Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Месо, Мляко, Яйца - Образованието е важно


ivail

Recommended Posts

Благодаря за уточнението - смисълът сега е различен, поне за мен. Хубаво е да се прочете и продължението на цитатите, както и написаното преди тях. Тогава идва яснота, а не просто усещане, че Учителя мисли така.

Вегетарианският режим на хранене не е метод, даден от Учителя.

Като всеки режим на хранене той е в силна зависимост от мястото и начина на живот на човека, както и от особеностите на неговото тяло. Вътре в самия вегетариански режим също има много разновидноти, дори един и същ човек се храни с различни храни по време на различните сезони. Точно вегетарианският режим позволява храната да бъде хармонична със сезона.

И все пак и двамата, които се опитаха да отговорят на въпроса ми, отклоняват темата на разговора към допускането, че аз съм против храненето с месо изобщо.

Да уточня - аз приемам всеки режим на хранене, който е хармоничен на човека и средата му, и който му дава усещане за мир, радост, здраве и сила (не за енергиен взрив, който трябва някъде да се изплиска).

И отново си повтарям въпроса:

Ако имате някакви конкретни примери, в които човек е преминал на вегетариански режим (пълноценен), т. е. плавно е извадил месото от своята храна, и при това са се получили негативни последици; или човек, който по някакъв начин е пострадал след дълъг отказ от консумация на месо, моля да ги опишете тук.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 199
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Хубаво е да се даде пример за вегитарянци ,които са се разболяли от нещо заради безместното си хранене ,но и е трудно да се даде причината на някакво заболяване ,защото и причините за заболяванията в по голяма степен са психични ,въпреки това от личен опит мога да кажа че от 7 години ,от както съм вегитарянец не си спомням да съм имал особенни проблеми ,като изключим това ,че в годината поне по два пъти страдам от настинки ,но това винаги ме е съпровождало в живота .Иначе спокойно и пълноценно меже да се живее с безместна храна и хранената да има всички нужни елементи нужни на организма стига да знае в кои продукти ,какво се съдържа .

Добре е също да се премахнат някои заблуждения относно вегитарянството ,защото например майка ми ,когато станах вегитарянец си мислеше ,че ще започна да се разболявам ,но все още всичко е наред чуствам се много добре .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

vorfax скоро ще се опитавш да ни убедиш ,и че канибализмът при хората е нещо нормално щом го има в природата ,защо ли хората са се отказали от него...

Канибализмът е точно като вегетарианството - убеждения на малцинство.

Линк към коментар
Share on other sites

Доста си пристрастен. Ти като ядеш месо, само едно и също ли ядеш всеки ден? Ами опитай да ядеш само пилешки бутчета без нищо друго и резултатът няма да е по-различен от ежедневната ти консумация на хляб. Моят личен опит показва, че вегетарианството (аз употребявам и млечни изделия) е способно да осигури всички необходими за тялото ми вещества, без при това да ми се понижава тонусът и издържливостта. Натоварвал съм се умствено и физически достатъчно за да твърдя това.

Линк към коментар
Share on other sites

Така е ,и аз нямам проблем с натоварванията тренирам активно и съм в добра форма ,дори по добра от много спортуващи ,които се хранят с месо :) .

Линк към коментар
Share on other sites

vorfax:

veget-a-bles (rians)

not

grain-a-rians, neither bread-a-rians

Линк към коментар
Share on other sites

Ето, а аз не мога да ям млечни продукти. Ако разсъждавам тесногръдо, трябва да обяснявам защо млякото е лошо за човешкият организъм. А всъщност то би трябвало да е отходната яма на всеки организъм, който го отделя. Не случайно на бременните се забранява употребата на наркотици, включително тютюна, алкохола, лекарствата...

Линк към коментар
Share on other sites

Така е ,и аз нямам проблем с натоварванията тренирам активно и съм в добра форма ,дори по добра от много спортуващи ,които се хранят с месо :) .

А зобаш ли?

Линк към коментар
Share on other sites

vorfax:

veget-a-bles (rians)

not

grain-a-rians, neither bread-a-rians

Все още не разбирам. Мислех, че вегетарианец е човек, който не яде месо, а така се самонаричат и такива, които хем ядат мляко, яйца, бяло месо, пилета или разни други неща, хем не били ядяли животински продукти.

Вегетарианството може да звучи на английски като плодове (vegetables), но би трябвало да се разглежда корена и да се разбира като ядене с вегетиращи, т.е. растения. Иначе за английският има много думи с по няколко значения, като orange - хем оранжев, хем портокал.

Линк към коментар
Share on other sites

Вегетарианец не е човек, който яде месо, каквото и да е то. Има спор за рибата само - дали можем да я броим за месо. Аз нямам мнение - много рядко хапвам риба и малко количество. Познавам много хора, които не включват риба и са в перфектно здраве и форма.

Веган е човек, който не се храни с животински продукти по някаква причина - личен избор, убеждения или по медицински съображения.

Аз лично не виждам причина да се отказвам напълно от животинските продукти. Яйца - по 1, максимум 2 на седмица, понякога пропускам съвсем. През зимата до 3 седмично. Сега като сами си правим млечните продукти и сме сигурни в тяхното съдържание - 500 г кашкавал/сирене ни стига на двамата с Емо за една седмица, като той изяжда мъжкия пай от тях, така че не знам колко изяждам само аз. Кисело мляко - двамата - не повече от 1 литър собствено заквасване на седмица. През зимата малко повече - до 700-800 г. кашкавал/сирене.

Масло - 500 г домашно производство - стига на двамата за около 3-4 седмици.

Хляб - от пълнозърнесто, собствено изпичане - 1 кг хляб за 3 дни (на двамата). - предимно на закуска, но често го заместваме с овесени ядки или спагети.

Послдените два пъти усетих вирусите, които тръшнаха половината град само като покачване на температурата за около 2-3 часа без никакви други симптоми.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз отскоро спрях месото /от великден тази година/ и досега ми беше лесно-лятото карах на салати и плодове и хляб. рибата и млечните продукти не съм спирала, но по-рядко ги консумирам. но сега есента и зимата как ще е? бихте ли споделили с какво се храните през тези сезони?

Линк към коментар
Share on other sites

Аз отскоро спрях месото /от великден тази година/ и досега ми беше лесно-лятото карах на салати и плодове и хляб. рибата и млечните продукти не съм спирала, но по-рядко ги консумирам. но сега есента и зимата как ще е? бихте ли споделили с какво се храните през тези сезони?

Аз съм на хляб или жито, мед, плодове, зеленчуци и ядки - всеки ден съм по около 3 часа сред дървета и тревички, сезоните в тази връзка не ми пречат нито на храната нито на разходките. :)

Редактирано от ivail
Линк към коментар
Share on other sites

Така е ,и аз нямам проблем с натоварванията тренирам активно и съм в добра форма ,дори по добра от много спортуващи ,които се хранят с месо :) .

А зобаш ли?

Ами не ,иначе щях да съм огромен ,предлагали са ми дори от профисионален култорист ,тези неща не ме влекат ,може би те разочаровах :) ,също и тренирам деца и им обяснявам как могат да постигнат добри резултати ,но и те са си доста информирани и знаят ,че и без химия могат да се постигнат прекрасни резултати ,но се иска дупе :) и правилно хранене .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Есента е благодатен сезон - все още има много пресни зеленчуци. Ние си приготвяме бланширани или печени чушки, тиквички, бамя за фризера. През зимата много обичам цели печени картофи или задушени или на пара - с малко праз или лук, зеленчукови супи с кореноплодни, консерви с грах, зелен фасул, царевица - замразена или консервирана. Много върви лещата, по-рядко боб. Оризът, който позабравям през лятото, през зимата се появява често на трапезата - обичаме го задушен с парченца зеленчуци. Картофи с бамя - задушени -ммм. Имаме цял форум с вкусни рецепти, Кети - да ти е сладко! Ще се радваме да споделиш и своите!

Ядките са задължителни и то в достатъчни количества.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Ами не ,иначе щях да съм огромен ,предлагали са ми дори от профисионален култорист ,тези неща не ме влекат ,може би те разочаровах :) ,също и тренирам деца и им обяснявам как могат да постигнат добри резултати ,но и те са си доста информирани и знаят ,че и без химия могат да се постигнат прекрасни резултати ,но се иска дупе :) и правилно хранене .

А ползваш ли хранителни добавки?

Линк към коментар
Share on other sites

Есента е благодатен сезон - все още има много пресни зеленчуци. Ние си приготвяме бланширани или печени чушки, тиквички, бамя за фризера. През зимата много обичам цели печени картофи или задушени или на пара - с малко праз или лук, зеленчукови супи с кореноплодни, консерви с грах, зелен фасул, царевица - замразена или консервирана. Много върви лещата, по-рядко боб. Оризът, който позабравям през лятото, през зимата се появява често на трапезата - обичаме го задушен с парченца зеленчуци. Картофи с бамя - задушени -ммм. Имаме цял форум с вкусни рецепти, Кети - да ти е сладко! Ще се радваме да споделиш и своите!

Ядките са задължителни и то в достатъчни количества.

А, вкусотийки. И аз обичам, ама няма кой да ми готви. И още едно съвпадение, имам алергия и към ядки. С тези към меда и млякото от мен май няма да стане вегетарианец. Тялото ми като не иска, какво да го правя?

Линк към коментар
Share on other sites

ПП: А като по-малко пале имах към плодовата захар - всякакви плодове, към шоколада и към жълтъците. Тогава обаче плющях здравата домашно кисело мляко и попара със сирене. А сега Станимир ме нарича пристрастен към месото. Какъв избор имам?

Линк към коментар
Share on other sites

Ами не ,иначе щях да съм огромен ,предлагали са ми дори от профисионален култорист ,тези неща не ме влекат ,може би те разочаровах :) ,също и тренирам деца и им обяснявам как могат да постигнат добри резултати ,но и те са си доста информирани и знаят ,че и без химия могат да се постигнат прекрасни резултати ,но се иска дупе :) и правилно хранене .

А ползваш ли хранителни добавки?

Освен подправки ли :) ,ами може да се каже , да позволявам си два ,три пъти в годината да си взема малка опаковка бирена мая ,но по скоро я взимам ,когато не ми е достатъчно разнообразна храната .

Линк към коментар
Share on other sites

Есента е благодатен сезон - все още има много пресни зеленчуци. Ние си приготвяме бланширани или печени чушки, тиквички, бамя за фризера. През зимата много обичам цели печени картофи или задушени или на пара - с малко праз или лук, зеленчукови супи с кореноплодни, консерви с грах, зелен фасул, царевица - замразена или консервирана. Много върви лещата, по-рядко боб. Оризът, който позабравям през лятото, през зимата се появява често на трапезата - обичаме го задушен с парченца зеленчуци. Картофи с бамя - задушени -ммм. Имаме цял форум с вкусни рецепти, Кети - да ти е сладко! Ще се радваме да споделиш и своите!

Ядките са задължителни и то в достатъчни количества.

А, вкусотийки. И аз обичам, ама няма кой да ми готви. И още едно съвпадение, имам алергия и към ядки. С тези към меда и млякото от мен май няма да стане вегетарианец. Тялото ми като не иска, какво да го правя?

ПП: А като по-малко пале имах към плодовата захар - всякакви плодове, към шоколада и към жълтъците. Тогава обаче плющях здравата домашно кисело мляко и попара със сирене. А сега Станимир ме нарича пристрастен към месото. Какъв избор имам?

Олеле, ами ти какво всъщност ядеш?

Можеш само хляб, зеленчуци и месо в такъв случай, така ли?

Извини ме за любопитството и не настоявам да ми отговаряш или пък може на ЛС, но откога са ти алергиите и как са се появили?

Линк към коментар
Share on other sites

Към ядките (бадеми, лешници и орехи със сигурност) се появи някъде преди 10 години, млякото - преди 14 години, меда е отпреди това, а към плодовете, яйцата и шоколада (към тях в момента не съм алергичен) преди още 5 години някъде. Алергиите обясняват със стрес и еднообразно хранене, така че има от какво. На изследванията, на които съм ходил, са измервани някакви вещества, които са десетки пъти над нормата в тялото ми. Аз си го обяснявам, че храните към които съм алергичен съдържат такива вещества и тялото ми просто не може да се справи с такива количества. А храненето с такива продукти носят сериозна опасност, дори за живота ми. Когато за първи път свързах млякото с болката, бях пийнал много и само дето не ме уби от задушаване. А болката не отшумява с часове, не е приятно...

Линк към коментар
Share on other sites

Есента е благодатен сезон - все още има много пресни зеленчуци. Ние си приготвяме бланширани или печени чушки, тиквички, бамя за фризера. През зимата много обичам цели печени картофи или задушени или на пара - с малко праз или лук, зеленчукови супи с кореноплодни, консерви с грах, зелен фасул, царевица - замразена или консервирана. Много върви лещата, по-рядко боб. Оризът, който позабравям през лятото, през зимата се появява често на трапезата - обичаме го задушен с парченца зеленчуци. Картофи с бамя - задушени -ммм. Имаме цял форум с вкусни рецепти, Кети - да ти е сладко! Ще се радваме да споделиш и своите!

Ядките са задължителни и то в достатъчни количества.

Благодаря за споделеното и за съветите. А също и за форума. Ще започна да експериментирам. Добър апепит!

Линк към коментар
Share on other sites

За съжаление не можах да открия къде днес прочетох заявената теза, че човекът бил принуден да яде месо заради ледена епоха. Попитах в бг-наука и отговорът, който така или иначе вече перифразирах по-рано е следният:

Не, няма нищо вярно в това. Човешкият род е всеяден поне от 2 милиона години, което е и причината, довела до еволюирането на мозъка.
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...