които гледат по картинки...

 

След Уйет , колодата която си взех  ''друиди и уика'' - красива колода,близка  до Уйет като идея .

Изрисувана с мотиви на друидите, техни символи,и зеленина,много свежи карти...

 

може би за това че  първата колода беше уйет,и трябваше да  зауча значенията на  картите ,като начало само на правите-така си и остана,уйет само прави карти.

друиди и уика- когато  си я купих,вече знаех за таро,знаех че то не е  система за гадаене, а нещо повече...знаех че  таро е навлизане вътре в нас самите,може да отидеш в друг свят...и т.н..тази колода  я ползвам със обърнати карти в нея.

хм, както описах нещата - виждам че липсва  една колода, някой ден ще я открия,но  за сега не съм...знам само че  не  искам да има картинки,ще има цветове,но  какви,какво не знам...

 

преди да  започна с таро,всъщност  още преди много години,тъкмо завърших гимназия,и  навлизаше  свобода на печата и изданията,  по сергиите намерих случайно колода от 22 аркана таро,и колода на ленорман.

повече от десет години тези две  колоди си стояха така,непипнати.един ден покрай интернет всичко започна  с ленорман,после таро...

сега имам  още  едни оракулски карти,руни и така ...

Редактирано от MEGGI
Линк към коментар
Share on other sites

Добре е да се работи с една колода дълго време, поне 4 години. Само по този начин картите могат да заработят. Честата смяна на колоди обърква самите карти и познанието се разпилява в няколко колоди, не се съсредоточава в една. Рядко картите, една колода заработва от първия ден, това са големи изключения.

 

Таро на Уейт е максимално улеснена и ясна колода за гледане. Търсенето на нови символики, особено разни кичарски версии, натоварени с безсмислени символи, утежняват всяко едно гледане. Другият добър вариант е колодата на Алистър Кроули. Добре е да се ползват изпитани и проверени с времето колоди Таро.

 

С една колода се гледа за всичко и за всякакви въпроси, иначе тя няма да е колода за гледане, а за разглеждане само.

Обърнатите карти се изправят, след като престане работата с тях. Това поне в началото. Ако има индикации, че обърнатите карти не работят, то момента на гледането с обърнати карти, се оставя напред във времето.

 

Аз например имам няколко колоди Таро, но работя все още с моята първа колода на Уейт :)

Линк към коментар
Share on other sites

...Моята колода е ДРУИДИ§УИКА...Грабна ме още от първият път щом я видях...,а преди да си я поръчам бях разгледала доста по разни сайтове...Винаги съм харесвала легендите за келтите...крал Артур ,Мерлин,Моргана и Гуинивер...,самата им близост до Земята и природните закони...приемането,че всичко е магия... това,което се случва около и в нас...Красиви и цветни символи...радват окото и душата ми само като ги гледам...:)...Не знам дали ще се разделя някога с тях и дали въобще ще имам желание да ги сменя с друга колода...поне за сега тази мисъл изобщо не ми е минавала през главата...нито за миг... :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Искам да попитам нещо. Преди известно време някъде из форума Лиула спомена, че ползването на няколко колоди разпръсква знанието. 

През годините съм ползвала различни колоди. Въпросът ми е какво да правя с другите? Прибрала съм ги в красиви дървени сандъчета. 

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да попитам нещо. Преди известно време някъде из форума Лиула спомена, че ползването на няколко колоди разпръсква знанието. 

През годините съм ползвала различни колоди. Въпросът ми е какво да правя с другите? Прибрала съм ги в красиви дървени сандъчета. 

 

През времето, аз също понатрупах различни колоди Таро, но така или иначе, работя само с първата си, а именно с колодата на Райдър-Уейт. Другите колоди подарих. Някои от тях съм ползвала за прогностика, особено Артуровото Таро и Марсилското Таро. Сега са ми останали три, ще подаря и тях. Просто не обичам да задържам нищо.

Въпрос на личен избор е какво да се правят колодите, с които практически не се работи.

Линк към коментар
Share on other sites

Онези, които имат Артурово Таро, не трябва да подценяват една от най-важните карти в него, а именно Дракона :)

 

Чудих се кой може да е Дракона, за който говориш. Утер, Артур? Защото определено намеци за дракони има, но се затруднявам да намеря такъв :)

Линк към коментар
Share on other sites

 

Онези, които имат Артурово Таро, не трябва да подценяват една от най-важните карти в него, а именно Дракона :)

 

Чудих се кой може да е Дракона, за който говориш. Утер, Артур? Защото определено намеци за дракони има, но се затруднявам да намеря такъв :)

 

 

Какъв Утер, какъв Артур :)

Прочети тази извадка от Тайната Доктрина на Блаватска.

 

Разбира се, можеш да намериш и много други източници за символа на Дракона в древността. Всяка една легенда, както и Артуровият цикъл, носят едни и същи послания с различни имена и различни герои.

Линк към коментар
Share on other sites


×
×
  • Добави...