Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Големите Аркани 1


Guest azbuki

Recommended Posts

ще си позволя да напиша нещичко,към което не бих могла да разсъждавам,но пък ще ми е интересно и поучително да ви прочета,ако развиете мисълта ми ...

? >>> звездата и 9 пентакли казват са от друго измерение...

? >>> за карта 6 чаши наскоро прочетох че е карта на времето,не е задължително да е в миналото,но пък намеква че човек може би е силно залепен за него,живее в спомени,представя си живота как би се развивал но реализирайки някак събитя от миналото.също така че човек се държи някак детински, по детски гледа на нещата.

? > и трите карти са интересни,и в интересна последователност ,сякаш нещо преди да си е отишло то се е завърнало,като жар птица , черпене на сила и енергия точно от онази незамираща сила от миналото.

само една вметка,ако може към мен да еотговора - как да разбера дали картите в случая говорят за връзката,отношения на двамата човека,която е едно цяло, или картите са за питащия,отговорът е отправен към него,нещата се слуват заради него такива?-дано съм ясна.

Редактирано от MEGGI
Линк към коментар
Share on other sites

И аз да питам след комбинацията от Слънце и Звезда се появи Смъртта на 3-та, защо усещането ми не е за край на надеждите, а по-скоро имам усещането за осъществяване на нещо, което е било немислимо/невъзможно досега, т.е. вече е реално и осъществимо? Бъркам ли?

Линк към коментар
Share on other sites

Тъкмо исках да публикувам една комбинация касаеща отношенията ми с някои. Паднаха се интересни карти. Звездата, 6 чаши и 9 пентакли. Отношенията ми с този човек са много странни. Подобно нещо не ми се е случвало независимо дали ще продължат и за в бъдеще.

Ивета какво мислиш за посланието на Звездата тук? Другите също ако искат да се включат.

Честно казано, тук Звездата няма участие в преките ви отношения.

Наблюдава се инверсия - тук Звездата е символ на миналото, а 6 чаши - символ на бъдещето. 6 чаши и 9 пентакли чертаят общи пътища и аз ги приемам за една карта. Странно, но факт. Радвам се, когато Звездата е нихилирана по този начин - едно гадно минало е на път да изчезне, вероятно е някои уроци да са научени. Но се наблюдава и много силна емоция, но далеч не мога да я определя като любовна, тук става дума за нещо по-голямо. Акцентът е изместен в друга посока.

Историята ще продължи :)

Линк към коментар
Share on other sites

Още едно допълнение за тази комбинация: два ключа от Таро да понесат една пълна чаша (Психея), това е метафората.

Дори и сън да е, той е активно сънуване.

Това ми напомня за мита за Ерос и Психея.

Линк към коментар
Share on other sites

Ще се върна за кратко на Императорът с една вметка: за гледания, свързани с бизнес и пари, той е много добра карта, защото дава стабилност в инвестираните пари, добър деманд план; изобщо набляга на доброто планиране с пресметнати рискове и т.н. Освен това, всичко се контролира добре. Това обаче не се отнася за гледания за семеен бизнес или личен. Императорът дава добри резултати при общи усилия на повече хора.

Това обаче не може да се каже за Императрицата за подобни въпроси, тя се е отнесла по-скоро в мечтите за успех, без сериозен план и подготовка.

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да попитам нещо. Падат ли бариерите на Императора ако вместо Маг и Император имаме Маг и Жрец? Цялата комбинация е Маг, Жрец и Асо чаши. Имам чувството, че това Асо разваля всичко.

Как мислите?

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да попитам нещо. Падат ли бариерите на Императора ако вместо Маг и Император имаме Маг и Жрец? Цялата комбинация е Маг, Жрец и Асо чаши. Имам чувството, че това Асо разваля всичко.

Как мислите?

Права си, разваля всичко.

Единственият вариант е, ако Асото беше обърнато. Но още от пътя на Папата имаме размиване на посоките и личността по Магът не е твърде убедена, затова, нещата са увехнали. Струва ми се, че на този етап, това е по-добрият вариант, поне за сега, за това време. После ще е друго.

Редактирано от Ивета
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Има генетична зависимост между три от Големите Аркани в Таро (разбира се, такава имат и други подобни карти, но тук акцентът, нюансът е друг).

Тези три карти са Справедливостта, Умереността и Звездата. Всяка една от тези три карти е стъпало към другата, надграждане на ситуация, обогатяването й с нови елементи. Особено това лесно се вижда, когато си гледаме за проблемни ситуации и започва да ни се пада Справедливостта, която, напред във времето става Умереността, и най-накрая - Звездата. Този триптих от карти е изключително показателен за нивото на осъзнатост и на честния поглед към себе си, към друг, към живота си. Как и по колко плащаме за грешките си, за ината си, за егоизма. Доколкото психиката ни е здрава ... И т.н.

Защо според вас е така и какво според вас, всяка една от тези карти значи, особено в развитие, както следва: Справедливостта, Умереността и Звездата?

Задавала съм въпроси за отношения през няколко месеца и май се получи нещо като това, за което е писала Ивета:

На 21.04.12 - Какво е отношението на Ст. към С.? - Справедливостта, Кралица чаши, Дяволът.

Днес, същият въпрос - 9 камъни, 9 чаши, Умереността.

Така ли е наистина? Според вас нещата към Звездата ли вървят?

Като информация - С. го харесва много, но Ст. се държи дистанцирано; няма връзка към момента според мен само заради Ст.

Линк към коментар
Share on other sites

Диана, не знам защо реших да погледна тук, но защо не пробваш да сравняваш като мериш отношението на един човек към друг чрез махало и измерителна скала.

Може и по-точно да се види отношението чрез един друг метод, тъй като Ивета е права, че има генетична връзка между арканите, която съответства на генетичните вериги между енергийните центрове у човек, които пък генетични връзки се проявяват и в отношенията между двамата човека на базата на привличане, отблъскване, потискане, допълване на техните генетични вериги.

Линк към коментар
Share on other sites

Може с махало, да, но нали искам да тренирам с таро :)

Какво е това за генетичните връзки, не можах да разбера?

Линк към коментар
Share on other sites

Има генетична зависимост между три от Големите Аркани в Таро (разбира се, такава имат и други подобни карти, но тук акцентът, нюансът е друг).

Тези три карти са Справедливостта, Умереността и Звездата. Всяка една от тези три карти е стъпало към другата, надграждане на ситуация, обогатяването й с нови елементи. Особено това лесно се вижда, когато си гледаме за проблемни ситуации и започва да ни се пада Справедливостта, която, напред във времето става Умереността, и най-накрая - Звездата. Този триптих от карти е изключително показателен за нивото на осъзнатост и на честния поглед към себе си, към друг, към живота си. Как и по колко плащаме за грешките си, за ината си, за егоизма. Доколкото психиката ни е здрава ... И т.н.

Защо според вас е така и какво според вас, всяка една от тези карти значи, особено в развитие, както следва: Справедливостта, Умереността и Звездата?

Браво за интересния въпрос!

Аз бих добавила, че всички те са предхождани от Страшния съд - след него започва да се случва Справедливостта. А преди него може да е имало и Обесен, тук е въпрос на ситуация. След големия трус, по-скоро застъпвайки го, човек започва да плаща за каквото е сътворил, и, освен това, Справедливостта е действена карта - тя се случва, тя е урок, който се стоварва, независимо дали си готов за него или не. Тогава е силно вероятно повечето хора да се питат "ох, защо на мен", "с какво заслужих", "докога ще е така", и т.н. Всякакви събития, чиято предистория се е трупала "в сметката", те тогава се заплащат. Тъй като психиката и тялото са две същности, които са неразделни, на което древната гръцка философия е отделила особено внимание, логично е, че психическата реалност в такъв момент добива физически измерения. Както Ивета говори за егоизъм, за инат, за всичко, което сме пренебрегнали да видим, за всичко, което не сме искали да признаем, всичко, което като една прииждаща мътна вода изведнъж разбива бента и се излива в материалното ни битие, в съвсем материална форма.

Логичността на генетиката при следващата карта Умереността идва оттам, че докато тези събития се преживяват, въпросите не би трябвало да са "защо на мен", а "как се стигна дотук", "какво направих аз, за да се случва това, къде е моята грешка". Много пъти сме си говорили що за изкуство е Умереността - да се приемеш, да приемеш истината с осъзнатост, с хладнокръвие, без излишни емоции, да видиш своята и чуждата история непредубедено и да я приемеш. Тук не става дума за налагане на контрол върху бесовете, а за разбирането, приемането и овладяването на Дявола в нас.

А Звездата е единствената логична карта - завършек на серията. Тя е лечението, успокояването, надеждата. Тя отново е урок, но за разлика от Справедливостта, с която започнахме, тя е урок за душата. Един пример, понякога, като се пада в гледания за любов, много често гледащият се подвежда, че тя е някаква щастлива комета, която ще реши всички проблеми, щастлива е донякъде, да, от гледна точка на шанса, който се дава, да поправиш грешка, от която няма как да избягаш. И резултатът може да е добър. Но и за нея се плаща. Тя е и повтаряща се ситуация - провалил ли си се преди, ще я видиш пак. И ще бъде почти същото, като преди. Звездата иска търпение, постоянство и отдаденост, като повечето пъти това носи и страдание, но ако урокът на предните карти е усвоен добре, тя ще донесе и успокоение.

Давам пример с едни карти по темата - Рицар жезли, Страшен съд, Звезда, на въпрос какво е отношението на баща към син - родителите са разведени.

Още две двойки карти от мои комбинации - Страшен съд, Умереност и Кулата, Умереността. Ето тук се вижда колко брънки на веригата са пропуснати и как някои скокове не са възможни от раз.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Връщам се на картата Магът, с която всяко пътуване в Таро започва и свършва. Магът има основна роля в тълкуването на другите карти, защото, ако процесът е правилен, то и ефектът от картата ще е голям и ще изпълни предназначението си.

Вероятно трябва да направя нова тема, която да озаглява Танцът на Мага, защото без този танц, познанието не би било възможно. Това е онзи танц, който кара и другите карти да се запалят от искрата на онзи извечен импулс, дремещ дълбоко в забравеното ни битие на все още непробудени хора.

Събудете Мага у себе си, за да пробудите и цялата машина на Таро за съзнателен живот.

Ще си позволя да се цитирам от една друга тема, което мнение намирам за удачно да публикувам и тук.

Обособяването на личността като център на Азовото битие, намира пристан в картата Магът. С нея започва човешкото и там свършва. Магът е единствената карта в Таро, в която човешкият дух и воля намират реализация.

Няма случай, в който, Магът да е на ключова позиция, и реализацията на човешкия потенциал да зависи от други, външни на човека, условия. Анализирането на картата Магът в различните подредби винаги напомня и потвърждава едно нещо: победата на човешката воля над „сляпата” съдба. Древното разделение между Богове и човеци (смъртни), първите играещи и се забавляващи с човешката съдба на простосмъртните, придобива ново значение.

Древният мит за Прометей оживява като значение и послание в картата Магът в ролята му на борещ се за човешките права: огънят на волята на знанието, а и на теургията (магията), може да бъде запален единствено от един съзнаващ и самоосъзнаващ се Аз. Времето, в което Магът се осъществява е обособено и отграничено от Глупакът (несъзнаваното, Нощта на Брама), и Светът (Индивидуацията по тълкуването на Юнг, Денят на Брама). В контекста на 5-та раса, Магът е олицетворение на отделения от Бога човек, на "захвърления в небесата" (по Сартр) и оставен сам на себе си пробуждащ се дух, както Висшата Жрица е синтез, необособеност/неотграниченост на човешката воля да се ОТДЕЛИ по време на 4-та раса на Атлантите.

В картите Таро, освен всичко, което трудно се вижда от пръв поглед, се наблюдава и броене, обратно на часовника. Ако приемем, че времето е линейно, и ако се тръгне от точка А, трябва да се мине през Б, за да се стигне В, то системата на Таро е едно от малкото доказателства, че времето е само човешка проекция, и минало, и бъдеще препускат по спиралата на едно трудноуловимо Настояще … Примери много: водени от рамките на един времеви континуум, хората ограничават Времето единствено до биологичното време, в което реално се раждат, остаряват и умират. Това обаче е погрешно, особено при тълкуване на картите Таро. Докато не се приеме, че картите не зависят от нашите представи (в повечето случаи те са социално обусловени и маргинализирани), никога няма да се разбере кое в картите е условно минало събитие, кое е условно настоящето и кое – условно бъдещето.

Пример: до два месеца ще се случи ли еди какво си? Колелото на съдбата, Паж жезли, Влюбените.

Ако в подредбата се появи Магът, времето се „сгъстява” и винаги се отнася до кратки срокове: магът е онова задвижващо ядро и мотор, което може да доведе до реализация и отговорът е ясен: планирането на действията е ПРЕДВИДИМО. Дори и последна карта да е Колелото на съдбата (това е картата, която може да стопира и блокира всичко, аз дори я наричам Великото Мълчание), това нейно влияние не би попречило на Магът да изчака и да потърпи, докато развие потенциала си, защото процесът на планиране вече е ФАКТ.

Магът, образно казано, е това, което във философията на Веданта е известната максима „Няма дим без огън”. Т. е. Магът е онова състояние, в което личността вече е част от причинно-следствения план на битието. Освен това, отговорностите като последствия, са осъзнати. Магът е колелото, което задвижва Самсара – а именно човешката воля и инвенция за промяна. Магът променя световете вътре в кръга на човешкото съществуване, но не и извън него. Картата неправилно се превежда по този начин. По правилното би било да се назовава „Великият променящ Аз”. Оттук символиката с Висшия Манас е очевидна, който е и символ на 5-та коренна раса, Петият принцип. Затова, особено ако около картата Магът преобладават пентакли, материализацията и проявлението в света е сигурно. Независимо дали се отнася до купуване на жилище, брак или далечно пътуване, осъществяването ще е факт, а не сън в будно състояние.

За да се осъществи и пробуди Магът е необходимо едно истинско историографско вглеждане, но най-вече anamnesis (припомняне) на единството ни с онова първично надчовешко минало, някои го наричат архаично битие на човека. Т.е. да си припомним всички митични събития и перипетии на Героя.

Линк към коментар
Share on other sites

Наскоро ми се паднаха Колелото - Императора - Кралица чаши на въпрос дали нещо ще се случи, без да съм задавала конкретен период, защото въпросът, мисля, не го изискваше.

Първоначално ми изглеждаше сякаш този Император потъва в кралицата и шансовете за успех са изчерпани още преди да се е започнало... И сега продължавам да го мисля, защото Императора едва ли би искал да създаде устои върху плаващи пясъци. Въпреки това има нещо, което не разбирам - имам чувството, че в цялата суматоха, Кралица чаши все ще успее да промени нещо, дори и като цяло резултатът да е непълен и желанието или любопитството на питащия - незадоволено. Но защо тогава Колелото не се явява на трета позиция, може би трябва да бъде научен някакъв урок?

Странното в случая е, че след няколко дни бях задала подобен въпрос, при който се появиха същите карти, при положение, че ги бъркам доста, или поне аз си мисля така :)

Редактирано от Димитрина_
Линк към коментар
Share on other sites

Това, което ще напиша може и да не е точно за тази тема, но не намерих по-подходяща.

Бях си обърнала в колодата всяка седма карта и така стояха, около седмица, но нещо ме притесни изведнъж, щото там беше и Ас пентакли обърнат, а и разни сънища покрай това, та реших да си изправя картите. Докато ги обръщах, Дяволът все едно оживя и ми се засмя, почувствах някаква страшна сила в този момент. Случвало ли ви се е и на вас това с други карти и имате ли обяснение защо става?

Линк към коментар
Share on other sites

Това, което ще напиша може и да не е точно за тази тема, но не намерих по-подходяща.

Бях си обърнала в колодата всяка седма карта и така стояха, около седмица, но нещо ме притесни изведнъж, щото там беше и Ас пентакли обърнат, а и разни сънища покрай това, та реших да си изправя картите. Докато ги обръщах, Дяволът все едно оживя и ми се засмя, почувствах някаква страшна сила в този момент. Случвало ли ви се е и на вас това с други карти и имате ли обяснение защо става?

На мен - не точно така. Преди време бях писала май за мои сънища, където усещах различни и много силни присъствия на някои карти, на Дявола също, и всичко това след като си бях направила портите, тоест съвсем буквално много неща се бяха "отворили". При теб с обърнатото Асо може да е станало същото, не знам. Аз нямам такъв опит, по принцип не държа обърнати карти в колодата.

Линк към коментар
Share on other sites

В чата, Ивета засегна една интересна тема, за проявяването на някои карти и тъй като за мен е важно и интересно като инфо, го поствам тук:

Ивета: Има някои карти в таро, които все още не са достатъчно живи, няма енергия, която да ги оживи - човешка енергия, мъртви са на тоя етап и това са човешките карти. Не е странно, не е странно и че не са ключовете в таро - Император, Императрица, Глупак, Светът, Колесницата също.

Те са полуживи карти и затова и често не значат нищо в гледанията.

Висшата жрица пропуснах.

На тоя етап са живи - като обърнати, тъжно, а!

J: ние трябва да ги задействаме с нашата енергия?

I: С архетипите, с несъзнаваното си.

Я ми кажи, коя жена наистина се усеща като жена? Че аз такива познавам може би само две. За да бъде пробудена Императрицата.

J: това е много тъжно.

I: ама е факт.

Мъртъв арехтип -- мъртва карта

J: Да, сещам се, че се писа за това във форума - векове наред умъртвяване на този архетип.

I: да, точно! Това е в таро и йоруба. В тия култове тези архетипи са живи. Бе тия хора са уникални, ние приказваме глупости, като чета форуми, книги, дивотии. Вчера говорих за двете лица на Императрицата -

като ерзули фреда и ерзули дантор.

Но и това няма как да се обясни, просто щото и тия две лица са мъртви за нашата част от планетата. Убихме всичките си древни богини, остана ни само една безжизнена и молитвена богородица...какво искаме? Женствеността е убита и примирена до майчинство. Не става така.

J: то и майчинството е съмнително, да се осъществиш като жена.

I: същото е и с Императора - всички древни богове са мъртви, останахме само с аскезата и отрицанието. Ако ви остане време и намерите книгата, я прочетете непременно - Творение в черно на Маргьорит Юрсенар.

И още една по същата тема: Юлиан на Гор Видал.

Защо ви казвам това, за тези книги - Юлиан е последният римски император, който е искал да върне многоезичеството и красотата на древните култове, но е наречен Юлиан Отстъпник.

Уникални книги, по-скоро историографски, не толкова художествени.

Линк към коментар
Share on other sites

Eдна комбинация, която е пълно прецакване:

10 Колелото, 5 Меча и 0 Глупакът

въпросът беше струва ли си нещо...като оптимист мога да си помисля, че по пет меча (все пак може този път аз да тържествувам) и Глупакът, този път мога да успея, но най-вероятно схемата ще се запази - тук не можеш да победиш....

Все пак може и да пробвам, за да си затвърдя резултатът.

Линк към коментар
Share on other sites

Eдна комбинация, която е пълно прецакване:

10 Колелото, 5 Меча и 0 Глупакът

въпросът беше струва ли си нещо...като оптимист мога да си помисля, че по пет меча (все пак може този път аз да тържествувам) и Глупакът, този път мога да успея, но най-вероятно схемата ще се запази - тук не можеш да победиш....

Все пак може и да пробвам, за да си затвърдя резултатът.

Аз не намирам 5 меча за оптимистична, а Глупакът тук бих тълкувала буквално. Това е като пореден опит за чупене на главата. По мое мнение ще останеш разочарована.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Здравейте, ако все още има някои :)

Изтеглих карти, в които преобладават големи аркани и не съм сигурна в значението им, затова ще съм благодарна ако някои има какво да каже :)

Първият въпрос е дали Х. ще поеме инициативата в отношенията ни :

Луна, Глупак, 9 жезли

според мен този човек е объркан и сам не знае какво иска и какво да прави, затова е взел една пасивна позиция.

Тогава попитах, какво ще се случи ако аз поема инициативата и изненада:

2 меча, Жрица, Жрец

идея нямам какво значат жрица и жрец заедно, търсих из форума, но не намерих, затова ви моля ако имате идеи да споделите :)

Просто неискам един ден да разбера, че е имало някакъв шанс и аз съм го пропиляла или може би картите говорят, че е имало промяна в отношенията (2меча), но всичко остава така,както е ( жрица и жрец)... нямам идея....

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Здравейте, ако все още има някои :)

Изтеглих карти, в които преобладават големи аркани и не съм сигурна в значението им, затова ще съм благодарна ако някои има какво да каже :)

Първият въпрос е дали Х. ще поеме инициативата в отношенията ни :

Луна, Глупак, 9 жезли

според мен този човек е объркан и сам не знае какво иска и какво да прави, затова е взел една пасивна позиция.

Тогава попитах, какво ще се случи ако аз поема инициативата и изненада:

2 меча, Жрица, Жрец

идея нямам какво значат жрица и жрец заедно, търсих из форума, но не намерих, затова ви моля ако имате идеи да споделите :)

Просто неискам един ден да разбера, че е имало някакъв шанс и аз съм го пропиляла или може би картите говорят, че е имало промяна в отношенията (2меча), но всичко остава така,както е ( жрица и жрец)... нямам идея....

 

  Здравей, Allina

Според мен си напълно права за първата комбинация-човекът е като в мъгла-иска му се да направи нещо, но сам не знае дали ще може да превъзмогне страха си и ще действа. Бездействието не идва от липса на инициатива или на чувства, а по-скоро заради някаква нерешителност и несигурност. От друга страна пък, както показва втората комбинация, ако ти поемеш нещата в свои ръце, връзката от инертност и пасивност (2 меча), може би ще премине на по-високо ниво, Жрицата и Жрецът взаимно се допълват според мен- за това, което Висшата жрица доверява на интуицията си и избира да разкрие в правилния момент, Папата приема и споделя своите знания и опит. Може би човекът до теб да има нужда от тласък, а след това да поеме част от инициативата и той :)

P.S.: Не съм навътре с тълкуванията на Таро, особено с Големите аркани, но бих се радвала ако поста ми ти е от помощ, въпреки закъснението  :D   Ако пък вече е имало развитие по проблема- ще е хубаво да споделиш.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Така, пускам и тук комбинация само от Големи Аркани: Обесеният, Влюбените, Луната.

На пръв поглед - мъгли, на втори обаче - ги няма. Идеи?

 

Тази комб. отдавна е пусната, но сега като разглеждах темата я загледах и ми хрумна - 

Отдавна вкочанен, някой се е размърдал, най-вероятно подтикнат от промяна в затвора си и тръгва уплашен напред. Чудя се тук Влюбените могат ли да са съзнателен избор...на Обесения може ли да му писне да чака  :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Интересно ми е, когато отговор с изтеглен голям Аркан се окаже всъщност не толкова патетично силен и разтърсващ в действителност...

Например преди известно време се чудих как ще се развие изграждането на терен на един мой проект.

Картата, която изтеглих беше Кулата... бая стресираща карта..., чудех се дали всичко е наред.

Сега преди няколко дни се оказа, че на същото място желаят да развият изцяло нова концепция, така че проектът няма да бъде изпълнен и има нужда от нов.

И така, какво ми каза Кулата? Нещата ще се провалят с гръм и трясък!?

Ами съвсем не, нормално е след известен период от време идеите да се променят, особено ако не са станали реалност. А сега ще имам и още работа, което всъщност е добра новина.

Хм, знаеш ли и аз имам такъв опит и наблюдения с тая Кула. Вече.

Мноооого й се стряскам като я видя, струва ми се, че всичко ще отиде към провал и т.н. А то, просто промяна наистина и то някак все за добро. Ще взема да си сменя разбиранията за тази карта :)

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...