Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Иво

Що е смирение?

Recommended Posts

Какво друго може да значи смирението, освен да изживееш в пълна степен "Да бъде волята Ти!" Значи, не моята, а Твоята, Господи! Всичко други си отива към великолепния образ на Чарз Дикенс- Юрая Хийп. Ама колко е нищ!!! А читателите на Дикенс знаят какво се крие зад това!!! Честно казано, резултатите от нашите житейски напъни явствено говорят, че сме далеч от това състояние. Но то не с постига лесно. Както казват- лесно се приказка разказва, трудно се работа върши... Колкото и да се молим, да се напъваме, ако се не роди някой от вода и дух... Иначе казано, сегашният човек, с неговата структура- телесна, енергийна, изглежда не може да постигне дори с напън и молитви това състояние. Иначе не биха били такива резултатите от живота ни. За една бройка да напиша "резилтати". Обаче пък щеше да е верно...

Но не унивайте! Има брод! Всички големи учения и учители го казват!

Сподели това мнение

:P

Eдин дyxoвит виц:

нaй-смиpeнoтo пpикaзнo същeствo ...

... e сeдмoглaвият дpaкoн.

пoмислeтe си - имa 7 глaви, и всичкитe тpябвa da сe съглaсят пpeди дa naпpaвят нeщo - тpяbвa дa имaт мнoro смиpeниe, зa дa нe сe изпoxaпят или изпoгopят eднa дpyгa.

:o:whistling::D

Сподели това мнение

Знаех си аз, Венци, че в тоя виц има нещо ценно и мистично (за смирението), което сме позабравили, и за което ти имаш по-ясна представа от мен, струва ми се... :o:)

PS: Наскоро гледах "Dreamcatcher", с Морган Фриймън, интересен филм...мисля че ще ти хареса.

Сподели това мнение

Това за дракона ми харесва, но дали смирението е вързано с вица?(или по-скоро с притчата?)

Дали смирението е "съгласие", компромис, или каквото и да е премислено действие?

Струва ми се, че смирението е състояние на духа! То или го има, или го няма! Вярно е, че се постига с "работа", но едва ли е смирен този, който още се надява на "съгласието"!

Сподели това мнение

Изгреве, и на мен ми се струва така. Не трябва да се надяваме само на съгласи- това е "примирение".

Мнго ми хареса една мисъл в едно от по-горните мнения - "Смирението е съзнанието за нищожеството на собственото ти величие". Мисля, че повече от това не може да се каже :)

Сподели това мнение

СМИРЕНИЕТО Е СЪЗНАНИЕТО ЗА НИЩОЖНОСТТА НА СОБСТВЕНОТО ТИ ВЕЛИЧИЕ.

Нищожно е егото, а не индивидуалността която е уникална и неповторима.

А смирението е по-скоро позитивна нагласа в духовен аспект на душата с Божественото. :)

Сподели това мнение

За мен е спокойствие и в най -трудния момент ...смирението е мир...смирението е дълбоко проявена вяра

Сподели това мнение

смирението е мъдрост стига да го разбираш

Сподели това мнение

Смирението в света в който сме е състояние на "война". Примирението е резултат на ужас и страх, докато смирението е естесственото състояние на сществата в божестжения свят, а в нашия свят това състояние по естествен на4ин, се превръща във война. Присъствайки по този на4ин в света такива същества, го променят, според божията воля. Пример за това е Христос и вси4ки у4ители.

Сподели това мнение

Здравейте приятели,

Преди няколко дни по невнимание попаднах в района на един малък пчелин/от три големи кошера/. Пчелинът се намира близо до един бадем и аз като минавах оттам видях няколко бадема под дървото и реших да ги взема и да ги счупя. Още докато се наведа и над главата ми забръмчаха няколко пчели. Моментално си спомних за анекдота , който Учителя бе дал като пример в една от беседине си/не си спомням коя/, как Буда се бе отървал от примката на змията, след като се бил смирил и смалил, та се бил превърнал в дух- единственият начин да се избави от змията.

Застанах неподвижно и след това съвсем бавно и плавно се наведох и излязох от района на пчелина. Не ме ужили нито една пчела.

След това се замислих за случилото се.

Замислих се за окултното значение на тази случка.Защо не ме ужилиха пчелите/пчелина беше донесен скоро на това място и пчелите бяха ужилили вече няколко души/.

Защото бях запазила спокойствие, не се уплаших, не реших да мятам ръце , "за да се предпазя от тях".

Мисля, че в действителност се бях смирила, бях станала едно цяло с пчелите, а и те с мен, защото и те не се уплашиха и не им се наложи да се защитават чрез жилата си. Или с други думи, бях се доверила на Бог и Той ми помогна... :angel:

Сподели това мнение

:) Христос Воскресе!

Тактически много верно поведение, но не ми намирисва май на "смирение".

Пчелите различават и уважават добрите+спокойни+светли заплеси :P:D И аз много обичам бадеми :harhar:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Сподели това мнение

Нищожно е егото, а не индивидуалността която е уникална и неповторима.

А смирението е по-скоро позитивна нагласа в духовен аспект на душата с Божественото. :)

И аз го разбирам така,смирението...Защото,ако започне да мисли човек колко е нищожен,ще се блъсне в друга крайност,в нихилизъм.А всички тук знаят,че за Бог нищо не е нищожно,дори най-мъничките неща са най-големите,точно защото познават закона за смаляването.А това да се смириш,означава,според мен, да се смалиш,но не да се снишиш или да падаш на колене,а точно съзнавайки какво можеш,да уважаваш така по-малките,че да се поставиш под тях и да им помагаш с обич.Така разбирам и жертвата на Христос,той затова е смирен,не защото се е оставил да го разпнат на кръста,а защото е позволил това да стане заради неговите по-малки братя,човечетата.Като си представя само какво Велико Същество :angel: е слязло да ми услужи,на мен,мъничкото човече,бързо-бързо се смирявам,умирявам и укротявам,така да се каже, опърничавата. :)

Воистина Воскресе! :feel happy:

Сподели това мнение

Умереният нихилизъм, в съчетание с някои други форми на поведение би могъл да е полезен! Особено ако го прилагаш диференцирано по отношение на собствената структура... А Христос, както е бил слязъл да ни услужи, нека и сега слиза да ни услужва, у всеки, чрез всеки. За целта обаче, трябва да ну изправим пътищата...

Сподели това мнение

Уви, слизането не става от самосебе си. Като стане- тогава наистина не трябва да правим нищо повече. Но сам Йоан Кръстител призовава:" Сторете прави пътищата господни!" ако ставаше от само себе си не би призовавал, нали? И е верен призивът му и тогава, и сега! Иначе нямаше да сме тук и да пишем във форум!

А ето какво ми попадна в книгата на Боян Боев "Хармонизиране на човешката душа"-т.1.: "У религиозните хора има една опасност- имат честолюбие. У учените - също. А за Христос се казва:"Той прие рабски образ"- значи имаше смирение."- това са думи на Учителя, както ги е предал Боян Боев..

Сподели това мнение

Здравейте!

Моето мнение е, че думата "услужва" е точна и на място.

Сам Христос го е изповядвал така. Една велика душа е в служба на всички и на праведни и на грешни. Къде ходи доктора? Кой има нужда от него - болния или здравия? Мисля, че Христос е два пъти по-загрижен за грешните.

БИБЛИЯ

НОВИЙ ЗАВЕТ на ГОСПОДА НАШЕГО ИИСУСА ХРИСТА

ОТ МАТЕЯ СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ

"ГЛАВА 5.

38. Слушали сте, че бе казано: "око за око, и зъб за зъб".

39. Аз пък ви казвам: да се не противите на злото. Но, ако някой ти удари плесница по дясната страна, обърни му и другата.

40. И на тоя, който поиска да се съди с тебе и да ти вземе ризата, дай му и горната дреха.

41. И който те принуди да вървиш с него една миля, върви с него две.

42. Томува, който ти проси, давай, и не се отвръщай от оногова, който ти иска назаем.

43. Слушали сте, че бе казано: "обичай ближния си, и мрази врага си".

44. Аз пък ви казвам: обичайте враговете си, благославяйте ония, които ви проклинат, добро правете на ония, които ви мразят, и молете се за ония, които ви обиждат и гонят,

45. за да бъдете синове на вашия Отец Небесен; защото Той оставя Своето слънце да грее над лоши и добри, и праща дъжд на праведни и неправедни.

46. Защото, ако обикнете ония, които вас обичат, каква вам награда? Не правят ли същото и митарите?

47. И ако поздравявате само братята си, какво особено правите? Не постъпват ли тъй и езичниците?

48. И тъй, бъдете съвършени, както е съвършен и Небесният ваш Отец."

Та, приятели, Той услужва на всички, защото е съвършен!

:smarty::yinyang::smarty:

Сподели това мнение

:) И аз мисля, че услужва е точната дума - дори по-точна от служи.

Услужва се на приятел или познат, когато той има нужда от помощ и сам те помоли за нея. Услужва се от Любов и с Любов без да се очкава награда, похвала, отплата, печалба... Услужването не задължава другия с нищо и може да се приеме само с благодарност и усмивка. Услужва с нещо, което имаш в достатъчно количество, за да не усещаш услугата като жертва... Услужването е радост за този, който услужва и за този на когото услужват.

Да помолиш за услуга и да услужиш можеш само със смирено сърце и вяра в Любовта и доброто.

Не беше ли всичко казано по-горе Христос?

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега