Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Дворцовите карти в Таро.


Guest Мона

Recommended Posts

Ето още една комбинация, съдържаща Крал чаши, в подобен контекст:

3 чаши, 9 чаши, Крал чаши

 

Търсен е път за спасение, на принципа "накъдето ме отнесе течението, но да не се мъча много". Отново човек, който не е способен да си даде сметка за чисто човешките закони, по които се движи животът. 3 чаши и Крал чаши показва примирение, настъпват суицидни мисли. 9 чаши и Крал чаши - това му се е виждало като единствения изход, крайно нетърпелив да си реши проблемите по този начин... И май е бил убеден в правотата си да свърши така.

Редактирано от Димитрина_
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 277
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ето още една комбинация, съдържаща Крал чаши, в подобен контекст:

3 чаши, 9 чаши, Крал чаши

 

Търсен е път за спасение, на принципа "накъдето ме отнесе течението, но да не се мъча много". Отново човек, който не е способен да си даде сметка за чисто човешките закони, по които се движи животът. 3 чаши и Крал чаши показва примирение, настъпват суицидни мисли. 9 чаши и Крал чаши - това му се е виждало като единствения изход, крайно нетърпелив да си реши проблемите по този начин... И май е бил убеден в правотата си да свърши така.

 

При подобна предиспозиция, изразена само от чаши, никак не може да се говори "търсене на път към спасение".

Наблюдава се една генетична обремененост, касаеща всички "непорасли деца" от фамилията, да си играем на кукли, ако може цял живот, само, че както едно дете иска да проучи света, първата му емпирия е да разчлени същата тази кукла ... Поради липса на истинска кукла (истински човек) то се идентифицира със същата тази кукла, и експериментът продължава по дефиниция.

Разчленен е недиференцираният Аз, изцяло погълнат от несъзнаваното. Тук, сублимацията е невъзможна. А пътят на Глупакът е безропотно извървян: рибата не умее да стане нещо различно, ходещо и мислещо същество и отново се завръща във водата.

 

Тъжен, но не неочакван сюжет на древна приказка. Всяко едно мислене, осъзнаване, трябва да мине по пътя на трансформацията, каквато в тази комбинация липсва, най-малкото, няма различна от чашите, карта. И какви чаши само: 3 чаши - липса на разсъдък, ухилен свят и злобен свят, 9 чаши, приобщен съм към огромното блато не дълбоките води на несъзнаваното си, и единственият ми път е да го .... жертвам.

За да мога да стана кукла и да събера парчетата на Озирис :)

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Преместих питането си в дворцовите карти, където му беше мястото :)  На въпрос какво трябва да промени човек в характера си се паднаха Крал чаши Жрец Кралица жезли.Тук има доста емоционален подход към живот,който трябва да се промени в рационален.Наличието на Жреца м/у Кралицата и Краля ми напомня на брак, т.е. човекът трябва да обедини емоционалността и енергията си и да ги интегрира в себе си.Как мислите,този Крал пречка ли е за Кралицата да се прояви или той я допълва и тя е следствие от него? Интересно ми е как тук двете дворцови карти си взаимодействат,защото м/у тях няма карти на промяната и трансформацията като Страшният съд,Смъртта ,Светът или Мага.Каква е ролята тук на Жреца и възможна ли е промяната изобщо?

Редактирано от Ceca
Линк към коментар
Share on other sites

Преместих питането си в дворцовите карти, където му беше мястото :)  На въпрос какво трябва да промени човек в характера си се паднаха Крал чаши Жрец Кралица жезли.Тук има доста емоционален подход към живот,който трябва да се промени в рационален.Наличието на Жреца м/у Кралицата и Краля ми напомня на брак, т.е. човекът трябва да обедини емоционалността и енергията си и да ги интегрира в себе си.Как мислите,този Крал пречка ли е за Кралицата да се прояви или той я допълва и тя е следствие от него? Интересно ми е как тук двете дворцови карти си взаимодействат,защото м/у тях няма карти на промяната и трансформацията като Страшният съд,Смъртта ,Светът или Мага.Каква е ролята тук на Жреца и възможна ли е промяната изобщо?С

Според мен трябва да разчупи малко мисленето и поведението си, защото ми се струва традиционалист /Папата и Кралица жезли/ 

Линк към коментар
Share on other sites

Преместих питането си в дворцовите карти, където му беше мястото :)  На въпрос какво трябва да промени човек в характера си се паднаха Крал чаши Жрец Кралица жезли.Тук има доста емоционален подход към живот,който трябва да се промени в рационален.Наличието на Жреца м/у Кралицата и Краля ми напомня на брак, т.е. човекът трябва да обедини емоционалността и енергията си и да ги интегрира в себе си.Как мислите,този Крал пречка ли е за Кралицата да се прояви или той я допълва и тя е следствие от него? Интересно ми е как тук двете дворцови карти си взаимодействат,защото м/у тях няма карти на промяната и трансформацията като Страшният съд,Смъртта ,Светът или Мага.Каква е ролята тук на Жреца и възможна ли е промяната изобщо?

 

Здравей! Мисля си, по тези карти, че човекът има представа за проблемите си, това по Крал чаши и Жреца, и в това отношение емпатийността му е развита. Според мен на преден план трябва да се постави личното и личните желания.

Линк към коментар
Share on other sites

Ето нещо и тук, още повече, че дворцовите карти за много от нас тълкуващите представят голяма доза неизвестност :)

 

Рицар жезли, Рицар пентакли, Паж меча за Какъв е настоящият проблем на някой (продължение от темата Таро и работа).

 

Две са частите, които трябва да се анализират според мен. Рицар жезли заедно с Рицар пентакли, отделно Паж меча като подкопаващ цялата основа. Пажът е оста, където действието си изразяват двата Рицари. Продължителните усилия, чиято роля те представляват, претърпяват притеглянето на нелепи по същността си действия, маркирани от Паж меча. Които явно удържат присъствието си в главата на субекта. Другото ми хрумване е, че гордостта на Рицар пентакли е наранена, в съответствие с картите на втора и трета позиции. 

А за комбинацията от двата Рицаря - това, което показват, не е човек в частност, а неговият типаж. И Паж меча заявява присъствието си на атрибутивен елемент, в края на краищата.

Редактирано от Димитрина_
Линк към коментар
Share on other sites

Ето нещо и тук, още повече, че дворцовите карти за много от нас тълкуващите представят голяма доза неизвестност :)

 

Рицар жезли, Рицар пентакли, Паж меча за Какъв е настоящият проблем на някой (продължение от темата Таро и работа).

 

Две са частите, които трябва да се анализират според мен. Рицар жезли заедно с Рицар пентакли, отделно Паж меча като подкопаващ цялата основа. Пажът е оста, където действието си изразяват двата Рицари. Продължителните усилия, чиято роля те представляват, претърпяват притеглянето на нелепи по същността си действия, маркирани от Паж меча. Които явно удържат присъствието си в главата на субекта. Другото ми хрумване е, че гордостта на Рицар пентакли е наранена, в съответствие с картите на втора и трета позиции. 

А за комбинацията от двата Рицаря - това, което показват, не е човек в частност, а неговият типаж. И Паж меча заявява присъствието си на атрибутивен елемент, в края на краищата.

 

В тази конструкция имаш 3 дворцови карти, абсолютно различни като стихии, но все пак от средния регистър, карти - пажове и рицари. Това идва да рече, че те са различните начини за отреагиране спрямо вече създала се ситуация.

За съжаление, тази разнородност на стихиите говори за дефрагментация на личността, неспособност да улови печелившия модел за себе си. Така структурирани, тези карти не могат да се отделят на модули от по две карти, а всяка една карта от тях е лице на другата. Все едно да имаш три различни бойни стрели, но да не знаеш коя за какво да използваш.

 

Настоящият проблем е бил и преди проблем - липсва обединяващ елемент, концентриращо звено, което да насочи енергията в правилната посока, правилна ще рече - да не се пилее в детайлите (огън, земя и въздух), а да търси здрава база.

Линк към коментар
Share on other sites

Попитах, дали ще успея да събера дадена сума пари в определен срок - 4 жезли, Паж пентакли, Крал меча и Паж жезли, Паж пентакли, Глупакът.

 

За съжаление, не виждам отговорът да е положителен - струва ми се, че тук Крал меча отрязва ентусиазма по Паж пентакли, има категоричност и нужда от крайно решение.

Втората комбинация мисля, че описва самата ситуация - има спонтанни действия, недобре обмислени, детински по двата пажа, които в крайна сметка водят до Глупака, който изглежда в този случай е съвсем буквален ( не знам, защо толкова му се радвах, като го видех на 3-та позиция ). Другото, което ми хрумва е да се търси нов, различен подход за излизане от ситуацията.

Линк към коментар
Share on other sites

Попитах, дали ще успея да събера дадена сума пари в определен срок - 4 жезли, Паж пентакли, Крал меча и Паж жезли, Паж пентакли, Глупакът.

 

За съжаление, не виждам отговорът да е положителен - струва ми се, че тук Крал меча отрязва ентусиазма по Паж пентакли, има категоричност и нужда от крайно решение.

Втората комбинация мисля, че описва самата ситуация - има спонтанни действия, недобре обмислени, детински по двата пажа, които в крайна сметка водят до Глупака, който изглежда в този случай е съвсем буквален ( не знам, защо толкова му се радвах, като го видех на 3-та позиция ). Другото, което ми хрумва е да се търси нов, различен подход за излизане от ситуацията.

 

Здравей, Таня. И аз не виждам голяма вероятност за получаване на пари по тези карти. Може би, ако имаше пентакли, различни от Пажа би било по-различно. Мисля, че добре си тълкувала картите си.  

Линк към коментар
Share on other sites

Виждам, че имате проблеми с дворцовите карти. При комбинацията 4 жезли, паж пентакли, Крал меча изобщо не става дума затова дали ше намериш или няма да намериш пари, а че трябва да намериш, защото това е задължително!

 

4 жезли, вероятно става дума за обект, къща, място - Паж пентакли (сумата не е голяма), Кралят е conditio sine qua non. Слага условието и ти казва чисто и просто, че е задължително да намериш тези пари, а не че трябва да търсиш крайно решение. Твърде много драматизми са излишни.

По втората комбинация, ще намериш пари, ти си знаеш как. Глупакът изобщо не значи нов подход, значи различни неща, особено с тези пажчета ...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Една комбинация от днес, само от дворцови карти - "Какви са намеренията на мъж към жена?" - Крал меча, Рицар жезли, Рицар пентакли

Първоначално си помислих, че въпросният мъж е решил да предприеме някакви действия, много устремен ми се видя по двата рицаря. После се разколебах - струва ми се, че действията и заявената позиция по Крал меча с Рицар жезли са били импулсивни, някакво моментно състояние, след което отново следва много мислене и премисляне по Рицар пентакли.

Ще се радвам да споделите вашето мнение.

Линк към коментар
Share on other sites

Една комбинация от днес, само от дворцови карти - "Какви са намеренията на мъж към жена?" - Крал меча, Рицар жезли, Рицар пентакли

Първоначално си помислих, че въпросният мъж е решил да предприеме някакви действия, много устремен ми се видя по двата рицаря. После се разколебах - струва ми се, че действията и заявената позиция по Крал меча с Рицар жезли са били импулсивни, някакво моментно състояние, след което отново следва много мислене и премисляне по Рицар пентакли.

Ще се радвам да споделите вашето мнение.

 

Таня, много е добре, че ти се е паднала такава комбинация на такъв въпрос.

Защото тази комбинация е пределна за боравенето с боите, с дворцовите карти и комбинативността на тълкуващите Таро.

Т.е. тя носи ключово познание. И най-вече, правилното й тълкуване отговаря на въпроса - можем ли да анализираме Таро добре.

(y)

Линк към коментар
Share on other sites

 "Какви са намеренията на мъж към жена?" - Крал меча, Рицар жезли, Рицар пентакли

 

Аз предлагам следната схема, на моето тълкуване:

- психическата основа - "в началото биде словото" - Крал меча;

- действие и деяние - Рицар жезли;

- овеществяване и контактна точка- Рицар пентакли.

 

Добра основа от Крал мечове, подкрепена от жизнената стихия на жезлите и намерението на Рицар пентакли.

Редактирано от Димитрина_
Линк към коментар
Share on other sites

 

 "Какви са намеренията на мъж към жена?" - Крал меча, Рицар жезли, Рицар пентакли

 

Аз предлагам следната схема, на моето тълкуване:

- психическата основа - "в началото биде словото" - Крал меча;

- действие и деяние - Рицар жезли;

- овеществяване и контактна точка- Рицар пентакли.

 

Добра основа от Крал мечове, подкрепена от жизнената стихия на жезлите и намерението на Рицар пентакли.

 

Аз също си го помислих, но не е ли възможно словото / идеята тук просто да изгори по жезлите и да се превърне накрая в пепел / земя? Защото рицарите дават действие, стремеж, но рядко завършват започнатото.

 

Ще дам обратна връзка, когато / ако има някакво развитие.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Една комбинация от днес, само от дворцови карти - "Какви са намеренията на мъж към жена?" - Крал меча, Рицар жезли, Рицар пентакли

Първоначално си помислих, че въпросният мъж е решил да предприеме някакви действия, много устремен ми се видя по двата рицаря. После се разколебах - струва ми се, че действията и заявената позиция по Крал меча с Рицар жезли са били импулсивни, някакво моментно състояние, след което отново следва много мислене и премисляне по Рицар пентакли.

Ще се радвам да споделите вашето мнение.

Точно така и стана - много шум за нищо.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте! :)

 

Интересно ми е как тълкувате, когато в подредба Ви се падне краля с кралицата си, т. е това някакъв вид комбинация ли е? Все едно това, за което ние сме настроени да дадем и покажем (кралицата) съвпада с това, което очакваме от другите да ни дадат (краля). Това, което идва от нас хармонизира с това, което идва към нас?

 

Например: Кралица мечове и до нея Крал мечове. Една такава комбинация може би иска да ни каже, че водени от опита знаем, че трябва да се вземе решение и какво да е то, но не все още се колебаем и тогава идва краля, който да подкрепи кралицата си и решението да бъде взето, като някакъв вид надграждане, помощ?

Линк към коментар
Share on other sites

Киара, подобна комбинация няма как да бъде тълкувана, извън всякакъв контекст. То е все едно да напишеш в изречение два подлога като "тя" и "той" и да очакваш да има обяснение или развитие в наратива, без сказуемо (сиреч без Голям Аркан, без малък аркан ...). 

 

В която и да е подредба, в каквато и да е ситуация, на което и да е място, нищо не е само за себе си в Таро, всички карти са част и сцена от общия спектакъл на посланието. 

Линк към коментар
Share on other sites

Киара, подобна комбинация няма как да бъде тълкувана, извън всякакъв контекст. То е все едно да напишеш в изречение два подлога като "тя" и "той" и да очакваш да има обяснение или развитие в наратива, без сказуемо (сиреч без Голям Аркан, без малък аркан ...). 

 

В която и да е подредба, в каквато и да е ситуация, на което и да е място, нищо не е само за себе си в Таро, всички карти са част и сцена от общия спектакъл на посланието. 

 

Благодаря за отговора! :) Много ми помогна. :) Чудех се дали дворцовите карти не вървят в някаква градация ако са заедно в подредните, заради това и зададох въпроса така.

 

Днес си редях подредбата за следващата седмица и ми се паднаха: Справедливостта - Кралица  мечове - Крал мечове.

 

Много се озадачих и започнах да се ровя из тълкувания на дворцови карти и да се питам какво, аджаба, иска да ми каже тази комбинация. Най - накрая стигнах до две заключения:

Едното, тъй като съм юрист и имам вземане даване със съдебната система, може би иска да ми покаже, че тази седмица ще имам повече явявания в съда (справедливостта) и трябва да се осланям на натрупания опит и разум и да не действам емоционално.

Другото: изхождам от крал мечове и си мисля, че е дошъл момента някаква ситуация да се разплете, та дори и това да стане болезнено и рязко. Може би това ще се случи с помощта на някоя опитна решителна жена, а може и кралицата да символизира мен самата,  иска да ми каже да се откъсна от емоциите, да преценявам водена от разума, за да видя решението на проблема.

 

Ще ми е интересно да видя и вашите интерпретации. 

 

Успешна и хубава седмица на всички! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Справедливостта - Кралица  мечове - Крал мечове.

 

Това е индикация за минали събития, били вече и завършени, особено справедливостта следвана от кралицата и краля меч на последна позиция. В такъв случай картите не могат да показват бъдещи събития за следващ период от време. Остава да показват нещо друго. Какво е то? 

Линк към коментар
Share on other sites

А да си реди човек карти за следващата седмица е просто велика глупост! И интересно защо мисли, че Таро трябва да ходи по гайдата му за следващата седмица, за следваща година или друг живот. 

 

Нещо изначално, нещо страшно ни е сбъркано. 

 

Ами така четох по форумите, пък и нали си тегля всеки ден карта за деня, за да мога да ги изучавам една по една. Даже и дневник на таро започнах да си правя. :) :) :)

 

Иначе, само да попитам, затворена е заради справедливостта на първа и крал мечове на последна, нали? Защото те означават почти едно и също нещо....

 

Маги и на мен ми е много интересно какво искат да ми покажат. С Луила казвате, че е нещо минало, ама не мога да разбера какво е и защо ми се появява отново. Може би е трябвало да науча някакъв урок и сега тази подредба идва, за да ми подскаже. Не знам, много се обърках. Трябва да си помисля още малко.

 

Благодаря и двете! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Киара, връщам лентата назад и искам да те питам нещо, пък и не само теб ...

Защо си мислим, че всяка комбинация трябва да значи нещо, нима е възможно всяка седмица да се случва нещо значимо, да не говорим за всеки ден. Мисля, че приписваме на картите наши характеристики, без да се замислим дали изобщо Таро иска и има да ни каже нещо.

 

За това писах тези дни в няколко теми.

Линк към коментар
Share on other sites

Луила, :)

 

аз не мисля, че таро иска да ни каже нещо всеки път когато се допитаме до него и съвсем не мисля, че животът на когото и да е толкова интензивен, че да излизат карти, които описват някакво действие всеки ден. За мен лично е имало сличаи когато дневната карта изобщо не ми говори за нещо външно, а за мои лични усещания и преживявание. Да не говорим, че имаше един период, в който през ден теглех ту Обесения, ту Отшелника и така докато не изтеглих Смърта. Излишно е да казвам, че нищо "навън" не се случи. Просто е трябвало да погледна към това, което става в моята глава и сърце. По този повод давам линк към много интересни разсъждения за горните карти: 

http://tarot-manija.forumlatvia.com/t287-topic

 

Както казах и в предходния пост, аз използвам всекидневното теглене на картите най - вече, за да се доближа до картите, да ги почувствам и да ги изуча по- добре. С комбинации ми е изключително трудно да боравя, заради това и избягвам да ги редя. Предполагам, че колкото по - навътре навлизам в тарото, толкова повече гледни точки ще имам и неща, в които в момента вярвам в бъдеще ще ми се струват смешни и повърхности, но предполагам това е част от всяко  обучение.

 

И в потвърждение на това, което написах в началото, че таро съвсем не е длъжно да ти "отговори" ще кажа, че преди няколко дни чаках известие от някого и попитах таро какво да очаквам от Х. Изтеглих 3 чаши, а тъй като въпросът беше служебен се зачудих какви са тези веселби, които ще ми предложи въпросния. Оказа се, че по същото време човекът е бил на почивка в Гърция и изобщо не е мислил, какъв отговор да ми даде. 

 

Извинявам се за дългия пост. Надявам се да не съм досадила. :)

Линк към коментар
Share on other sites

И в потвърждение на това, което написах в началото, че таро съвсем не е длъжно да ти "отговори" ще кажа, че преди няколко дни чаках известие от някого и попитах таро какво да очаквам от Х. Изтеглих 3 чаши, а тъй като въпросът беше служебен се зачудих какви са тези веселби, които ще ми предложи въпросния. Оказа се, че по същото време човекът е бил на почивка в Гърция и изобщо не е мислил, какъв отговор да ми даде.

 

Да, това е едно много добро наблюдение за работата на Таро.

Линк към коментар
Share on other sites

 Да не говорим, че имаше един период, в който през ден теглех ту Обесения, ту Отшелника и така докато не изтеглих Смърта. Излишно е да казвам, че нищо "навън" не се случи. Просто е трябвало да погледна към това, което става в моята глава и сърце. По този повод давам линк към много интересни разсъждения за горните карти: 

http://tarot-manija.forumlatvia.com/t287-topic

 

 

Прочетох линка, който си дала към форум Таромания, за цикличните карти. Не съм съгласна с доста от написаното, но уважавам труда на всеки да изнамира таро логики.

 

За картите, които ти си писала, визирам Големите Аркани, същият ефект щеше да има гледането ти, ако се бяха паднали през ден карти от боя чаши или от боя мечове или каквито и да са други карти. Това добре съм обяснила в темата Таро карти на прехода, но тя е в друг подфорум. Без "азова карта", няма как да има и обективиране на процес по надграждане на личността от гледна точка на Таро. Все едно да имаш фигура без централна точка.

 

И за да се върнем отново на дворцовите карти, те са онези подлози, които случват активно (или пасивно) действието по сказуемото, т.е. по Големите Аркани. Все едно дали има Обесеният, Страшният съд и други. Изключение от Големите Аркани, е карта като Магът, която ако няма дворцова, може да измести или замести посланието на дворцовата, т.е. тогава вече имаме субектност, отправна точка, централно ядро на структурата.

 

И това е част от "тънката" конструкция на Таро. Нито една боя, нито карти от Малките или от Големите Аркани, сами по себе не разказват истории, те са части от речта, които чрез комбинации, образуват прости или сложни изречения, т.е. синтаксисът им се променя.

 

Ако трябва да преведа някои от посочените карти от Големите Аркани на "човешки език", ще чуем - Не давам - Да не /се/ дава ( Обесеният), Крия /се/ - Да се крие, Да крие (Отшелникът) и Съпротивлявам се - Да /се/ съпротивлява (Смъртта) и т.н. Но друго няма да чуя (поне аз) и най-вече няма да чуя фанфарите за промени, които (според други, написано или цитирано от книги за тези карти), вещаят. За съжаление в българския език отсъства инфинитивна форма на глагола и не може да се предаде със 100% адекватност превода на Големите Аркани по-горе.

 

П.С. В темата за Големите Аркани ще обясня откъде идват разликите в анализа на същите тези карти в ежедневието и написаното за тях, което им приписва едва ли не кардинални архетипни значения, като трансформация, промяна, прелом и подобни. Реално, това се случва може би само в около 5% от всички питания в Таро.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

И за да се върнем отново на дворцовите карти, те са онези подлози, които случват активно (или пасивно) действието по сказуемото, т.е. по Големите Аркани. Все едно дали има Обесеният, Страшният съд и други. Изключение от Големите Аркани, е карта като Магът, която ако няма дворцова, може да измести или замести посланието на дворцовата, т.е. тогава вече имаме субектност, отправна точка, централно ядро на структурата.

 

И това е част от "тънката" конструкция на Таро. Нито една боя, нито карти от Малките или от Големите Аркани, сами по себе не разказват истории, те са части от речта, които чрез комбинации, образуват прости или сложни изречения, т.е. синтаксисът им се променя.

 

 

 

:3d_043:

 

Много интересен коментар. Благодаря!

 

Никога не съм се замисляла за таро комбинация като изречение. Това със сигурност ще ми помогне с комбинациите за в бъдеще.

 

Снощи, например, попитах таро: Какво трябва да знам за определен човек?

Падна ми се комбинация от изцяло дворцови карти: Рицар мечове - Паж мечове - Рицар чаши. 

Никак не разбрах посланието на таро, а това явно е било, защото както Луила каза в изречението ми има само подлози: войн - интрига - любов

Линк към коментар
Share on other sites


×
×
  • Добави...