Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво е да си просветлен?


Иво

Recommended Posts

Знаеш ли, това не е като да си поръчаш баклава в сладкарницата. Ей, сега ще ти кажа как. Умри, тук и сега, можеш ли? Ама без да се самоубиваш физически. Ще трябва да напиша цяла книга за да ти обясня. Тъй като виждам, че никой не иска да умира все още, което е напълно нормално, какъв е смисъла да си губим взаимно времето. Аз запълвайки, любопитството на някой, който само интелектуално да разбере какво е и ти, четейки, нямайки никакъв интерес да си го докажеш, чрез директно преживяване.

Редактирано от no_self
Линк към коментар
Share on other sites

Защо реши, че нямам интерес? Щом питам, значи имам :)

Всичко може да се изкаже с думи прости, дори и да не сме в сладкарница. За там, където трудно се намират думи, може да се използва аналогия, метафора ... Опитай!

Линк към коментар
Share on other sites

Това е дълъг и болезнен процес. Метафора: пътя към освобождението образно казано, е пътя към ада. Ходи ли ти се там? До кой кръг на ада ще изтърпиш? Съжалявам. Виждаш ли? Няма смисъл.

Аз вече ти посочих къде да търсиш, но ти пак не искаш да погледнеш натам. Смъртта е най-големия преносител на другия бряг.

http://noself.blog.bg/drugi/2011/11/24/zashto-procesyt-na-razdialata-s-iliuziite-e-boleznen.855657

Редактирано от no_self
Линк към коментар
Share on other sites

Аз съжалявам, това което чета са само думи, няма нищо зад тях.

Сблъсквала съм се със смъртта - не е тя преносителя. Тя може да те събуди, но не е задължително да е точно тя.

Линк към коментар
Share on other sites

Хей, хора, търсете отговорите на въпросите си!! Това е целта им.

Тези въпроси, които задаваш са най-смислените досега в тая проклета тема.

И още нещо, няма такова нещо, като просветлен човек. Човека, който съм, който пише е най-обикновен. Моята личност, моето его, това, което изглежда, че съм аз е нещо друго...но не и просветлен.

Никой не може да каже "аз съм просветлен", защото там няма аз. То е отвъд. И за съжаление, все още не мога да намеря подходящия начин и думи за да говоря за него.

Редактирано от no_self
Линк към коментар
Share on other sites

Хм, сетих се нещо. За Илюзията относно илюзиите. Ние си мислим, че това са илюзии, нооооо ..... това са ресурси. Илюзията за любов и добро ни води дотам, че да искаме да видим истинската любов и добро.

С илюзиите създаваме ресурси. Илюзията да сме добри ни помага да вървим към просветлението. Значи не са съвсем илюзии?! :)

Линк към коментар
Share on other sites

  1. Какво търсиш в духовен план? Или какво те мъчи, кое не ти дава покой?
  2. Какво ти пречи да го откриеш?
  3. Мислиш ли, че това, което търсиш съществува?
  4. Мислиш ли, че това, че ти вярваш, че то съществува, е гаранция, че то съществува?
  5. Какво ще правиш с него, след като го откриеш? Или за какво ти е?
Линк към коментар
Share on other sites

Хм, сетих се нещо. За Илюзията относно илюзиите. Ние си мислим, че това са илюзии, нооооо ..... това са ресурси. Илюзията за любов и добро ни води дотам, че да искаме да видим истинската любов и добро.

С илюзиите създаваме ресурси. Илюзията да сме добри ни помага да вървим към просветлението. Значи не са съвсем илюзии?! :)

Хубаво си се сетил за илюзиите и ресурсите. Какво ще кажеш за хората, които са се разочаровали от илюзията за любовта и доброто и са пожелали да видят циничната истина в лицето на парите, алчността и властта? Те междудругото смятат себе си за реалисти. Не просветлени, а наричат себе си реалисти. Много пъти съм чувала да твърдят така. Имат се почти за просветлени, богове, газещи хора.

Линк към коментар
Share on other sites

Можем да изследваме света около нас, но не бива да забравяме, че той е поставен пред лицето ни от богинята на илюзиите Мая за да бъде скрита истината от нас. И така, аз реших догматично да поставя няколко основни въпроса, можем да изберем само един върху, който да мъдруваме, пък да видим къде ще ни отведе той. Големия проблем, който смятам за неразрешим е, че докато сме в ума, няма как да не сме с Мая. Но, нали в спора се ражда истината. Възможно е да нямате готов отговор на някой въпрос. Нека нямаме претенции, че личните ни отговори ще бъдат верни и да се опитаме да погледнем перспективата на другите, а не да наламе своята гледна точка. Нека опитаме да получим отговорите, не веднага, а да ги оставим сами да ни се разкрият. Изисквам простичък поглед към нещата такива каквито са за всеки един и искреност. Изисквам обективност и честност. И отговор в едно изречение. И така:

  1. Какво търсиш в духовен план? Или какво те мъчи, кое не ти дава покой?
  2. Какво ти пречи да го откриеш?
  3. Мислиш ли, че това, което търсиш съществува?
  4. Мислиш ли, че това, че ти вярваш, че то съществува, е гаранция, че то съществува?
  5. Какво ще правиш с него, след като го откриеш? Или за какво ти е?
Линк към коментар
Share on other sites

Направи ми впечатление, че два пъти пишете един и същ постинг, сякаш удряте по катедрата някой да ви обърне внимание. :huh:

Като изисквате в ролята на просветлен учител при това:

Нека опитаме да получим отговорите, не веднага, а да ги оставим сами да ни се разкрият. Изисквам простичък поглед към нещата такива каквито са за всеки един и искреност. Изисквам обективност и честност. И отговор в едно изречение. И така:

1.

Нямате право да изисквате от другите на основание на това, че сте преживели регресия.

Не всеки е подготвен за това и да открие сам кармичните си взаимовръзки. В Българския Рейки Център д-р Самир Кале правеше групова регресия на хора, не чрез хипноза.

Сумата ми се видя голяма за моя конкретен момент и не се записах. После попитах другите какво са правили - оказа се продължителна медитация от 4-5 часа докато се изявят спомени от минали прераждания. Било е страхотно преживяване. Всеки е видял нещо лично за себе си. Но дори и в това положение пак може да не са в състояние хората да се справят със настоящите си илюзии.

Така че много се съмнявам, че във форум ще успеете да учителствате и да накарате някой да се просветли. В това дълбоко се съмнявам, а и не го намирам за нужно.

ПП. единствено можете да споделите своите впечатления при досега си "отвъд" илюзиите. В групата за регресия само едно момче беше искрено и реши да сподели какво е видял. Превъзхождало дори компютърните игри, които е играл, такива неща там нямало. :3d_146:

Ако желаете и вие можете да споделите вашите преживявания, защото учителстването го смятам за излишно.

Линк към коментар
Share on other sites

Можем да изследваме света около нас, но не бива да забравяме, че той е поставен пред лицето ни от богинята на илюзиите Мая за да бъде скрита истината от нас. И така, аз реших догматично да поставя няколко основни въпроса, можем да изберем само един върху, който да мъдруваме, пък да видим къде ще ни отведе той. Големия проблем, който смятам за неразрешим е, че докато сме в ума, няма как да не сме с Мая.

Как може инструментът чрез който се заблуждаваме (ума) да е различен от инструментът чрез който съзираме истината? Това, което се заблуждава е това, което може да види истината. Това и единствено това. Умът създава мая, умът е разрушава. Умът е отвъд мая и няма защо да го поставяме в зависимост от нея. Не бива да се заблуждаваме от моментното състояние на ума на човечеството. То е само моментно състояние – етап, който преминаваме. Никой няма да отрече възможността на едно новоизлюпено пиленце да се научи да лети, въпреки че в момента на излюпването си то определено не може. Не знам защо обаче определяме възможностите на ума по това, доколко можем да го използваме в момента. И отричаме, и отричаме.

Линк към коментар
Share on other sites

Допускам, че когато човек мисли спори със себе си.Ума и душата са две различни неща според мен.Ума възприема истината съвсем съзнателно, субективно.А до това да се слее с душата, е да станем проводници на безусловната любов.Бих дала един пример, как в някои племена на Америка, подгатвят майка.Понятието майка не се тълкува само във прекия смисъл.А като жена, приучавана към живот посветен на безусловна любов.Момичето майка, се отглежда от подходяща жена, в тъмна къща или колиба до девет години.Да има лека светлина да различава нещата около себе си.Денонощно то живе в тъмнина, а на девет години бива извеждано по за минути да възприема светлината на слънцето, за да не ослепее.Целта на посвещението, е да се развие, свръхчувствителност, възприемане на света със всички други сетива на тялото, с душата да живее, не с илюзиите на очите за света.Така, че за да оцелее индивида, трябва да усеща света с душата си.

Примера е от книгата "Да живееш със сърцето си" Д.Мелхизедек

Линк към коментар
Share on other sites

Жалко.

Да, жалко, че не искате да споделяте своите духовни преживявания при регресията. Щеше да бъде много полезно за всеки от четящите.

Мислех си и аз нещо в отговор да споделя, но тъй като отново намирам обичайното поучаване, излиза, че ще си премълча преживяното като съвсем лично, щом няма нормален отклик.

Линк към коментар
Share on other sites

О! Дали е щастливо съвпадение или някаква чиста случайност!

Намерих в някаква стара тема следният клип, където един просветлен човек разказва. :3d_063:

Случило му се е нещо ужасяващо. Кошмар. Трогната съм от всичко, което така искрено разказва от желание и другите да се почувстват по същия просветлен начин.

Как го открих това нещо, не мога да повярвам... чудна работа.

Неделя срещу понеделник тази седмица сънувах лош сън как брат(по-малък) в съня ми е тийнейджър и както се е надвесил - пада от прозореца на къщата която живея сега. Мислех че ще полудея. Двоумях се дали да му звъня. В момента е 35 годишен и ще ми се хили на сънищата.

Сега намирам разказ за подобно падане.

Чакайте малко че го изгубих линка, много се развълнувах нещо...

Редактирано от @ЮлЯ@
Линк към коментар
Share on other sites

Бях чувала, че неделя срещу понеделник сънищата били някакви пророчески, та вече сега четвъртък е, а още съм с изкаран акъл.

http://vbox7.com/play:f6dbb8ea&ef=1

Редактирано от @ЮлЯ@
Линк към коментар
Share on other sites

Юля, първо искам да ти благодаря.

Преживяванията близки до смъртта изпълват околните хора с много чувства и емоции. Така сме по-склонни да мислим за просветление. Не е задължително, обаче, просветлението да се постигне по време на такова преживяване.

Просветленият може да говори на всички хора, но е истински просветлен само за .....учениците си. Казват, че имало просветлени, които са изживели своя живот като обущари, обикновени счетоводители и т.н. просто, защото не се е бил появил ученикът, пред когото да се разкрият. Просветленият е просветлен само за определени хора.....повечето пъти.

Този приятен господин, който владее изкуството да говори пред камера, спомена няколко много важни момента.

Първият е, че се е появила тъмнина, която е започнала да закрива светлината. Древните книги казват, че има три стъпки след смъртта, чието успешно преминаване води до нирвана. Първата е изпитът на светлината. Човек на може напълно да опознае светлината, защото забелязва тъмни петна по нея.

Проблемът не е в тъмните петна, а в това, че човек не ги разпознава като част от себе си и не може да ги приеме. Защото тези тъмни петна са това, което човекът мисли за лошо в себе си и лошо в света. Това, което приема за зло, му пречи да премине тази стъпка.

Не знам какво е да си просветлен, но никой не може да постигне просветление, докато дели света на добро и зло. Никой не може да постигне просветление, докато мисли, че в света има зло. Затова аз основното, за което ви плямпам в този форум е, че няма добро и зло. Няма добро и зло. Има живот.

Както Мики казва на интервюто, той се е уплашил от тези тъмни петна и е поискал да се върне към живота. ГОДИНИ са му трябвали да разбере с помоща на Бог какви са били тези тъмни петна. Както той казва това е „историческата същност на моя живот”. А на всички животът ни е такъв: обусловен от убежденията ни, че има добро и зло.

Моря се да пиша, за да ви кажа, да го кажа и на себе си: няма добро и зло. Има изпити. Има любов.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

buddha-mountain-2010-1.jpg

Един филм, има го в замундата със субтитри.

Buddha Mountain (2010)

Резюме : В Ченгду, Китай, пенсионираната оперна певица, наричана Мадам Чанг, взема в дома си трима млади наематели. Триото се състои от двама младежи (единият от който е избягал от дома си) и едно момиче - рок певица. Филмът е разказ за група млади хора, които се опитват да открият любовта. Животът им е отчаян и хаотичен, но Мадам Чанг ще се опита да промени това. Как и дали ще успее...

Линк към коментар
Share on other sites

@ЮлЯ@

Дълго мислих дали си струва да отговарям, но в интерес на истината е да заявя, че нямам духовни преживявания във връзка с регресията. Дори не зная за какво говориш и не зная какво означва регресия. Така че, calm down and take it easy.

Линк към коментар
Share on other sites

БожидарЗим злото е нееволюирало добро - някъде някой беше казал нещо подобно. От гледната точка на един просветлен човек няма зло, но да не дразним знаещите, които винаги имат готов отговор за всичко и са винаги готови да направят корекция, когато някой не влиза в системата им от вярвания.

Линк към коментар
Share on other sites

"но да не дразним знаещите, които винаги имат готов отговор за всичко и са винаги готови да направят корекция, когато някой не влиза в системата им от вярвания."

Надявам се, че имате впредвид себе си, щом пишете и с болднат шрифт. Точно както би трябвало да пише просветлен :)

Ако може не ми отговаряйте на английски, моля. Не съм просветлена и затова изглежда имам затруднения с този език.

Линк към коментар
Share on other sites

Според вас какво е да си просветлен?

Ако срещнете просветлен човек утре на улицата и си поговорите малко с него мислите ли, че ще разберете че той е такъв? Ако да - как?

Има ли степени на просветление?

Да, срещам много бездомници и не мисля дали са просветлени.

Мисля само защо аз имам какво да ям, а те нямат.

Аз просветлена ли съм, те не са ли?

Или защото страдат, ще достигнат до някаква сакрална истина? Не.

Те ще продължават да обхождат за остатъци от храна, а аз ще продължавам да обхождам за остатъци от спасителна и невнятна истина.

Кой е Йов?

Линк към коментар
Share on other sites

@ЮлЯ@ Много се лесно палиш, тази силна емоционалност едва ли ти е в услуга. В превод от санскрит нирвана означава угасване.

Между знание и познание има разлика. Всички имаме знание в една или друга степен за най-различни неща. Някои имат пълното знание по някаква тема-да речем професорите. Поне така се смята. Знанието си е знание, който го има го демонстрира и се смята, че това е критерия за неговата стойност или ценност.

Познанието за същността на всичко е друга песен. В същността си всичко материално има една единствена еднаква основа, тя е нематериална. И това е така както за теб, така и за мен, така и за масата, стола, дървото, морето, слънцето, каквото и да се сетиш. За това се казва, че всичко е едно. Умът ни разделя от единството с всичко останало.

Знанието може да бъде получено благодарение на собствените усилия, познанието се случва независимо от твоите усилия, даже напротив, без тях.

Без претенции за ученост и знание съм, което смущава останалите, защото те смесват знанието с познанието. Да си просветлен, не означава да знаеш всичко, а да познаваш само това едно, което е достатъчно за да обясни всичко останало.

„Големият ум” винаги ще бъде пречка по пътя към просветлението.

Умът не е отвъд Мая, защото отвъд нея е Брахман. Кой разрушава Мая? Брахман.

Брахман посредством своята сила на преображение, Мая, се е превърнал в светът, без това да променя същинската му природа, която е вечна.

Според Шанкара Мая е сложната сила за създаване на илюзии на Брахман, която причинява възприятието на Брахман като материален свят от отделни форми. Има две основни функции – едната е да „крие“ Брахман от обикновеното човешко възприятие и другата е да представи материалния свят на негово място. Мая също е неописуема, макар да може да се каже, че цялата информация възприемана от сетивата е Мая, тъй като фундаменталната реалност под сетивните възприятия е скрита. Мая не е нито реална, нито нереална, следователно неописуема. Тя има за убежище Брахман, но Брахман остава недокоснат от илюзията на Мая, тъй както фокусник не е залъган от собствения си фокус. Мая е безначална, но може да се превъзмогне посредством познание на Брахман.

Редактирано от no_self
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...