Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е смирение?


Иво

Recommended Posts

Какво друго може да значи смирението, освен да изживееш в пълна степен "Да бъде волята Ти!" Значи, не моята, а Твоята, Господи! Всичко други си отива към великолепния образ на Чарз Дикенс- Юрая Хийп. Ама колко е нищ!!! А читателите на Дикенс знаят какво се крие зад това!!! Честно казано, резултатите от нашите житейски напъни явствено говорят, че сме далеч от това състояние. Но то не с постига лесно. Както казват- лесно се приказка разказва, трудно се работа върши... Колкото и да се молим, да се напъваме, ако се не роди някой от вода и дух... Иначе казано, сегашният човек, с неговата структура- телесна, енергийна, изглежда не може да постигне дори с напън и молитви това състояние. Иначе не биха били такива резултатите от живота ни. За една бройка да напиша "резилтати". Обаче пък щеше да е верно...

Но не унивайте! Има брод! Всички големи учения и учители го казват!

Линк към коментар
Share on other sites

:P

Eдин дyxoвит виц:

нaй-смиpeнoтo пpикaзнo същeствo ...

... e сeдмoглaвият дpaкoн.

пoмислeтe си - имa 7 глaви, и всичкитe тpябвa da сe съглaсят пpeди дa naпpaвят нeщo - тpяbвa дa имaт мнoro смиpeниe, зa дa нe сe изпoxaпят или изпoгopят eднa дpyгa.

:o:whistling::D

Линк към коментар
Share on other sites

Знаех си аз, Венци, че в тоя виц има нещо ценно и мистично (за смирението), което сме позабравили, и за което ти имаш по-ясна представа от мен, струва ми се... :o:)

PS: Наскоро гледах "Dreamcatcher", с Морган Фриймън, интересен филм...мисля че ще ти хареса.

Линк към коментар
Share on other sites

Това за дракона ми харесва, но дали смирението е вързано с вица?(или по-скоро с притчата?)

Дали смирението е "съгласие", компромис, или каквото и да е премислено действие?

Струва ми се, че смирението е състояние на духа! То или го има, или го няма! Вярно е, че се постига с "работа", но едва ли е смирен този, който още се надява на "съгласието"!

Линк към коментар
Share on other sites

Изгреве, и на мен ми се струва така. Не трябва да се надяваме само на съгласи- това е "примирение".

Мнго ми хареса една мисъл в едно от по-горните мнения - "Смирението е съзнанието за нищожеството на собственото ти величие". Мисля, че повече от това не може да се каже :)

Линк към коментар
Share on other sites

СМИРЕНИЕТО Е СЪЗНАНИЕТО ЗА НИЩОЖНОСТТА НА СОБСТВЕНОТО ТИ ВЕЛИЧИЕ.

Нищожно е егото, а не индивидуалността която е уникална и неповторима.

А смирението е по-скоро позитивна нагласа в духовен аспект на душата с Божественото. :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

За мен е спокойствие и в най -трудния момент ...смирението е мир...смирението е дълбоко проявена вяра

Линк към коментар
Share on other sites

смирението е мъдрост стига да го разбираш

Линк към коментар
Share on other sites

Смирението в света в който сме е състояние на "война". Примирението е резултат на ужас и страх, докато смирението е естесственото състояние на сществата в божестжения свят, а в нашия свят това състояние по естествен на4ин, се превръща във война. Присъствайки по този на4ин в света такива същества, го променят, според божията воля. Пример за това е Христос и вси4ки у4ители.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Здравейте приятели,

Преди няколко дни по невнимание попаднах в района на един малък пчелин/от три големи кошера/. Пчелинът се намира близо до един бадем и аз като минавах оттам видях няколко бадема под дървото и реших да ги взема и да ги счупя. Още докато се наведа и над главата ми забръмчаха няколко пчели. Моментално си спомних за анекдота , който Учителя бе дал като пример в една от беседине си/не си спомням коя/, как Буда се бе отървал от примката на змията, след като се бил смирил и смалил, та се бил превърнал в дух- единственият начин да се избави от змията.

Застанах неподвижно и след това съвсем бавно и плавно се наведох и излязох от района на пчелина. Не ме ужили нито една пчела.

След това се замислих за случилото се.

Замислих се за окултното значение на тази случка.Защо не ме ужилиха пчелите/пчелина беше донесен скоро на това място и пчелите бяха ужилили вече няколко души/.

Защото бях запазила спокойствие, не се уплаших, не реших да мятам ръце , "за да се предпазя от тях".

Мисля, че в действителност се бях смирила, бях станала едно цяло с пчелите, а и те с мен, защото и те не се уплашиха и не им се наложи да се защитават чрез жилата си. Или с други думи, бях се доверила на Бог и Той ми помогна... :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Христос Воскресе!

Тактически много верно поведение, но не ми намирисва май на "смирение".

Пчелите различават и уважават добрите+спокойни+светли заплеси :P:D И аз много обичам бадеми :harhar:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Нищожно е егото, а не индивидуалността която е уникална и неповторима.

А смирението е по-скоро позитивна нагласа в духовен аспект на душата с Божественото. :)

И аз го разбирам така,смирението...Защото,ако започне да мисли човек колко е нищожен,ще се блъсне в друга крайност,в нихилизъм.А всички тук знаят,че за Бог нищо не е нищожно,дори най-мъничките неща са най-големите,точно защото познават закона за смаляването.А това да се смириш,означава,според мен, да се смалиш,но не да се снишиш или да падаш на колене,а точно съзнавайки какво можеш,да уважаваш така по-малките,че да се поставиш под тях и да им помагаш с обич.Така разбирам и жертвата на Христос,той затова е смирен,не защото се е оставил да го разпнат на кръста,а защото е позволил това да стане заради неговите по-малки братя,човечетата.Като си представя само какво Велико Същество :angel: е слязло да ми услужи,на мен,мъничкото човече,бързо-бързо се смирявам,умирявам и укротявам,така да се каже, опърничавата. :)

Воистина Воскресе! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Умереният нихилизъм, в съчетание с някои други форми на поведение би могъл да е полезен! Особено ако го прилагаш диференцирано по отношение на собствената структура... А Христос, както е бил слязъл да ни услужи, нека и сега слиза да ни услужва, у всеки, чрез всеки. За целта обаче, трябва да ну изправим пътищата...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Уви, слизането не става от самосебе си. Като стане- тогава наистина не трябва да правим нищо повече. Но сам Йоан Кръстител призовава:" Сторете прави пътищата господни!" ако ставаше от само себе си не би призовавал, нали? И е верен призивът му и тогава, и сега! Иначе нямаше да сме тук и да пишем във форум!

А ето какво ми попадна в книгата на Боян Боев "Хармонизиране на човешката душа"-т.1.: "У религиозните хора има една опасност- имат честолюбие. У учените - също. А за Христос се казва:"Той прие рабски образ"- значи имаше смирение."- това са думи на Учителя, както ги е предал Боян Боев..

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Моето мнение е, че думата "услужва" е точна и на място.

Сам Христос го е изповядвал така. Една велика душа е в служба на всички и на праведни и на грешни. Къде ходи доктора? Кой има нужда от него - болния или здравия? Мисля, че Христос е два пъти по-загрижен за грешните.

БИБЛИЯ

НОВИЙ ЗАВЕТ на ГОСПОДА НАШЕГО ИИСУСА ХРИСТА

ОТ МАТЕЯ СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ

"ГЛАВА 5.

38. Слушали сте, че бе казано: "око за око, и зъб за зъб".

39. Аз пък ви казвам: да се не противите на злото. Но, ако някой ти удари плесница по дясната страна, обърни му и другата.

40. И на тоя, който поиска да се съди с тебе и да ти вземе ризата, дай му и горната дреха.

41. И който те принуди да вървиш с него една миля, върви с него две.

42. Томува, който ти проси, давай, и не се отвръщай от оногова, който ти иска назаем.

43. Слушали сте, че бе казано: "обичай ближния си, и мрази врага си".

44. Аз пък ви казвам: обичайте враговете си, благославяйте ония, които ви проклинат, добро правете на ония, които ви мразят, и молете се за ония, които ви обиждат и гонят,

45. за да бъдете синове на вашия Отец Небесен; защото Той оставя Своето слънце да грее над лоши и добри, и праща дъжд на праведни и неправедни.

46. Защото, ако обикнете ония, които вас обичат, каква вам награда? Не правят ли същото и митарите?

47. И ако поздравявате само братята си, какво особено правите? Не постъпват ли тъй и езичниците?

48. И тъй, бъдете съвършени, както е съвършен и Небесният ваш Отец."

Та, приятели, Той услужва на всички, защото е съвършен!

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

:) И аз мисля, че услужва е точната дума - дори по-точна от служи.

Услужва се на приятел или познат, когато той има нужда от помощ и сам те помоли за нея. Услужва се от Любов и с Любов без да се очкава награда, похвала, отплата, печалба... Услужването не задължава другия с нищо и може да се приеме само с благодарност и усмивка. Услужва с нещо, което имаш в достатъчно количество, за да не усещаш услугата като жертва... Услужването е радост за този, който услужва и за този на когото услужват.

Да помолиш за услуга и да услужиш можеш само със смирено сърце и вяра в Любовта и доброто.

Не беше ли всичко казано по-горе Христос?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...