Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Въпрос относно... Бог


Станимир

Въпрос относно... Бог  

7 гласа

  1. 1. Дали Бог намира себе си за достатъчно добър?

    • Да
      4
    • Не
      3


Recommended Posts

Как мислите: Дали Бог намира себе си за достатъчно добър?

П.П. Анкетата съм я сложил между другото. По-важни са разсъжденията по въпроса.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 28
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Думата "добър" е част от двуполюсния модел.

А двуполюсният модел е само част от всичко, което е Бог.

Няма как да гласувам, Стан. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Бог би трябвало да е всичко. Би трябвало да няма нищо извън Бог. Бог надали може да се вмести в рамката "добър". Пък чак и достатъчно добър. :) Достатъчно добър, спрямо кого?

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Бог би трябвало да е всичко. Би трябвало да няма нищо извън Бог. Бог надали може да се вмести в рамката "добър". Пък чак и достатъчно добър. :) Достатъчно добър, спрямо кого?

Например спрямо това, което би могъл да бъде.

Линк към коментар
Share on other sites

Думата "добър" е част от двуполюсния модел.

А двуполюсният модел е само част от всичко, което е Бог.

Няма как да гласувам, Стан. :)

Добър и лош наистина са относителни. Затова поставих въпроса от гледната точка на Бог. Доброто и злото все пак не са едно и също нещо.

Линк към коментар
Share on other sites

Не мога да си представя Бог с комплекс за непълноценност. :D При следващата ми среща с него ще му задам този въпрос. Тук съм описал първата ни и засега единствена среща ;)

http://www.sibir.bg/blog/momchev/?blogPage...mp;artID=375646

Линк към коментар
Share on other sites

предлагам темата да бъде изтрита.

най-малко заради амбициите ви този портал да бъде духовен.

според редица философии и религии" БОГ Е НЕПОЗНАВАЕМ".

Така че, нека някои псевдофилософи, да не си напъват аспиринчетата.

ние живеем в дуалистичен свят , защото се намираме точно там, където трябва да бъдем.

но изобщо не е трудно да се допусне ,че съществуват и светове, които не са дуалистични.

Линк към коментар
Share on other sites

Не мога да си представя Бог с комплекс за непълноценност. :D При следващата ми среща с него ще му задам този въпрос. Тук съм описал първата ни и засега единствена среща ;)

http://www.sibir.bg/blog/momchev/?blogPage...mp;artID=375646

Е, комплекс за непълноценност е силно казано. Пък и веднага мога да контрирам с въпрос: А да не би Бог да си мисли, че е постигнал всичко? Всъщност става въпрос за това дали Бог се развива или повече няма накъде. Ако Бог няма накъде да се развива, обаче не означава ли, че той е ограничен и не е безкраен? Ако се развива, не означава ли, че все още не е постигнал съвършенство?

Казваш, комплекс за непълноценност, но такъв комплекс няма място, ако правиш всичко най-добро според условията и възможностите си. И тук възниква въпросът неограничени ли са възможностите на Бог? Ако са ограничени, от какво са ограничени и какви са възможностите му при определени условия да преодолее тези ограничения, т.е. да претърпи развитие?

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

предлагам темата да бъде изтрита.

най-малко заради амбициите ви този портал да бъде духовен.

според редица философии и религии" БОГ Е НЕПОЗНАВАЕМ".

Така че, нека някои псевдофилософи, да не си напъват аспиринчетата.

ние живеем в дуалистичен свят , защото се намираме точно там, където трябва да бъдем.

но изобщо не е трудно да се допусне ,че съществуват и светове, които не са дуалистични.

Темата е в „Разговорки“, за да не се взима прекалено насериозно от участниците във форума. Целта на темата са разсъжденията, а не достигането до някакъв точен отговор. Самата тема е далеч по-сложна и обхватна отколкото изглежда, затова че до единомислие няма как да се стигне.

Дуалистични светове – недуалистични светове –> дуализъм

Линк към коментар
Share on other sites

И аз съм се чудил дали Бог се развива, или пък е абсолютен. Ако е абсолютен, това значи че е ограничен. Ако предположим, че се развива - според някои вярващи това твърдение звучи богохулствено, защото няма как нещо да му липсва на Твореца. От друга страна се питам, какъв ще е този Бог дето се развива и дето те първа ще може да прави нещо дето не е могъл да прави като е бил по - неразвит. Пък ако е абсолютен, как така ще е ограничен и несъвършен. Не мога да си представя Бог и ограничения.

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

1.3. Рече Бог: да бъде светлина. И биде светлина.

4. Видя Бог, че светлината е добро нещо

...

8. Твърдта Бог нарече небе. (И видя Бог, че това е добро.)

...

26. След това рече Бог: да сътворим човек по Наш образ, (и) по Наше подобие...

27. И сътвори Бог човека по Свой образ, по Божий образ го сътвори; мъж и жена ги сътвори...

28. И благослови ги Бог....

1.31. И видя Бог всичко, що създаде, и ето, беше твърде добро.

...

(оттук започва да се говори само за Господ Бог)

2.5. и всякакво полско храсте, което го нямаше още на земята, и всякаква полска трева, що не бе още никнала; защото Господ Бог не пращаше дъжд на земята, и нямаше човек, който да я обработва

2.7. И създаде Господ Бог човека от земна пръст и вдъхна в лицето му дихание за живот; и стана човекът жива душа.

2.8. И насади Господ Бог рай в Едем, на изток, и там настани човека, когото създаде.

(Тук вече не пише да видя че е добро, както и по-нататък)

....

Започват проблемите с най-сложното сътворено същество човека, та и до днес.

...

6.6. и разкая се Господ, задето беше създал човека на земята, и се огорчи в сърцето Си...

ПЪРВА КНИГА МОИСЕЕВА

БИТИЕ

Мисля че:

Дали Бог намира себе си за достатъчно добър? Да.

Дали Господ Бог намира себе си за достатъчно добър? едва ли

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Дали Бог намира себе си за достатъчно добър?

Божествено СЕБЕ?? :D :D :D

Безгласна съм.

Ама погледнах резултатите с празен клик на бутона.

Линк към коментар
Share on other sites

Дали Бог намира себе си за достатъчно добър?

Божествено СЕБЕ?? :D :D :D

Безгласна съм.

Ама погледнах резултатите с празен клик на бутона.

Ами Бог без СЕБЕ, аз бих го отъждествил изцяло с космичните закони, които са съвършени, неизменни, вечносъществуващи, но и несъзнателни. Всичко, което има себе е подчинено на тези закони и се развива. В никакъв случай не бих поставил Бог над тези закони, защото това би означавало, че те са сътворени, променими и несъвършени.

Всичко съществуващо е подчинено на космичните закони, но в същото време съобразявайки се с тях, може да си сътрудничи с тях, да ги използва за постигане на целите си.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Бог си е Бог!Той си е такъв,какъвто е.Само ние хората можем да му приписваме качества като добър или лош,в зависимост от ситуацията в която се намираме.

Линк към коментар
Share on other sites

2. Не си прави кумир и никакво изображение на онова, що е горе на небето, що е долу на земята, и що е във водата под земята, не им се кланяй и не им служи.

3. Не изговаряй напразно името на Господа, твоя Бог.

................................

:P

Линк към коментар
Share on other sites

Бог си е Бог!Той си е такъв,какъвто е.Само ние хората можем да му приписваме качества като добър или лош,в зависимост от ситуацията в която се намираме.

Бог няма ли качества? Значи, когато човек обича, това не е от Бога; когато е добър, това не е от Бога; когато е искрен, това не е от Бога? Никой не отрича, че Бог е такъв, какъвто е. Никой не отрича, че Бог е непознаваем в своята пълнота и цялост. Това обаче означава ли че не трябва да се стремим да го опознаем доколкото ни е възможно и да си имаме представа за Него? Аз не твърдя, че моята ограничена представа за Бог е идентична с Бог. Но това, как аз си представям съвършенството е пряко свързано с мене самия, с това до каква степен съм в състояние да проявя божественото в себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

Допустимо е и да е така... не знам...

Но на мен все ми се струва, че себето е ограничение и представите му - също. Бог би следвало да е нещо извън това себе, и извън възможностите за представа на това себе.

Нашият ограничен ум, нашето човешко сърце, нашите мисли... не могат да поемат онова, що е Бог. Ние сме предел, рамки сме, Бог е извън нас и навярно много далече от нас. В същото време и съвсем близо... защото ако някой разчупи себето може би ще успее да поеме глътка от Него...

Линк към коментар
Share on other sites

Бог няма ли качества? Значи, когато човек обича, това не е от Бога; когато е добър, това не е от Бога; когато е искрен, това не е от Бога? Никой не отрича, че Бог е такъв, какъвто е. Никой не отрича, че Бог е непознаваем в своята пълнота и цялост. Това обаче означава ли че не трябва да се стремим да го опознаем доколкото ни е възможно и да си имаме представа за Него? Аз не твърдя, че моята ограничена представа за Бог е идентична с Бог. Но това, как аз си представям съвършенството е пряко свързано с мене самия, с това до каква степен съм в състояние да проявя божественото в себе си.

Аз така и не разбрах къде е божественото в теб. Нали сам казваш, че си имаш представа. Прав си, че има пряка връзка с теб, ама как реши, че така проявяваш божественото, не можах да разбера.

Ама аз и въобще не мога да се ориентирам в темата...

Веднага след "Бог" ми се губят смислите на "намира", "себе", "достатъчно" и "добър".

Линк към коментар
Share on other sites

Аз така и не разбрах къде е божественото в теб.

Ами в мен.

Нали сам казваш, че си имаш представа. Прав си, че има пряка връзка с теб, ама как реши, че така проявяваш божественото, не можах да разбера.

Проявявам го според представата си за това, кое е божествено. Вече го посочих. Не е въпросът дали проявявам божественото, а доколко.

Ама аз и въобще не мога да се ориентирам в темата...

Веднага след "Бог" ми се губят смислите на "намира", "себе", "достатъчно" и "добър".

От една страна е хубаво да не се принизява Бога до човека, но от друга разделянето му от човека с непреодолима пропаст е по-лошо. Просто е необходимо човек да може да разграничи собствените си представи от действителността и да не смесва двете. Това не означава, че човек не трябва да има свои представи за нещата (Бог включително), но да не ги приема за нещо повече от това, което са.

Линк към коментар
Share on other sites

Допустимо е и да е така... не знам...

Но на мен все ми се струва, че себето е ограничение и представите му - също. Бог би следвало да е нещо извън това себе, и извън възможностите за представа на това себе.

С първото изречение съм напълно съгласен. С второто също не мога да кажа, че не съм съгласен. А Бог дали не се състои от една съзнателна част – ограничено (макар и невъобразимо по размер за нашите съзнания) себе, и една извън всякаква възможност за осъзнаване част – абсолютна, неизменна и съвършена? Ведантистите говорят за Брахман и Парабрахман. Едното се развива, другото е съвършено, но и двете са едно и също. Едното вечно се ражда и умира с всяка манвантара, другото е непородено, неизчерпаемо и неунищожимо.

Линк към коментар
Share on other sites

О... Не, че съм бил в храма в Делфи, ама...

Човек не може да борави с действителности, а само с представи и всяко друго твърдение означава фундаментално непознаване на човешкото същество.

Непознаване, изковано от гранит и недопускащо в себе си дори природна светлина, да не говорим за Неизменната. Жълтите точки по стените ни, колкото и да им повтаряме, че са небесни тела - звезди, няма да се превърнат в такива...

Какво да казвам за Бог...

Линк към коментар
Share on other sites

И аз не разбирам въпроса.

Ако се опитам да вържа смислово думите в него, се получава едно персонофициране на Бог, което ... А бе, все едно да попитаме "Гравитацията достатъчно добра ли е?" :P

Поне аз така възприемам нещата. Може и да не си го тълкувам правилно. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Гравитацията е несъзнателна. За персонифицирането на Бог споменах в предходното си мнение.

Как разбираш въпроса е пряко свързано с това как разбираш Бог. С казаното не твърдя, че разбирам Бог. Не твърдя и, че ти не го разбираш.

Линк към коментар
Share on other sites

А Бог дали не се състои от една съзнателна част – ограничено (макар и невъобразимо по размер за нашите съзнания) себе, и една извън всякаква възможност за осъзнаване част – абсолютна, неизменна и съвършена? Ведантистите говорят за Брахман и Парабрахман. Едното се развива, другото е съвършено, но и двете са едно и също. Едното вечно се ражда и умира с всяка манвантара, другото е непородено, неизчерпаемо и неунищожимо.

:thumbsup::1eye:

8.16. Всички светове включително светът на Брахма - са подложени на периодично рециклиране, о Арджуна...

8. 18. С идване на деня от непроявеното възникват всички прояви, с настъпването на нощта те отново се разтварят в него.

8. 20. Но отвъд пределите на тази непроявена, има друга Непроявена Вечна природа, която не загива със загиването на съществата.

8. 21. Това Непроявено е Непреходното, което е висша цел.Който го достигне, не се превъплъщава повече. Това е моят Вечен Дом [Парам Дхам]

------------------

9.3. Който не вярва в този път и не Ме достига, се връща пак да се преражда в този [гробищен] свят ...

9. 4. Цялата Вселена е пронизана от моята непроявена природа, всички същества пребивават в Мен, но Аз не пребивавам в тях.

[Както каза Сведенборг, "Бог не е в пространството".]

-----------------------------------------

3.22. О Парта, не съм задължен да изпълнявам каквато и да е работа в трите свята. Нищо не е непостижимо за Мен, но все пак Аз действам!

3.23. Защото ако не работя постоянно, всички ще последват Моя път [потъвайки в мързел].

3.24. И тогава тези светове биха се превърнали в руини, а Аз - в причина за корупцията и гибелта на всички същества.

Бхагават Гита

Тка че май и Господ Бог е доволен също, но си казва, още мога!

Нов ден, нови грижи, а и нов късмет.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...