Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Идеалът ми за семейство и семейни взаимоотношения


Guest НиколаДамянов

Recommended Posts

Добре, Никола, извини ме за общото неразбираемо писане.

Ще ти отговоря конкретно - нямам идеал за семейство.

Дано сега разбереш.

Линк към коментар
Share on other sites

Май-май всички си ни смъмрил подред - кой за едно, кой за друго, а мене най-много. :huh:

Но, както казваш ти - няма проблем. :)

Сега ти се извиняваме подред, че не можем да отговорим на високата летва, която си поставил -sorry :wub:

Но, все пак, сигурен ли си, че това идеално семейство, което описваш, е реално осъществимо - сега, при сегашното ни ниво на развитие?

А ако допуснем, че всичко може да се подреди точно така, както си го описал, включително като развитие във времето, то тогава много важно е кой е партньора. Може би ще възникне едно голямо затруднение в откриването на партньор? Тогава? Как да постъпим?

Линк към коментар
Share on other sites

Стъпките за откриване на идеалния партньор :3d_059: са следните:

1.Определяш критерии за избор на партньор - външност, интелект, духовни интереси.....

2.Търсиш лице, което да отговаря на посочените критерии

3. В повечето случаи откриваш, че точно такова лице не съществува :rolleyes:

Вариант за решаване на проблема е да избереш най-подходящото от наличностите, защото идеалното може и никога да не се появи, а през това време с направения ти вече избор да сте станали идеални един за друг.

Линк към коментар
Share on other sites

Голям е проблема обаче върху детайлите... Някой да има идея?

И простичко така, без идеали, кумири, ""точка посредник",усилвател"... :rolleyes:

Преоткрил красотата в дребните нещица,преобразил всяка отронена сълза в капчица любов,

да поднесеш сутрешното кафе с бележчица върху чашата-Добро Утро!...

да напишеш с пръст върху замръзналия прозорец на колата-Обичам ТЕ!...

да изпратиш бърз смс,чакайки на червен светофар- Как си Мило?...

И така......да достигнеш момента в който просто съзерцаваш... :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Нека да пофантазираме малко относно нашите мечти и въпроса: "Какво представлява според мен идеалното семейство?"

1.Идеалният партньор до мен ...визия?,духовност?,интелект?,социално ангажираност?,интереси?... и всичко което ви хрумне ...

2.Влюбване и Любов до какво степен трябва да ги има?Времето изтрива ли тези понятия?Изневяра?/допуска ли се?Доверие?

3.Взаимоотношения ..."мъжки и женски работи" трябва ли да има? Секс,еротика,"пасване" и т.н.

4.Отговорност и разпределението им в семейството... прехрана?,деца?...и всичко останало.

5.Деца - колко,защо,как ...?

...

С горните въпроси само маркирам теми на размисъл,но нека всеки да си затвори очите и да каже как си го представя идеалното семейство според него,АКО иска да има такова! :)

Мисля,че темата ще ни обогати взаимно в идеите ни за "идеалното семейство" и да преосмислим отново това,което искаме...

Нека просто да се включим с размисли,а не с коментари върху предходен пост или философстване по принцип!

Поздрави!

Идеално....трудно, но зависи от представите, защото от идеално до идеално има голяма разлика, и въпреки всичко аз ще кажа моето виждане или както казваш ще пофантазирам...

На първо място - привличане, Любов и разбирателство. Считам, че в любовта между двама се крият и разбирателството и хармонията и уважението и доверието...Нямам особени претенции за това как изглежда партнюра, защото щом ме привлича за мен значи всичко е Ок. разбира се бих се радвала да е интелигентен и разумен в нормалните граници. Деца задължително, считам че те са смисъла, бих искала две, стига да имам условия за това и стига Бог да ги даде. Относно разпределението на задълженията и грижите за децата и семейството, считам, че е добре да има взаимност, но при двама души които се обичат то би било идвало от сабосебе си според мен. ако искаш да имаш семейство в което да си щастлив може би трябва да кажеш сбогом на егоизма си и руги подобни качества.

Аз лично преди време, а и сега си прадставям идеалното семейство така:

Да се прибираш с нетърпение в къщи, защото там е то-семейството ти, най-близките ти хора и обичани същества!

Да ти е приятно да си с тези хора!

Да не се карат и сърдят хората, до колкото е възможно, да не се вика и крещи, а да има уважение и хармония, да се прощава, а не от мухата да се прави слон и лека полека....семейството да се разпадне или просто да не е то деално и любимо.

Децата ти да се радват че има любов, да дадеш и на тях тази любов, те да я дадат на друг...

Партньорите да са приятели, не само Любовници и съквартиранти.

Пасване в секса.

Това семейство в което е имало, има и ще има Любов-преминала под различни форми!

Желая на всички такива семейства, които виждат в мечтите си и много усмивки!

:3d_049:

Линк към коментар
Share on other sites

adelaida :3d_047:

Ако бях мъж щях да ти направя предложение, защото мисля, че намерих идеалния партньор в твое лице, но май ще трябва да го отложа за някой следващ живот. :(

Линк към коментар
Share on other sites

adelaida :3d_047:

Ако бях мъж щях да ти направя предложение, защото мисля, че намерих идеалния партньор в твое лице, но май ще трябва да го отложа за някой следващ живот. :(

:3d_146::3d_048:

Линк към коментар
Share on other sites

Нека да пофантазираме малко относно нашите мечти и въпроса: "Какво представлява според мен идеалното семейство?"

1.Идеалният партньор до мен ...визия?,духовност?,интелект?,социално ангажираност?,интереси?... и всичко което ви хрумне ...

2.Влюбване и Любов до какво степен трябва да ги има?Времето изтрива ли тези понятия?Изневяра?/допуска ли се?Доверие?

3.Взаимоотношения ..."мъжки и женски работи" трябва ли да има? Секс,еротика,"пасване" и т.н.

4.Отговорност и разпределението им в семейството... прехрана?,деца?...и всичко останало.

5.Деца - колко,защо,как ...?

...

С горните въпроси само маркирам теми на размисъл,но нека всеки да си затвори очите и да каже как си го представя идеалното семейство според него,АКО иска да има такова! :)

Мисля,че темата ще ни обогати взаимно в идеите ни за "идеалното семейство" и да преосмислим отново това,което искаме...

Нека просто да се включим с размисли,а не с коментари върху предходен пост или философстване по принцип!

Поздрави!

Идеално....трудно, но зависи от представите, защото от идеално до идеално има голяма разлика, и въпреки всичко аз ще кажа моето виждане или както казваш ще пофантазирам...

На първо място - привличане, Любов и разбирателство. Считам, че в любовта между двама се крият и разбирателството и хармонията и уважението и доверието...Нямам особени претенции за това как изглежда партнюра, защото щом ме привлича за мен значи всичко е Ок. разбира се бих се радвала да е интелигентен и разумен в нормалните граници. Деца задължително, считам че те са смисъла, бих искала две, стига да имам условия за това и стига Бог да ги даде. Относно разпределението на задълженията и грижите за децата и семейството, считам, че е добре да има взаимност, но при двама души които се обичат то би било идвало от сабосебе си според мен. ако искаш да имаш семейство в което да си щастлив може би трябва да кажеш сбогом на егоизма си и руги подобни качества.

Аз лично преди време, а и сега си прадставям идеалното семейство така:

Да се прибираш с нетърпение в къщи, защото там е то-семейството ти, най-близките ти хора и обичани същества!

Да ти е приятно да си с тези хора!

Да не се карат и сърдят хората, до колкото е възможно, да не се вика и крещи, а да има уважение и хармония, да се прощава, а не от мухата да се прави слон и лека полека....семейството да се разпадне или просто да не е то деално и любимо.

Децата ти да се радват че има любов, да дадеш и на тях тази любов, те да я дадат на друг...

Партньорите да са приятели, не само Любовници и съквартиранти.

Пасване в секса.

Това семейство в което е имало, има и ще има Любов-преминала под различни форми!

Желая на всички такива семейства, които виждат в мечтите си и много усмивки!

:3d_049:

Благодаря,да ти се връща тъпкано! :3d_064:

Линк към коментар
Share on other sites

Няма никакви идеалии и прочие, които да са действащи, или които могат да се "измислят".

Има закон за привличането.- Подобното привлича подобно. Всеки получава според това, което е дал- нито повече, нито по-малко....има си и закони друго- общо 12, според които дори и човек с "измислени" идеали, ще получи не според идеалите си, а спорет това, което сам той представлява.

С изключение на приятелството, всички други форми на взаимоотношения- семейни, родителски, синовни, роднински и т.н., си приличат по едно- липсата на свобода. Приятелството е за свободните хора, но в наши дни дори и то се гради на основи, различни от свободата.

Засега, идеали за "семейна кола" може да има- каквото и да измислиш, стига да има с какво да си го платиш, ще ти го направят, но в тази кола ще си возиш семейството, което винаги, ама абсолютно винаги е точно това, което си пожелал...друг е въпроса, за разликата между мисли и желания, и освен това, друг е въпроса доколко човек осъзнава истинските си желания...

За да опишеш човека, с който си щастлив да живееш, нужно е да започнеш с "Аз съм...", както иза да опишеш човека, с когото живота ти е ад, нужно е дза започнеш с "Аз съм"- и в двата случая описанието на другия не е необходимо...

Линк към коментар
Share on other sites

Има закон за привличането.- Подобното привлича подобно. Всеки получава според това, което е дал- нито повече, нито по-малко....има си и закони друго- общо 12, според които дори и човек с "измислени" идеали, ще получи не според идеалите си, а спорет това, което сам той представлява.

Изобщо не съм съгласна, че всички и всике получава това което е дал и обратното, дава това, което е получил. Иначе много уважавам твоите мнения и мироглед, но тук определно не си прав. На теория може би е така, но практиката показва друго. :3d_131:

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм бил съгласен и аз с тази гледна точка само допреди 3 години. Допреди три години бях готов да се заема да доказвам как аз съм дал това и онова, пък какво съм получил или неполучил, как съм се отнесъл към някой, пък той ка взел та ме е сритал с отношението си...

Но, всичко си е на място- без грешка, точно толкова колкото си дал, точно толкова получаваш- подлежи на проверка, и точност до знак, който калкулаторите не познават.

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм бил съгласен и аз с тази гледна точка само допреди 3 години. Допреди три години бях готов да се заема да доказвам как аз съм дал това и онова, пък какво съм получил или неполучил, как съм се отнесъл към някой, пък той ка взел та ме е сритал с отношението си...

Но, всичко си е на място- без грешка, точно толкова колкото си дал, точно толкова получаваш- подлежи на проверка, и точност до знак, който калкулаторите не познават.

Да житейският опит е много важно нещо, да не кажа и най - важното, но в личностните взаимоотношения за всеки случай и за всички е различно, общи са рамките. Има и много други неща от които зависят отношенията между двама, те не са само тук и сега...

може би в твоя случай е така, може би и много други, може би и във всички, но това което казваш сигурно се случва в период от време много разтеглив и за това не изглежда така! Дано да ме разбра какво имах предвид. :3d_009:

Линк към коментар
Share on other sites

точно толкова колкото си дал, точно толкова получаваш
:yinyang: в тоталния контекст

но,

всеки ден има задачи, които човек трябва да реши
Виделината и тъмнината

ефикасно откачване от миналото :angel:

Бог е свободен и дава колкото и когато реши :)

изгряването на Слънцето, което, като изгрява, ни дава нещо, без сами да знаем това. И всичко онова, което природата е вложила у нас, без да знаем, все внася нещо. Така внасят нещо у нас и растенията, и минералите. Всеки човек, когото срещнете, или всяка книга, която четете, все упражнява върху вас известно мощно влияние върху съграждане на човешкия характер. Това мощно влияние наричат „Божественото“ в човека.
Виделината и тъмнината Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Има закон за привличането.- Подобното привлича подобно. Всеки получава според това, което е дал- нито повече, нито по-малко....има си и закони друго- общо 12, според които дори и човек с "измислени" идеали, ще получи не според идеалите си, а спорет това, което сам той представлява.

За да опишеш човека, с който си щастлив да живееш, нужно е да започнеш с "Аз съм...", както иза да опишеш човека, с когото живота ти е ад, нужно е дза започнеш с "Аз съм"- и в двата случая описанието на другия не е необходимо...

Да, така е. Получаващ точно това , което си дал, със същата сила и качество.И не случайно, много от проблемите възникват именно тогава, когато не се покрият очакванията, когато не си наясно със себе си и очакваш някой друг да запълни празнините ти.

Друг е въпроса, когато си се освободил и разширил до степен да се раздаваш,защото ти самия вече си източник на непресъхваща любов,изпълнила цялото ти същество, всички твои празнини.

Линк към коментар
Share on other sites

Във взаимоотношенията ни като хора, независимо в коя посока погледнам- семейство, приятели, колеги и т.н., най-важния акцент е този според мен, да си зададем въпрос към нас самите "Имам ли идеали? Следвам ли ги? Какво е за мен любовта? Какво е за мен красотата и хармонията?, Какви са онези мои добродетели, които мога да споделя с другите (с човека до мен)?, Какви са недостатъците ми и имам ли желанието и волята да ги поправя така, че дори и спрямо онези, които ме ненавиждат, да не съм способен да ги проявя?...и т.н.

Идеал- въпреки че всички ние сме личности, по отношение на семейството нямаме всъщност идеали...имаме модели, стереотипи, наложени социално-етнически, морално-етични, религиозни и т.н. "матрици"..които най-често нямат нищо общо с това, което е нашето желание- то така и може да не достигне до съзнанието ни до последния ни дъх, но..в живота може пък и да се случи така, че да осъзнаем същината на желанието вътре в нас по отношение на някаква житейска насока, като семейството.

Защото, някак си по "подразбиране" се оформя някакъв шаблон,- мъж/жена, който се приема за семеен модел, но никъде не е речено, че този модел е:

-правилен по отношение на съотношението 1/1

-правилен по отношение на половете

-правилен по отношение на морал, етика и т.н. "обществени норми"

-правилен по отношение на понятия като любов, щастие, благоденствие...

Едва ли някой би си позволил да сподели своя "идеал", ако е извън "матрицата" мъж/жена- да речем за някой идеалът за семейство може да е двама мъже, или две жени, както и трима мъже, и три жени, или пък един мъж с 10-на жени, или пък обратното- една жена с 10-на мъже, или каквито и да е комбинации, сравними с геометрични фигури и т.н. Никой не би споделил подобен идеал, защото първоначално "матрицата" "мъж/жена", наложена му от най-ранно детство, по поодразбиране го прави "различен", често пъти "вината" п рави подобен човек жертва на самия себе си, както и жертва на обществото, квалификации като "извратен" и т.н...

Истината е, че няма идеали, има матрици- що се отнася до модел на взаимоотношения, в които има и доминиращ сексуален акцент...

Нашата слънчева система е един действащ пример за "идеал" за едно космическо семейство, от който всички земляни взимат пример, с изключение на хората...които взимат добре расфасовани и транжирани "идеали", дълбоко замразени и съхранени в морално-етично-религиозно-обществения "фризер", така че винаги ще има такива които да харесат "бутчето", други "крилцата", трети ще изберат друго...Цялото, такова, каквото Природата непрекъснато ни дава възможност да погледнем, и да опитаме, май сме го забравили отдавна...

Освен това, като хора, ние сме част от едно голямо земно семейство, в което хората са само един от повече от два милиона различни вида...

Линк към коментар
Share on other sites

да си зададем въпрос към нас самите "Имам ли идеали? Следвам ли ги? Какво е за мен любовта? Какво е за мен красотата и хармонията?, Какви са онези мои добродетели, които мога да споделя с другите (с човека до мен)?, Какви са недостатъците ми и имам ли желанието и волята да ги поправя

:thumbsup1::sorcerer: :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Подобното привлича подобно.

Айде сега, това е само част от истината, а тя е и двете.

П.П. Само да поясня, нямам идеали. За мен всички те са фиксации и пречат да виждаш. Гредата в окото.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Много, много ценна статия, написана сякаш злободневно но много точно, стегнато и свежо ...!

"Митът за идеалния партньор..."

http://www.zdrave.bg/?c=n&id=431&p=4

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Тайната на щастливия брак е... тайна... :D

Това не е нещо, което може да се систематизира!

Моя идеал си е моето семейство! Не мога да кажа "това и това ни прави семейство". Ние сме такова и това е факт! Всеки има право да развие и открие своя собствен идеал. Макар че думата идеал ми се струва доста неточна.

Това не е нещо, което може да се вкара в някаква матрица и да се произвежда на конвейр.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Преди имах идеал, но нямах семейство.

После разбрах, че от "идеал за семейство" човек се хлъзва към "идеално семейство",

а "идеални хора" няма ...

Сега нямам идеал, но имам прекрасно семейство.

Пожелавам ви много :3d_050::3d_109::3d_102::3d_049:

Линк към коментар
Share on other sites

Хубаво е човек да има идеал, но да не замесва насила други хора в него. Ако го направи, това означава, че им отнема свободата, че се опитва да наложи представите и очакванията си, че се опитва да ги направи зависими от възгледите си. Друг е въпросът ако хора със същите интереси се появят в живота му. Тогава те могат доброволно да работят съвместно и да си сътрудничат в общите неща.

Линк към коментар
Share on other sites

Идеала ми за семейство е като махна идеала и остане само семейство :) !Иначе тръгвам да гоня идеали ,а това не ми трябва.Мога да гоня идеал за себе си, но не и за семейни отношения!

Линк към коментар
Share on other sites

Ние имахме добро семейство докато не се намеси свекърва ми.За това съм виновна аз-допуснах я твърде близо.

Съпругът ми е паталогично привързан към майка си и я слуша за всяко нещо.Години наред семейството ни се крепеше на компромиси,които правех предимно аз.

Сега в живота ни се намеси кварталната цветарка-около 40 годишна жена без деца.Свекърва ми се устрои на работа при нея.Харесва я-била богата.

Да си я вземе за снаха-ще и подхожда по манталитет!От сърце и го желая!

Моите родители се разведоха когато бях на 11 години.Винаги съм искала моето семейство да е сговорно и щастливо.Направих всичко по силите си,но без резултат.Още в самото начало на брака ни бях обвинена, че родителите ми са разведени,че съм с висше образование а не печеля добри пари а синът-среднист печели и т.н.

Сгреших в избора си.Виновна съм си само аз.

Линк към коментар
Share on other sites

Не съжалявай.

Може би ще стигнеш до правилната формула, а с това ще промениш и характера си към по-добро.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...